Richard Stallman'ın "Ubuntu artık 'Spyware'dir, kimseye önermeyin" söylemi

Başlatan ratesden, 08 Aralık 2012 - 01:32:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sabian

Stallman'ın yaklaşımının sosyal, siyasal ve etik olduğu herkesçe bilinir. Ubuntu kullanıcı bilgilerini 3. bir şirkete "kar" amacı güderek satıyorsa GNU kurucusu, Özgür Yazılım Derneği yöneticisi adamın bu kadar sert çıkması normal.

5-6 yıldır Ubuntu kullanıyorum, ben de ilk Amazon uygulamasını görünce rahatsız oldum, kaldırdım..

Canonical firmasına bu politikasından dolayı geri adım attırmak Özgür Yazılım camiasının görevi sayılır. RMS'ye orantısız ve gereksiz yere yükleniliyor diye düşünüyorum.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

monthy_python

Gördüğüm kadarıyla Stallman'ın üslubu üzerinde hemfikir olunmasa da, 12.10'daki amazon özelliğinin iyi bir şey olmadığı konusunda herkes hemfikir.

Bir önerim var: bu işi düzgün yapabilecek biri, bu konu hakkında "bug" kaydı açsın, "bu özelliğin kapalı olması gerekirdi" gibi. biz de gider, "evet, bende de var aynı 'hata' " falan deriz. tam düzgün yapamıyorum hata kayıtlarını, yoksa kendim yapardım.

egitimist

Stallman, özgür yazılım felsefesinin fikir babası konumunda olduğundan RMS'nin ifadelerinin yabana atılmaması gerektiği kanısındayım. Bugün Ubuntu kullanıcıları amazon uygulamasına tepki göstermezse her yeni ubuntu sürümünde farklı ticari uygulamalarla karşılaşabiliriz. RMS, tepkisini "şahsına münhasır üslûbuyla" net bir şekilde dile getirmiş. Yalnız, RMS'nin çözüm önerisini tasvip etmedim. "Ubuntu kurmayın, önermeyin!" şeklinde bir tepki, reaktif bir davranıştır. Proaktif davranışlarla tepki oluşturulmalı. Örneğin; Söz konusu uygulamanın sistemden kaldırılması, e-posta kampanyası vb...

heartsmagic

Alıntı yapılan: sabian - 11 Aralık 2012 - 20:12:05
Stallman'ın yaklaşımının sosyal, siyasal ve etik olduğu herkesçe bilinir. Ubuntu kullanıcı bilgilerini 3. bir şirkete "kar" amacı güderek satıyorsa GNU kurucusu, Özgür Yazılım Derneği yöneticisi adamın bu kadar sert çıkması normal.

Neden normal olsun? Bir yerin yöneticisi, kurucusu olma durumu onun bu şekilde tepki vermesini neden normalleştirsin? Ayrıca onun yazısından bir alıntı yapalım şu kâr amacı güdüp de bilgileri satma meselesine:

Alıntı YapThe main issue is the spying. Canonical says it does not tell Amazon who searched for what. However, it is just as bad for Canonical to collect your personal information as it would have been for Amazon to collect it.

Evet, "however". Kısacası vermiyoruz diyor ama ben inanmıyorum demektir bu. Bilgi toplaması meselesi? O elbette tartışılır. Ayrıca Mark Shuttleworth'ün yazısını okumayanlar için de bir alıntı geçelim:

Alıntı YapWhy are you telling Amazon what I am searching for?

We are not telling Amazon what you are searching for. Your anonymity is preserved because we handle the query on your behalf. Don't trust us? Erm, we have root. You do trust us with your data already. You trust us not to screw up on your machine with every update. You trust Debian, and you trust a large swathe of the open source community. And most importantly, you trust us to address it when, being human, we err.

The query should be encrypted!

It will be in the release version.

http://www.markshuttleworth.com/archives/1182

Yorum yapmadan önce bir zahmet okuyuverelim.

