HDD Bölme

Başlatan MinimaLiTe, 12 Kasım 2012 - 12:40:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Bölümleme yapabiliyorsa uzatılmış alanda vs. sorun çıkmaz zaten. Benim hatırlayamadığım kurulum aracındaki yerin bölümleme yapıp yapamadığıydı. Yapabiliyorsa ne âlâ :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Olorin

Merhaba,

Ubuntu 12.04'ü kurduktan sonra masaüstüne bir türlü gelemedim. 12.10'u denedim kuruldu. 12.04'te Ubuntu'nun kurulduğu / alanını mantıksal yazmıştım, 12.10'da ise birincil. Belki sebebi mantıksal / birincil seçimimdedir. Neyse sorunsuz bir şekilde Ubuntu kuruldu.

Kurulum esnasında 250GB'lık boş alanı ext4 olarak biçimlemiştim. Şimdi ise / dizini altında hem /home (resimler videolar burada) ve /Home (kurulumda yarattığım kısım) klasörleri mevcut. Yani kurulum esnasında bağlama yeri olarak /Home yerine /home mu yazmam gerekirdi? Bu arada depolama için /Media/data yaratmıştım, kurulum sonrası /media ve /Media klasörleri oluşmuş :(

Dizinin ekran görüntüsü :

Gparted ekran görüntüsü:

sipazilla

@Olorin Linuxde a ve A iki farklı karakterdir yani küçük ve büyük harfe duyarlıdır. Windowsun aksine aynı klasörün içinde Müzik.mp3, MÜzik.mp3, MÜZik.mp3, MÜZİk.mp3, MÜZİK.mp3 adlarında birden fazla dosya barındırmanıza imkan tanıyacak kadar esnekdir.

Yani /Media/data yerine /media/data ve /Home yerien /home yazmanız gerekiyordu. Zararı yok bu ufak yanlışlar sayesinde sistemi öğreniyorsunuz. Şimdi yapmanız gereken fstab dosyasını elle düzenlemek. forumda birazcık araştırmanız yeterli olacakdır. yol göstermesi açısından aşağıda kendi fstab dosyamı paylaşıyorum zira hemen hemen aynı yapılandırma.
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    nodev,noexec,nosuid 0       0
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=60f35af2-48ed-4701-9533-0a15eee699ae /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# /home was on /dev/sda2 during installation
UUID=7c3c003f-3579-4ba2-8a44-268e8deee11c /home           ext4    defaults        0       2
# /mnt/data1 was on /dev/sda6 during installation
UUID=18f6d979-bd8f-4887-8827-57790ac69861 /mnt/data1      ext4    defaults        0       2
# /mnt/data2 was on /dev/sda5 during installation
UUID=fa2fc674-9583-46bd-adfd-e6f4959188f2 /mnt/data2      ext4    defaults        0       2
# swap was on /dev/sda3 during installation
UUID=e1c77d0d-e24b-46fa-a7fb-0122ac142ad8 none            swap    sw              0       0
~                                               

Olorin

Teşekkür ederim. Ben biraz aceleci davrandım, nasıl olsa yeni format attım bir daha atarım dedim. Ubuntu'da çok hızlı format atılıyor gerçekten :) İkinci seferde küçük harfler kullandım home ve media bağlantıları için, sorunum çözüldü :)

heartsmagic

Ben hemen ufak bir not düşeyim, Linux'un mantıksal bölüm olarak kurulmasında bir sıkıntı çıkmaz. 12.04 için olan sorun bir başka nedenden kaynaklanıyordur muhtemelen. Diğer meseleleri ise @sipazilla gayet güzel bir şekilde açıklamış zaten.

Paqe

Alıntı yapılan: alierkanimrek - 27 Şubat 2013 - 14:29:08

Windows kullanıcı dizinlerini Data bölümüne taşıdım (Belgeler, Resimlerim vs.)
Linux'ta Data bölümünü fstab'tan sabit bağlantı yaptım.
Linux home bölümündeki kullanıcı dizininden Data bölümündeki bu dizinlere sembolik bağlantı oluşturdum. (Desktop dizini hariç)
Linux desktop dizini içine de Data bölümündeki Desktop dizinine sembolik bağ oluşturdum.

Böylece örneğin Windows'taki Resimlerim klasörü ile Linux'taki Resimler klasörü aynı dizin oluyor, aynı dosyalara ulaşılıyor.

Tam ihtiyacım olan bilgi. Windows 8.1 ve Elementary Os yanyana kurarken 500 gb. bir hard diski nasıl bölmeliyim diye düşünüyorken bu mesaja rastladım. Üstte alıntı yaptığım bölümü anlayamadım ama. Sembolik bağ vs. nedir. Yani mesela,

150 gb. Windows 8.1 kurulumu
30 gb. Elementary Os kurulumu
4 gb. swap
66 gb. /home dizini
250 gb. NTFS depo bölümü olursa alıntı yaptığım tanımlamaları nasıl yaparım anlayamadım. /home dizini ve depo bölümü aynı yer olursa (ntfs olur elbet) bu sefer windows'u açtığımda elementary os'in önünde . olan gizli dosyaları örneğin ".Clementine" olarak görecek windows. Bu da karışıklığa yol açacak. Nasıl ayırmalıyım bir türlü kafamda tasarlayamadım. Alıntı yapılan bölümü uygulayabilirsem, /home dizinini 10-15 gb. olarak ayarlayabilir miyim nasıl olsa depo bölümüne gidiyor örneğin Resimlerim klasörüne atılan resimler. Doğru anlamış mıyım sizce?

heartsmagic

Çok kafa karıştırmaya değecek bir durum yok aslında. Alıntı yaptığın arkadaş bir tercihe binaen öyle yapmış ve çok da karmaşık bir durum yok. Resimler, belgeler gibi dizinleri ortak kullanmaya karar vermiş. Bunun için ek bir bölüm açabiliyorsan açarsın, fakat diskin MBR ise yeni bölüm açamazsın zaten döner birincil bölüm var.

Ek bölüm oluşturabiliyorsan eğer, Windows tarafındaki Resimler, Belgeler, falan felan bölümlerini buraya taşır, Linux tarafında da Resimler dizinini örneğin sembolik bağ yaparsın oraya. Açtığında aynı yer açılır böylece.