[NASIL]Dropbox Kurulumu

Başlatan DevPlus, 08 Aralık 2012 - 11:15:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DevPlus

Merhaba,
Bu konuda Dropbox kurulumunu anlatacağım. Dropbox, internet üzerinden dosya depolama ve transfer işlemini gerçekleştiren bir programdır. Bir çok işletim sisteminde ve platformda çalışabilir. Android(Linux), Linux, Windows, MAC vb. Ayrıca client programı ile anlık olarak dosya senkronizasyonu sağlayabilirsiniz. Bu clientin kurulumunu gerçekleştirdikten sonra tek yapmanız gereken açmaktır. Artık belirttiğiniz dosyaya ne yüklerseniz arkaplanda dropbox yükleme yapacaktır. Bu yazıda dropbox nasıl yüklenir onu göstereceğiz. Ayrıca benim karşılaştığım LXDE masaüstü ortamında dropbox kurulumunda sorun yaşadım. Bunun da çözümünü belirteceğim.

1) Dropbox'un Kendi Sitesinden
Öncelikle Dropbox'un yükleme sayfasına gidiyoruz. Ardından işletim sistemimize uygun olanı indiriyor ve tek yapmamız gereken indirdikten sonra çalıştırmak olacaktır.

2) Ubuntu Yazılım Merkezi
1. şıktan yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü bazen Ubuntu Yazılım Merkezinden dropbox kurulunca sadece nautilus dosya sisteminde gösteriyor. Bu yüzden farklı masaüstü ortamlarındaysanız sorun çıkaracaktır. Arama kutusuna dropbox yazmanız yeterli.

3) Uçbirimden
LXDE masaüstü ortamındaysanız bu yöntemi tavsiye ederim. Uçbirimi açalım ve şu aşağıdaki 2 komutu çalıştıralım.

Eğer 32 bit işletim sistemine sahipseniz aşağıdaki komutu çalıştırın.
cd ~ && wget -O - "https://www.dropbox.com/download?plat=lnx.x86" | tar xzf -

64 bit ise şu komutu çalıştırın.
cd ~ && wget -O - "https://www.dropbox.com/download?plat=lnx.x86_64" | tar xzf -

İndirme işleminden sonra son olarak aşağıdaki komut ile kurulumu yapalım ve bitirelim.
~/.dropbox-dist/dropboxd

heartsmagic

Anlatım için teşekkürler. Diğer bölüm görsel anlatımlar için planlanan bir bölüm ve ne yazık ki çok aktif değil. Bu nedenle konuyu buraya taşımak daha uygun göründü bana.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

civler

Merhabalar,
İki gün önce ubuntu 15 04 yükledim ama dropbox'ı yazlım merkezinden indirip kurmaya çalıştığımda hata veriyor, ve kurulumu kabul etmiyor. Uyarıda aynen şöyle diyor.
"Trouble connecting to Dropbox servers. Maybe your internet connection is down, or you need to set your http_proxy environment variable.

URL that failed to download: https://www.dropbox.com/download?plat=lnx.x86_64
Error: None"
Acaba ne yapabilirim? Yardım edebilir misiniz? Acaba bu 15 04 ile ilgili bir şeymidir? çünkü daha önce sorunsuz çalışıyordu.
İleri, daima ileri gitmeliyiz, bu bilinmeyene yolculukta.

Reverser

Sunucu taraflı bir problem olabilir tekrar denediniz mi?

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

ata1

yazılım merkezinde dropbox var

Zebercet

Aynı hatayı bende aldım. Hem Ubuntu 15.04'de hem de Ubuntu Mate 15.04'de.

