Bilgisayarım kapanmıyor

Başlatan kaosfeyk, 26 Kasım 2012 - 08:29:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kaosfeyk

Merhaba arkadaşlar son bir kaç gündür bilgisayarım kapanmıyor ? her seferinde güç düğmesinden kapatmak zorunda kalıyorum formatta atmak istemiyorum bu konuda yardım edebilirmisiniz?
bir işi yapan bir insan varsa ve o iş doğaya aykırı değilse o işi sende yapabilirsin.

ibrahimcelik

@kaosfeyk, uçbirimden kapatmayı denediniz mi? Uçbirime:

sudo shutdown -h now

yazıp kapatmayı deneyin eğer denemediyseniz. Bazen LibreOffice gibi diğer uygulamalarda yaptığınız ayar değişiklikleri sebep olabiliyor böyle şeylere.

ebubekirs

Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

berat01

Bende mesela Spotify programi aciksa ve arka planda müzik caliyorsa, bilgisayar o zaman kapanmiyor. Önce spotifyi kapatip, sonra bilgisayari kapatmak gerekiyor. Sende de öyle arkada calisan bir program buna sebep oluyor olabilir. Son bir kac gündür hangi programlari yükledin? Onlari bir gözden gecir derim.

kaosfeyk

sudo halt
işe yaramadı

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Kasım 2012 - 14:26:44

akşama tekrar denicem
bir işi yapan bir insan varsa ve o iş doğaya aykırı değilse o işi sende yapabilirsin.

kaosfeyk

sudo shutdown -h now
çözüldü ama çok geç kapandı .

burk

@kaosfeyk kapanırken herhangi bir şey yazıyor muydu?

kaosfeyk

invalid iomem size you may experience problems hatası veriyor sonra ubuntu ekranı geliyor ve kapanmaya çalışıyor o ubuntu ekranı çok uzun süre kalıyor.

burk

uname -r nedir?

Ayrıca;
cat /sys/bus/usb/devices/*/power/level çıktısını da geçin.

hesin

Yeni bir konu açma ihtiyacı görmeden buraya aynı sorunumu yazayım eğer bir sakıncası yoksa tabi.
Konudaki sorundan tek farkı çok geç kapanması -30 sn falan sürüyor kapanması-.İlginç olan yeniden başlat yapıldığında bilgisayarın normal bir şekilde kapanıp açılması.
sudo shutdown -h now
Adlı kod işe yaramasına rağmen her seferinde kod kullanmaktansa sorunun çözümünü merak ettim doğrusu.
Bu arada:
Alıntı yapılan: burk - 28 Kasım 2012 - 17:49:43
uname -r nedir?

Ayrıca;
cat /sys/bus/usb/devices/*/power/level çıktısını da geçin.

:~$ uname -r
3.2.0-33-generic-pae

:~$ cat /sys/bus/usb/devices/*/power/level
on
on
on
auto
auto
auto
auto
auto

kaosfeyk

kaos@kaos-Aspire-5755G:~$ uname -r
3.4.7-030407-generic
kaos@kaos-Aspire-5755G:~$ cat /sys/bus/usb/devices/*/power/level
auto
on
auto
on
auto
auto
auto
auto
auto
kaos@kaos-Aspire-5755G:~$

hesin

LibreOffice programı arka planda çalıştığı için böyle bir gecikme oluyor , sistem izleyiciden soffice.bin 'i sonlandırdığımda bilgisayar normal bir sürede kapandı-5 sn falan- :)
Ama nedenini anlamadım, libreOffice eskiden böyle yapmazdı, acaba ayarlarını mı sıfırlatsam? Ne yapsam var mı fikri olan?

kaosfeyk

libreoffice hakkında fikrim yok bende rhythmbox çalışıyor genellikle.

burk

@kaosfeyk sizin sorununuz çekirdek sürümü ile alakalı ki aslında forumda başlığınız var; http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=36832.0

Çekirdek sürümünün yükseltilemesinden sonra muhtmelen kapanma sorunu da çözülecektir.

