Disk bölümlerini birleştirme

Başlatan Sametkk, 16 Kasım 2012 - 13:09:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sametkk

]http://imageshack.us/photo/my-images/401/ekrangrnts1611201212555.png/]

Uploaded with ImageShack.us[/url] bu adreste yer alan fotoğrafta gördüğünüz gibi harddiskim bir çok parçaya bölünmüş durumda arkadaşlar.Benim yapmak istediğim şey ise;sda6 ve sda7 adlı bölümleri biçimlendirip sda2 ile birleştirmek istiyorum ama bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum.Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

tefoski

- Gparted ; http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Gparted

- Ubuntu wiki'de ayrıntılı açıklamalar var...
- Size ipucu verebilir bir izlence ;

http://ceplinux.web.tr/video/ceplinux1004/disk_bolme.html

BirDost

Sametkk

Dediklerinizi konuyu açmadan öncede denemeye çalıştım ama gparted'ı kullanırken sağ tıkladığımda seçenekler aktif değil fare ile tıklanmıyor.

Aaron

Eğer aktif olarak -mesela dosya sistemi olarak- kullanılan bölümü bir başka bölüm ile birleştirmek istiyorsanız bunu yapamazsınız. Ubuntu'yu USB'den -ben genelde bu yolu tercih ediyorum ve doğruluğu tartışılır- başlattıktan sonra Gparted yardımı ile birleştirebilirsiniz. Bu şekilde aktif olarak kullanılan bölüm kullanılmıyor olarak görünecek ve birimi genişletip-küçültebileceksiniz. Eğer sorununuzu doğru anladıysam çözüm yollarından biri bu.

travego0403

Öncelikle sağ tıkladığınızda seçeneklerin aktif olmaması o disklerin bağlı olduğunu gösterir ve böyle riskli işlemlerin yapılamaması için bir güvenlik önlemi gibi düşünülebilir.

Yapmak istediğiniz işlem yapılabilir fakat oldukça meşakatli bir işlem. Çünkü disk sıralamasını değiştiremezsiniz. en azından ben böyle biliyorum. Gelelim nasıl yapabileceğinize ilk olarak sda6 sda7 yi sda5 ile birleştiriniz. İçinde önemli dosyalarınız yoksa formatlayınız varsa güvenli bir yere taşıyınız, yedekleyiniz. Ardından sda5'in sol tarafından sda2ye eklemek istediğiniz kadar bölüm açın. Tabi bu işlem sonrasında burada olan dosyalar taşıma işlemine uğrayacak, sağa kaydıralacaktır ve büyüklüğüne göre bir zaman alacaktır. Ayrılan bu bölümü de sda2 ye eklersiniz.

Benim bildiğim yöntem bu belki başka daha kolay, kullanışlı önerilerde gelir. Ve en önemlisi mutlaka ama mutlaka önemli dosyalarınızı yedekleyiniz.(Ayrı bir ortama) Yaşanacak bir veri kaybı sonrası burada kimseye sitem etme durumunda kalmazsınız.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

Sametkk

@ travego0403 ilk olarak nasıl birleştiriceğimi bilmiyorum ikinci olarak ise sda6 ve sda7 ex4 sda5 ntfs gözünüzden kaçmış olabilir belki

travego0403

6 ve 7 deki verilerinizi başka bir yere taşıyın. Bu bölümleri silin. 5. bölümü tekrar boyutlandırmaya girin ve sağ tarafından uzattığınız zaman sildiğiniz bölümleri içine alıyor olması lazım. Böyle hatırlıyorum.

Sametkk

Bölümleri silemiyorum sol tıkladığımda seçenekler aktif değil

travego0403

@Aaron'un dediğini yapmıyormusunuz? Disklerin bağlı olmaması gerekiyor. Bunun için en kolay yöntem Canlı CD ile açmanız veya Canlı CD'yi USB de oluşturup bununla açmanız lazım ki diskler kullanımda olmasın ve üzerinde oynama yapabilesiniz.

Sametkk

Su an CDden baslattim ve ordan yaziyorum dediinizi yapamiyorum
Alıntı YapPlease unmount any logical partitions having a number higher than 6
diye uyari veriyor unmount seceneği aktif deil tiklayamiyorum

if

@Sametkk, sudo fdisk -l çıktısını alayım.

Sametkk

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar  format attım bilgisayarıma sorunuda çözdüm

heartsmagic

Yeniden biçimlendirme veya kurma bir çözüm olmadığı için konudan etiketi kaldırarak kapatıyorum.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.