pdf dosyalarını indeksleyerek birleştirmek

Başlatan geryildirim, 25 Kasım 2012 - 15:30:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

geryildirim

Merhaba,

Bazı pdf dosyaları açılınca sol tarafta içindekileri gösteren ve hangi satır tıklanırsa o başlığa giden bir indeks bölümü görünüyor.

Benim istediğim, farklı pdf dosyalarını birleştirince, o dosyaların isimlerinin birleştirilmiş dosyada otomatik olarak indekslenmiş görünmesi. Böylece aynı konudaki pdf'leri birleştirerek oluşturduğum belgede istediğim bir sayfaya, başlık ismini tıklamak suretiyle, kolayca ulaşabilmek mümkün olacak.

ebubekirs

Otomatik olarak yapıyor mu bilmiyorum ama şöyle bir program var;

JPdfBookmarks
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

geryildirim

Teşekkürler, ancak bu galiba bir pdf edit programı olsa gerek. Çünkü menülerde Add  ve Combine gibi komutlar yok.

Hem birleştirip hem de indeksleyebilen bir program arıyorum. Hatta -eğer kullanılışlı bir grafik arayüzlü program yoksa- terminalden komut vererek bile yapabilsem o da makbule geçer.

geryildirim

Teşekkürler, ancak eğer benim beceriksizliğim değilse, komut çalışmadı.

Aslında forumda Python ustaları olduğundan eminim.
Acaba böyle bir programı denemeye değer bulurlar mı?

if

Çalışmadı ama ne çıktı verdi? pdfsam'ı kurdunuz mu?

zeusmaster

Alıntı yapılan: geryildirim - 26 Kasım 2012 - 20:38:28
Teşekkürler, ancak eğer benim beceriksizliğim değilse, komut çalışmadı.

Aslında forumda Python ustaları olduğundan eminim.
Acaba böyle bir programı denemeye değer bulurlar mı?
sudo apt-get install pdfsam
ile pdfsam'i yükleyin.
pdfsam
ile uygulama açılıyor ve arayüz üzerinden her istediğinizi yapabiliyorsunuz.
Up and Running...

geryildirim

Cevaplar için tekrar teşekkür ederim.
pdfsam'i yüklemiş, fakat birleştirme işleminin terminalden komutla yapıldığını zannetmiştim. Demek ki onu da becerememişim.
Acemiliğimi ve cehaletimi mazur görün.

Evet, pdfsam komutu verince grafik arayüz açıldı ve program çalıştı.
Ancak benim istediğim birleştirme esnasında her bir dosyanın adını indekslemesi ve birleşik dosyada Index veya Contents bölümünde bunların görünmesi idi.
Eğer gene bir beceriksizlik yaptıysam yardımcı olun lütfen, ama sadece Merge etmek için daha kullanışlı programlar var. Mesela şu an kullandığım PDF-Shuffler daha kolay bir grafik arayüzlü uygulama.
Keza Pardus kullanırken İstihza nick'li arkadaşımızın Harman isimli bir pisi paketi vardı ve hepsinden kullanışlıydı.

Harman, Python ile yazıldı diye aklımda kalmış. Belki bir programcı arkadaş bunun kodlarını geliştirerek veya yeniden yazarak bize bir deb paketi hediye edebilir; kimbilir  :)

burk

Programı o değerli arkadaş yazmış ve şurada da dile getirmiş;
http://www.istihza.com/forum/viewtopic.php?f=8&t=600&p=2721&hilit=Harman#p2721

Hani Ubuntu için olan şekli var mı bilmiyorum ancak bu isteğinizi o forumda dile getirirseniz sonuç alacağınızı düşünüyorum.

if

@geryildirim, ev dizinine iki pdf kopyalayınız ve pdf-sam --console -f birinci.pdf -f ikinci.pdf -o birleşik.pdf concat komutunu uygulayınız. Bu şekilde istediğiniz olmuyor mu?

geryildirim

Komutu kopyalayıp yapıştırdıktan sonra dosya isimlerine göre düzenleyince şu hatayı aldım:

No command 'pdf-sam' found, did you mean:
Command 'pdfsam' from package 'pdfsam' (universe)
pdf-sam: command not found

pdf ile sam arasında tire var mı?

if

Benim yazdığımda tire var ama olmaması gerekmiş çıktıya göre:) Bir de @geryildirim, benim verdiğim komutu direk yürütmeyin. birinci.pdf ve ikinci.pdf yerine elinizdeki pdf'lerin ismini yazacaksınız. Her ihtimale karşı elinizdeki pdf'lerin kopyasını oluşturup onlar üzerinde işlem yapınız.

geryildirim

@if, zaten dediğiniz gibi, isimleri değiştirerek yapmıştım.
Aradaki tireyi kaldırınca doğrudan pdfsam grafik arayüz açılıyor ve dosyaları gösterince Merge yapıyor.
Burada problem yok ve önceki mesajlarımda da belirttiğim gibi, bu işlemi daha güzel bir arayüzden yaptığını düşündüğüm programlar mevcut. Ancak görebildiklerimden hiç birisi indeksleme yapmıyor.

Pardus'ta iken İstihza ile mesajlaşıp bazı taleplerde bulunarak Harman'ın yeni özellikler kazanmasına katkıda bulunmuştum. Daha sonra indeksleme özelliği eklenebilir mi diye sorduğumda bunun kompleks olmayan bir paket olduğunu söylemişti. Mesajdan benim çıkardığım sonuç, artık onunla ilgilenmediği oldu.

Onun için yeni ve meraklı programcı arkadaşların dikkatini çekebilmeyi isterdim.

İlginize tekrar teşekkür ederim.

if

Rica ederim. pdf içindeki içindekiler kısmını çıkaracak öneriler var. İçindekiler çıkarlıp sonradan eklenebilir belki.

monthy_python

Alıntı yapılan: geryildirim - 29 Kasım 2012 - 21:29:08Pardus'ta iken İstihza ile mesajlaşıp bazı taleplerde bulunarak Harman'ın yeni özellikler kazanmasına katkıda bulunmuştum. Daha sonra indeksleme özelliği eklenebilir mi diye sorduğumda bunun kompleks olmayan bir paket olduğunu söylemişti.

indexleme yapmak nedir, bunu biraz açar mısınız? misal, iki pdf birleştirirken, sol sütunda mevcut başlıklar da eklenmiyor mu? bu başlıklara ekleme mi yapmak istiyorsunuz? başlıkları kendiniz mi yazmak istiyorsunuz?