LibreOffice ile bir calc dosyasını açtığımda çok geç açılıyor ve...

Başlatan dostulas, 06 Kasım 2012 - 19:30:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dostulas

Merhaba,
LibreOffice ile [Sürüm 3.6.2.2 (İnşa No: 360m1(Build:2))] calc dosyasını açtığımda geç açılıyor ve ekran grileşiyor. Belge yüklendiğinde ise bir hücreden diğerine bir kaç saniyede geçiyor, çok yavaş çalışıyor.
Eğer tam ekranda ise ayrıca kenarları titriyor.
Bilimin yüceliğinde ve canlılar dünyasının görkemli yerinde kendimize bir yer bulabilirsek ne güzel.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sudusleri

Libreofficenin daha hızlı açılması için;

Araçlar>>Seçenekler>>Bellek sekmesinde "Hızlı Başlatıcıyı Etkinleştir" seçeneğini aktif edip, bilgisayarınızın oturumunu yeniden başlatınız.
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

dostulas

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Kasım 2012 - 11:46:06
Bu her dosyada böyle mi yoksa belirli bir dosyada mı yapıyor?
Genelde büyük dosyalarda ve ilk birkaç açılışta oluyor. Fakat aynı dosyayı diğer işletim sisteminde açtığımda bu sorunu yaşamıyorum. Ayrıca daha düşük özellikli netbookta da böyle bir sorun yok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Kasım 2012 - 19:43:40

Alıntı yapılan: sudusleri - 07 Kasım 2012 - 12:12:23
Libreofficenin daha hızlı açılması için;

Araçlar>>Seçenekler>>Bellek sekmesinde "Hızlı Başlatıcıyı Etkinleştir" seçeneğini aktif edip, bilgisayarınızın oturumunu yeniden başlatınız.
Zaten açık durumda idi.
Bilimin yüceliğinde ve canlılar dünyasının görkemli yerinde kendimize bir yer bulabilirsek ne güzel.

if

@dostulas, bu çalışma dosyası bir veri grafiği içeriyor mu? Özellikle Windows Ofis'te hazırlanmış yüksek veri sayısına sahip grafik? Hızlı başlatıcıyı devre dışı bırakıp dener misiniz? Daha düşük özellikli bilgisayarda Ubuntu kurulu mu?

Ev dizinini açın>ctrl+h ile gizli dosyaları gösterin> .config dizinine girin > içindeki libreoffice dosyasını kesip Masaüstüne yapıltırın > oturumu kapatın > tekrar girin ve aynı dosyayı açmayı tekrar deneyin.

dostulas

Alıntı yapılan: if - 07 Kasım 2012 - 21:12:16
@dostulas, bu çalışma dosyası bir veri grafiği içeriyor mu? Özellikle Windows Ofis'te hazırlanmış yüksek veri sayısına sahip grafik? Hızlı başlatıcıyı devre dışı bırakıp dener misiniz? Daha düşük özellikli bilgisayarda Ubuntu kurulu mu?

Ev dizinini açın>ctrl+h ile gizli dosyaları gösterin> .config dizinine girin > içindeki libreoffice dosyasını kesip Masaüstüne yapıltırın > oturumu kapatın > tekrar girin ve aynı dosyayı açmayı tekrar deneyin.
Çalışma dosyası veri grafiği içeriyor fakat içermeyen başka dosyada da aynını yapıyor. Grafiği hangi işletim sisteminde hazırladığımı hatırlamıyorum ama Windows Ofis'i neredeyse hiç kullanmıyorum (makrolu dosyalar hariç).
Netbookta Ubundu kurulu ve aynı dosya orada sıkıntı çıkarmıyor.
Masaüstü bilgisayarıma Ubuntu 12.10'u yükledikten sonra bunlar başıma geldi. Daha önce hem masaüstü hem de netbookta Ubuntu 12.10 LTS yüklü idi.

daligo5

İstersen libre offis i tamamen kaldırarak openoffice kur. Ben openoffice kullanıyorum libre den daha hızlı ve kararlı çalışıyor.
http://piyonsatranc.blogspot.com/

satranç modern bir beyin işkencesidir.

heartsmagic

@dostulas, sorun yaşamadığın sistemde Java sürümün nedir, değiştirip Sun Java'ya geçmiş miydin?

dostulas

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Kasım 2012 - 11:52:34
@dostulas, sorun yaşamadığın sistemde Java sürümün nedir, değiştirip Sun Java'ya geçmiş miydin?