Alıntı Yap
Canonical firmasına bu politikasından dolayı geri adım attırmak Özgür Yazılım camiasının görevi sayılır. RMS'ye orantısız ve gereksiz yere yükleniliyor diye düşünüyorum.

Orantısız ve gereksiz demeden önce bence RMS'nin yazdıklarını da tekrar okumalısın. Sakil kalıyor zira bu "orantısız ve gereksiz" sözcüğü yukarıdaki cümlede. Bir nevi ironi olmuş, acı bir gülümseme kondu yüzüme.

@egitimist, yabana atmayalım elbette. Hatta haklılık payı var diyelim, gerekiyorsa destekleyelim. Durum için bir açıklama bekleyelim. Gerçi görüldüğü üzere açıklama gelmiş, dileyen gidip okuyabilir tüm bunları. Benim buradaki derdim olayın kendisi değil, tutumun kendisi. İşte RMS bilmem ne, fikir babası, şöyle böyle diye her söylediğini onaylamamız, her tavrını "Adam bilmem ne, RMS kesin doğrudur" dememiz gerekiyor mu? Gerekmiyor.

@monthy_python, sanırım şu ilgili hata kaydı: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/unity-lens-shopping/+bug/1054776
Sadece Amazon yok burada tabi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Heisenberg

Bence fazla abartıyorsunuz amazon eklentisini zaten googlede arama ve taramalarımızı indexlemiyor mu varsın amazonda indexlesin madem ubuntu gelişecek maddi desteğe ihtiyacı var kaçımız ücretli olsa ubuntu kullanırız ki bu os yi yapanlarda bir yerden ekmek yiyecek çağımızda her şey parayla oluyor koskoca ubuntu tek kişilik apartman dairesine kurulmuş bir yazılım office değilki binlerce ihtiyaç ve gideri var sırf download yapılacak site ve veritabanının bile bir sürü gideri var.
ALLES WAR DIE SEKTE !

altintasi

Tabii ki Canonical da para kazanacak Ubuntu'dan. Geçenlerde İngiltere'deki bir arkadaşımla konuşuyordum. Bu konudan bahsetti. Bir inceleme linki verdi bana. Şu anda şirketteyim, yerimi yanımda değil. Burada arama isteklerinin şifrelenmemesi eleştiriliyordu. Konu hakkında uzman değilim elbette.

Şahsi kanaatim şu yönde. Lens mantığı çok güzel. Tabii ki ticari etkileşim de olacaktır. Fakat pc içinde aradıklarım pc içinde kalmalı. İstek dış bir bilgisayara gitmemeli. Keşke bu Amazon eklentisi varsayılan olarak kapalı gelse. Ama bu konudaki eleştirileri Canonical ne kadar dikkate alır, bilinmez. Ama 13.04'ün varsayılan geliştirme planlarında bunun olmadığı görülüyor.

Ben bu forumun değerli üyelerine sadece şunu diyebilirim. Ubuntu 12.10'u kullanmakla ilgili en ufak bir mahremiyet şüpheniz varsa Amazon ekletisini kaldırın. Hepsi bu.

Ubuntu sonuç itibarıyla bedava. Ama bu gelecekte "freemium", "free to use" vb. gibi bir pazarlamanın malzemesi olur mu göreceğiz. Şahsi düşüncem o kadar ileriye gidilmeyeceğidir.

Halen öneriyorum. Halen çevremdeki linux kullanıcılarının sayısını arttırıyorum. Bu hem bana hem de çevreme kazandırıyor. Umarım derdimi anlatabilmişimdir.. :)
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

marjinal1st

Linus Torvalds'ın Yalnızca Eğlenmek İçin adlı kitabında, RMS için söylediği bir laf var: Her şeyi ya ak ya da kara olarak görüyor.

