Ne ubuntu ne de Linux Mint kurabiliyorum??

Başlatan spider909, 08 Kasım 2012 - 14:52:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 10 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

spider909

arkadaşlar bir laptop aldım Lenova z585 diye. içinde windows ile kurulu geldi. Ubuntu yada Linux Mint kurmak istiyorum ama kuramıyorum. sorun şöyle gelişiyor. Usb'yi takıyorum bilgisayar başlarken f12 ile boot edilecek aleti seçin diye bir şey var basıyorum ordan usb yi seçiyorum. ardından hem ubuntuda hem mint te ilk seçim ekranı geliyor işte kuracak mısın yoksa deneyecek misin diye. ama ekran siyah. yani klasik ubuntuda arka plan mor olur diye biliyorum o ekranda. bende siyah çıkıyor. neyse hangisini seçersem seçeyim o yazıar yok oluyor seçince. siyah bir ekran kalıyor önümde. öyle duruyor hiç bir şey olmadan. çözemedim bir türlü bu windows a mahkum muyum anlamadım.
:(
I don't want to believe. I want to know. -Carl Sagan

libre-x

Bios ayarlarından UEFI açık ise kapat bir de öyle dene.

spider909

Alıntı yapılan: libre-x - 08 Kasım 2012 - 15:22:30
Bios ayarlarından UEFI açık ise kapat bir de öyle dene.
evet onu kapatıp denedim bu sefer direk sade 3 şık yerine daha fazla seçenek gösteren Unetbootin başlıklı bir sayfa ile karşılaştım acaba Unebootin ile ilgili mi problem
bu da karşılaştığım ekran:

Linux mint i başlatı seçtim bu seferde bu ekranda kaldı. Bilgisayardan ses yükseliyor yani bir şey üzerinde çalışıyormuş ama bir ekran değişmesi falan olmuyor. acaba ben mi çok sabırsızım. ama bu kadar bekletmemesi lazım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Kasım 2012 - 16:01:47

yokmu yardım edebilecek kimse?

libre-x

Kendi bilgisayarıma göre söylüyorum 5-10 dakika arası beklemesi normal canlı cd veya usb üzerinden başlattığımda bende bu kadar sürüyor.

spider909

Alıntı yapılan: libre-x - 08 Kasım 2012 - 16:49:58
Kendi bilgisayarıma göre söylüyorum 5-10 dakika arası beklemesi normal canlı cd veya usb üzerinden başlattığımda bende bu kadar sürüyor.
20 dakika bekledim yine aynı ekranda durdu hiç bir şey olmadı.
ya bios ile alakalı olabilir diye düşünüyorum ama anlamadım ya. acaba unetbootin ile mi alakalı? gerçi daha önce CD ye yazıp denediğim de de aynı şey oldu.

odyssey

empax

Bir de LinuxLiveUSB Creator programiyla Canli USB olusturmayi deneyin.
http://www.linuxliveusb.com/
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

spider909

Alıntı yapılan: empax - 08 Kasım 2012 - 18:06:03
hemen deniyorum teşekkürler.
Dvd ye yazdım daha önce olmadı bir daha deneyip başka bir dvd daha çöpe atmak istemiyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Kasım 2012 - 18:43:57

Alıntı yapılan: empax - 08 Kasım 2012 - 18:06:03
bu sefer ubuntunun mor ekranı geldi işte aşağıdaki küçük adam simgesi ile klavye resmi olan mor ekran. ordan sonra bu yazılar geldi bu seferde burda takıldı. anlamadım gitti.
UEFI kapalı seçili bende onla alakalı olabilir mi?

empax

Md5 Kontrolu yaptirdiniz mi indirdiginiz iso kaliplarina ?
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Md5_kontrol%C3%BC

Ekranda yazanlari yorumlayacak biri geldiginde yardimci olacaktir umarim.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

spider909

Alıntı yapılan: empax - 08 Kasım 2012 - 19:09:01
Md5 Kontrolu yaptirdiniz mi indirdiginiz iso kaliplarina ?
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Md5_kontrol%C3%BC

Ekranda yazanlari yorumlayacak biri geldiginde yardimci olacaktir umarim.
sanırım sorun yok aynı kod ubuntu sitesinde de çıktı çünkü:

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Kasım 2012 - 20:32:57

Aynısını Linux Mint ile denedim yine şu son yolladığım ekran da kaldık.

sayz

bazen yazdığınız usb bellekte de sorun olabiliyor bana da o mavi seçim ekranı geliyordu bazen ama kurmuyordu başka bir usb bellek ile deneyince oluyordu. gerçi dvd ile de denedim demişsiniz ama bir de başka bir usb bellek ile deneyebilirsin belki bir faydası olabilir.

spider909

Alıntı yapılan: sayz - 08 Kasım 2012 - 22:08:09
bazen yazdığınız usb bellekte de sorun olabiliyor bana da o mavi seçim ekranı geliyordu bazen ama kurmuyordu başka bir usb bellek ile deneyince oluyordu. gerçi dvd ile de denedim demişsiniz ama bir de başka bir usb bellek ile deneyebilirsin belki bir faydası olabilir.
elimde başka usb yok işte. ama daha önce zaten başka usb ile denemiştim. şimdi o elimde değil o yüzden başka usb ile deniyorum. ikisinde de aynı sorun vardı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Kasım 2012 - 00:09:25

yok mu şu yazıları yorumlayacak bir uzman?

spider909

Alıntı yapılan: if - 09 Kasım 2012 - 01:00:03
@spider909, https://help.ubuntu.com/community/UEFI
burada söylenen nedir tam oalrak anlayamadım ki?
UEFI kapalı da denedim açık da denedim her türlü yine bir ekranda takılıp bekliyorum.  :-\

heartsmagic

@spider909, lütfen bir veya bir buçuk saat aralıklarıyla konularını güncelleme, "yok mu yardım edecek biri" diye sorular sorma. Vakti, bilgisi olan gelip elinden geleni yapıyor gördüğün gibi. Israrcı olman sana fayda sağlamaz.

