Ubuntu 11.10 Wireless ve VINN modem bağlantı sorunu

Başlatan ktumit, 12 Aralık 2011 - 16:48:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ktumit

kablo ile mümkün değil hocam üst kattakilerle ortak kullanıyoruz, modem onlarda benim şahsi VINN modemim var ama onda da bağlantı problemi yaşıyorum.

heartsmagic

Modem onlardaysa kurcalamamız da mümkün değil ne yazık ki. Bir şekilde önce sistem güncelleme önerisini denemek lazım sanırım ancak nasıl yaparsın cidden bilemiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

CeYHuN07

Bence sinyal az geldiği için bağlanamıyor ki wireless konusu linux'da bendeki en büyük hayal kırıklığıdır

heartsmagic

Uzunca bir süre yan binadaki (aynı bina üst kat, alt kat değil) bir modem üzerinden internete çıktım zamanında. Hiç sıkıntı yaşamadan işlerimi gördüm. Hayal kırıklığı yaşanacaksa bence kablosuz kart ve sürücüleri için yaşanmalıdır.

CeYHuN07

heartsmagic
Tabiiki sürücüler yüzünden büyük hayal kırıklığı ancak bunu son kullanıcıların anlamasını bekleyemeyiz..
Mesela kendimden örnek vereyim notebook umda hem 7 hem ubuntu vardı alt kattaki AP.ye windows ile 1 diş ile bağlanabiliyorken ubuntuda sürekli şifre uyarısı geliyordu. Bu da bende hayal kırıklığı yaratmıştı.. Çünkü 18'li yaşlardan beri duyduğum şey "Linux sistem kaynaklarını en iyi kullanan işletim sistemidir" sözüydü..

heartsmagic

İşte sorun şu ki, kaynakları kullanıyor zaten :) Sürücüler birer kaynak değildir, hele hele iyi sağlanmayan sürücüler. Sorunlarımız var cidden bunu örtbas etmek bize yarar sağlamaz. Ben doğrudan "kablosuz meselesinin tamamı böyle" şeklindeki algıya itiraz ettim zaten.

Son kullanıcı da anlamayabilir fakat bu gerçekleri değiştirmez. Zaten konu biraz alışkanlıklarla alakalı. Son kullanıcı muhtemelen kullandığı Windows işletim sistemindeki sık sık virüs bulaşma olayını da anlamıyordur fakat kabullenmiş durumdadır. Ona bunun alt yapısını anlatmanın da bir faydası olmaz, buradaki meseleyi anlatmanın da belki. Öğrenmek isteyenin alıcıları açıksa öğrenir, öteki türlü bizim yapacağımız sorunların düzelmesi için gayret göstermektir.

mahoni

selam arkadaşlar.ubuntu 11.10 kullanıyorum.daha önce avea jet modemim vardı.internete bağlanıyordum.dün onu iptal ettirip türksel vın aldım.bilgisayarım modemi görmüyor.bağlantıları düzenle seçeneğinden gerekli ayarları yaptım fakat modem bilgisayar tarafından algılanmıyor.konu açarken aktarılması gereken çıktılar bölümünü de okudum fakat ubuntudan bağlanamadığım için gönderemiyorum.bana da yardımcı olursanız sevinirim.iadea etmeyi bile düşündüm fakat 12 aylık sözleşme yaptım.
Daha önce de birçok konuda sizlerden yardım alarak birçok sorunu çözdüm.bu nedenle hepinize teşekkür ederim.Öğren artık şu işi kardeşim diyebilirsiniz,ama yaş biraz geçti, öyle ha deyince olmuyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Ocak 2012 - 15:49:23

forumda yazılanlara bakıp  "lsusb" komutunu yazdım.gelen çıktıda huawei modem görünüyor.fakat bağlantı ayarlarında görmüyor
Düşmanla yapılan her temas,teslim almak için değilse teslim olmak içindir. Marcos

heartsmagic

11.10 için modemi görme sorunu yaşamamıştım ben bir başka makine ile uğraşırken. Diğer başlıkta bazı sorular sormuşsun, eğer orada çözüme ulaşamazsanız buradan biraz daha detaylandırmaya çalışırız olayı.

mahoni

benim bilgisayarım modemi hiç görmüyor.türkselin sitesine baktım,linux kullanıyorsanız üreticinin modem içindeki yazılımını kullanmalısınız diyor.windowsta modemin içindeki yazılıma baktım read me dosyasında şunlar yazıyor:--How to Install----------------------
* You need login as root *

1. Run "tar jxvf linux_install.tar.bz2"

2. Run "./install" in TERMINAL to install MobilePartner
   eg: # bash /<path>/install

3. If you had installed this software in your system before, you will get a prompt: "The software is exist, do you want overwrites? ([Y]/[N])", enter "y" to overwrites or "n" to exit.

