HDD Bölme

Başlatan MinimaLiTe, 12 Kasım 2012 - 12:40:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MinimaLiTe

Arkadaşlar bende şimdi 1 TB hdd var içine sadece ubuntu kuracam ve bu hddyi sizce kaça bolmem lazm ubuntun için en az kaç gb olması lzm bir bölümün 7 8 bölüme bolmem lazm ortalama

krwlng

Normal şartlarda Ubuntu ve diğer Gnu/Linux dağıtımları için en düşük önerilen disk boyutu 8Gb ve takas alanı için mevcut bellek miktarınızın iki katı. Fakat bunlar zamanla değişiklik gösterdi, sabit disk ve bellek boyutlarının büyümesi ile bu seçim tamamen size kaldı, yani 8Gb boyutundan az olmamak kaydı ile istediğiniz kadar alan bırakabilirsiniz, Benim tavsiyemi sorarsanız en az 20Gb alan kullanmanız, tabi ne kadar fazla kullanırsanız o kadar iyi. Ne için kullanacağınızı bilemiyorum fakat sadece Ubuntu kuracaksanız 7-8 bölüme ayırmayı neden düşündüğünüzü merak ettim.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

MinimaLiTe

Hocam 7 8 bölüme ayırma sebebim hepsinin arşivi farklı farklı olacak yani arşiv yapacam derli toplu olması daha iyi olur bölme işine gelirsek benim kafami kariştiran nokta şu bu takas alani fln bu takas alani nasıl oluşturulacak. birde en iyi ubuntu sürümü hangisi sizce.

krwlng

Öncelikle en iyi ubuntu sürümü sizin en kolay kullandığınızdır, benim tavsiyem şuan için 12.04 uzun süreli destek sürümü. Size tavsiyem sabit diski 7-8 bölüme ayırmaktansa 2 bölüme ayırıp arşivleriniz için dizinler oluşturarak arşivlerinizi dizinlerde saklamanız, hem sürekli diskleri bağlama zahmetinden kurtulursunuz hem göz zevkinizi bozan disk simgelerinden. Tabi seçim size ait hangisi kolayınıza geliyorsa öyle yapabilirsiniz. Siz Ubuntu'yu normal şekilde kurun, takas alanını Ubuntu kendisi oluşturacaktır, yani elinizle bir takas alanı ayırmanıza gerek yok.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

CANN1

arkadaşlar bende şuan ubuntu 12.10 kurmaya çalışıyorum ama şöyle bir sıkıntım var. hdd 2 parça yapıyorum ama kurulumu bitirdiğimde sistem alanı ve diğer hdd alanım cıkıyor ancak büyük olan boyutu tıkladığımda acmıyor hata veriyor ben nerde hata yapıyorum yada ne yapmalıyım :(

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maxwell

Gparted ile disk bölümlendirme konusunu okusan çok çabuk öğrenirsin. Resimli anlatımları mevcut.

Olorin

Merhaba,

Yeni bir konu başlığı açmadan disk bölümleme ile ilgili bir kaç sorum olacaktı.

Benim Seagate 500GB sabit disk ölüyor, bad sector hataları çoğalmaya başladı. Yeni bir Western Digital  1 TB Caviar Blue alacağım ve Windows 7 (sadece oyun için) hem de Ubuntu 12.04 LTS (oyun hariç her şey için) kuracağım.

Windows 7'yi kurarken diski 500GB/500GB şeklinde ayıracağım.

Ubuntu'yu kurarken C:'de yani sda1'de Windows 7 görünecek, dosyalama sistemi NTFS olacak.

D: sürücüsünü silip, silinen boş alanı işaretleyerek ve ekle seçeneğinden sonra sırasıyla;

sda2'de 50GB Ubuntu 12.04, root olarak "/" kuracağım, dosyalama sistemi ext4.

sda3'te 8GB swap alanı, dosyalama sistemi Linux Swap.

Buraya kadar herşey ok, sorularım buradan sonra başlıyor. Bazı forumlarda /Home folder ı için diskte ayrı bir bölüm açılması tavsiye edilmiş. Bunun ne gibi yararı olabilir, gerekli midir?

D: sürücüsünde Ubuntu ve swap alanı haricindeki alanı Windows 7 ile ortak kullanmak istiyorum. Bu sebeple burayı da sda4 yapıp NTFS olarak mı biçimlendirmek gerekecek?

Teşekkürler.

sipazilla

@Olorin ben kök (/) ve /home dizilerini ayrı kullanıyorum sebebi format atmam gerektiğinde ayarlarımı kaybetmemek. Örnek vermek gerekirse yeniden kurulumdan sonra sanki format atmamışım gibi torrent verilerim devam ediyor, masaüstü ayarlarım aynı kalıyor, resimler, videolar, belgeler dizinlerimi yedeklemekle uğraşmıyorum, firefox, xbmc gibi programlara yeniden eklenti kurmak zorunda kalmıyorum vesaire. yani /home dizinini ayrı bölüme bağlamak size konfor sağlar

Olorin

@sipazilla cevabınız için teşekkür ederim. Ayrı bir /Home dizini kullanacağım.

