Arch kurma 10 dk ! Archbox resimli kurulum rehberi

Başlatan cumali, 04 Aralık 2012 - 20:08:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Øguz

Laptop bilgisayarıma 250 GB'lık kullanmadığım Hard Disk bağladım. Arch Linux + Debianı her ikisinede aynı bilgisayara yükleyerek denemek istedim. Google'dan "arch linux download" arattırdım. ilk çıkan linkten dağıtımı indirdim. İndirdiğim dağıtım biraz farklıydı. 2nci resimdeki seçenek gelmedi.

setxkbmap tr

kumutunu uyguladığımda hata verdi. Youtube'dan "arch linux install " arama yaptım. Bulduğum video'da klavye dosyalarının bulunduğu dizininin yolunu anlatıyordu. "trqxxx" trq ile başlayan dosyayı setxbmap komutuyla uygulayarak kuruluma başladım. Dün gece en az 3 saat uğraştım. Bazı  bölümlerde senin resimli anlatımından, bazı bölümlerde de youtube videosından yararlanarak kurulum aşamalarını geçmeye çalıştım.

Şifre girilen aşamada $ işareti ile başlayan şifre girişi yaptım. Uç birimden bu asci karakteri kabul edip etmediğini bilemiyorum. Galiba kabul etti. Kurulum bittikten sonra Arch Linux açılış ekranı ve kullanıcı şifre ekranı geldi. Buradan klavye ile $ karakterini laptop klavyesinden giremedim. (AltGr+4)  Tuş kombinasyonunu kullandığımda şifre ekranına hiç bir şekilde karakter girişi yapılamıyordu. Ama normal karakterlerin (yazı ve sayı) girişi yapılabiliyordu. Harici USB klavye bağlayarak $ karakterini (alt+36 [Sol sayısal tuşlar] ) ile de giriş yapamadım. ve sonuç olarak şifre girişini yapamadım.

Arch Linux'un yanına debian dağıtımını kurmak istedim. Fakat disk bölümlemede yaptığım hata sonucu Arch Linux'u sildim.   

Boş bir zamanımda tekrar kurmayı deneyeceğim.

@ cumali
1. Arch linux kurulumundaki anlattığın komutları uygularken kopyala+yapıştırma yapabilirmiyiz. 2nci bilgisayara bakıp yazmak zor oluyor.
2. Laptop klavyesinden bazı asci karakterleri yazamadım. (@gibi)  [altgr+q ile olmadı] Harici usb klavye bağlamam gerekti. Laptop klavyesiyle uç birimden asci karakterler nasıl yazılır.
3.  Asci karakterlerli şifre neden sorun çıkartmış olabilir. Ubuntu'da asci karakterli şifre kullanıyorum.

cumali

@Øguz, konunun ilk mesajında Archbox  indirme bağlantısı verilmişti. Sanırım gözünüzden kaçmış. Aşağıda yeniden indirme sayfası bağlantısı verilmiştir. Google'den farklı arayışlara girmenize gerek yok. Farklı Arch iso kalıbı ile bu şekilde kurulum yapmanız mümkün degildir. Anlatımın amacı zaten Arch kurulumunu kolaylaştırmaktır.  Bir taraftan web tarayıcı ile forumdaki anlatıma bakar, diger taraftan uçbirimi açıp Kopyala-yapıştır ile kurulumu yaparsınız. Sadece disk bölümleme kısmı farklıdır. Hatta cfdisk ile bölümlendirmede  sıkıntı yaşıyorsanız gparted uygulamasını indirip bölümleme yaparak kurulum yapmanızda mümkün.

Archbox indirme sayfası :  http://sourceforge.net/projects/archbox/files/?source=navbar///

Archbox 32-bit  http://garr.dl.sourceforge.net/project/archbox/archbox-02.12.12-i686.iso

Archbox 64-bit http://garr.dl.sourceforge.net/project/archbox/archbox-02.12.12-x86_64.iso

Ek:

Uçbirimden kuruluma başlarken
setxkbmap tr
komutunu uygulamanız halinde Türkçe  klavye sorunu yaşamazsınız.