Bana göre olay bundan farksız.
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

burk

Konunun sonu bucağı yok, fikirler belirtildi, tekrar sorayım, aklınızdaki soru cevaplandı mı @ratesden?

heartsmagic

Konu açık kaldığı sürece, bu fikirlerin konuşulduğu şu sıcak günlerde son bulmaz zaten. Kendi adıma bu türden şeylerin tartışılması, konuşulması taraftarıyım. Fakat ne ben, ne de zıt yönde düşünen arkadaşlar geri durmuyoruz fikirlerimizden. Keşke bu konu RMS ekseninde başlamasaydı ve biz bu Amazon meselesini ayrı bir şekilde konuşsaydık. RMS ekseninde konuşulunca olay farklı yerlere kayıyor işte.

RMS konusunu bir yana bırakırsak istemeyenin, şüphesi olanın @altintasi'nın söylediği gibi Amazon lensini kaldırması işten bile değil. Ben meselâ 12.10'a geçtiğimde yaptığım ilk şeylerden biri bu oldu. Çünkü Unity aramalarında Amazon'u karşımda gördüğümde ve daha önce duyduklarımı da düşünerek kaldırdım kendisini. Güvenmediğimden mi? Hayır, aramalarımı yavaşlatacağından dolayı zira ben uzak aramalarımı Ana Seçke üzerinden yapmıyorum. Sevmiyorum o şekilde yapmayı, şu an bana pratik gelmiyor.

Fakat, dediğim gibi keşke bu özellik kapalı gelseydi, keşke kullanıcıya seçenek olarak sunulsaydı. Ayrıca keşke ileride geleceği söylenen şifreleme işi hemen yapılsaydı. Fakat kapalı gelmesi bu işten para kazanmayı düşünen Canonical'ın işine gelmez. Bunu onaylayanları da anlayışla karşılarım, onaylamayanları da. Hatta sırf bu gibi şeyler yüzünden Ubuntu'yu terk edenleri bile anlayışla karşılayabilirim. Zira bazılarımız kullandığı dağıtımda bu gibi şeyleri görmek istemeyebilirler. Benim içinse pazara giren, ücretli geliştirici, tasarımcı tutan, televizyona sağa sola reklam veren bir dağıtım geliştirici şirketin bunları yapması normal. Şu an rahatsız olduğum bir durum yok, eğer olursa bir gün ben de bırakıp gidebilirim Ubuntu'yu.

Ancak, bu karar ben düşündüğüm için olur, bir başkası onun hakkında farklı farklı şeyler söylediği için değil.

altintasi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Aralık 2012 - 14:31:23
Konu açık kaldığı sürece, bu fikirlerin konuşulduğu şu sıcak günlerde son bulmaz zaten. Kendi adıma bu türden şeylerin tartışılması, konuşulması taraftarıyım. Fakat ne ben, ne de zıt yönde düşünen arkadaşlar geri durmuyoruz fikirlerimizden. Keşke bu konu RMS ekseninde başlamasaydı ve biz bu Amazon meselesini ayrı bir şekilde konuşsaydık. RMS ekseninde konuşulunca olay farklı yerlere kayıyor işte.

RMS konusunu bir yana bırakırsak istemeyenin, şüphesi olanın @altintasi'nın söylediği gibi Amazon lensini kaldırması işten bile değil. Ben meselâ 12.10'a geçtiğimde yaptığım ilk şeylerden biri bu oldu. Çünkü Unity aramalarında Amazon'u karşımda gördüğümde ve daha önce duyduklarımı da düşünerek kaldırdım kendisini. Güvenmediğimden mi? Hayır, aramalarımı yavaşlatacağından dolayı zira ben uzak aramalarımı Ana Seçke üzerinden yapmıyorum. Sevmiyorum o şekilde yapmayı, şu an bana pratik gelmiyor.