@if bağlantı için teşekkürler. Fakat orada arta kalan disk alanına hem Windows'tan hem de Ubuntu'dan yazma/okuma erişimi için disk formatı ne yapılmalı yazılmamış. D:'de arta kalan alanın disk formatını NTFS yaparsam, dizini de /media/yedek yazarsam sorun olmaz değil mi? 

if

@Oorin, NTFS yapmak mecburiyetindesiniz yoksa Windows okuyamaz. /media/yedek olarak bağlamak bir sorun oluşturmaz, uygundur.

siberoloji

GRUB2 -------------------->Diskin en başında olmalı-sda

Windows --------100------>(İlk işletim sistemi olmalı)
Depo ------------600------>(NTFS-her iki işletim sistemi tarafından da görünür)
/-----------------50-------> Ubuntu İşletim sistemi olmalı. ext4
/home-----------250------> Ubuntu sisteminiz problem çıkarsa bile ve hatta Başka bir Linuks dağıtımı kursanız da kişisel bilgiler ve program ayarlarınız burada saklanır. ext4
Swap------------3-4------> İlave RAM Desteği verir. swap

Olorin

Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Sanırım kendimce şu şekilde yapacağım;

Grub2 ------------> sda
Windows 7 -------> (500GB - sda1 - NTFS - Birincil görünecek)
/  -----------------> Ubuntu 12.04 (50GB - sda2 - ext4 - Birincil yapılacak)
Swap -------------> 4GB - sda3 - Linux Swap - Mantıksal yapılacak
/home -----------> 250GB (sda4 - ext4 - Mantıksal yapılacak)
/media/depo ----> 196GB (sda5 - NTFS - Mantıksal yapılacak)

Saygılar.

Paqe

@sipazilla konudaki cevapları okurken daha önceden kafama takılan ve sormak istediğim bir soruyu cevaplamışsınız. Yine de şöyle sormak isterim, konuyu umarım dağıtmıyorum.

Format atarken anladığım kadarı ile /home dizinine dokunmuyorsunuz. Bu yeniden kurulum da sorun çıkarmıyor mu? Yani hiç bir ayar değişmeden kullanmaya devam mı ediyorsunuz? Format amacı linux'un çökmesi midir? Daha yeniyim ubuntu da (xubuntu kullanıyorum) ve forumda okuduğum konularda formata windows kadar ihtiyaç duymaması linux'un. Teşekkürler.

siberoloji

@Paqe; /home diye bahsedilen konu senin ilk kurulumundaki tercihine göre değişir.
Bu klasörü istersen işletim sistemiyle aynı bölüme kurabilirsin (varsayılan), ister diskin başka bir bölümüne kurabilirsin.
Şimdi, mesela LibreOffice, Clementine, Gparted, GIMP v.s. prgramları yükledin ve kendine göre ayarladın. Bu programlar /usr/bin , /bin gibi
klasörlere yüklendiği halde programların ayar ve kişiselleştirme dosyaları aslında /home/. ile başlayan ev klasörünün içinde saklanır(Gizli Klasörler).

Linux dağıtımını değiştirmek istersen bunların yedeğini almana gerek yok zaten ayrı bir disk bölümündedirler. Mesela Debian da koptun Ubuntuya geldin.
Ubuntu kurulumu yaparken /home dizinim sda4 olacak diye zaten önceden var olan disk bölümünü belirttiğin ve Format kutucuğunu seçmediğin takdirde
İşletim sistemini yeniden kursan bile kişisel dosyaların, İndirilenler, Videolar, Müzik Klasörlerin hepsi yerinde durur.

Ayrıca yeni kurduğun İşletim sistemine GIMP programını kurarsan ya da Chromium tarayıcının şifrelerinden Sık Kullanılanlara varana kadar ayarlarıyla birlikte yerinde aynen durduğunu görürsün. Bu çok mutluluk verici bir şey :)

Anlat anlat bitmez bu Linuks. Derya Denizdir kendisi.

Saygılar.