Øguz

@ cumali

Arch Linux giriş ekranında şifre kısmına asci karakter yazdığında $ gibi karakterleri kabul ediyor mu?
Ubuntu ve Arch Linux'u birlikte kulanmak istersem önce hangisi kurmam gerekiyor?

cumali

Bahsettigin karekterlerde sorun olurmu olmazmı sanalda dener geri bildirimde bulunurum. Ubuntu ve Arch için kurulumda öncelik farkı yok. Her iki dağıtımda grub2 kullanıyor. Sizin tercihiniz hangisi ise önce onu kurun.

Ek: Bahsettiginiz karekterler için sanalda deneme yaptım. Sorun yok.

kalkan1973

Alıntı yapılan: Rbbt - 17 Aralık 2012 - 10:16:16
@Mustafa Kalkan, KDE için hem gstreamer hem de vlc kullanmanızın özel bir nedeni var mı?

Bu arada @cumali'ye katılıyorum 3 saat sürmemesi lazım (: Ben cd ile çok eski bir *dizüstü bilgisayar'a kurulum yaptığımda dahi 3 saat sürmedi (:

OPERA kullanıyorum TV kanallarını netten izlemek için gstreamer eklentilerine ihtiyaç duyuyor... Özellikle TRT kanallarında... Bir de dosyalar çok yavaş iniyor bu yüzden KDE ve diğer gerekli programların kurulumu uzun sürüyor.
Evde İşte her yerde Linux

Øguz

İlk açılış ekranından; "Boot Archbox Linux [Xorg autodetect] " seçtiğimde 1 dakika boyunca sistem ve kurulum ile ilgili yazılar geliyor daha sonra siyah bir ekran geliyor ve kurulum takılıyor. Ekran kartım intel marka. 64 bitlik versiyonu indirdim.

Boot Archbox Linux [vesa mode] açtım.

Ekran kartı kurulumunda;

"pacman -S xf86-video-intel" komutu yerine; "pacman -S xf64-video-intel"  komutunu uyguladım. Kurduğum sistem 64 bit olduğu için. Fakat uçbirim hata mesajı verdi. "pacman -S xf86-video-intel" komutunu uyguladım ve kurulum gerçekleşti. Uç birimden Mate masaüstünü kurarken bir kaç hata mesajı aldım.

Kurulum bitti fakat uçbirimden sistem açıldı. Galiba;
nano /etc/pacman.d/mirrorlist
komutunu uygularken hata yaptım.

cumali

@Øguz, xf86-video-intel paketini neden degiştirmeyi düşündünüz anlamadım. Benim ekran kartıda İntel ve aynı komutla paket kurulumunu yaptım. Ayrıca verilecek komutta 32-bit ve 64-bit farkı yok. Boot Archbox Linux [vesa mode] seçimini neden kullandınız?  Aldığınız hatalar nedir görmeden yorum yapma şansımız malesef yok.  Kurulum bittikten sonra uçbirimden açılmasını kurulum yaptığınız cd yada usb bellegi çıkarmamış olmanıza bağlıyorum. Disk bölümleme kısmı hariç anlatımı uygulamanız halinde sorun çıkarmaması gerekir. Defalarca test edilmiştir.

Øguz

"Boot Archbox Linux [Xorg autodetect]"  seçimi yaptığımda bilgisayar açılmıyor. (Dizüstü Lenovo Thinkpad SL510)

Sıfırdan kurmayı tekrar denedim ancak bu kez Gnome masaüstünü yükledim. Kurulum sorunsuz tamamlandı. Açılış ekranı geldiğinde şifremi girdikten sonra masaüstü açılmadı.

