Oracle Sqldeveloper'da yeni database bağlantısı kurarken hata alıyorum

Başlatan yvz, 04 Aralık 2012 - 16:17:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yvz

Yeni kurduğum 12.10'da programı gayet güzel bir şekilde çalıştırmayı başardım. Ancak yeni bağlantı kurmaya çalıştığımda

Status : Failure -Test failed: IO Error: The Network Adapter could not establish the connection

hatası alıyorum. Ayarları şu şekilde;

Connection name: test
username: username
password: password

-oracle-
connection type: basic
role: default
hostname: localhost
port: 1521
sid: xe

Açıkçası bu noktada takılı kaldım. Ubuntu üzerinde daha önce yalnızca mysql kullanmıştım. Onda da bu tip bir sorunla karşılaşmamıştım.

heartsmagic

Şurada farklı bir öneri var:
http://www.christoph-jahn.com/?p=1074

Deneyebilirsin bunu. Ayrıca yorumlarda da başka öneriler görünüyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yvz

Onu denedim ama sonuç aynı malesef. Terminalden verdiğim hostname komutunun çıktısını localhost yerine yazarak yapıyorum. Daha farklı bir şey yapmam gerekiyor mu?

Programın tutoriallarını dahi çalışmıyor. Bağlantı kısmında sorun çıkarıyor. Örneğin şu örnek bağlantıyı kurmaya çalışırken de yine database connection kurulumu esnasında sorun çıkardı. http://www.oracle.com/webfolder/technetwork/tutorials/obe/db/devdays2012/mod1_dm/mod1_dm.html

heartsmagic

/etc/hostname ve /etc/hosts dosyalarına bakabilirsin oradaki öneri için.

Açıkçası konuya çok yabancı olduğum için ancak genel önerilerde bulunabiliyorum. Belki konuya hakim bir arkadaş başlığı gördüğünde daha isabetli yorumlar yapabilir.

yvz

Onları da denemiştim ve sonuç yine hüsran ne yazık ki. İşin aslı her türlü kombinasyonlarını denedim cahilce. Sorunun ne olduğunu dahi anlayamayacak kadar işin acemisi olduğumdan hangi cevabı aramam gerektiğini bile bilemiyorum ben de. Sorun programın ayarlarında mı yoksa sistemin host ayarlarında mı kullandığı java library ile mi ilgili... Dediğim gibi tıkandım bu noktada.

heartsmagic

Oradaki bir başka yorumda da bağlantı türünü şu şekilde yapmaktan bahsedilmiş: local/Bequeath

yvz

Onunla uğraşıyordum tam da. Programı kullanarak local bir repo oluşturdum. Bağlantıyı ona kurmaya çalışırken bu kez Status : Failure -Test failed: no ocijdbc11 in java.library.path hatası aldım local/bequeath ile bağlanmaya çalıştığımda.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Aralık 2012 - 21:10:45

Anlaşılan o ki oracle sql developer yeni database oluşturamıyormuş. Haliyle bağlanmaya çalışmamın anlamı kalmadı. Bunun üzerine bir de Oracle Database kurmam gerekiyor ki asıl sorun orada çıktı. Sitelerinden verdikleri paketler rpm ve oracle linux uyumlu olduğu için ubuntudaki kütüphaneleri bile görmüyor. İnternette bazı kaynaklar var oracle kurulumu için ama çoğu eski sürümler için. Bir sürü de sistem ayarı gerekiyor. Haliyle güzelim ubuntumu yaz boz tahtasına çevirmek istemiyorum. Windowsa geçip oraya kuracağım artık. Sanırım konu kapanabilir.

heartsmagic

Konu açık kalsın, belki işin ehli biri gelip yorum yapar.

Oracle kurulumu için belki bir süre sonra forumda bir kaynak olabilir. @sem0900 arkadaşımızın bir planı vardı, tabi hayata geçirebilirse. Ayrıca doğrudur Ubuntu üzerinde Oracle çok zor. Daha doğrusu Redhat ve o tabanlı bir dağıtım haricinde çok zor.

yvz

Bu arada her türlü yardım etmeye çalıştığı için heartsmagic'e teşekkür ederim. Sanırım 2-3 yıl önce siteye ilk üye olduğumda da bu şekildeydi temposunu hiç düşürmemiş. Sonuca ulaşamamış da olsak iyi niyet karşılıksız kalmamalı.

heartsmagic

Güzel sözlerin için teşekkürler @yvz. Bazı şeyler elimizden gelmiyor ne yazık ki, aynı ortama sahip olmak lazım. Tabi bir de Oracle vs. bilgisi gerekiyor ki o da apayrı bir dünya. Umarım sorununu bir şekilde halledersin.