Fare sorunu çıkarıp tekrar takmayı gerektiriyor

Başlatan hckr, 09 Kasım 2012 - 01:09:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

Hangi numaralar @hckr? set-prop'tan sonra gelen 9'mu? Değişmemesi gerek. Tekrar bakalım xinput list

hckr

Alıntı yapılan: if - 13 Kasım 2012 - 17:13:18
Hangi numaralar @hckr? set-prop'tan sonra gelen 9'mu? Değişmemesi gerek. Tekrar bakalım xinput list
Evet set-prop'tan sonra gelen.Değişiyor @if hatta senin verdiğin komutu ilk denediğimde klavye gitti. Bir de önceki mesajımda söylediğim kısım fare açılıştı çalışmazken o listede de gözükmüyor

⎡ Virtual core pointer                    id=2 [master pointer  (3)]
⎜   ↳ Virtual core XTEST pointer              id=4 [slave  pointer  (2)]
⎜   ↳ SIGMACH1P USB Keykoard                  id=10 [slave  pointer  (2)]
⎜   ↳ HID Wireless Mouse HID Wireless Mouse    id=11 [slave  pointer  (2)]
⎣ Virtual core keyboard                    id=3 [master keyboard (2)]
    ↳ Virtual core XTEST keyboard              id=5 [slave  keyboard (3)]
    ↳ Power Button                            id=6 [slave  keyboard (3)]
    ↳ Video Bus                                id=7 [slave  keyboard (3)]
    ↳ Power Button                            id=8 [slave  keyboard (3)]
    ↳ SIGMACH1P USB Keykoard                  id=9 [slave  keyboard (3)]

if

O zaman bunu kullanamayız.

Güncelleme

@hckr, bu fare ile klavye birbirine bağımlı hareket ediyor. ID'leri değiştirmişler son çıktıya göre.

sudo modprobe -r usbhid komutundan sonra fare çalışıyor mu?

hckr

if

udev'den halletmeye çalışayım bunu, aklımda olsun.

hckr

if

@hckr, laptop-mode-tools gibi bir şeyler kullanıyor musunuz?

Daha önce yaptığımız değişiklikleri geir alın; gksu gedit /etc/udev/rules.d/91-local.rules ile açılacak dosya içerisine ACTION=="add", SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="1d57", ATTR{idProduct}=="0016", ATTR{power/control}="on" ekleyin ve yeniden başlatın.

hckr

if

hckr

İşe yarayacağını pek sanmıyorum Everest SM-176.

Chantre

Aynı sorun bende de var. dmesg çıktısı bu şekilde. Bir süre sonra çıkartıp tekrar takınca çalışıyor, her portu denedim hepsinde açılışta problem var malesef. Bundan önceki bilgisayarımda usb 3.0 portunda aynı problem oluyordu, onu kullanmıyordum. Şimdi kullandığım bilgisayarın tüm portları usb 3.0 :S

[  158.110279] usb 3-4: new full-speed USB device number 5 using xhci_hcd
[  158.128846] usb 3-4: New USB device found, idVendor=046d, idProduct=c52b
[  158.128852] usb 3-4: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=0
[  158.128855] usb 3-4: Product: USB Receiver
[  158.128857] usb 3-4: Manufacturer: Logitech
[  158.134128] logitech-djreceiver 0003:046D:C52B.000B: hiddev0,hidraw2: USB HID v1.11 Device [Logitech USB Receiver] on usb-0000:00:14.0-4/input2
[  158.134390] logitech-djreceiver 0003:046D:C52B.000B: logi_dj_probe:logi_dj_recv_query_paired_devices error:-32
[  158.134587] logitech-djreceiver: probe of 0003:046D:C52B.000B failed with error -32

When you play the game of thrones, you win or you die!

heartsmagic

@Chantre, aslında senin faren için forumda konu açılmıştı. Çözüm olmayan bir iki bağlantı geçmiştim ben, orada hata kayıtları da vardı. Önce şunu bir dener misin:

modprobe -r hid_logitech_dj && wait 3 && modprobe hid_logitech_dj

Eğer çözüm olmazsa işler karışıyor. Zira üst sürümdeki çekirdeklerde de sorun çözülmemiş gibi. Sadece birisi 13.04, 3.8.0-3 çekirdeği ve nouveau sürücüsü ile sorun yaşamadığını söylemiş:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/1006145

Grafik kartın Nvidia mı?