Failed to load session "gnome" hata mesajı verdi.

cumali

Gnome masaüstü yüklediginize göre şu komutu uyguladınızmı?
#systemctl enable gdm.service

Øguz

Alıntı yapılan: cumali - 20 Aralık 2012 - 15:22:27
Gnome masaüstü yüklediginize göre şu komutu uyguladınızmı?
#systemctl enable gdm.service

Evet uyguladım.

cumali

Konsola düşebiliyorsanız şu çıktıyı alabilirmiyiz?
systemctl list-unit-files | grep dm

Øguz

Alıntı yapılan: cumali - 20 Aralık 2012 - 15:27:41
Konsola düşebiliyorsanız şu çıktıyı alabilirmiyiz?
systemctl list-unit-files | grep dm

Karşılama ekranı geldiğinde (ctrl+alt+t; ctrl+t vb. tuş kombinasyonlarını deneyerek uç birimi açmaya çalışıyorum olmuyor). Masaüstü açılmadığı için uç birimi açamıyorum. Bu mesajları Arch Linux cd'den açarak yazabiliyorum.

decent

@Øguz,
Şifre girilen ekranda Ctrl+Alt+F1 tuşlarına basarak tty ekranına düşebilirsin.
Akla hemen yapılandırılmamış bir ekran kartı sürücüsü geliyor.

cumali

Archbox iso kalıbı geliştirici tarafından kaldırılmıştır. archbox-11.01.2013 sürümü farklı bir sunucuya yüklenmiştir. Şu an sadece 32-bit olanı indirilebilir. Konunun ilk mesajında indirme bağlantısı yeniden düzenlenmiştir. Bu iso kalıbı ile güncel Arch Linux kurulumu yapılabilmektedir.

freeman

Arch Linux 'u internete bağlanmadan direkt kurma gibi bir durum yok mu acaba? 500 MB lık dosya indiriyorsun, tüm sistemi internetten indiriyor yine de. Garip..
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

cumali

Arch Linux iso kalıbı içinde sistem için gerekli olan paketler bulunmaktadır.  Masaüstü olmadan temel sistemi internete gereksinim olmadan elbette kurabilirsin. Ancak masaüstü kurulumu ve diger yapılandırmaya ihtiyaç duyulan paketleri kurmak için elbette internet olması gerekiyor. Bu arada Archbox'un güncelligini yitirdigini bir kez daha hatırlatmış olalım.

İnternete bağımlı olmadan kurulum yapabileceginiz Arch tabanlı yani %100 Arch paketi kullanılan Manjaro Linux dağıtımını önerebilirim. Kde, Cinnamon+Gnome, Mate, Xfce, E17 ve Lxde masaüstünden birini internete ihtiyaç duymadan kurulum yapabilirsiniz. Bunun yanında Net-edition iso kalıbı ile dilediginiz masaüstü ortamını kurmanızda mümkün ( internete ihtiyaç duyar). Kurulumu uçbirimden yapabileceginiz gibi grafiksel kurulum aracı ilede yapabilirsiniz. Her iki aracı Türkçe olarak kullanmanız mümkün. Forumda resimli kurulum rehberi var. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=39412.msg469989#msg469989  Ayrıca http://manjaro-tr.org/forum/  dan destek alabilirsiniz.

Thingol

Alıntı yapılan: KaganIsmail - 14 Haziran 2013 - 20:56:45
Arch Linux 'u internete bağlanmadan direkt kurma gibi bir durum yok mu acaba? 500 MB lık dosya indiriyorsun, tüm sistemi internetten indiriyor yine de. Garip..
Kurulum kalıpları dual, yani hem 32 bit hem 64 bit için. Tek tek çıkarsalar yarıya düşer.

freeman

Teşekkürler cevaplar için. Masaüstü ortamlarını da elle kurmak mümkündür herhalde? Bu şekilde kurulamaz mı?
Farklı Linux sürümleri denemek istemiyorum. Şu an Arch ve Slackware ile ilgileniyorum. 
VBox 'dan kurayım dedim Arch Linux 'u. Paketleri indirirken, hata verdi. Bağlantı zaman aşımına uğradı falan dedi. Bu durum da canımı sıktı.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

cumali

Rica ederim, Arch Linux'taki gibi uçbirimden masaüstü kurmayı kastediyorsanız Net iso kalıbını kullanmanız gerekiyor. Buda internete ihtiyaç duyar. Zira tercih ettiginiz paketleri internet üzerinden indirip kurmaktadır. Bu biraz Linux'da deneyimli kullanıcılara hitap eder. Manjaro Linux bir anlamda Arch için köprü görevinide yerine getirmektedir.

