Aşırı ısınma ve login ekranında kilitlenme.

Başlatan iceboy, 01 Aralık 2012 - 13:12:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iceboy

Geçen bir konu açmıştım çözümü bulamamıştık.Fakat bu sorun sadece ubuntuya özgü değil,ubuntu tabanlı dağıtımlarda da baş gösterdi arkadaşlar.

Sorun şu;Power tuşuna basıyorum bildiğiniz boot ekranı geliyor.Voyager linux 12.10 yüklü şu anda fakat ubuntu olarak görünüyor kullananlar bilir.

Ubuntuyu yani voyager linux'u seçiyorum.O şifremi yazıp masaüstüne düşeceğim ekran gelmiyor,simsiyah bir ekranda takılıp kalıyor.

CTRL + ALT + F1,2,3 ile konsola düşülmüyor bu kalınan ekranda.

Power tuşu ile makinayı 3-4 kez açıp kapatıyorum şanslıysam girebiliyorum sisteme...

Son olarak sitedeki ati bölümündeki linkten 12.10 için olan driveri indirdim kurdum,şu anda ekran 1024x768 oldu ve ayarlardan çözünürlüğü değiştiremiyorum ve amd catalyst control center'e giremiyorum hiçbir menüde bulamadım kısayolunu.

Birde aşırı ısınma söz konusu.

Sorunun ekran kartı ile ilgili olabileceğini düşündüğümden aşağıdaki çıktıları aktarıyorum;

└─ $ ▶ lspci | grep VGA
00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI BeaverCreek [Radeon HD 6520G]
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Thames XT/GL [Radeon HD 7600M Series]

└─ $ ▶ glxinfo | grep render
'glxinfo' programı şu anda kurulu değil. Kurulumunu şunu yazarak yapabilirsiniz:
sudo apt-get install mesa-utils

└─ $ ▶ lspci
00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h Processor Root Complex
00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI BeaverCreek [Radeon HD 6520G]
00:01.1 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI BeaverCreek HDMI Audio [Radeon HD 6500D and 6400G-6600G series]
00:02.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h Processor Root Port
00:04.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h Processor Root Port
00:05.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h Processor Root Port
00:11.0 SATA controller: Advanced Micro Devices [AMD] Hudson SATA Controller [AHCI mode]
00:13.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] Hudson USB OHCI Controller (rev 11)
00:13.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] Hudson USB EHCI Controller (rev 11)
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices [AMD] Hudson SMBus Controller (rev 13)
00:14.2 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] Hudson Azalia Controller (rev 01)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Hudson LPC Bridge (rev 11)
00:14.4 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Hudson PCI Bridge (rev 40)
00:14.5 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] Hudson USB OHCI Controller (rev 11)
00:16.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] Hudson USB OHCI Controller (rev 11)
00:16.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] Hudson USB EHCI Controller (rev 11)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 0 (rev 43)
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 1
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 2
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 3
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 4
00:18.5 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 6
00:18.6 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 5
00:18.7 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 7
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Thames XT/GL [Radeon HD 7600M Series]
02:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetLink BCM57785 Gigabit Ethernet PCIe (rev 10)
02:00.1 SD Host controller: Broadcom Corporation NetXtreme BCM57765 Memory Card Reader (rev 10)
02:00.2 System peripheral: Broadcom Corporation Device 16be (rev 10)
02:00.3 System peripheral: Broadcom Corporation Device 16bf (rev 10)
03:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9287 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)

└─ $ ▶ xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 8192 x 8192
VGA-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
LVDS connected 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 193mm
   1366x768       60.0*+
   1280x720       59.9 
   1152x768       59.8 
   1024x768       59.9 
   800x600        59.9 
   848x480        59.7 
   720x480        59.7 
   640x480        59.4 
HDMI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

└─ $ ▶ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
bash: /usr/lib/nux/unity_support_test: Böyle bir dosya ya da dizin yok

└─ $ ▶ /usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz
bash: /usr/lib/nux/unity_support_test: Böyle bir dosya ya da dizin yok