Diğer bilgisayarım okulda kaldı. Bu bilgisayardaki ubundu'da Ubuntu Yazılım Merkezi'nde "java" sözcüğünü arattığımda OpenJDK Java 6 ve 7'nin Runtime ve İlkeleri Aracı paketlerinin her ikisinin de kurulu olduğu görülüyor. 6'ları kaldırmayı denediğimde de "libreoffice-base, libreoffice-filter-mobiledev ve libreoffice-officebean ve icedtea-netx" paketlerinin de kaldırılması gerektiğini bildiren ekran geliyor.

heartsmagic

Java'yı kaldırma zaten. Gerek forumdan gerekse Wiki'den yararlanarak Sun Java'ya geçebilirsin. Gerçi bu durumun Java'dan kaynaklandığından şüpheliyim. Konuk oturumunda böyle bir sorun var mı peki?

dostulas

if

@dostulas, update-alternatives --display --java çıktısını alabilir miyim?

dostulas

Alıntı yapılan: if - 11 Kasım 2012 - 11:04:20
@dostulas, update-alternatives --display --java çıktısını alabilir miyim?
Kodun çıktısı aşağıda
update-alternatives: error: no alternatives for --java

if

@dostulas, java kurulu görünmüyor. Sistemde yeni bir kullanıcı oluşturup o kullanıcı ile açmaya çalışır mısınız bu sıkıntı çıkaran dosyaları?

dostulas

Alıntı yapılan: if - 16 Kasım 2012 - 08:58:11
@dostulas, java kurulu görünmüyor. Sistemde yeni bir kullanıcı oluşturup o kullanıcı ile açmaya çalışır mısınız bu sıkıntı çıkaran dosyaları?
Yeni kullanıcı ile açtığımda da LibreOffice aynı sıkıntıyı yarattı. İletindeki
Alıntı yapılan: if - 16 Kasım 2012 - 08:58:11
... bu sıkıntı çıkaran dosyaları?
kısmını anlayamadım

if

Açamaya çalıştığınızda LibreOffice'in yavaş çalıştığı dosyalar demek istedim:)

Şöyle yapalım: Dosya tarayıcısını açın, ctrl+h ile gizli dosyaları gösterin, .config içindeki libreoffice dosyasını kesip Masaüstüne yapıştırın, oturumu kapatıp yeniden girin. Bu işlemden sonra tekrar dener misiniz?
Yine yavaş çalışıyorsa bu sefer ev dizini altındaki .gconf ve .gnome2 gizli dosyalarını alıp masaüstüne taşıyın. Oturumu kapatıp yeniden girin ve tekrar deneyin.

kobzeci

Zemberek yazım denetimi eklentisi yüklü mü?

Araç çubuğunda yazım denetimini kaldırınca da çalışma sayfasında performans sorunu yaşıyor musunuz?

32 bit mi 64 bit mi kullanıyorsunuz?

mountain_human

Bende de aynı sorun vardı. Sorun özeti şu şekilde:
Büyük ve formül içeren 20,000 satır civarında fatura dosyalarım var. Formüllerim düşeyara ve benzeri komutlarla diğer veri dosyalarıma bağlanıyor. Formül içeren bu dosyaları sadece açmak bile çok zaman alıyordu. Bir de bu dosyalarda veri süzme işlemi yaptığımda her süzme işlemi için 5-6 dakika gibi kabul edilemez bir zaman geçiyordu. Formüllerde birkaç değişiklik yapıp tüm dosyaları excel'e taşıdığımda wine altında çalışmasına rağmen sadece kabul edilebilir, bir kaç saniyelik bir yavaşlama oluyordu.
İşyerimizde sadece bir bilgisayarda windows yüklü diğerlerinde pardus 21 var. Denemelerimi yaptığım evdeki iki bilgisayarda ise ubuntu 19-4 kurulu. Windows yüklü bilgisayarda da libreoffice'in güncel sürümünü kullanıyoruz. Sorun tamamen aynı.
Geçici çözüm olarak bu büyük dosyaları excel'de yaparken "forumda bir arama yapayım" dedim ve libreoffice dizinini masa üstüne alınca TÜM sorunlar çözüldü (sebebini öğrenmeyi isterim). Çok teşekkür ediyorum. Eminim diğer sorunlar da çözülecek.