Yazılım Yükleme Yöneticilerinin Biri Hariç Hepsini Kaldırma

Başlatan mali2023, 02 Aralık 2012 - 00:30:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mali2023

İyi günler, ben açık olan paket yöneticilerimden "moon software center" hariç hepsini kaldırmak istiyorum. Acaba nasıl yapabilirim. Teşekkür ederim.
Bu arada yazılım kaldırmaya kalktığımda da şöyle bir hata veriyor.  Eke bakabilirsiniz.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Öncelikle sorunun yeri burası olmamalı. Başlıklar için seçim yaparken biraz daha dikkatli olabilirsen seviniriz @mali2023.

Sorunu tam olarak anlayamadım. "moon software center hariç" derken tam olarak ne demek istiyorsun? Sistemden neleri kaldırmak istiyorsun?
Aldığın hata içinse şu komut ne döndürüyor:

sudo apt-get remove kaldırılacak_uygulama_her_neyse
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mali2023

Ben moon software center dan kaldırmak istediğimde veya bir program yüklemek istediğimde bu hatayı alıyorum. Yalnız sizin verdiğiniz komut ile ben kaldırdım istediğim şeyi. Yalnız dediğim gibi moon software center dan yükleme ve kaldırma yapamıyorum şu an. Bilgisayarı yeniden başlattım ve sonuç gene aynı.

heartsmagic

Kenarda dursun: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2036268

sudo apt-get install falanca_uygulama dediğinde kurabiliyor musun herhangi bir uygulamayı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mali2023

Herhangi bir uygulamanın kodunu verseydiniz keşke. Neyse demek istediğim sudo apt-get install gimp3.2x gibi bir şey verseydiniz. Ben konsoldan uygulama kuramam. kurmam için uygulama ismi lazım. Mesela "sudo apt-get install gimp" diyorum kurmuyor. ne yazmam lazım uygulamanın olduğu yere

ct

Herhangi bir programı kurarken hatırlamadığınız yerde tab tuşuna basarsanız o paketin adına benzer paketler görünecektir. Kurulum hata sebebiyle olmuyorsa o hata kodunu buraya geçin. Mesela aşağıda vim yazıp iki defa tab tuşuna bastım:

sudo apt-get install vim
vim                vim-doc            vim-lesstif        vim-scripts
vim-addon-manager  vim-gnome          vim-migemo         vim-syntax-go
vim-athena         vim-gtk            vim-nox            vim-syntax-gtk
vim-common         vim-gui-common     vim-puppet         vim-tiny
vim-conque         vimhelp-de         vim-rails          vim-vimoutliner
vim-dbg            vim-latexsuite     vim-runtime       

Emin olamıyorsanız internette ubuntu install programın adı diye aratırsanız nasıl kurulacağına dair komutlar gelecektir karşınıza.

mali2023

veli@veli-System-Product-Name:~$ sudo apt-get install vim
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
E: The package ttf-mscorefonts-installer needs to be reinstalled, but I can't find an archive for it.

Hata yukarıda.

if

@mali2023, gksu nautilus /var/lib/dpkg/info komutunu verince bir dosya açılacak. O dosya içerisinde ttf-mscorefonts ile ilgili satırları bulun ve silin. Başka bir şeye dokunmayın. Eğer tereddüt içinde kalırsanız ttf-mscorefonts ile ilgili satırları buraya geçin.

Sildikten sonra sudo apt-get clean
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get -f install
komutlarını yürütün.

mali2023

veli@velii-System-Product-Name:~$ gksu nautilus /var/lib/dpkg/info
The program 'gksu' is currently not installed.  You can install it by typing:
sudo apt-get install gksu

diye bir hata veriyor ve dosya da açılmıyor.

ct

Alıntı yapılan: mali2023 - 05 Aralık 2012 - 02:57:23
veli@velii-System-Product-Name:~$ gksu nautilus /var/lib/dpkg/info
The program 'gksu' is currently not installed.  You can install it by typing:
sudo apt-get install gksu

diye bir hata veriyor ve dosya da açılmıyor.

Galiba KDE farklı olduğu için çalışmıyor. KDE kullanmadığım için pek emin değilim ama şu komutla açabilmeniz lazım:

kdesudo dolphin /var/lib/dpkg/info

veya

kdesu dolphin /var/lib/dpkg/info

mali2023

kdesudo dolphin /var/lib/dpkg/info yazdım ve bir klasör açıldı. Klasör içinde bir sürü dosya var ve o klasör içinde, o sizin dediğiniz ttf-mscorefonts dosyası yok. Eğer bu sizin dediğiniz dosya değil de bir satırlık yazı ise de, hangi dosyanın içinde olduğunu söylerseniz sevinirim. Bu arada geç olmuş olabilir ama ben kubuntu kullanıyorum. Bu bilginin bir faydası olur mu acaba size. Teşekkürler.

decent

@mali2023,
Muon Yazılım Yöneticisi çeşitli sorunlar çıkarabiliyor.
Gördüğüm kadarı ile KDE üzerindesin, synaptic dışında tavsiyem farklı bir yazılım yöneticisidir:

http://packages.ubuntu.com/quantal/apper

sudo apt-get install apper

Ekran görüntüleri:
http://imgur.com/a/JTeLn

ct

Alıntı yapılan: mali2023 - 05 Aralık 2012 - 04:42:04
kdesudo dolphin /var/lib/dpkg/info yazdım ve bir klasör açıldı. Klasör içinde bir sürü dosya var ve o klasör içinde, o sizin dediğiniz ttf-mscorefonts dosyası yok. Eğer bu sizin dediğiniz dosya değil de bir satırlık yazı ise de, hangi dosyanın içinde olduğunu söylerseniz sevinirim. Bu arada geç olmuş olabilir ama ben kubuntu kullanıyorum. Bu bilginin bir faydası olur mu acaba size. Teşekkürler.

ttf-mscorefonts-installer.postinst

Bu dosya var mı? Bazı forumlarda adının değiştirilmesiyle sorunun etrafından dolaşıldığı yazıyor. Tam olarak bilmiyorum çözümünü, eğer o dosya varsa silmeden sorun. Satır düzeltmesi de olabilir yukarıdaki bilgiye göre.

mali2023

Tekrar format atmam gerekli oldu. İlginiz için hepinize teşekkür ederim. Şimdilik problemim halloldu.

decent