Gönderen Konu: [Çözüldü] Ubuntuda ses ayarı yazılımı  (Okunma sayısı 6676 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
Arkadaşlar windoze'daki realtek ses programını biliyorsunuz. Genel, konser salonu vb. efektler verip karaoke ayarını -4den +4e kadar değiştirebiliyoruz. Ubuntuda böyle bir program var mı?
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2012 - 16:03:29 Gönderen: thejeweler23 »

« Yanıtla #1 : »
Ses işlerinden pek anlamasam da temel olarak alsamixer işinize yarayabilir gibi duruyor.


« Yanıtla #3 : »
Bu arada son durum nedir?

« Yanıtla #4 : »
Aslında tam olarak aradığım bunlar değil. Önerileriniz daha çok equalizer ayarı üzerine. Benim istediğim ise equalizer yanında, sese konser salonu gibi efektler verip -4den +4e karaoke ayarları yapabileceğim bir yazılım. Acaba Realtek'in Linux için de böyle bir yazılımı var mıdır?

« Yanıtla #5 : »
@ thejeweler23 @if'in verdiği bağlantıdaki yazılımın "preset" kısmında sizin istediğiniz ayarlar yok mu? Realtek'in bizim taraf için uygulamarı yok ne yazık ki.

« Yanıtla #6 : »
@if in verdiği linkteki yazılımda efektler mevcut ancak karaoke ayarı yok. Karaoke ayarı için ayrı bir yazılım depolarda mevcut mu? Bu arada ilginiz için teşekkürler, ne zaman ufak da olsa bir şey sorsam ciddiyetle cevap alıyorum :)

« Yanıtla #7 : »
@thejeweler23, bu karaoke ayarı dediğiniz nedir? Konuya uzak kaldığımdan bilmiyorum.

« Yanıtla #8 : »
karaoke ayarı nedir ben de bilmiyorum ama konser salonu etkisini reverb plug-in'iyle elde edebilirsiniz.

« Yanıtla #9 : »
sesi inceltip kalınlaştırma ayarından bahsediyorum.

« Yanıtla #10 : »
Aslında tam olarak aradığım bunlar değil. Önerileriniz daha çok equalizer ayarı üzerine. Benim istediğim ise equalizer yanında, sese konser salonu gibi efektler verip -4den +4e karaoke ayarları yapabileceğim bir yazılım. Acaba Realtek'in Linux için de böyle bir yazılımı var mıdır?

Sesi inceltip kalınlaştıran equalizer; konser salonu (kilise, oda vs) gibi ortam ambiyanslarını sese veren reverb. ama dediğim gibi karaoke etkisi değil bunlar, bu kısımı anlamadım. karaoke, benim adından anladığım "parçanın içindeki vokalin kaldırılması" demek (vocal-remover). bu tarz bir uygulama mı aradığınız?

« Yanıtla #11 : »
şimdi şöyle anlatayım :) , bildiğimiz karaoke parçanın içindeki vokalin kaldırılmasıdır bu doğru ancak benim bahsettiğim karaoke ayarı realtek'in windows ortamındaki yazılımının karaoke ayarıdır. Bu ayar +4den -4e kadar değiştirilebilir. +ya doğru gidildikçe ses tonu incelir -ye doğru gidildikçe de ses tonu kalınlaşır. Aslında bir nevi transpoze ayarı gibi bir şeydir.

umarım şimdi derdimi anlatabilmişimdir  :)
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2012 - 19:41:12 Gönderen: thejeweler23 »

« Yanıtla #12 : »
Python ile yapılmış böyle bir proje var ama.
http://www.kibosh.org/pykaraoke/
İşinize yarar mı bilmiyorum

« Yanıtla #13 : »
@thejeweler23 transpoze yapan plug-in'in adı da pitch shifter. bahsedilen efektleri ses edit programlarıyla verebilirsiniz, ama benim anladığım siz bu efektleri içeren bir çalıcı arıyorsunuz. böyle bir çalıcı varsa da ben bilmiyorum.

Yalnız vlc ile transpoze yapmak için şu yapılabilir:  playback => speed => faster(fine)//slower(fine)
bu şekilde tam +/- 4 olmasa da yakın bir transpoze oluyor. (vlc ayarlarında tam oranı vermemiş malesef ama bana 10 cent'ten fazla değilmiş gibi geldi. hız çok farkedilir bir şekilde değişmeyip, biraz parlaklık/boğukluk sağlanıyor.)

Python ile yapılmış böyle bir proje var ama.
http://www.kibosh.org/pykaraoke/
İşinize yarar mı bilmiyorum
@imarah benim yarar, sağolun  :)
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2012 - 20:07:27 Gönderen: monthy_python »

« Yanıtla #14 : »
@monthy_python öyle bir oynatıcı veya ses yazılımı farketmez, yeter ki o işi yapsın :) Sanırım Linux'da aradığım yazılımın tam manası ile bir karşılığı bulunmamakta. Realtek Linux için de böyle bir yazılım çıkartana kadar bekleyeceğiz.

« Yanıtla #15 : »
@thejeweler23 aradığınız yazılımın bire bir aynısı yok, bunu realtek yapmadıkça olması da imkansız(a yakın) zaten.

