[Çözüldü] ubuntu 12.04 kurulum sonrası siyah ekran sorunu

Başlatan azzkaradag, 21 Kasım 2012 - 21:47:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

azzkaradag

Herkese iyi aksamlar bugün *dizüstü bilgisayar uma Ubuntu 12.10 kurdum fakat kurulum sonrasi restart yaptim açildi boot menusu göründü daha sonra ubuntuyu açtım ses geliyor ama ekran siyah ta kalıyor bunun sebebi ne olabilir ikinci işletim sistemi win 8 yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

if

@azzkaradag, çekirdek önyükleme seçeneklerinden[1] nomodeset kullanınca masaüstüne düşebiliyor musunuz?

[1] http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31554.0

azzkaradag

@if ilk önce Ubuntu yüklemeden cd den acayım istedim fakat ekranda duvar kağıdı görünüyor ama ekran kitlenip düşük grafik modu hatası geliyor tamam diyorum siyah ekranda kalıyor ve mouse işareti çarpi halinde kalıyor

Demin boottan açmayı denedim advanced options for Ubuntu kısmından ordanda kurtarma kipinde açmayı başardim fakat tekrardan Restart atınca gene aynı siyah ekran geldi hazır pc açilmişken yapabileceğimiz ne var dediğiniz adımlarımı uygulayayım yoksa birseyler yüklemem mı gerekiyor?

if

@azzkaradag, Windows8'le beraber UEFI geldiği için bazen sıkıntı olabiliyor ama siz yükleyebilmişsiniz. Masaüstüne düşememenizin sabebi olarak ekran kartı kaynaklı bir sorun olabileceğini düşünüyorum. Bu yüzden nomodeset pararametresini kullanmanızı önerdim.

Canlı cd/usb kullanmadan verdiğim bağlantıdaki "1.2. Kurulu işletim sistemini çekirdek parametreleriyle paşlatmak" başlığı altındaki adımları takip edip nomodeset parametresiyle başlatmaya çalışın önce. Masaüstüne düşebilirseniz ekran kartı için bir şeyler yaparız.

azzkaradag

1.2 deki adımı yaptım fakat ondan sonra ctrl x le başlatinca ekranda düşük grafik kipinde açacağım uyarısı geldi ve kitlendi dizüstü aslında ben güvenli kipinde başlattan ubuntuyu açmayı başardim diğer dediğiniz yoldan yapamıyorum bir türlü

if

Evet, ben kaçırmışım orayı. Kurtarma kipinde açınca lspci | grep VGA çıktısını buraya geçer misiniz?

azzkaradag

01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G96 [GeForce GT 130M] (rev a1)

if

@azzkaradag, Sistem Ayarları > Yazılım Kaynakları > Ek sürücüler altında sunulmuş sürücü varsa kurunuz. Güncelleme (update) yazanı kurmayınız ama.

azzkaradag

@if yaptım Restart attım sonra şifremi girdim ama masaüstü ikonları gelmiyor ekrana sadece duvar kağıdı görünüyor o kadar

if

@azzkaradag, ctrl+alt+t ile uçbirimi açıp gksu nvidia-xsettings komutunu yürütün, ayarları kaydet seçeneği olmalı, ona basın. Oturumu kapatıp tekrar girin, umarım bu sefer olur.

azzkaradag

Uç birime yazdiktan sonra hiç birsey olmadı başka yapılacak birsey var mı ? Ya da ben sıfırdan sistemi tekrardan mı kurayım sonrada bu adımları deneyeyim nasıl olur ? Ben eskiden nvidia nin sitesinden driverı çekip öyle yüklüyordum nasıl yaptığımı unuttum =) öyle daha satabil oluyordu

if

@azzkaradag, başka bir şey yapmaya gerek yok. Alt satıra düşdüyse imleç, komut işlemiş demektir. Olmazsa elle kurulum yaparız: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=21050.0

azzkaradag

@if event bahsettigim buydu Hemen deniyorum teşekkürler sonucu yazacağım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Kasım 2012 - 00:27:48

Yukledikten sonra masa üstü gene uçtu ((

bytan

Alıntı yapılan: azzkaradag - 21 Kasım 2012 - 23:32:47
masaüstü ikonları gelmiyor ekrana sadece duvar kağıdı görünüyor o kadar

Bu bahsettiğin anlarda uçbirimi (ctrl+alt+t) açabiliyor musun? Veya süper tuşunu kullanabiliyor musun? Oturum açma menüsü (lightdm) karşına geliyor mu yoksa otomatik giriş mi seçili? Daha önce belirttiğin durumda tek sıkıntın simgelerin görünmemesi mi oluyor? Uygulamalara ulaşabiliyor musun? Örneğin farenin sağ tuşundan tepki alabiliyor musun?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

azzkaradag

sağ tuşa tepki var kısa yoldan terminali açabiliyorum. Otamatik değil şifreyle açılış yapıyorum. Geçenlerde fedora 17 denedim sorunsuz çalıştı, linux mint nadia sürümünü yükledim genel olarak düzgün çalışıyor ama birşeyler ters gidiyor gibi bazen klavye kitleniyor durduk yere usb mouse takıyorum çalışıyor mouse la herşeyi yapabiliyorum fakat klavye işlevi sıfır açılırken ve kapanırken siyah ekranda biraz bekleme yapma sıkıntısı var. Varda var sıkıntı =) bir stabil yapamadım sistemi ayrıca windows' uda sildim ama bir değişiklik yok... 