Paqe

Hakikaten mutluluk verici bir şeymiş:) bir kere daha sevdim linux'u. Hem de dağıtımı değiştirsem bile ha, teşekkür cevap için. Selamlar.

sipazilla

@Paqe sorunun cevabını @korucu77 gayet güzel vermiş, @korucu77ya teşekkürler.

format atma ihtiyacı için şöyle söyleyeyim. geçenlerde medya yöneticilerine heves saldım xbmc ye bir dünya eklenti ekledim ardından plex ve plexht kurdum ardından Moovida kurdum. bunların ayrı ayrı bağımlılıkları için harici kaynaklar ekledim vs sonuçda xbmc nin benim için uygun olduğuna karar verdim. plex ve Moovida yı kaldırmaya üşendim nasıl olsa /home dizinim farklı bölümde diye tembellik yaptım ve yeni kuruluma karar verdim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Olorin - 25 Şubat 2013 - 23:55:58

Grub2 ------------> sda

Saygılar.

Konu aslında açıklığa kavuşmuş, ben sadece ufak bir hatırlatmada bulunayım. Disklerdeki kısıtlamalar nedeniyle aynı anda dörtten fazla birinci bölüm oluşturamazsın. Bunu bildiğini varsayıyorum. Eğer bilmiyorsan mutlaka dördüncü bölümünü uzatılmış olarak yaptıktan sonra altına mantıksal bölümler açarak devam et. Eğer böyle yapmazsan şu yukarıdaki yapılandırmayı dahi oluşturamazsın disk üzerinde.

Olorin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Şubat 2013 - 20:26:49
Alıntı yapılan: Olorin - 25 Şubat 2013 - 23:55:58

Grub2 ------------> sda

Saygılar.

Konu aslında açıklığa kavuşmuş, ben sadece ufak bir hatırlatmada bulunayım. Disklerdeki kısıtlamalar nedeniyle aynı anda dörtten fazla birinci bölüm oluşturamazsın. Bunu bildiğini varsayıyorum. Eğer bilmiyorsan mutlaka dördüncü bölümünü uzatılmış olarak yaptıktan sonra altına mantıksal bölümler açarak devam et. Eğer böyle yapmazsan şu yukarıdaki yapılandırmayı dahi oluşturamazsın disk üzerinde.

Evet dörtten fazla birincil bölüm yapamam, bunu yabancı bir forum sitesinden öğrenmiştim...Windows'un kurulduğu bölüm birincil olsun geri kalan Ubuntu kurulumu dahil tüm bölümler mantıksal olsa da sorun çıkmaz diye yazmış. Doğru yazılmış değil mi? Benim örnek verdiğim bölümlendirmede kurulum sonrası bir sorun çıkmaz diye tahmin ediyorum. Bir de Windows için 500GB fazla gibi, sırf oyun için kullanacaksam 150-200GB yeter de artar bile :)

Bugün 1TB'lık sabitdiskimi alıyorum, işten güçten fırsat kalırsa kurulumu hafta sonuna kadar bitiririm sanırım.

sipazilla

Alıntı YapWindows'un kurulduğu bölüm birincil olsun geri kalan Ubuntu kurulumu dahil tüm bölümler mantıksal olsa da sorun çıkmaz diye yazmış. Doğru yazılmış değil mi?
Evet bu doğru. Linux win gibi kaprisli değil istediğin sıradaki istediğin bölüme kurmakta özgürsün yeter ki işin görülsün. bu arada bir uyarıda daha bulunayım. win kurulumu yaparken kendisi ayrıyetten 100mb lık boot alanı oluşturacak. yani sen bölümleri ayarlarken 2 tane birincil, 1 tane uzatılmış ( geri kalanlar uzatılmışın altında mantıksal ) olarak yapılandıracaksın. Win kurulumu sırasında birinci sıraya boot bölümünü kendisi oluşturacak böylece 4 sınırlamasına ulaşılacak.

alierkanimrek

Ben Win+Linux ortak kullanan iki arkadaşta şöyle yaptım, yıllardır sorunsuz kullanıyorlar;

1 Win-Boot (Birincil)
2 Win-Sys (Birincil)
3 Linux-Root (Birincil)
4 Uzatılmış
5 Linux-Home  (Mantıksal)
6 Data (NTFS) (Mantıksal)
(Swap ayırmadım RAM 4GB, gerekirse Root bölümünde bir Swap dosyası oluşturulabilir.)

Windows kullanıcı dizinlerini Data bölümüne taşıdım (Belgeler, Resimlerim vs.)
Linux'ta Data bölümünü fstab'tan sabit bağlantı yaptım.
Linux home bölümündeki kullanıcı dizininden Data bölümündeki bu dizinlere sembolik bağlantı oluşturdum. (Desktop dizini hariç)
Linux desktop dizini içine de Data bölümündeki Desktop dizinine sembolik bağ oluşturdum.

Böylece örneğin Windows'taki Resimlerim klasörü ile Linux'taki Resimler klasörü aynı dizin oluyor, aynı dosyalara ulaşılıyor.