Sebebi şu: realtek kendi belirlediği efektleri, kendi belirlediği ölçülerde kullanarak sesi deforme eden bir yazılım yapmış, adına da (pek yanlış olarak) karaoke ayarları demiş. iyi de böyle bir standart yok ki?! :) içinde biraz pitch shift, biraz eq ve reverb var sizin söylediğinizden anladığım. Netice hoş olmuş olabilir, buna bir sözüm yok ama bunu realtek uydurmuş  :D.

Yani sadece linux'ta değil, windows'ta da sesi (tam olarak) aynı şekilde değiştiren bir program bulamazsınız.
misal konser salonu 10 ya da 1000 m2, kare ya da yuvarlak, dolu ya da boş... vs olabilir. dediğim gibi böyle bir (karaoke ayarı!!) standart yok.

Yine de bire bir aynı sonuca, bütün ses edit programlarıyla ve bütün platformlarda ulaşabilirsiniz. Linux platformunda mesela "audacity" ile:
ses dosyasını audacity'de açtıktan sonra:
1- effect => "change pitch" plug-ini içerisinden semitones (half steps) : 0.00 yazan kutucuğu 0.04 yada -0.04 yazarak istediğiniz milimetrik transpoze'yi (1.00 yaparsanız yarım ses, 2.00 yaparsanız tam ses değişir),
2- effect => equalization'dan eq ayarını yapabilirsiniz.
konser salonu etkisi vermek için bir reverb göremedim ama eklenti olarak burada kullanılabilecek bir reverb vardır (olması lazım.)

Diğer bir çözüm "jack" ve ilgili plug-in'leri kurup çalıcıyı jack'ın üzerinden (plug-inlerden geçirerek) çalmak.

« Yanıtla #16 : »
Zaten Realtek'in yaptığı yanlış, transpoze ayarını karaoke ayarı gibi göstermek ancak onun dışında yaptıkları o yazılımı çok beğeniyorum ve Windows'tan kalma bi alışkanlık olduğu için Linux'ta da onun gibi bir program arıyordum.

« Yanıtla #17 : »
@thejeweler23 anlatımlar ve öneri program dahilinde sorun çözülmüyor mu? Mutlaka ilgili yazılıma mı ihtiyaç var?

« Yanıtla #18 : »
Evet istediğim ayar bu programda var hatta istediğim tonu da ayarlayabiliyorum ancak kullanımı realtekin yazılımı kadar pratik değil :). İşime yaradı, teşekkürler :)

Yalnız yazılımın artı bir noktası var, transpoze ayarı daha geniş. Sanırım Adobe'un da böyle bir yazılımı vardı. Şimdi adını hatırlayamadım. Onu da bir süre Windows'ta vocal remove için kullanmıştım.
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2012 - 13:03:20 Gönderen: thejeweler23 »

« Yanıtla #19 : »
@thejeweler23 neden pratik bulmadığınızı biliyorum, önce ses dosyasını audacity ile aç, efektleri ver, kaydet, dinle... uzun iş tabi :)

Ama bunun da çözümü var; jack ve gerekli pluginleri yüklemek. bu şekilde jack'i karıştırıcı (mixer ve hatta patchbay) olarak kullanıyorsunuz, yani çalıcıyı açıp jack üzerinden sesi efektlere, oradan çıkışa gönderiyorsunuz (tüm çalıcıları desteklemiyor olabilir.) böylece sesi önce kaydedip sonra çalmak yerine canlı (realtime) olarak "efektli" dinleyebilirsiniz.

Malesef bunun için tüm bağımlılıklar neler, neleri yüklemek gerek bilmiyorum, zira ben tüm müzik programlarının hazır, öntanımlı geldiği "KXStudio" kullanıyorum bu işler için. Tembelim, kendim kurmaya çalışmadım hazır kurulmuşu varken  ;D

« Yanıtla #20 : »
@monthy_python müzik dosyaları için öndinleme özelliği var;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35114.0

« Yanıtla #21 : »
@burk öndinleme özelliği değil gereken, ses dosyasını üzerine bir takım efektler uygulanmış haliyle (eq, reverb, transpoze), 'kaydedip yeni bir dosya oluşturmaksızın' (canlı) dinleyebilmek.
Örneğin cd takıp (parçayı bilgisayara atmadan) bir takım efektler verilmiş olarak çalmak.

« Yanıtla #22 : »
Üzerine bir takım efektler uygulanmış haliyle öndinleme yapılamıyor mu?

« Yanıtla #23 : »
sabit diske kaydettikten sonra yapılabilir, yeni bir ses dosyası oluşturarak yani. bunu audacity'de yapıyor zaten, üzerine efektleri önce uygulayıp, sonra dinlemek yani. @thejeweler23'ün "pratik değil" dediğinin bu olduğunu sanıyorum.

Ben şundan bahsediyorum: çalıcı => jack => efekt => sistem çıkışı. bu şekilde play'e basınca (çok az bir gecikmeyle) canlı olarak müzik efektli dinlenebilir.


« Yanıtla #24 : »
@burk öndinleme kayıtsız da yapılabiliyor ama kısa bir süre. 3-4 sn bir şey.