Fakat, dediğim gibi keşke bu özellik kapalı gelseydi, keşke kullanıcıya seçenek olarak sunulsaydı. Ayrıca keşke ileride geleceği söylenen şifreleme işi hemen yapılsaydı. Fakat kapalı gelmesi bu işten para kazanmayı düşünen Canonical'ın işine gelmez. Bunu onaylayanları da anlayışla karşılarım, onaylamayanları da. Hatta sırf bu gibi şeyler yüzünden Ubuntu'yu terk edenleri bile anlayışla karşılayabilirim. Zira bazılarımız kullandığı dağıtımda bu gibi şeyleri görmek istemeyebilirler. Benim içinse pazara giren, ücretli geliştirici, tasarımcı tutan, televizyona sağa sola reklam veren bir dağıtım geliştirici şirketin bunları yapması normal. Şu an rahatsız olduğum bir durum yok, eğer olursa bir gün ben de bırakıp gidebilirim Ubuntu'yu.

Ancak, bu karar ben düşündüğüm için olur, bir başkası onun hakkında farklı farklı şeyler söylediği için değil.
Altına imza atacağım bir açıklama olmuş @heartsmagic. Sanırım bir sonraki LTS sürüme kadar bu tarz konularla daha çok karşılaşacağız.
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

Felâsife

RMS 'i anlamak mümkün değil, insanlar Ubuntu kullanmayınca eline ne geçecekse!
Sanki onun yerine elinde bir alternatif bir dağıtım varda, elinin altında kernel bile yokken ahkam kesiyor.
Öte yandan sadece bu amazon meselesi değil ondan öncesinde de falanca falanca dağıtımlar "Özgür değil" diye davul çalarken, Ubuntu ağzıyla kuş tutsa RMS ona kulp takacaktır.
O yüzden RMS 'i fazla kafaya takmamak gerek, ona kalırsa herkes kötü, kendi hariç.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

Heisenberg

Alıntı yapılan: Felâsife - 16 Aralık 2012 - 16:11:37
RMS 'i anlamak mümkün değil, insanlar Ubuntu kullanmayınca eline ne geçecekse!
Sanki onun yerine elinde bir alternatif bir dağıtım varda, elinin altında kernel bile yokken ahkam kesiyor.
Öte yandan sadece bu amazon meselesi değil ondan öncesinde de falanca falanca dağıtımlar "Özgür değil" diye davul çalarken, Ubuntu ağzıyla kuş tutsa RMS ona kulp takacaktır.
O yüzden RMS 'i fazla kafaya takmamak gerek, ona kalırsa herkes kötü, kendi hariç.

Hocam hesabınız başkasının eline mi geçti, siz mi bunları yazıyorsunuz; daha bundan bir kaç ay önce hem doctusda hem burada özellikle doctusa "ubuntunun ne olduğunu daha iyi anladım kullanmayacağım" yazmıştınız hangisine tiynet gösterelim. Ayrıca size pm atmaya çalıştım başka bir konu hakkında çok mühim değil ama engellenmiş olduğumu gördüm, bu bir tercih * tabi ki saygı duyuyorum ama gnu ne demekti diye düşünmeye başladım şimdi ben yanlış mı yapıyorum....
ALLES WAR DIE SEKTE !

gufabe

Richard Stallman'ın "Ubuntu artık 'Spyware'dir, kimseye önermeyin" söyleminin ''kimseye önermeyin''e kadarki kısmı zaten taşıdığım hislere tercüman olmuş; onayladığım, katıldığım, canı gönülden desteklediğim tarafıdır. Buradaki bazı iletilerde geçenlerin tekrarı olacak lakin Ubuntu'nun (Canonical destekli ana dağıtımın) önerilmeyeceği kadar güçlü ve tamamen özgür yazılımlarla donanmış dağıtım alternatifleriyle dolu bir ortam olmayınca ''kimseye önermeyin'' demek  ise ne söylediğinden haberdar olmamaktır.

