[Çözüldü] Netbeans output/terminal/monitor

Başlatan wolfram108, 28 Kasım 2012 - 18:24:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wolfram108

Merhaba,

Netbeans i kurdum ve C/C++ pathlarini otomatik olarak ubuntu dan baglandi. Sonrasinda C/C++ derleme yaptiktan sonra ciktisini goremiyorum.

Yardimci olursaniz sevinirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Kasım 2012 - 20:50:13

Netbeans uzerinde C/C++ icin derledigimde output window uzerinde : RUN SUCCESSFUL (total time: 226ms) yaziyor.

main()
{
    printf ("hello")
}

fakat "hello" ciktisini goremiyorum. Yardimlarinizi bekliyorum. Tesekkurler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Kasım 2012 - 21:07:32

Aynisi Fortran icin derledim yine ekran ciktisi gozukmuyor.

PRINT*, 'Hello World'
END

Lutfen yardimci olurmusunuz tesekurler

travego0403

Şu an Netbeans kurulu olmadığı için tam yorum yapamıyorum. Netbeansta çıktı ayrı bir uçbirim açılarak çalışmıyor varsayılan olarak. Aşağıdaki sekmelerden birisinde program çıktısının gözükmesi lazım. Eğer ayrı bir uçbirimde açılmasını istiyorsanız Proje ayarlarından çalıştırma kısmında bununla ilgili bir ayar vardı. Orada "External Terminal" gibi seçenekler vardı. Oradan ayarlamaya çalışın.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

wolfram108

Tesekkur ederim, ayarladim , external terminal seceneginde gnome terminal ya da xterm vardi, gnome u sectim.

Simdi de Run, Build basarili ve ardindan external olarak gnome terminal aciliyor. Fakat "Hello" ciktisi gozukmuyor. Yani external gnome terminal bos aciliyor. Sadece cikmak icin Enter a basin yaziyor. Boyle bir sey sanki daha oncede olmustu ve yine yardim alarak yapmistim, fakat simdi anlam veremedim. C++ komutlarida dogru printf ("hello") ; sonrasi terminalde gorunmesi gerekiyor fakat bos cikiyor. Yardimci olursaniz sevinirim.

travego0403

Eğer sol tarafta birden fazla proje varsa onları kapat. Sonra hazır şablonlardan "Hello World" gibi bir şey varsa onunla dene.

if

#include <stdlib.h>
#include <stdio.h>

main()
{
    printf ("hello");
system("pause");
return EXIT_SUCCES;
}

şeklinde deneyin. system("pause") eklemezseniz uçbirim görünmez.

wolfram108

Cok yardimci oluyorsunuz tesekkur ederim sizin verdiginiz float u da denedim, terminal aciliyor , run build basarili fakat sadece acilan gnome terminal yada xterm olsun veya internal terminal olsun hicbirinde printf sonucu nu goremedim. Dediginiz gibi de yaptim solda birkac proje acikti onlari kapadim sonra yeni projede denedim, ayrica sonra eski projeleri sildim yine yeni projede denedim olmuyor. Neden oldugunu anlayamadim. Fikri olan varsa tesekkur ederim.

Netbeans uzerinde de CppApplication_1 diye aciyorum sonrasinda C/C++ Source file olarak new file aciyorum. Dogru yapiyorum sanirim.

#include <stdlib.h>
#include <stdio.h>

main()
{
    printf ("hello");
system("pause");
return EXIT_SUCCES;
}

denedim terminal de ciktisi yok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Kasım 2012 - 23:59:11

Simdi de soyl bir hata aliyorum. Build yapmiyor.