@hckr, senin durumda bir düzelme var mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Chantre

FATAL: Error inserting hid_logitech_dj (/lib/modules/3.5.0-26-generic/kernel/drivers/hid/hid-logitech-dj.ko): Operation not permitted

hatası aldım.

Ekran kartım ATI 7730M, farem Logitech Anywhere Mx kablosuz. Kablolu farede sıkıntı olmuyor. Kablosuzu tekrar takmak bazen işe yarıyor bazen yaramıyor anlamış değilim. Büyük sıkıntı oldu bu iş bana.

if

sudo modprobe -r hid_logitech_dj
wait 3
sudo modprobe hid_logitech_dj
olarak deneyin.

heartsmagic

Ben sudo kısmını es geçmişim. Eğer tek tek verilecekse wait'e falan da gerek olmayabilir muhtemelen. Tek satırda yapılacaksa şu şekilde yapabilirsin:
sudo -i
modprobe -r hid_logitech_dj && wait 3 && modprobe hid_logitech_dj

Chantre

Aslında sudo ile denemek istemiştim ama sadece başa koyunca olmamış tabii :) kusura bakmayın.

Çıktısı şu şekilde oldu, yani bunu bir iki kere denedim olmadı. birden fazla deneme sonucu oldu. bir daha baştan denedim bu sefer ikincide oldu. acaba tanıyana kadar deneyen bir script mi yazmak gerekecek?

[  855.470612] usb 3-1: new full-speed USB device number 9 using xhci_hcd
[  855.489550] usb 3-1: New USB device found, idVendor=046d, idProduct=c52b
[  855.489558] usb 3-1: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=0
[  855.489562] usb 3-1: Product: USB Receiver
[  855.489564] usb 3-1: Manufacturer: Logitech
[  855.495601] logitech-djreceiver 0003:046D:C52B.001F: hiddev0,hidraw2: USB HID v1.11 Device [Logitech USB Receiver] on usb-0000:00:14.0-1/input2
[  855.495892] logitech-djreceiver 0003:046D:C52B.001F: logi_dj_probe:logi_dj_recv_query_paired_devices error:-32
[  855.496155] logitech-djreceiver: probe of 0003:046D:C52B.001F failed with error -32

heartsmagic

İki defa değil de aradaki süreyi biraz uzatalım bence. En azından durumu daralmış oluruz. wait 3 yazan kısmı örneğin wait 6 yapalım.

Chantre

wait 6 için,

-bash: wait: pid 6 is not a child of this shell çıktısı verdi.

wait pid bekliyor galiba. son yapılan işleminin pid sini aldırmayı beceremedim o yüzden orada sleep kullandım. sleep 20'ye kadar çıkardım ama sonuç hala aynı. 20 de beklesem bir kaç sefer denemem gerekti.

heartsmagic

Evet wait'in kullanımı farklıymış. sleep orada bizim işimize yarayacak şey, ancak süreyi uzatmak sorunu çözmediyse durum değişiyor. Birden fazla deneme yapınca kesinlikle oluyor mu peki?

Chantre

Bu yöntemle şimdiye kadar hep oldu. Çıkartıp takmadan sadece komutla, yalnız dediğim gibi ne zaman olacağı belli olmuyor. 2 defada olduğu da oldu, 7-8 defa denemem gerektiği de oldu.

heartsmagic

Hani for döngüsüne sokabiliriz komutu, sonra da betik yaparız ufak bir şekilde. Fakat ne kadar kullanışlı olur bilemiyorum :)

Chantre

Şöyle ilginç bir şey farkettim. Açılışta eğer fare kapalıysa (farenin üzerindeki düğmeden), bu komut ilk seferde çalışıyor. Son 6-7 açılışımda bu şekilde yaptım, sektirmedi. Şimdi açılışa bunu eklemeyi düşünüyorum ve faremi biraz geç açmayı düşünüyorum.

canosayan

bu kodla çokça uğraşan biri olarak. fareyi kapatım usb yi değiştirip kodu çalıştırıp fareyi tekrar açmakta işe yarıyor.
tabi düşününce yapılabilecek her şeyi yapmış oluyorsunuz.
Chmod bizim işimiz.