@Thingol, önceki yıllarda Arch 32 ve 64-bit sistemleri ayrı ayrı çıkartırdı. Sonradan tek iso kalıbına dönüştürdüler. Tabi bu durum geliştiricilerin takdiridir.

Thingol

Arch Linux, sistemin nasıl işlediğini anlamak açısından çok faydalı. Ancak bunun dışında ben Ubuntu ile bir hız farkı hissedemedim aynı masaüstü ortamında. Tam sistem kontrolü istiyorsanız çok güzel bir dağıtım. Systemd ile biraz uğraşarak çok güzel sonuçlar elde edilebiliyor.

freeman

Teşekkür ederim cevaplar için.
------------------------------
Arch kurmaya çalıştım ama disk bölümleme işleminde hata veriyor sanırım. Bölümleme tablosu oluşturulamadı diyordu sanırım.
Diskimde 4 birincil bölüm var. sda4, genişletilmiş bölüm olarak ayarladım.sda6 ile sda7 yi farklı işletim sistemleri kurmak için oluşturdum.(genişletilmiş bölümler bunlar) sda2 de Windows, sda3 'de Ubuntu var. sda5 ise NTFS biçiminde. YEDEK bölümü gibi * bir şey.

Arch kurulumunda cfdisk 'i şu şekilde girdim:
cfdisk /dev/sda7

Bölümlendirme işlemlerini yaptım ama 'write' dediğimde, dediğim hatayı verdi. Ve sda7 'ye hiç işlem yapmadı sanırım.
Genişletilmiş bölümlere kurulamıyor mu acaba?

Ya da Ubuntu üzerinde sda7 bölümü, Arch için biçimlendirilemez mi?
(100 MB boot için, 1000 MB swap, 19GB falan da asıl sistem için.)

GParted ile diskimin görüntüsünü aşağıda veriyorum:
http://o1306.hizliresim.com/1b/r/phcmk.png

decent

@KaganIsmail,
Teknik olarak ve disk bölümlemesinin tam anlaşılması için aşağıdaki çıktıları görmek daha uygundur.

sudo blkid
sudo fdisk -l

freeman

@decent;
Buyurun;
sudo blkid çıktısı:
/dev/sda1: LABEL="System Reserved" UUID="A23C8C1E3C8BEB9B" TYPE="ntfs"
/dev/sda2: LABEL="WINDOWS" UUID="148CB7298CB70470" TYPE="ntfs"
/dev/sda3: UUID="e645e16f-1833-4aee-874e-6faa486b0ee6" TYPE="ext4"
/dev/sda5: LABEL="YEDEK" UUID="3403F58569FF18F7" TYPE="ntfs"
/dev/sda6: LABEL="isletim" UUID="5173fccd-473c-4bff-a93e-e4ac711b22ad" TYPE="ext4"
/dev/sda7: LABEL="isletim2" UUID="0bcfb7d0-de4d-4f45-8635-d37a8dc2a544" TYPE="ext4"

sudo fdisk -l
Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders, total 312581808 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x1aa1b425

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *        2048      206847      102400    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2          206848   104859647    52326400    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3       104859648   178587647    36864000   83  Linux
/dev/sda4       178587648   312580095    66996224    5  Extended
/dev/sda5       221599744   272799743    25600000    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda6       178589696   221599743    21505024   83  Linux
/dev/sda7       272801792   312580095    19889152   83  Linux

Partition table entries are not in disk order

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Haziran 2013 - 14:45:15

sda5,sda6,sda7 "extended" değil herhalde.

decent

Arch kurulumu yaparken cfdisk adımını atlayabilirsin ve doğrudan ( 05 BÖLÜMLERİ BAĞLAMA) kısmına geçebilirsin.
Çünkü bölümlerin zaten EXT4 biçiminde hazır.

http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=66&t=839

freeman

Ama sda7 bölümünde takas alanı ve boot alanı bir sıkıntı oluşturmaz mı?
Ya da şöyle sorayım: /, home ve takas alanı için sadece sda7 yazsam olur mu?
(Verilen örnekte her biri için sda1, sda2, sda3 kullanmış.)