Hard disk'te 4'den fazla bölüm yapmak

Başlatan yoldas, 09 Aralık 2012 - 14:36:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yoldas

Merhaba arkadaşlar,

Benim bir hp notebook'um var ve derslerim için ubuntu kurmam gerekiyor, ancak belki bilirsiniz hp notebooklarda(en azından benimkisinde), hard disk SYSTEM, C:, D:(recovery) ve hp tools diye 4 parçalı halde geliyor ve 5. bir parça için izin verilmiyor. Ben windows'un yanına ubuntu kurmak istiyorum ve windows'u daha sonra formatlarsam sürücü bulmak gibi sorunlarla uğraşmak istemediğimden recovery'e dokunmak istemiyorum. Yani şu anda bulunan şeylerin yanına ubuntuyu kurmak istiyorum, bunun için windows üzerinden C: nin alanını azaltarak ubuntu için bir yer ayırdım ama bu alana bir parça daha oluşturamadığımdan kurulum yapamıyorum.

Arkadaşlar kısacası bunun bir çözümü var mıdır? Ben diğer şeylere dokunmadan, bir sürücü silmeden ubuntuyu kurabilir miyim, kurabilirsem de bunu nasıl yapacağım?

Şimdiden teşekkürler.

if

@yoldas, ayırabileceğiniz başka alan yok mu?

Gabriel

MBR olarak bölümlendirilen disklerde en fazla 4 bölüm oluşturabilirsiniz. Daha fazla bölüm için diskinizi GPT olarak bölümlendirmelisiniz. Bu işlem tüm verilerinizi sileceğinden yedek aldıktan sonra yapmanız en sağlıklısı olacaktır.

Ubuntu'yu bir parmak belleğe de kurabilirsiniz. UNetbootin, LinuxLive USB Creator gibi programlar ile belleğin yettiğince Persistence alanı ayırarak kendi donanımınızda çalıştırabilirsiniz.
Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.

alierkanimrek

4 bölümden birisini silip Uzatılmış (Extended) bölüm olarak ayırırsanız bunun içerisine yeni bölümler (mantıksal-logical) açabilirsiniz. Bunu C: üzerinde yaparsanız yeni Windows kurulumu yapmanız gerekir.

Bence C: dışındaki diğer bölümlerden birisinin boyutu Ubuntu kurmaya yeterliyse, bu bölümü clonezilla ile yedekleyip buraya Ubuntu kurun, ihtiyaç halinde aynı şekilde Ubuntuyu klonlayıp geri yükleyebilirsiniz.

Veya arkadaşın dediği gibi USB depolama aygıtlarını kullanabilirsiniz, sadece biraz yavaş oluyor.

heartsmagic

@Gabriel, illa GPT'ye gerek yok elbette. MBR'de de sadece dört birincil bölümden fazlası oluşturulmaz o kadar. @alierkanimrek'in izah ettiği şekilde rahatlıkla ek bölümler açılabilir. En azından GPT önerisinden önce bunun söylenmesi gerekiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yoldas

@if ayıracağım alan var boşta, 20 gb boşta bekliyor, ancak 4 parça olduğundan zaten kurulum yapamıyorum oraya.

@alierkanimrek anladım söylemek istediğinizi, bir parçayı feda etmem gerekiyor her türlü anlaşılan, bir kayıp olmadan bunu yapabilmenin tek yolu anladığım kadarıyla çalışabilir bir ubuntu kullanmak flash disk veya cd ile.

Sağolun yanıtlarınız için, nereyi feda edeceğimi seçme zamanı geldi artık :)

Gabriel

@heartsmagic, evet haklısın öncelikle uzatılmış bölüm kullanımını teşvik etmek gerekiyor.
Fakat @yoldas ilk mesajında

Alıntı yapılan: yoldas - 09 Aralık 2012 - 14:36:33
hard disk SYSTEM, C:, D:(recovery) ve hp tools diye 4 parçalı halde geliyor ve 5. bir parça için izin verilmiyor.

dediği için bu işi kayıpsız başaramayacağını anladım. 4 bölüm de dolu iken uzatılmış bölüm için birini silmek gerekecekti. Zaten son mesajında bunu kendisi de kabul etti.

Alıntı yapılan: yoldas - 10 Aralık 2012 - 23:50:20
bir parçayı feda etmem gerekiyor her türlü anlaşılan, bir kayıp olmadan bunu yapabilmenin tek yolu anladığım kadarıyla çalışabilir bir ubuntu kullanmak flash disk veya cd ile.

Bu yüzden GPT ile birlikte parmak bellek de önerdim. Ama bu işe girerse sonuçlarının ne olacağını ve alacağı önlemlerden de bahsettim. Uygulayıp uygulamamak kendisine kalmış tabii ki.

Bana kalırsa bu seçeneklerden en makul olanı parmak bellek olan. Ben de bu şekilde 4 GB'lık bir belleği, Persistance bölümlü bir Ubuntu ile kullanıyorum. Sadece sistemi burada barındırdığım için gayet yeterli oluyor.
Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.

heartsmagic

Parmak bellek elbette bir seçenek olabilir. Fakat diskten bir bölümü boşaltıp, ardından bunu silip uzatılmış bölüm açılırsa yerleşik diskte sistem kullanılmış olur ki zannımca daha fazla başarım sağlar. Parmak bellekler ne kadar hızlı olurlarsa olsunlar yerleşik diskteki kadar olamazlar şu anda sanırım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

odyssey

Ben eskiden tek sabit disk üzerinde 6 tane işletim sistemi kullanıyordum
Bunuda birincil disk bölümlerimden birini sanal olarak tekrar bölümlere ayırmak sureti ile yapıyordum
Yani sabit diskimi 3 birincil 1 uzatılmış bölüm ve uzatılmış bölüm üzerinde 4 bölüm daha olmak sureti ile toplamda 7 bölüm olarak kullanıyordum