Ketboga

dropbox ın sitesinden indirip kurulum yapmıştım 15.04 de ilk birkaç denemede ben de aynı hata ile karşılaştım ancak sonra kendiliğinden düzelmişti.
Hiçbir canlı kendisinden daha yüce bir varlığa inanç duymadan ve itaat etmeden yaşamını sürdüremez. İnanç duyanlar bu yükten kurtulmak adına kendilerinden daha güçlü kişileri ararlar ve buna karşılık, bunu aradıkları o kişiler de inanç duyabilecekleri daha da güçlü kişileri ararlar. Ve İşte krallar böyle doğar... Ve işte Tanrılar böyle doğar.

hatas

Ubuntu 16.04'e Dropbox kurarken @Ketboga, @Zebercet, @civler 'in bahsettiği alttaki hatayı ben de aldım. Daha önceki Ubuntu sürümlerinde bu hata ile hiç karşılaşmamıştım.

"Trouble connecting to Dropbox servers. Maybe your internet connection is down, or you need to set your http_proxy environment variable.

Yükleme için şu yolları denedim:
1. Ubuntu Sofwtware üzerinden kurmayı denedim, üstteki hatayı aldım.
2. Dropbox'ın web sitesinden 64-bit Ubuntu sürümünü indirip çift tıklayarak kurmayı denedim yine üstteki hatayı aldım.
3. Alttaki komutları denedim (önce sertifika hatası verdiği için --no-check-certificate parametresini ekledim)

cd ~ && wget --no-check-certificate "https://www.dropbox.com/download?plat=lnx.x86_64" | tar xzf -
~/.dropbox-dist/dropboxd

İkinci komutu verdikten sonra "böyle bir dosya/dizin bulunamadı" gibisinden bir hata verdi.

Proxy ayarları ile ilgili herhangi bir değişiklik yapmadım. Sorun acaba  @Reverser'in belitttiği gibi Dropbox sunucularından kaynaklanan bir hata olabilir mi? Basit bir çözümü varsa denemek isterim. Yoksa alternatif programlar bakarım artık.

bugra9

Yükleme yaptıktan sonra sadece bir kereliğine aşağıdaki komut ile dropbox'ı başlatıp deneyebilir misin.
LC_ALL=C dropbox start -i

İndirme işlemi bitip giriş ekranı geldikten sonra bir daha uçbirimden başlatmak gerekmeyecektir.

hatas

Alıntı yapılan: bugra9 - 22 Haziran 2016 - 17:16:05
Yükleme yaptıktan sonra sadece bir kereliğine aşağıdaki komut ile dropbox'ı başlatıp deneyebilir misin.
LC_ALL=C dropbox start -i

Çok teşekkür ederim bugra9.  Soruyu sormadan önce internetten bayağı araştırmıştım, bu kadar kolay çözülebileceğini tahmin etmezdim :D

Verdiğin komutu kullanınca indirme-kurma işlemi başladı. Bu komut tam olarak ne işe yarıyor acaba?

bugra9

Rica ederim.

Sadece uygulamaya yerelleştirme (Türkçe) ayarlarını görmezden gelerek en basit biçimde çalışmasını söyledik. (Karakter seti ASCII, her karakter 1 byte, dil İngilizce vs. vs.)

hatas

Bu bilgileri kullanarak Viki'de Dropbox kurulumu konusunda bir belge açayım. Tekrar teşekkürler.

EDİT: Viki'de açtığımız belge için bkz. Dropbox

Contempt

Yıllar sonra tekrar bir Linux kurayım dedim hop burda tıkanmıştım. Sayenizde çözdüm teşekkürler
Herşeye Rağmen...

civler

Selam, 15 10  a dropbox kurmaya çalıştım ama bozuk natilus paketi dropbox paketi ile çakışıyor diyor burada paylaşılan bir çok şeyi denedim ama işin içinden çıkamadım. Zaten dropbox hesabım var, ikinci bilgisayarımdan da rahatça erişmek için denemiştim. Ubuntu nun sitesinden indirdim. açtım yazılım merkezine yönlendirdi, kur dedim, ama yukarıdaki yazı çıkıyor. Gnome kullanıyorum.
fikir ve görüşlerinize açığım.
teşekkürler.
İleri, daima ileri gitmeliyiz, bu bilinmeyene yolculukta.