4. If you do not had installed this software in your system before, you will get a prompt: "Please input the install path[/usr/local/Mobile_Partner]:". Then you can input install path(fullpath), or you may using the default path(/usr/local/Mobile_Partner) by press ENTER direct

5. Finish installing

--How to run--------------------------
* From shortcut in desktop

* Run MobilePartner in your install path
   eg: # /<install path>/MobilePartner

* Plug in your device, it will run automatically (Not supported in Xandros)
evde dizüstünde mint kurulu o da modemi hiç görmüyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Ocak 2012 - 18:52:43

arkadaşlar www.yuksektepe.org adlı bir blogda ubuntunun türksel vını görmemesi ile ilgili bir yazı buldum,fakat blogdaki yazıya ulaşamıyorum.silinmiş diyor.önbellekteki kopyadan yazının bir bölümüne ulaştım.size aktarıyorum:
Turkcell  VINN modemlerin yeni versiyonlari  Huawei  E177. Bu modemler  Ubuntu  11.10 versiyonunda calismiyorlar. Nedeni ise  modemin  hem modem hemde  Turkcell  uygulamasinin yuklenebilmesi icin sanal cdrom modunda calisiyor olmasi.  Ubuntu  ya taktiginizda sanal cdrom surucu varmis gibi davranip modemi gormemesinden dolayi 3g baglanti yapamiyorsunuz. Bu durumu duzeltmek icin  modemin  sanal cdrom ozelliginin...
yazı burada bitiyor.aldığm adresi de yazıyorum,belki sizler devamına ulaşabilirsiniz:
http://hghltd.yandex.net/yandbtm?fmode=inject&url=http%3A%2F%2Fwww.yuksektepe.org%2F&text=Huawei%20e177%20Turkcell%20VINN%20modemin%20Ubuntu%20da%20calistirilmasi&l10n=tr&src=F&mime=html&sign=bf7e22c5815a89c67fd859a4bb0f5e0f&keyno=0
umarım bir çözüm bulabiliriz.yardım edeceklere şimdiden teşekkürler

yazının devamını buldum,aşağıdaki adreste:
http://www.esintibilisim.com/blog/458/huawei-e177-modemin-debian-da-calistirilmasi?

okudum ama pek anlayamadım.daha anlaşılabilir ve uygulanabilir bir biçimde anlatılırsa uygulayabilirim.
Düşmanla yapılan her temas,teslim almak için değilse teslim olmak içindir. Marcos

heartsmagic

mahoni

sonuç yok.ben daha putty ne onu anlamaya çalışıyorum.
biraz uzun sürecek ama vazgeçmek istemiyorum.
Uruguayda askeri hükümet tupamaro gerillalarına cezaevlerinde akıl almaz işkenceler yaparken gerillaların liderinin güzel bir açıklaması var:"Bize köpek muamelesi yapıyorlar.bu önemli değil.önemli olan bizim havlamamamız"
türksel bizi görmezden gelip yoksayıyor.ne acı ki diğerleri de aynı durumda.ama olmuyor diye ubuntuyu bırakıp windowsa geçmeyeceğim.
türksele yazı yazıp ubuntuda kullanıp için açıklama isteyeceğim

heartsmagic

Putty bir uygulama ancak ona gereksinimin yok illa ki, Windows'taki Hyperterminal ile bağlanabilirsin aygıta. Önce Windows'un donanım bölümünden ya da artık son sürümlerde nereden yapılıyorsa bu USB aygıtın hangi porta bağlandığını bul, ardından Hyperterminal'i aç ve iligili port üzerinden aygıta bağlan.

mahoni

HUAWEİ Mobile Connect- 3G application interface (COM14)
HUAWEİ Mobile Connect- 3G PC Uİ İnterface (COM15)
diye bağlantı noktaları çıktı.cahilliğimi mazur görürseniz birşey daha sorayım.bu hyperterminal windowsta olan bir program mı?ben biraz baktım hyperterminal private edition 6.3 diye bir program buldum.Bahsettiğiniz bu program mı?

heartsmagic

Visa ile tarih olmuş sanırım :)
http://windows.microsoft.com/tr-TR/windows-vista/What-happened-to-HyperTerminal

Alternatifler:
http://helpdeskgeek.com/windows-7/windows-7-hyperterminal/

Putty de var sana önerildiği üzere, başka uygulamalar da. Arayüzü olanlara bakabilirsin ki Putty bunlardan biri. Komut satırından yaparım diyorsan yine orada alternatifler var.

Hangi Com portu diye soracaksan ben de bilmiyorum :) Biri PC UI diğeri "application interface". Ben şansımı "application" olandan denerdim önce, yani COM14.

lnx

Sanal CdRom sürücüsü gibi burada nasıl davranacak peki ah Turkcell ah :( Yazılımını kurmada sıkıntısı yok. Windows ortamından alıp install dosyasını program gibi çalıştırmaya izin ver diyerek kurdum. Bağlantı kurulmuyor. Görmüyor cihazı. Demek ki nedeni buymuş... Neyse ki ben kontratsız almıştım :)

keylog

UI interface port'undn bağlanınca komutlar uygulanabiliyor. Şimdi ubuntu'ya dönüp çalışıp çalışmadığını deneyeceğim...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Aralık 2012 - 22:17:49

Alıntı yapılan: keylog - 03 Aralık 2012 - 20:56:06
UI interface port'undn bağlanınca komutlar uygulanabiliyor. Şimdi ubuntu'ya dönüp çalışıp çalışmadığını deneyeceğim...

Modem'i gördü ancak internet bağlanmıyor, kısa bir süre deneyip disconnected diyor. Farklı modemlerle de denedim aynı hatayı aldım. Windows'taysa hiç problem yok. :(