Şu başlığa da bakabilirsin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31554.0
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

spider909

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Kasım 2012 - 13:41:40
@spider909, lütfen bir veya bir buçuk saat aralıklarıyla konularını güncelleme, "yok mu yardım edecek biri" diye sorular sorma. Vakti, bilgisi olan gelip elinden geleni yapıyor gördüğün gibi. Israrcı olman sana fayda sağlamaz.

Şu başlığa da bakabilirsin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31554.0

yolladığınız *bağlantıda bahsedilen f9 ekranı burası herhalde burada yazı yazıp değiştirebiliyorum ama ne olduklarını anlamadım tabiiki. sorun bu ekrandan gözükebilir mi acaba?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Kasım 2012 - 19:08:28

Arkadaşlar Debian denedim kurulumu başlatma yerini bulamadım cd falan istedi ama ayarlar falan girilen yerleri gördüm yani işte ülke seçtim klavye seçtim daha sonra bednen cd-rom falan diye bir şeyler istedi kapattım bende. ama enazından direk takılmadı mint ve ubuntu gibi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Kasım 2012 - 20:46:16

Arkadaşlar aynı USB'yi götürdüm masaüstü bilgisayarıma taktım ve grafiksel arayüz 64bit kurulumu seçtiğimde masaüstünde gayet güzel görünümlü bir kurulum sihirbazı beni yönlendiriyordu ama laptopda aynısını yapınca bios tarzı bir kurulum yapıyor gibiyim. acaba bu sistemim 64 bit desteklemesi ile mi alakalı? ama windows'da program files'a baktığımda x86 diye bir klasör var mesela bu x86 bit demek mi? acaba x24 indirip onunla mı denememliyim?
Buyrun resimler:

agritux

x24?
dizüstü bilgisayarınızın modeli nedir?

spider909

Alıntı yapılan: agritux - 09 Kasım 2012 - 23:41:01
x24?
dizüstü bilgisayarınızın modeli nedir?
Lenovo x585 şimdi baktım da x64 windows kullanıyorum.
x32 diyecektim 24 yazmışım yanlışlıkla
http://shop.amd.com/us/Manufacturer/Lenovo/Detail/Notebook/261729U bilgisayarım bu.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Kasım 2012 - 00:36:57

Bu arada Ubuntu 32bit denedim kurum ekranı geldi başladı falan ama sonra kurulum başladıktan sonra takıldı birden bire.
Debian'da 32 bit seçince mouse'lu grafik arayüzlü sihirbaz başladı ama yine Debian ile ilgili canırım Cd-rom falan istedi beceremedim kapattım.
Edit: şimdi Linux Mint x32 deniyorum

if

@spider909, çekirdek önyükleme seçeneklerinden hangisini denediniz?

spider909

Alıntı yapılan: if - 10 Kasım 2012 - 12:52:40
@spider909, çekirdek önyükleme seçeneklerinden hangisini denediniz?
Ya aslında ben dil ekranına bile gelemiyorum Ubuntu 12.04 lts 64 bit ile. Unetbootin sayfasında tab a basarak ayarlar mmenüsüne girdim oradan da hiçbir sşey anlamadım mesela Linux Mint 13 maya yı denedim kuruldu masaüstü ortamı geldi. Ama ben 64bit windows kullandığım bilgisayarda neden 32bit Linux kullanayim ama linux Mint 13 maya yi 32bit olarak kurabildim mesela. 64bitlerin hoc birisinden kurulum ekranı göremedim gördüğüm tek ekran Ubuntu yu kurmadan dene ubuntuyu kur seçenekleri olan sayfa. Bir tek debian net install da grafiksel goruntuden yoksun bir kurulum sihirbazı başladı. Ama 32bitlerin hepsinde grafiksel kurulum arayüzü geliyor. Anlamadım gitti.

if

F9'a basınca çekirdek önyükleme seçeneklerini gireceğiniz ekran gelmiş. Nasıl oldu o?

spider909

Alıntı yapılan: if - 10 Kasım 2012 - 14:23:28
F9'a basınca çekirdek önyükleme seçeneklerini gireceğiniz ekran gelmiş. Nasıl oldu o?
bir saniye tekrar deniyeyim emin olmak için

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Kasım 2012 - 14:44:42

Alıntı yapılan: if - 10 Kasım 2012 - 14:23:28
önyükleme seçenekleri ekranı derken bahsettiğiniz ekran burası ise:

Ubuntu 12.04 LTS x64 yükledim USB ye. ardından UEFI'yi kapattım sonra bu ekran ile karşılaştım:

buradan da f9 değil de "e" tuşuna bastığımda o ekrana ulaştım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Kasım 2012 - 15:24:42

Bios ayarlarım şu şekilde

heartsmagic

Ubuntu için indirdiğin ISO'nun ismi nedir?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

spider909

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Kasım 2012 - 15:17:16
Ubuntu için indirdiğin ISO'nun ismi nedir?
kurmak istediğim bu:
ubuntu-12.04-desktop-amd64

if