Ubuntu İndirme ve Bağış Ekranı

Başlatan bigbang, 02 Aralık 2012 - 11:21:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bigbang

Arkadaşlar ben Voyager 12.04 kullanıyorum. Bugün ubuntu 12.10 indirmem gerekti arkadaşa yüklemek için. İndirme sayfasında indir dediğimde ise  bir bağış ekranı karşıladı önce beni. Bağış yapmak isterseniz yaptığınız miktara göre alt tarafta küçük resimler değişiyordu. Mesela her kategoriye 2 dolar verirsek bir Ubuntu t-shirt ile aynı fiyat gibi ibare yazmakta. Ancak bağış yapmak istemeyip hepsini 0 yaptığımızda ise alt tarafta bir kuru kafa çıkıyor ve bu insana sanki korsanı hatırlatıyor gibi. Acaba bağış yapamayanlar yada yapmak istemeyenler bundan rahatsız olur mu? Bu Ubuntu'ya kaybettirir mi?
Not: Benim için bağış konusu sıkıntı olmaz bunu belirteyim. Windows gibi bir sistemem bile zamanında lisans ücreti ödemişken Ubuntu gibi güzel bir sisteme bağış yaparım elbet ama diğer kişiler rahatsız olabilir mi diye düşünüyorum.Resimleri de ekledim alt tarafa.

İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

matrax_41

Bağış yapmak zorunlu değil. Bundan niye rahatsız olunur ?

bigbang

Bağış yapmak zorunlu değil @matrax_41 biliyorum. Benim demek istediğim bağış yapılmadığında çıkan kuru kafa yerine başka bir simge kullanılsa daha iyi olmaz mı. Kuru kafa rahatsız edebilir demek istedim ben.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.

matrax_41

Bütün sayaçları sıfıra indirdiğinde kuru kafa çıkıyor. İndirmek için sayaçları sıfırlamana gerek yok. Altta şimdi bağış yapmak istemiyorum seçeneği ile direk indirme yapılabilir.

bigbang

@matrax_41 biliyorum arkadaşım sadece demek istediğim şu. Böyle itici bir simge yerine daha hoş bi simge olsa daha güzel olurdu demek istedğim. Neyse konu farklı yerlere gitmeden uzatmıyorum konuyu. Umarım demek istediğimi anlamışsındır arkadaşım.

ersinkandemir

"Ücretsiz ve hep böyle kalacak" diyen Canonical için haksız ve zorlama bir çıkarım olur bu bence. :)
Where there's a shell, there's a way.

JuanCarlito

Ubuntu diğer Linux tabanlı işletim sistemlerine göre ön planda, daha yaygın bir hizmet veriyor. Bunun karşılığında bağış toplamaları doğal bir şey hatta paypal'da kalan küsüratları bende verebilirim. Zorunlu hale getirmeleri durumunda kullanıcı kaybederler ki zaten öyle bir imkanları olduğunu düşünmüyorum.

bigbang

@JuanCarlito aynen bende bunu diyorum zaten. Bağış yapmak ile ilgili bir sorunum yok. Paypal'da 5 dolar kalmıştı bağışladım bu sabah. Sadece o kurukafa simgesi bazı insanlara itici gelebilir yani bağış yapmakla bir derdim yok. Hatta yapılmasından yanayım. Windows gibi yüzlerce dolar lisans ödemiyoruz sonuçta.

iceboy

Alıntı yapılan: bigbang - 02 Aralık 2012 - 13:10:57
@JuanCarlito aynen bende bunu diyorum zaten. Bağış yapmak ile ilgili bir sorunum yok. Paypal'da 5 dolar kalmıştı bağışladım bu sabah. Sadece o kurukafa simgesi bazı insanlara itici gelebilir yani bağış yapmakla bir derdim yok. Hatta yapılmasından yanayım. Windows gibi yüzlerce dolar lisans ödemiyoruz sonuçta.