"/usr/bin/make" -f nbproject/Makefile-Debug.mk QMAKE= SUBPROJECTS= .build-conf
make[1]: Entering directory `/home/wolfram/NetBeansProjects/CppApplication_1/CppDynamicLibrary_1'
"/usr/bin/make"  -f nbproject/Makefile-Debug.mk dist/Debug/GNU-Linux-x86/libCppDynamicLibrary_1.so
make[2]: Entering directory `/home/wolfram/NetBeansProjects/CppApplication_1/CppDynamicLibrary_1'
mkdir -p build/Debug/GNU-Linux-x86
rm -f build/Debug/GNU-Linux-x86/newfile.o.d
g++    -c -g -fPIC  -MMD -MP -MF build/Debug/GNU-Linux-x86/newfile.o.d -o build/Debug/GNU-Linux-x86/newfile.o newfile.cpp
newfile.cpp: In function 'int main()':
newfile.cpp:8:8: error: 'EXIT_SUCCES' was not declared in this scope
make[2]: *** [build/Debug/GNU-Linux-x86/newfile.o] Error 1
make[2]: Leaving directory `/home/wolfram/NetBeansProjects/CppApplication_1/CppDynamicLibrary_1'
make[1]: *** [.build-conf] Error 2
make[1]: Leaving directory `/home/wolfram/NetBeansProjects/CppApplication_1/CppDynamicLibrary_1'
make: *** [.build-impl] Error 2

BUILD FAILED (exit value 2, total time: 68ms)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Kasım 2012 - 01:46:21

Samples olarak Welcome i denedim. calisiyor ve terminalde gozukuyor, fakat uzantilari .cc veya .CC olarak kaydediyor , nedeni nedir acaba ? Oracle solaris path lerini ayarlayamadigim icin benim yaptiklarim calismiyor olabilr mi ?

#include <iostream>

int main(int argc, char**argv) {
    // Prints welcome message...
    std::cout << "Welcome ..." << std::endl;

// Prints arguments...
    if (argc > 1) {
        std::cout << std::endl << "Arguments:" << std::endl;
        for (int i = 1; i < argc; i++) {
            std::cout << i << ": " << argv[i] << std::endl;
        }
    }

return 0;
}

digeri

int main(int argc, char**argv) {
    int i;

// Prints arguments
    printf("Arguments:\n");
    for (i = 0; i < argc; i++) {
        printf("%i: %s\n", i, argv[i]);
    }

return 0;
}

args.c ve welcome.cc  bu sekilde akisi var ve nasil ekrana cikiyor yardimci olurmusunuz? Tesekkurler.

travego0403

Sizde proje, sınıf, dosya ekleme kavramları biraz karışmış. En baştan şöyle anlatayım. Bütün projeleri kapatın ve yeni bir C++ projesi açın "Cpp Application" olarak. Solda proje ağacından Source altında "main.cpp" göreceksiniz. İşte siz bu dosyayı kullanacaksınız ve düzenleyeceksiniz. Eğer yeni bir dosya ya da sınıf eklerseniz main içerisinden bunlar çağırılmadığı için çıktıları göremezsiniz.

wolfram108

#include <cstdlib>
#include <stdlib.h>
#include <stdio.h>
using namespace std;
/*
*
*/
int main(int argc, char** argv) {
    printf ("hello world\n");
    return 0;
}

seklinde oldu . library stdio.h ve stdlib.h ekledim. Bunlardan dolayi sanirim. Cunku kaldirinca yine hata veriyor, Neyse tekrar cok tesekkurt ederim.
Ayrica son bir soru daha sorucam izin verirseniz, oracle/solaris path lerini kurmustum  /.bashrc ye kaydetmistim, simdi kaldirdim bir sorun olurmu ya da zaten ubuntu gcc ve g++ ve digerlerini otomatik algiladigi icin sorun yaratmaz mi ?
Tesekkurler,
Iyi calismalar.

travego0403

Temel C bilgilerinizi tekrardan kontrol etmeniz sizin yararınıza olur. "printf()" fonksiyonunu kullanabilmek için "stdio.h" başlık dosyasının eklenmesi gerekiyor zaten. Hata vermesi normal.

Eklediğiniz pathlerin bu konu ile ilgisi olacağını sanmıyorum.Sadece ne için eklediyseniz o konuyu etkiler.  Ama siz yine de her ihtimale karşı bir yedeğini alın.

Sorununuz çözüldüyse başlığı etiketleyebilirsiniz.