@hesin sizin sorununuz bu başlıktakinden farklı.

hesin

Alıntı Yap@hesin sizin sorununuz bu başlıktakinden farklı.
Tamam, öyleyse farklı bir konu başlığına taşıyorum.

kaosfeyk

@burk çekirdek sürümünü şu an için değiştiremiyeceğim ancak aralıkta değiştirebilirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Kasım 2012 - 19:21:08

reeldeki işlerden dolayı onunla uğraşmak istemiyorum şu an için. konu şimdilik böyle kalsın

burk

Peki başlıktaki ibareyi kaldırdım, konu böylece dursun.

bbecit

Aynı sorun bende de var arkadaşlar.
İlk yaptığım temiz kurulumda herhang ibir sıkıntı yoktu. Güncellemeleri hiç aksatmadan yaparım.
Yeni başladı. bilgisayarı normal usulde mausla sağ üste tıklayıp bilgisayarı kapat diyorum.  Tüm uygulamaları
sonlandırıp kapatmak istiyormusunuz penceresinde bilgisayarı kapat deyince yeni açılan pencerede
/usr/bin/signon-ui bilgisayarın kapanmasına engel oluyor diye bir uyarı çıkıyor. Kısa bir süre kalıyor ve
ekran bilgisayar kapanır gibi siyaha dönüşüyor. O andan itibaren hiç bir tuş yada kombinasyonu işe yaramıyor.
bir-iki saat öyle bıraktım ancak kesinlikle kendisi kapanmıyor. Mecburen açma-kapatma tuşuna basılı tutarak kapatabiliyorum.
Bu her zaman da olmuyor, mesela aynı olay yine meydana geldi diye bu mesajı yazmaya başladım "usr/bin/signon-ui" yazısını
not edebilmek için iki defa kapattım açtım her ikisinde de aynı hatayı verdi ve not edebildim. Şimdi yine denedim bu seferde
sorunsuz kapandı.
internette kısa bir araştırma sonunda bunun ubuntu çevrimiçi hesaplarla ilgili olduğunu (ingilizcem yok ama google var diyerek) anladığımı düşündüm.
Ve yazılım merkezine signon  yazdıktan sonra çıkan iki paketi kaldırdım. Şu anda bilgisayara kapatmadan bu mesajı yazıyorum çünkü birdaha açılma
masından korkuyorum. Eğer açılırse mesajımı yeniden düzenleyeceğim.

""kapatıp açtım, sorunsuz kapandı ve sorunsuz açıldı" 
konuyla ilgili  ubuntu bug  sayfasında hata kaydı da bulunuyor.
https://launchpad.net/signon-ui
belkide sorun signon-ui dedir.
belki buradaki öneriler de işe yarayabilir  http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2060775
acemice tespit ettiğim bilgileri paylaşmak istedim.

bbecit

Yok yok yukarıda belirttiğim şekilde de bilgisayardaki sorun bitmedi. Signon paketini tümden kaldırmama rağmen bazen normal kapanıyor bazende kapanmama sorununu tekrar ediyor. 
Ben en iyisi kubuntu kullanmaya devam edeyim. Onda şimdiye kadar hiç bir sorunla karşılaşmamıştım. Ama yinede konuyu takip edeceğim, belki bir çözüm bulan olur.

burk

@bbecit öncelikle çözüm arayışınız sebebiyle sizi tebrik ederim ancak verdiğiniz iki bağlantı da sizin yaşadığınız sorunu ifade etmiyor. Öncelikle şunu sorayım, bu sayfadaki öneri denediniz mi? Ayrıca sistem donup kaldığında Sys Rq + Alt + Ctrl + b tuşları ile sistemi kapatabiliyor musunuz?

bbecit

İlk fırsatta deneyip durumu paylaşacağım, ancak Kubuntuyu açıp güncelleğidimde grup ekranı değişti.
Durum şöyle:
Kubuntu kurulu bilgisayarımın boş bir bölümüne yukarıda belirttiğim sorunları yaşadığım Ubuntu'yu kurmuştum. Kurulumdan sonra grub ekranında Ubuntu listenin en başına yerleşmişti.
Ubuntudaki kapanmama sorunu nedeniyle Kubuntuyu tekrar açıp-uzun bir süre açmamıştım-güncellemelerini yaptım ve kapattım. Bilgisayarımı yeniden açtığımda ilk sıradaki ubuntu gitmiş , grub ekranındaki daha önceki listenenlerde değişiklik olmuştu. Daha önce olmayan satırlar oluşmuş, ubuntu-clas gibi satırlar çıkmış olduğunu gördüm. İlk sırada yine daha önce yazdığı şekliyle ubuntu 12.10 yerine ubuntu 3.2..gibi bir şey yazıyor ve onu seçince Kubuntu açılıyor.
Ubuntu da Grub ekranını istediğim gibi özelleştirebilir miyim?
Teşekkür ederim.

burk

@bbceit forumda bir sürü başlık var, arama yapabilirsiniz, örnek olarak;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=26651.0