Metin Duzenleyici - Kod formatına sokma

Başlatan zembela, 08 Kasım 2012 - 00:21:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zembela

Merhaba,

Bir yazılım geliştiricisi olarak sürekli farklı formatlarda kod dosyalarını açıyorum. Bunların renklendirilerek gösterilmesi büyük zaman kazandırıyor. Bu işi Gedit, Windows'ta da Notepad++ gayet başarılı şekilde yerine getiriyor.

Fakat bazen yazılan kodlar tamamen birbirine girmiş vaziyette oluyor. Gedit gibi uygulamalar syntax'ları tanıyabiliyorsa, bu kodları düzgün şekilde gösterebilmesi gerekir (!). Fakat bu işi yapan ne Windows'ta ne de Linux'ta uygulama bulamadım. Örneğin "JSON Formatter" eklentisi Chrome ile açılan JSON dosyalarını, (doğru yazıldıkları takdirde) en düzgün şekilde (anlaşılır) gösteriyor. Bu işi birçok programlama dili için yapan uygulama arıyorum. Birçok dili destekleyen bir program olacaksa, Chrome veya Firefox eklentisi olsa dahi kullanmaya hazırım.

Eğer bildiğiniz bir uygulama varsa lütfen paylaşın...

Teşekkürler!

empax

Geany denediniz mi? Bir cok dili destekliyor.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

zembela

Alıntı yapılan: empax - 08 Kasım 2012 - 00:44:19
Geany denediniz mi? Bir cok dili destekliyor.

Şu anda onunla bir html dosyası açtım. Nasıl formata sokacağız?

empax

Dosyayi Geany ile acinca uzantiyla beraber otomatik renklendirme yapmasi gerekiyor.
Geany ust menusunde, Dokuman > Dosya Turunu Ayarla bolumunden programlama dilleri listeleri var oradan da secebilirsiniz.

Bu arada ben mi yanlis anladim konuyu? Konu otomatik renklendirme mi, girintilendirme mi?
بسم الله الرحمن الرحيم

zembela

Alıntı yapılan: empax - 08 Kasım 2012 - 01:14:27
Dosyayi Geany ile acinca uzantiyla beraber otomatik renklendirme yapmasi gerekiyor.
Geany ust menusunde, Dokuman > Dosya Turunu Ayarla bolumunden programlama dilleri listeleri var oradan da secebilirsiniz.

Bu arada ben mi yanlis anladim konuyu? Konu otomatik renklendirme mi, girintilendirme mi?

girintileme :)

empax

O konuda bir fikrim yok kusura bakmayin.  :)
بسم الله الرحمن الرحيم