Olorin

Alıntı yapılan: sipazilla - 27 Şubat 2013 - 13:40:37
Alıntı YapWindows'un kurulduğu bölüm birincil olsun geri kalan Ubuntu kurulumu dahil tüm bölümler mantıksal olsa da sorun çıkmaz diye yazmış. Doğru yazılmış değil mi?
Evet bu doğru. Linux win gibi kaprisli değil istediğin sıradaki istediğin bölüme kurmakta özgürsün yeter ki işin görülsün. bu arada bir uyarıda daha bulunayım. win kurulumu yaparken kendisi ayrıyetten 100mb lık boot alanı oluşturacak. yani sen bölümleri ayarlarken 2 tane birincil, 1 tane uzatılmış ( geri kalanlar uzatılmışın altında mantıksal ) olarak yapılandıracaksın. Win kurulumu sırasında birinci sıraya boot bölümünü kendisi oluşturacak böylece 4 sınırlamasına ulaşılacak.

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Aşağıdaki şekilde yapsam olur mu?
Depoyu media/data içine mi bağlayayım?
Uzatılmış bölümü, Ubuntu yüklerken açılan disk bölümlemede yaratabilir miyim? Yoksa sadece Gparted'ta mı yaratılıyor?

heartsmagic

Kurulum aracı yapıyor muydu o işi hatırlamıyorum, zira senelerdir bölümlerimi elle ayarlarım. Fakat kurulum CD'si içinde Gparted oluyordu yanlış bilmiyorsam rahatlıkla yapılabilir istenilen şey.
Aktardığın bölümleme gayet uygun, yapabilirsin o şekilde. Sadece iki şeyi düzelteyim, not düşeyim daha doğrusu.

1. "Data" dediğin bölümü /media/data şeklinde bağla. Yazım yanlışı yapmış da olabilirsin, yine de hatırlatmak istedim.
2. Windows için bağlama yapmamışsın. Eğer oraya hiç ihtiyacın olmayacaksa böyle kalabilir. Fakat olur da görmek istiyorum diyorsan onun bağlama noktasını da /media/windows gibi bir şey yapabilirsin. /dev/sda2 için söylüyorum tabi bunu.

Son olarak da eğer verilerinin olduğu bölümler varsa onları bağlarken biçimlendirme yapmayı işaretleme, böylece verilere dokunmaz sadece bağlama işlemi yapar. Yok, zaten sıfırdan bir bölümleme yapacaksan bu söylediğimin de bir önemi yok.

Olorin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Şubat 2013 - 14:47:37
Kurulum aracı yapıyor muydu o işi hatırlamıyorum, zira senelerdir bölümlerimi elle ayarlarım. Fakat kurulum CD'si içinde Gparted oluyordu yanlış bilmiyorsam rahatlıkla yapılabilir istenilen şey.
Aktardığın bölümleme gayet uygun, yapabilirsin o şekilde. Sadece iki şeyi düzelteyim, not düşeyim daha doğrusu.

1. "Data" dediğin bölümü /media/data şeklinde bağla. Yazım yanlışı yapmış da olabilirsin, yine de hatırlatmak istedim.
2. Windows için bağlama yapmamışsın. Eğer oraya hiç ihtiyacın olmayacaksa böyle kalabilir. Fakat olur da görmek istiyorum diyorsan onun bağlama noktasını da /media/windows gibi bir şey yapabilirsin. /dev/sda2 için söylüyorum tabi bunu.

Son olarak da eğer verilerinin olduğu bölümler varsa onları bağlarken biçimlendirme yapmayı işaretleme, böylece verilere dokunmaz sadece bağlama işlemi yapar. Yok, zaten sıfırdan bir bölümleme yapacaksan bu söylediğimin de bir önemi yok.

Askubuntu.com'da yazılanlara göre kurulum sırasında çıkan disk bölümleme alanında uzatılmış bölüm yaratmak için mantıksal alan veya alanlar oluşturmak yeterliymiş. Mantıksal alan eklediğimizde Ubuntu otomatik olarak uzatılmış bölüm oluşturuyormuş.

Alıntı : "4.Click on rest unallocated space, click on it. Choose ntfs as file system, partition type logical and create it. This will automatically create extended partition."
Link : http://askubuntu.com/questions/179362/how-to-create-partitions-in-ubuntu-while-installing

1. Evet aslında /media/data şeklinde yazmak istemiştim. Uyarınız için teşekkür ederim.
2. Windows için de bağlama yapabiliyorsak süper. Bunu kenara not düşüyorum.

Windows 7'yi bugün kurdum. 150GB C:'de kurulu, D:'deki geri kalan alan 785GB'ı Ubuntu ve depo ( /media/data ) vs. kurulumları için ayırdım. D:'yi Windows kurulumunda biçimlendirdim, içi bomboş şu anda. Ubuntu kurulumunda biçimlendirmeye gerek kalmayacak.

Teşekkürler.