Felâsife

Alıntı yapılan: Heisenberg - 16 Aralık 2012 - 16:50:10
Hocam hesabınız başkasının eline mi geçti, siz mi bunları yazıyorsunuz; daha bundan bir kaç ay önce hem doctusda hem burada özellikle doctusa "ubuntunun ne olduğunu daha iyi anladım kullanmayacağım" yazmıştınız hangisine tiynet gösterelim.
Burada mı? bağlantı verir misiniz? merak ettimde.
Ben Ubuntu kullanmayacağım veya kullanmıyorum demişimdir ama bu yıllar öncesine ait bir mevzudur, meselede teknik bir konudur Debianın daha az uygulama kullanması filandır, Debootstrap, Live-helper gibi konulara bakın isterseniz. Hasılı Ubuntu kullanmadım ama fakat bir başkasına Ubuntu kullanma niye diyeyim ki? anca donanımsal bir sorunu filan vardır belki o zaman derim, hatta dediğimide hatırlıyorum.
Bu arada 1 yılda kullandım Ubuntu, 8.04 ve 8.10 sürümleriydi sanırım.
Neyse ben böyle dedim diye veya nasıl anladın bilemiyorum ama benim dediğime göre hareket etme, aman diyim, ben şimdi Linux'ta kullanmıyorum, bırakacak mısın Linux'u  :)
Doctusa gelince 1,5 yıldır oraya girmiyorum onuda arada hatırlatıyım.
PM ye gelincede evet kapalı, baş edemeyince bu yola başvurdum, üzgünüm.

Heisenberg

Alıntı yapılan: Felâsife - 16 Aralık 2012 - 17:25:54
Alıntı yapılan: Heisenberg - 16 Aralık 2012 - 16:50:10
Hocam hesabınız başkasının eline mi geçti, siz mi bunları yazıyorsunuz; daha bundan bir kaç ay önce hem doctusda hem burada özellikle doctusa "ubuntunun ne olduğunu daha iyi anladım kullanmayacağım" yazmıştınız hangisine tiynet gösterelim.
Burada mı? bağlantı verir misiniz? merak ettimde.
Ben Ubuntu kullanmayacağım veya kullanmıyorum demişimdir ama bu yıllar öncesine ait bir mevzudur, meselede teknik bir konudur Debianın daha az uygulama kullanması filandır, Debootstrap, Live-helper gibi konulara bakın isterseniz. Hasılı Ubuntu kullanmadım ama fakat bir başkasına Ubuntu kullanma niye diyeyim ki? anca donanımsal bir sorunu filan vardır belki o zaman derim, hatta dediğimide hatırlıyorum.
Bu arada 1 yılda kullandım Ubuntu, 8.04 ve 8.10 sürümleriydi sanırım.
Neyse ben böyle dedim diye veya nasıl anladın bilemiyorum ama benim dediğime göre hareket etme, aman diyim, ben şimdi Linux'ta kullanmıyorum, bırakacak mısın Linux'u  :)
Doctusa gelince 1,5 yıldır oraya girmiyorum onuda arada hatırlatıyım.
PM ye gelincede evet kapalı, baş edemeyince bu yola başvurdum, üzgünüm.

Ben zaten burada değil doctusda karşılaşmıştım sanırım imzanızda yer alıyordu ve biraz sanırım fazla fikir yürüten biriyim ki bende şöyle düşündüm "şimdi felasife free bsd de uzman free bsd en güvenli sistem kurması felan bile mesele, uzun süredir takip ettiğim türm yerli güvenlikçiler free bsd kullanıyor kullanmıyorsada araçlarını kullanıyor her neyse yani felasifede bu alanda uzmansa ve ubuntu kullanmıyorum diyorsa ya güvenlik ya da başka bir sebeple kullanmıyordur" şeklinde biraz uçmuş bir fikre kapıldım. Şimdi benim dediğimi sakın ola yapmayın demişiniz lakin imzanızda "maceraya hazır mısın?" sloganlı açıkcası merak uyandıran simgesi şeytan olan bir os den bahsetmişiniz, simgeler bizim gibi geri kalmış ülkelerde önemlidir bende açıkcası meraka kapıldım ve yıllardır denemeyi düşündüğüm bir defa kurmaya kalkıp kuramadığım, free bsd ile pcbsd arasındaki farkı pekte çözemediğim bu sistemi sırf sizin imzanıza bakarak az önce indirdim benim eski külüstürde deneyeceğim en merak ettiğim konu 4 -5 tane ethernet kartını nasıl tek bir ethernet kartı gibi gösteriyoruz ayrı ayrı swiche bağlı olmasına rağmen :)
ALLES WAR DIE SEKTE !

