[Çözüldü] GLW_StartOpenGL() - could not load OpenGL subsystem" Hatası

Başlatan bigbang, 05 Aralık 2012 - 20:13:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bigbang

Arkadaşlar daha önce tümleşik ekran kartı kullanıyordum ve Mesa sürücüleri yüklü idi. Urban Terror için bende exe dosyasının olduğu klasör vardı wine üzerinden oynuyordum sorunsuz. Bugün arkadaşımdan Nvidia 8400 gs ekran kartını alıp kendi makinama taktım. Nvidia sitesinden en son sürücüyü indirip kurulumunu yaptım. Ancak şimdi Urban Terror  oynamak istediğimde
GLW_StartOpenGL() - could not load OpenGL subsystem"
hatasını alıyorum. Bu sitesinden indirdiğim sürücüyü kaldırıp depodaki sürücüyü yüklesem sorun çözülür mü bu ilk sorum. Ayrıca Urban Terror'ü playdeb yada getdeb ile yüklemek istedim ama her iki sitede gitmiş ve doğal olarak depolardan yükleme yapamıyorum. Mecburen elimdeki .exe uzantılı dosyadan oynamama gerekiyor. Sizce bu opengl hatasını nasıl çözerim.
Aşağıdaki kodu yazdığımda oluşan çıktı da şu şekilde.
glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce 8400 GS/PCIe/SSE2
    GL_NV_complex_primitives, GL_NV_conditional_render,
    GL_NV_path_rendering, GL_NV_pixel_data_range, GL_NV_point_sprite,
    GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
    GL_OES_depth_texture, GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,
┌─( umut ) - ( 3.2.0-34-generic ) - ( ~ )
└─>
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

if

@bigbang, neden Windows için olan urulum paketini kullandınız?

bigbang

@if ben daha önce onda serverlara kullanıcı adımı kaydetmiştim öyle kalmıştı wine'da sorunsuz oynuyorum diye yüklememiştim Urban Terror linux paketini. @if ayrıca windows altında deneme yaptım opengl hatası vermedi. Acaba wine üzerinde bir ayar mı yapmam lazım?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Aralık 2012 - 20:28:02

Birde Urban terror resmi sitesindeki Linux pakedi var .zip olarak onu indirip deneme yapacağım bakalım o zaman çalışçak mı görecez. Eğer getdeb yada playdeb açılırsa tekrar hemen ordan kurulum yapacağım.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.

if

@bigbang, ekran kartınız nedir? Hangi sürücüyü kullanıyorsunuz?

bigbang

Ekran kartım nvidia geforce 8400 gs. Sürücüm ise Nvidia sitesinden indirdim 310.19. Acaba depodaki sürücüyü kullansam daha mı iyi olur? Depoda sürüm no 173 yazıyo. Depodaki sürümün bilgilerinde şu yazmakta.
The binary driver provide optimized hardware acceleration of OpenGL applications via a direct-rendering X Server. AGP, PCIe, SLI, TV-out and flat panel displays are also supported.

This package also includes the source for building the kernel module required by the Xorg driver.

GPUs ranging from GeForce series 5 to GeForce series 9 are supported.

See /usr/share/doc/nvidia-173/README.txt.gz for a complete list of supported GPUs and PCIIDs

Depodaki sanki sorunu çözecek gibi, yanlış anlamadıysam open gl uygulamalar için optimize edilmiş donanım hızlandırılması falan yazıyor. Ama dediğim gibi ben elle kurulum yaptım.

if

@bigbang, onu kurup deneyelim. Yalnız önce Nvidia sürücüsünü kaldırın.

bigbang

nvidia sürücüsünü kaldırmak için bu kodu mu kullanacağım?
sudo apt-get --purge remove nvidia*

if

Evet @bigbang. Bir de sürücüyü kurarken yaptığınız başka bir ayar varsa onu da geri alın.

bigbang

@if önerilerin için teşekkür ederim depodaki 173 sürüm nosu olan sürücüyü etkinleştirince sorun çözüldü. Bir de bişi soracağım depoda beta aşamasında olan sürücüler de var onlarla sorun yaşarmıyım sence yani önerirmisin? Sen buna cevap verdikten sonra konuyu çözüldü olarak işaretleyeceğim. İlgin alakan için çok teşekkürler.

if

Hangisi daha iyi olur bilmiyorum @bigbang. Nvidia kart kullanmışlığım yok. Deneyebilirsiniz yalnız ayrı ayrı. Nasıl olsa Ubuntu kurulumu kendi hallediyor.

Bu arada, rica ederim:)

bigbang

Teşekkürler @if tekrar. Konuyu çözüldü olarak işaretliyorum.