azzkaradag

if

azzkaradag

@if bende win8 artik yok sadece Ubuntu var başka hiç bir şey yok

if

glxinfo | grep render
dpkg -l | grep -E "nouve|nvidia"
lspci | grep VGA
çıktılarını alayım.

azzkaradag

anakin@anakin:~$ dpkg -l | grep -E "nouve|nvidia"
ii  libdrm-nouveau1a:amd64                    2.4.39-0ubuntu1                           amd64        Userspace interface to nouveau-specific kernel DRM services -- runtime
ii  libdrm-nouveau2:amd64                     2.4.39-0ubuntu1                           amd64        Userspace interface to nouveau-specific kernel DRM services -- runtime
ii  nvidia-current                            304.64-0ubuntu1~quantal~xup1              amd64        NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library
ii  nvidia-settings                           304.64-0ubuntu1~quantal~xup1              amd64        Tool for configuring the NVIDIA graphics driver
ii  xserver-xorg-video-nouveau                1:1.0.2-0ubuntu3                          amd64        X.Org X server -- Nouveau display driver
anakin@anakin:~$ lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G96 [GeForce GT 130M] (rev a1)
anakin@anakin:~$ glxinfo | grep render
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0".
Error: couldn't find RGB GLX visual or fbconfig

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Kasım 2012 - 23:41:34

ben yaptım fakat bir sorun daha var nasıl yaptım bilmiyorum =))

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Kasım 2012 - 23:43:41

artık çıktılarım böyle

anakin@anakin:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce GT 130M/PCIe/SSE2
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color, GL_NV_copy_image,
    GL_NV_parameter_buffer_object2, GL_NV_path_rendering,
    GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
    GL_OES_depth_texture, GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,
anakin@anakin:~$ dpkg -l | grep -E "nouve|nvidia"
ii  libdrm-nouveau1a:amd64                    2.4.39-0ubuntu1                           amd64        Userspace interface to nouveau-specific kernel DRM services -- runtime
ii  libdrm-nouveau2:amd64                     2.4.39-0ubuntu1                           amd64        Userspace interface to nouveau-specific kernel DRM services -- runtime
ii  libdrm-nouveau2:i386                      2.4.39-0ubuntu1                           i386         Userspace interface to nouveau-specific kernel DRM services -- runtime
rc  nvidia-current                            304.64-0ubuntu1~quantal~xup1              amd64        NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library
ii  nvidia-current-updates                    304.51-0ubuntu1                           amd64        NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library
rc  nvidia-experimental-304                   304.48-0ubuntu1                           amd64        Experimental NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library
ii  nvidia-settings                           304.64-0ubuntu1~quantal~xup1              amd64        Tool for configuring the NVIDIA graphics driver
ii  xserver-xorg-video-nouveau                1:1.0.2-0ubuntu3                          amd64        X.Org X server -- Nouveau display driver
anakin@anakin:~$ lspci | grep VGA

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

azzkaradag

yok hayır sorun ortadan kalktı fakat ekran kartıyla ilgili driverları kaldırdım tekrardan yükledim sonra oldu hangi noktada doğrusunu yaptım onu daha çözemedim =) bunun için kusura bakmayın. dediğiniz adımları uygulamıştım fakat hep gene aynı kalıyordu ekranda sadece duvar kağıdı ama mouse sağ tuşu çalışmakta ve kıss yollardan terminale girip programları açmaktaydım, sonra driverlala ilgili işlemler yaptım oldu şuan gayet düzügün çalışıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Kasım 2012 - 18:20:57

bir saniye belkide nvidia' nın en son sürümünü yüklüyordum bundan olabilir mi ? Çünkü bu sefer 304.64 yükledim oldu tek farkedebildiğim olay bu

if

@azzkaradag, yani şu an her şey olması gerektiği gibi, öyle mi?

if

Alıntı yapılan: azzkaradag - 28 Kasım 2012 - 12:50:25
Alıntı yapılan: if - 28 Kasım 2012 - 00:38:40
@azzkaradag, yani şu an her şey olması gerektiği gibi, öyle mi?

Sistemde açılış ve kapanışta biraz bekleme yapması dışında * her şey olması gerektiği gibi, sistemle ilgili konuda ise sizin yazdığınız çözümlenmiş olan başlıktan *bir şeyler çıkartmaya çalışıyorum, ilgi ve alakanız için teşekkürler.

if

@azzkaradag, o zaman bu konuyu çözüldü olarak etiketleyelim.