└─ $ ▶ jockey-text --list
'jockey-text' uygulaması aşağıda geçen paketlerde bulunabilir:
* jockey-common
* jockey-common
Şunu deneyin: sudo apt-get install <seçili paket>

I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

if

@iceboy, bir şekilde masaüstüne ulaşınca sudo amdconfig --px-igpu
sudo amdconfig --tls=0
sudo amdconfig --initial -f
komutlarından sonra yeniden başlatın.

iceboy

Alıntı yapılan: if - 01 Aralık 2012 - 22:59:00
@iceboy, bir şekilde masaüstüne ulaşınca sudo amdconfig --px-igpu
sudo amdconfig --tls=0
sudo amdconfig --initial -f
komutlarından sonra yeniden başlatın.

Ekran kartı driverini kurduktan sonra login ekranı gelmeme sorunu kalktı.Yalnız ekran çözünürlüğü 1024x768 oldu değiştiremiyorum sayın @if.

Verdiğiniz ilk kodda sorun olmadı diğer 2 sinin çıktıları;

└─ $ ▶ sudo amdconfig --tls=0
Warning: Option 'UseFastTLS' doesn't affect running session.
Using /etc/X11/xorg.conf
Saving back-up to /etc/X11/xorg.conf.fglrx-1

└─ $ ▶ sudo amdconfig --initial -f
Uninitialised file found, configuring.
Using /etc/X11/xorg.conf
Saving back-up to /etc/X11/xorg.conf.fglrx-2

kodları verip yeniden başlattım,çözünürlük hala aynı.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

if

Diğer meseleler?

sudo amdconfig --px-igpu komutunu yürüttünüz mü?

iceboy

Alıntı yapılan: if - 02 Aralık 2012 - 09:55:12
Diğer meseleler?

sudo amdconfig --px-igpu komutunu yürüttünüz mü?

sudo amdconfig --px-igpu

Kodu yürüttüm,root şifremi istedi yazdım bir çıktı vermedi.

Bir değişiklik te olmadı.

Dİğer meseleler driver kurduktan sonra halloldu fakat ekran çözünürlüğü mesele şimdi.

Ekran kartının son driverini kurdum yalnız amd control center'a giremiyorum ve ekran çözünürlüğü değişmiyor.

if

@iceboy, arık acemi sayılmayacak bir süredir forumda bizlerlesiniz. Tükrçe kullanımına önem verdiğimizi biliyorsunuz. Sizin gibi tecrübeli bir kullanıcının yabancı kelimeler kullanmasını güzel olmuyor. Ayrıca konuyu yanlış yere açmışsınız.

Şu an tek sorun ekran çözünürlüğü ve catalyst yönetim merkezinin açılmaması mı? Yönetim merkezi için LC_ALL=C gksudo amdcccle

iceboy

Alıntı yapılan: if - 02 Aralık 2012 - 23:18:53
@iceboy, arık acemi sayılmayacak bir süredir forumda bizlerlesiniz. Tükrçe kullanımına önem verdiğimizi biliyorsunuz. Sizin gibi tecrübeli bir kullanıcının yabancı kelimeler kullanmasını güzel olmuyor. Ayrıca konuyu yanlış yere açmışsınız.

Şu an tek sorun ekran çözünürlüğü ve catalyst yönetim merkezinin açılmaması mı? Yönetim merkezi için LC_ALL=C gksudo amdcccle

└─ $ ▶ LC_ALL=C gksudo amdcccle
/home/nirvana/.gtkrc-2.0:13: error: unexpected character `=', expected character `]'

Kodun çıktısı böyle sayın @if koddan sonra hata vermesine rağmen süper kullanıcı şifremi istedi yazdım,fakat yönetim merkezi yine açılmadı.

Eğer driver,root gibi terimler için yaptıysanız uyarıyı ben onları terim olduğu için orjinal dilinde kullandım bundan sonra dikkat ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Aralık 2012 - 12:43:10

Sürücüyü tamamen kaldırdım.Sorunu ancak böyle çözebildim.

Isınma sorunu tekrar oluştu ona çare bulabilirsem buraya yazacağım.