Felâsife

Alıntı yapılan: Heisenberg - 16 Aralık 2012 - 19:20:55
[... şeklinde biraz uçmuş bir fikre kapıldım.
Sanırım biraz öyle olmuş, neyse bu konuda zamanında çok yazdım çizdim açıkcasıda gına geldi bana sonuçta bir tercih meselesi kimin neyi kullandığı.
Bu arada güvenlik meselesi apayrı bir olay bence, hangi dağıtım kullanılırsa kullanılsın iş kullanıcıda bitiyor, dağıtımlarda bir yere kadar neticede.
4-5 ethernet konusunu bilmiyorum onu artık ekstradan kendin araştırman gerekir, sonuçta klasik ev kullanıcısıyız  :)

mustigencfener

merhabalar konuyu yeni gördüm şöyle bir yazı okudum onun üstüne konuya baktım  http://haber.sol.org.tr/bilim-teknoloji/ozgur-yazilimda-soru-isareti-haberi-64792

Ama bu yazının üzerine tereddütlerim oluştu.Yazılara hızlıca göz attım ama peki bu özelliği kapatınca anladığımız manada daha güvenli olacak mı? ubuntu 12.10 olacaksa özelliği hangi kod yardımıyla kapatabiliriz konu içerisinde göremedim de yardımcı olurmusunuz.

iceboy

Dünyayı devletler değil şirketler yönetir diye bir tez vardır.

İşte ubuntu'yu da cannonical şirketi yönetip,desteklemiyor mu ?

Şirket ne isterse,geliştirici onu yapmak zorunda,yoksa işten kovulur :)

Ayrıca stallman'ın uçuk bir kişilik olduğunu biliyorum fakat bu adam özgür yazılım için MIT den ayrılmış bir kişi.

Ortada hiçbirşey yokken böyle bir iddaa ortaya atmaz kaatindeyim.

Tabi bu benim kendi kişisel görüşümdür.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

if

@mustigencfener, sudo apt-get purge unity-lens-shopping komutu ile tamamen kaldırabilirsiniz ya da Ayarlar > Gizlilik > Çevrimiçi aramaları dahil et kısmını kapalı konuma getirin.

mustigencfener

Alıntı yapılan: if - 24 Aralık 2012 - 19:36:52
@mustigencfener, sudo apt-get purge unity-lens-shopping komutu ile tamamen kaldırabilirsiniz ya da Ayarlar > Gizlilik > Çevrimiçi aramaları dahil et kısmını kapalı konuma getirin.

teşekkürler:)

heartsmagic

Aynı eleştirilerim haber.sol.org.tr için de geçerli.

Alıntı YapPopüler bir Linux dağıtımı olan Ubuntu'nun 12.10 sürümünde casusluk yapan kötü amaçlı yazılım olduğu ortaya çıktı.
Alıntı YapDolayısıyla Ubuntu'da böyle bir kötü amaçlı yazılımın keşfedilmesi büyük bir skandal.

Keşfetmek :) Keşfetmek için bir şeyin saklı olması gerekiyor. Orada kocaman "No" diye işaretlerdeki yerde "More suggestions" ile başlayan bir ifade var.

Devam edelim:
Alıntı YapUbuntu'nun da Canonical adlı bir şirketin ürünü haline geldiği için, bir yanıyla da ticari üçkağıtların işin içine girmesi çok şaşırtıcı değil.

Meselenin özü anlaşıldı kısacası.
Şirket olmadan bir şey yapmaya çalışan topluluklar Linux'u nereye kadar götürebildi, nereye kadar götürebilirdi? Topluluklar olmalı, onlar olmazsa bizim özgürlük ve alternatif güvencemiz yok olur, bu ayrı bir konu. Ancak şirketler olmamalı demek, bu zihniyette olmak?

