[Nasıl] HP Compaq Presario C500 Kablosuz İnternet Çözümü

Başlatan tunc, 03 Aralık 2012 - 21:24:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tunc

Merhaba, bu başlıkta HP Compaq Presario C500 modeli için xubuntuda yapılması gerekenler olsun dedim.

Benim tek becerdiğim kısım wireless driverı oldu
Önce lspci ile baktım neler var diye...
tunc@tunc-Presario-C500-RZ342UA-ABA:/usr/bin$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 945GM/PM/GMS, 943/940GML and 945GT Express Memory Controller Hub (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation NM10/ICH7 Family High Definition Audio Controller (rev 01)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation NM10/ICH7 Family PCI Express Port 1 (rev 01)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation NM10/ICH7 Family PCI Express Port 3 (rev 01)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #1 (rev 01)
00:1d.1 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #2 (rev 01)
00:1d.2 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #3 (rev 01)
00:1d.7 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB2 EHCI Controller (rev 01)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev e1)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GBM (ICH7-M) LPC Interface Bridge (rev 01)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 82801GBM/GHM (ICH7-M Family) SATA Controller [IDE mode] (rev 01)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation NM10/ICH7 Family SMBus Controller (rev 01)
06:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4311 802.11b/g WLAN (rev 01)
08:08.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)
tunc@tunc-Presario-C500-RZ342UA-ABA:/usr/bin$

daha sonra "06:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4311 802.11b/g WLAN (rev 01)" başlığını google'ladım.
bulduğum birsürü saçma girdinin ardından

sudo apt-get install b43-fwcutter
yaptım fakat komuttan sonra beni aşağıdaki adresten ne yapmam gerektiğini öğrenmem konusunda uyardı.

http://wireless.kernel.org/en/users/Drivers/b43#devicefirmware adresinde gerçekten de çözümümü buldum.
Ubuntu için şunlar yazıyordu
sudo apt-get install firmware-b43-installer

reboot ettikten sonra direk olarak wireless'ı açtım ve bağlantı yaptım

burk

@tunc sanırım siz verdiğiniz modelde Xubuntu için kalosuz internet sorununa çözüm sunuyorsunuz, öyle mi? Bu durumda Xubuntu sürümünü de verin ayrıca başlığı da daha açıklayıcı hale getirelim.

tunc

Evet ubuntu sürümü Xubuntu 12.10. Yalnız ben bu model numarası ile araştırma yapıldığında da çıksın diye başlığı bu şekilde yazdım. Başka problemler de var onları da çözdükçe ekleyeceğim. Şimdilik hazırcılık yapmak istemiyorum.

Markalara özel bu bölümde marka ve modele özel bu şekilde açıklamalar olsa benim daha çok işime yarardı diye düşündüm. Yada bölümü o şekilde anladım ben :)

heartsmagic

Yo, bölümü doğru anlamışsın. @burk'un söylemek istediği sadece model ismi olmasın da meselâ "... modeli için çözümler, öneriler başlığı" gibi bir şey olsun. Model ismi geçsin yine, zira dediğin gibi aramalarda görünsün isteriz bizler de.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burk

@heartsmagic +1

Ayrıca forum olarak her başlıkta özel bir konu anlatılsın istiyoruz. Yani sizin bu model bir bilgisayarda Xubuntu 12.10 için internet sorunu ve çözümü hakkında bir konu, atıyorum ekran kartı için bir konu şeklinde başlık açmanız daha doğru olur. O yüzden bu konuyu [Nasıl] HP Compaq Presario C500 Kablosuz İnternet Çözümü şeklinde yapalım ve diğer sorunlar için de bu biçimde başlıklar açın.

heartsmagic

[Nasıl] başlıklarında birden fazla konu aktarılsa sorun olur mu acaba? Şöyle ki eğer sorunlar çok fazla dallanıp budaklanmayacaksa [Nasıl] başlıklarında toplu öneri ve çözümlerin sunulması güzel olabilir. Aynı makineye sahip olan birisi böylece tek başlıkta bilgi alabilir.

burk

Ancak ilgili [Nasıl] başlığı altında sorular sorulmaya başlanırsa iş ve konu takibi güçleşir gibi duruyor @heartsmagic

heartsmagic

Onu da başlıktaki anlatımda aktarmaya çalışırız. Gerçi şöyle ki, sorunlar aynı model için geçerli olduğundan belki yine aynı başlıkta olması fena olmayabilir. Diğer türlü farklı sorunların farklı başlıklarda olmasını zaten sürekli istemekteyiz. Ancak böyle nokta atışı modeller için tek başlık fena olmayabilir, zira donanımlar sabit olacaktır. Yeni Ubuntu sürümleri için de yeni sorunlar çıkarsa başlık güncellenebilir.

tunc

Teşekkür ederim düzenlemişsiniz
Bu makinadan başka kimsede olduğunu sanmıyorum ama yine de belki birine yarar diye umuyorum.

burk

@tunc doğrudan ya da dolaylı olarak mutlaka birilerinin işine yarayacaktır, buna emin olun :)