Size katılıyorum fakat dağıtımların ubuntu gibi arkasında şirketler olan dağıtımlara değil,topluluklar tarafından geliştirilen dağıtımlara yapılmasından yanayım.Koskoca bir şirket tarafından desteklenen dağıtımların yanında 15-20 kişilik gruplar tarafından geliştirilen dağıtımlara destek vermek daha hayırlı olur diye düşünüyorum :)
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

tux

Bence bağış sayfası güzel olmuş. Aynı parayla başka neler alabileceğinizi gösteriyor. Bir finacn kahve, teflon tava, bir sinema bileti, Londar-New York arası tek yönlü uçak bileti, hatta deve. Yani bağış yapmayıp sekiz yaşında bir deve alabiliriz. Seçim bize kalmış  ;D

monthy_python

Alıntı yapılan: tux - 02 Aralık 2012 - 15:31:49
Bence bağış sayfası güzel olmuş. Aynı parayla başka neler alabileceğinizi gösteriyor. Bir finacn kahve, teflon tava, bir sinema bileti, Londar-New York arası tek yönlü uçak bileti, hatta deve. Yani bağış yapmayıp sekiz yaşında bir deve alabiliriz. Seçim bize kalmış  ;D

Amanin ben deve istiyorum :))

@bigbang o kurukafa sembolü bana sevimli geldi, itici gelmedi :)
hani bağış yapmıyorsan sinirlenmiş kafasından kıvılcımlar çıkıyormuş gibi. daha doğrusu kızmanın karikatürize edilmiş hali gibi geldi. insanları bağış yaptırmak için çaba gösterilmesinde yanlış bir yan görmüyorum ben açıkçası. yapıp yapmamak bizim tasarrufumuzda sonuçta.

bigbang

Bağış yapılmasına karşı değilim beni yanlış anlamayın sakın. Bende yaptım bağış zaten.

ct

Animelerdeki abartılı duygular gibi sevimli geldi bana. Korsanı çağrıştırması benim için problem değil ancak korsanla alakası olmayan siteler de (hackaday mesela) bunu kullanabiliyor:

http://harfordhackerspace.org/wp-content/uploads/2011/07/hackaday.gif

Bu da bahsedilen korsan simgelerinden biri (The Pirate Bay)

http://torrentfreak.com/images/casette.jpg

Kültür farkından dolayı da böyle bir algı olabilir. Kurukafa makyajları başka ülkelerde moda olabiliyor. Yani yadırganmayan birşey.

http://www.google.com.tr/search?q=skull+make+up&hl=en&client=ubuntu&hs=a2X&tbo=u&channel=fs&gl=uk&tbm=isch&source=univ&sa=X&ei=WHy7UO23Fcf04QT4-ICABg&ved=0CC0QsAQ&biw=1301&bih=650

heartsmagic

Bu konu daha önce bir başlık arasında gündeme gelmişti sanırım. 12.10'un duyurulduğu başlık olabilir. Olaya herkes farklı bakıyor, resim olayına yani. Zira bağış olayına farklı bakan olması durumunda saygıyla karşılar ancak elbette hak vermem. Onu birazdan izah edeyim. Fakat önce şunu söylemek istiyorum, resim bana da itici gelmemişti. Hatta gördüğümde güldüm zira Roberto'ya benzettim kendisini:
http://futurama.wikia.com/wiki/Roberto
Kısacası, beğenen, beğemeyen, itici veya sevimli bulan her zaman, her resim için olacaktır :)

@iceboy, bilakis bir şirkete de yapılabilir bu bağış. Gönüllü topluluklar zaten gönüllü yapıyordur bu işi. Fakat Canonical ciddi anlamda yatırım yapıyor bu meseleye ve hâlâ yeterli geri dönüş yok kendisine bu konuda. Tamam bize mi sordu Ubuntu'yu çıkartırken, doğru.

Para kazanıp kazanmaması bizi ilgilendirmeyebilir fakat herkesin atladığı ve özellikle bu bağış konusunda yeni yetmeler gibi eleştiri yapanların es geçtiği bir nokta var: Bu pazar kurtlar sofrası ve barınmak için onun şartlarında yol almanız lazım. Kağnı arabası gibi yüremeyen topluluk kararları veya sırf gönüllülerden oluşan bir oluşum ancak belirli bir kullanıcı kitlesi tutabiliyor. Son senelerde Windows'un karşısında Linux dağıtımı denince kim akla geliyor? Ubuntu. Bunu da şirketleşmiş olmasından, parayla geliştirici çalıştırmasından, reklam veriyor olmasından, topluluğa yeni uygulamalar kazandırıyor olmasından, yeni uygulayımbilimlerin (teknoloji) peşine düşmesinden, kısacası pazarı hareketlendirmesinden dolayı yapabiliyor.   

Kendisi zaten asla ücretli olmayacağının garantisini vermiş durumda. Bağış istemiş bizler için hiç sorun olmamalı. Bunu yaparken de kendince eğlenceli bir yorum seçmiş bence, hepsi bu :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.