Canonical ilk şirket midir bu işten para kazanan? Redhat'i neden kimse yazıp çizmiyor? Yoksa kendisi şu an ticari boyutta sessiz sakin iş yaptığı için mi?

Alıntı YapRed Hat Enterprise Linux (RHEL) 7 will be based on Fedora 18...
http://www.h-online.com/open/features/Red-Hat-s-RHEL-7-roadmap-1631791.html

Canonical için bu başlıktaki yorumu yapan insanlar sanırım Redhat için de "Fedora ile insanları kobay yerine koyuyorlar, sonra da para kazanıyorlar" diyordur.
Neden Canonical? Çünkü kendisi senelerdir kimsenin doğru dürüst yapamadığı şeyi yaptı: Linux'un ve Ubuntu'nun adını ciddi anlamda üstlere taşıdı. Son kullanıcı adına güzel işlere imza attı.

Neyse, daha fazla eleştiri farklı yerlere kayacak o nedenle çok uzatmak istemiyorum. Şu anlaşılıyor ki insan olarak olanları bitenleri çok ama çok farklı şekillerde değerlendirebiliyoruz. Şunu anlamalı herkes ve buna göre yorum yapmalı: Kimse GNU olsun, özgür yazılım olsun tek taraflı düşünmek zorunda değildir.

ct

@heartsmagic,

Sanki kimse bilmiyordu da bir anda ortaya çıkarılmış gibi verilmesi saçma. Canonical bir şirkettir ve şirket gibi davranması çok normal. Ama topluluk tarafından kabul görmezse Mint gibi dağıtımlarla çatallanır yoluna devam eder. O yüzden şirket olması çok da problem oluşturacak bir şey değil. Sol grupların bir kısmı bunu anlar bir kısmı karşı çıkar orasını bilemem ancak bu yayın organının solun hepsini temsil etme gibi bir durumu yok.

heartsmagic

Elbette öyle @ct, zaten herkesi aynı kefeye koymamak, koydurmamak için bu başlıkta biraz debeleniyorum ben de. Aynı şekilde kimse ve hiçbir grup da belirli bir düşüncenin tek temsilcisi olamaz. RMS de buna dahil.

