[Çözüldü] DVD Dosyalarını otomatik başlatmak

Başlatan geryildirim, 22 Ocak 2014 - 14:48:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

geryildirim

Mehaba,

Elimde 7.8 GB büyüklüğünde bir DVD klasörü var. İçindekiler film dosyaları. Videolar tek tek açılıp seyredilebiliyor. Ama ben DVD'den başlıyormuş gibi açılmasını, istediğim dil ve altyazı seçimini yapmayı, sonra otomatik olarak sonuna kadar seyredebilmeyi istiyorum.

Bunu yapabilecek bir program veya yol var mı?

Not: Dediğim gibi problem videoları seyredebilmek değil. Pek çok dil ve altyazı seçeneklerinin olduğu bu filmi istediğim dil ve altyazı seçenekleriyle bir bütün olarak oynatabilmek.

ekremsenturk

Hangi oynatıcıyı tercihen kullanıyorsan, ayarlarda altyazı bölümünü vardır muhakkak. Oradan ayarlarsın. Sıradan oynatma konsuna gelince, Video'yu hazırlayan kimse, o kişi bunu video'lrın nasıl çalıştırılacağınıda Dvd'ye eklemesi gerekir. Genelde bu tür başlatıcılar Windows sistemler hedef alınarak eklenir.

geryildirim

Teşekkür ederim. Belki eksik yazmışımdır. Her ne kadar DVD dediysemde bu  DVD diske yazdırılmış dosyalardan değil., ondan harddiske kopyalanmış eski bir film dosyaları. Dolayısıyla bunlar bir klasör içinde benim hard diskimde bulunuyor.

Eğer Windows sistemden açmak istersem sizce hangi dosyayı göstermeliyim?

ekremsenturk

Windows için autorun ve autostart gibi betikler vardır. Bunlar DVD'de mevcutsa ve de bir yerden kopyalama dağilde senin dosyalarına uygun yazılmışsalar, Dvd otomatik olarak açılır ve videolar çalışır.

Bir de çalma listeleri var. Bu listeler DVD'yi otomatik açmazlar, ancak liste tıklandığında, listelenen dosyalar sırasıyla çalıştırırlar.
DVD'yi bu durumda el ile açıp, çalma listesi dosyasını bulup, çalıştırmalısın. m3u genelde bütün oynatıcılar tarafından tanınır. Orijinal olarak Winamp'a ait. Video'lar için hiç denemedim. pls uzantılı olan çalmalisteleri belki Windows'ta tanınmıyor olabilirler. Linux'ta varsayılan çalma listesidir.

m3u örneği:
#EXTM3U:Title=Watson4
#EXTINF:File1,SANTANA,4.46,Samba Pa Ti
Watson/Musik/SANTANA - Samba Pa Ti.MP3
#EXTINF:File2,EVERLAST,5.04,Whats It Like
Watson/Musik/EVERLAST - What's It Like.MP3
#EXTINF:File3,RICHARD SANDERSSON,3.59,Reality
Watson/Musik/RICHARD SANDERSON - Reality.MP3
#EXTINF:File4,R. KELLY,4.45,I Believe I Can Fly
Watson/Musik/R. KELLY - I Believe I Can Fly.MP3
#EXTINF:File5,ELTON JOHN,4.01,Can You Feel The Love Tonight
Watson/Musik/ELTON JOHN - Can You Feel The Love Tonight.MP3
#EXTINF:File6,GUNS N ROSES,8.57,November Rain
Watson/Musik/GUNS N ROSES - November Rain.MP3
#EXTINF:File7,GARY MOORE,4.11,Still Got The Blues (For You)
Watson/Musik/GARY MOORE - Still Got The Blues (For You).MP3

pls örneği

[playlist]
X-GNOME-Title=Watson-Seçilmiş
NumberOfEntries=12
File1=Watson/Musik/ANDRU DONALDS - Mishale.MP3
File2=Watson/Musik/QUEEN - The Show Must Go On.MP3
File3=Watson/Musik/QUEEN - You Dont Fool Me.MP3
File4=Watson/Musik/NELLY FURTADO - Say It Right.MP3
File5=Watson/Musik/SARAH CONNOR - From Sarah With Love.MP3
File6=Watson/Musik/SPICE GIRLS - Viva Forever.MP3
File7=Watson/Musik/JENNIFER LOPEZ - If You Had My Love.MP3
File8=Watson/Musik/TONI BRAXTON - Un Break My Heart.MP3
File9=Watson/Musik/KHALED - Aicha.MP3
File10=Watson/Musik/TEXAS - Summer Son.MP3
File11=Watson/Musik/MADONNA - Frozen.MP3
File12=Watson/Musik/CHRISTINA AGUILERA - Genie In A Bottle.MP3
EndOfEntries   

geryildirim

Bendeki dosyalarda bahsettiğiniz listeler yok.  IFO, BUP ve VOP dosyaları var sadece.

Ancak sizin bir önceki mesajınızdan sonra Windows'ta deneme yapınca video dosyalarından birisini çalıştırınca dil seçimi yapabildim ve otomatik oynama mümkün oldu; bununla beraber ingilizce'den başka alt yazı seçimi yapamadım.

Ubuntu'daki denememde ise alt yazı seçimi yapabildim ama dil seçimi yapamadım.

Eğer bahsettiğiniz dosyalar olsaydı belki çift katmanlı bir DVD'ye yazdırmayı deneyebilrdim, neden bulunmadığını bilemiyorum. Belki de bu kadarıyla yetinmek gerekecek.

İlginize teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ocak 2014 - 22:50:35

Ve en son VLC denilen harikayı keşfettim. Bütün problemlerimin cevabı oldu.

Herkesin bilgisayarında mutlaka olmalı.