KRoNicKVaKa

Koskaoca Unix işletim sisteminin babası olan Linus Torvalds  Stallman elestiriken bile saygılı olmak gerekir.Bu insan insanlık adına çok büyük hizmetler yapmıs bir adamdır.* tabi ki düşüncelerinide istedigi gibi açıkça söleyecektir.Kimsenınde Onu elstirmeye hakkı yoktur.Adam gerçekleri söylemis.Açık kaynak kod diyoruz.Kamu lisanslı diyoruz.Microsoft kaynak kodlarını açmadı diye kızıyoruz.Microsoft bilgilerimizi gönderiyor diyede kızıyoruz.Ama bunu Ubuntu işletim sistemi yapınca tepki gösteriyorsunuz.İnsanların özelini serverlara göndermek haklarında bilgiler edinmek özel hayata saygısızlıktır.Çokta tehlikelidr.Stallman * tabi ki söyleyecek bizim gibi kullanıcıları uyaracak,Linux camiası gelisiyor Teknolojik olarak gelişiyor.Ben Windows ta kullanıyorum Linux ta kullanıyorum.Bütün para işlemlerimi borsa işlemlerimi alım satım kredi kartı işlemlerimi Windows işletim sisteminden yapmısımdır.Ama bugune kadar hiç bir sey olmadı.Ubuntu işletim sistemine gelince * tabi ki hatalarıda olacaktır.Dünya kötü bir dünya insanlar zaman kötü birbirlerinin kuyularını kazanmak bilgilere ulasmak için her türlü yazılımı herseyi kullanıyorlar.Bugun Linux bedava diyoruz.Pek ozaman Redhat firması ilk zamanlar bedevaydı ama şimdi milyar dolarlarla oynuyorlar.Hiç kimse demesinki Açık kaynak kod kullanımı bedavadır.Kimse kimseye bedava birsey vermez.Demekki Ubuntu Şirketi de yavas yavas işletim sistemi ile insanların özeline girmeye basladıkı Stallman bunu görüp sert sekilde tepkisini ortaya koymustur.Tamam dünyada açık kaynak kod dünyasında emek verenn sizler bizler gibi insanlar var Onlara saygı duyuyorum.Hakları ödenmez.Ama hangi sirket olursa olsun zamanı geldiginde mutlaka bir çıkar kazanc elde edecektir.Forumda yazılanları okudum bazı arkadaslara tepkiler gelmis.Yetkili arkadasların tepki göstermesine gerek yok her insan gördügünü düsündügünü yazar.Görebildiklerini yazar.Ama dogrudur ama yanlıstır.Düsüncelerini özgürce yazmalıdır.Stellmanda böyle yaptıgı için bugun siz yargılıyorsunuz.NErde özgürlük özgürlük diyorsunuz ama birisi düsüncelerini sölemek isteyince sert çıkıyorsunuz.Bir diger konuda bazı arkadaslar Microsoft ta Microzort demişler.Bu nasıl bir cümledir.Ben microsoft savunmuyorum.Bende Linux kullanıyorum.Ama Bil gateside kimsenın karalamaya hakkı yoktur.HEr ne olursa olsun Bill gates de Einsein gibi bir dahidir Süper Zekadır.Dünyanın heryerinde Onun işletim sistemlerini kullanıyoruz.İşlerimizi hallediyoruz.Evde okulda internette suan kullanmıyorsak bile zamanında kullandık.Onun için saygılı olmak gerekir.Saygısını kaybeden insan herseyini kaybetmis demektir.Bu onların arasındaki bir yarıstır.Bill gates Stallman gibi insanları elestirmeye bizim zekamız yetmez.Saygılarımla.Umarım aydınlatıcı olmustur.

heartsmagic

Alıntı yapılan: KRoNicKVaKa - 29 Aralık 2012 - 19:09:20
...Bill gates Stallman gibi insanları elestirmeye bizim zekamız yetmez.Saygılarımla.Umarım aydınlatıcı olmustur.

Pek yardımcı olmadı. Ayrıca benim zekâm onları eleştirmek için gayet yeterli açıkçası, herkes zekâsı ölçüsünde konuşursa seviniriz.

@KRoNicKVaKa, öncelikle bence RMS hakkında biraz bilgi edin. Hani Unix'in mi babası, yoksa sen mi yanlış biliyorsun bir bakıver. Birisini savunmadan önce de en azından onun hayatı ve yaptıkları hakkında doğru bilgiler edin. Eleştirenlerden biri olarak en azından eleştirdiğim insanı tanıyorum.

Yazdıklarının hepsine cevap verme ihtiyacı hissetmiyorum zira bu başlıkta yeterince şey söylendi. Fakat sana şunu söyleyeyim, madem RMS ve diğerleri istediği kişiyi, kurumu istediği gibi eleştirmekte özgür, ben neden değilim? Özgürlük özgürlük diyorsun, bana neden eleştiri özgürlüğü tanımıyorsun? RMS'nin dokunulmazlığı mı var?

Hah, diyorum ki onun ve diğerleri için dokunulmazlık duvarı örenlerin benim gözümde pek bir geçerlilikleri yok. Eleştiri olur, eleştireni eleştirmek de olur. Kısacası ne ben onları ne de onlar beni kısıtlayamaz. Bu durumda üçüncü kişi olarak sen hiç kısıtlayamazsın. Dersin ki "Eleştirilerinin şurası yanlış burası yanlış" aynen benim RMS için yaptığım gibi. Bundan ötesi hava civa.

Ayrıca lütfen, bir şeyler yazacaksan okunaklı şekilde yaz ki, okurken gözden bir şeyleri kaçırmayalım.