Hangi masaüstü yöneticisini/kabuğunu kullanıyorsunuz?

Başlatan if, 06 Kasım 2012 - 01:56:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi masaüstü yöneticisini/kabuğunu kullanıyorsunuz?

Unity
KDE
Gnome-Shell
Gnome Klasik
XFCE
LXDE
MATE
Cinnamon
Diğer

şenol

arkadaşlar şimdi farkketim bu cinnamon tek başına 400 mb ram harcıyor . e öbür tarafta diğer arkadaşımız mint kullanıyor oda cinnamon yapmış . ama sistemin tamamı 300 mb harcıyor . bir sorunmu var benim pc de ? yoksa ubuntudanmı yüksek kullanıyor ?
cpu / amd ryzen 7 / 1700 / 3.90 ghz o.c
anakart / msi b 350 tomahawk . gpu / amd rx 580 8 gb  
24 gb / ddr 4 ram / 3066 mhz de çalışıyorlar
250 gb / samsung 850 evo ssd

seron

Şenol sistemin boşta değil, arkaplanda Firefox-Yanıt göner çalışıyor...
Ağa aktif şekilde bağlı olman yüksek gösterir. Bende firefox açıkken ve libreoffice launcher(hızlı başlatıcı) aktifken 800kusur.

-Sen ubuntu kullanıyorsun, ben mint kullanıyorum.
-Her iki sistemin de arkaplanda çalıştırdığı programlar ve bunların adetleri farklı olabilir.
-Göstermiş olduğun görsellerde bir sürü yazılım çalışıyor görünüyor sistem gözlemcisinde... Ama hangilerinin gereksiz hangilerinin gerekli olduğunu ben bilemem, hem kişiye özeldir, hem de bir bilen yardım ederse daha iyi olur. Şayet bir bilen bunun gerçekten bir sorun olduğunu bildirirse, o zaman bir başlık açarak sorunu dile getir, mutlaka ilgilenen çıkar.

Bir de, ben forum yöneticisi değilim söylemek bana düşmez ama, ard arda mesaj göndermemelisin. daha önce gönderdiğin mesajı düzenleme düğmesi vardır oradan güncelleyebilirsin eski iletini. göze hoş durmuyor ondan söylüyorum.

heartsmagic

800-900MB 64bit bir sistemde Ubuntu için gayet normal. Kaldı ki 24GB bellek var makinende, peşine düşmeye değer mi? Linux üzerinde biraz daha tecrübe edinince ne ne değilmiş diye bakınır, ihtiyacın olmayan şeyleri kaldırırsın. Şimdilik bu türde şeylere takılma, kullan, öğrenmeye bak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

şenol

uyardığın için sağol seron doğru arka arkaya mesaj attım kusura bakmayın . ben ramin peşinde değilim arkadaşlar isterse 2 gb kullansın . sistemde bir sıkıntı olmasın yeter . zaten sistem şu an stabil . demek ubuntu yüksek ram kullanıyormuş sağolun cavaplar için arkadaşlar

heartsmagic

Unity diğer küçük masaüstü ortamlarına nazaran çok daha fazla kaynak tüketir. Büyükler ligi aşağı yukarı biraz böyle ama, eski makinelere pek önermiyoruz bu nedenle. Hafif diye tabir edilen masaüstüleri oluyor tavsiyelerimiz.

md_92

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Şubat 2016 - 23:02:08
Unity diğer küçük masaüstü ortamlarına nazaran çok daha fazla kaynak tüketir. Büyükler ligi aşağı yukarı biraz böyle ama, eski makinelere pek önermiyoruz bu nedenle. Hafif diye tabir edilen masaüstüleri oluyor tavsiyelerimiz.
4gb ram sizce unity için yeterli mi?
Sakın boş sözler konuşma. Boş sözler içindeki ayıpları açığa çıkarır ve yatan düşmanını uyandırır. Hz. Ali

heartsmagic

Fazlasıyla yeterli hem de, özel bir sorun yoksa rahat rahat çalışır o bellek miktarıyla. 2Gb ile de sorun olmaz örneğin. Özel sorundan kastım da grafik kartı ile ilgili bir durum.

md_92

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Şubat 2016 - 23:54:05
Fazlasıyla yeterli hem de, özel bir sorun yoksa rahat rahat çalışır o bellek miktarıyla. 2Gb ile de sorun olmaz örneğin. Özel sorundan kastım da grafik kartı ile ilgili bir durum.
Teşekkürler @heartsmagic.Benim bilgisayara tek olmayan sistem windows.windows 10 u da yüklesem ekran kartını tanımıyor.Ama hangi linux dağıtımını kursam ekran kartını hemen tanıyor. :)
Sakın boş sözler konuşma. Boş sözler içindeki ayıpları açığa çıkarır ve yatan düşmanını uyandırır. Hz. Ali

seron

Arkadaşlar Ubuntu-Unity yüksek RAM kullanıyor diye bir şey yok aslında. Bu sadece kıyaslarken söylenen bir durum. "Diğer masaüstlerine göre fazla kullanıyor", hepsi o. Ona bakılırsa Windows7 1.2GB, Windows10 1.5GB dolaylarında kullanıyor boşta... İşte size yüksek ram kullanımlı işletim sistemi :)

Bir de kaç GB ram'ın Unity'e uygun olacağı sorulmuş, ben 1GB 667mhz ramla çalıştırıp, bir de utanmadan haolin gamyon simülatörü oynuyordum wine üzerinden ;) Haa kasıyordu o da ayrı bir konu...

Burada maksat, onu dövmek bunu sevmek değil. Unity çok hoş bir masaüstü ortamı. Diğer masaüstlerine göre fazla kaynak tüketimi olması normal. Şu zamanda artık eski bilgisayar kalmamaya başladı; dolayısıyla da kasması o kadar problem değil.

ahmet_matematikci

Xfce çok seviyorum ama ses ayarı ve net ayarı ( wi-fi baglanma)  beni bezdirdi geri unity e döndüm
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

md_92

Alıntı yapılan: seron - 12 Şubat 2016 - 14:03:06
Arkadaşlar Ubuntu-Unity yüksek RAM kullanıyor diye bir şey yok aslında. Bu sadece kıyaslarken söylenen bir durum. "Diğer masaüstlerine göre fazla kullanıyor", hepsi o. Ona bakılırsa Windows7 1.2GB, Windows10 1.5GB dolaylarında kullanıyor boşta... İşte size yüksek ram kullanımlı işletim sistemi :)

Bir de kaç GB ram'ın Unity'e uygun olacağı sorulmuş, ülen ( :D ) ben 1GB 667mhz ramla çalıştırıp, bir de utanmadan haolin gamyon simülatörü oynuyordum wine üzerinden ;) Haa kasıyordu o da ayrı bir konu...

Burada maksat, onu dövmek bunu sevmek değil. Unity çok hoş bir masaüstü ortamı. Diğer masaüstlerine göre fazla kaynak tüketimi olması normal. Şu zamanda artık eski bilgisayar kalmamaya başladı; dolayısıyla da kasması o kadar problem değil.
Bilgisayarımda 2 sistem kullanıyorum.(Windows 10 ve Manjaro Linux).Övmek veya yermek için yazmıyorum.Sadece yanlış bir bilgiyi düzeltmek için yazıyorum.Windows 10'un ram kullanımı hakkında;4 chrome da sekme açık,ekran alıntı aracı,bitdefender,advanced system care,qbittorrent,intel hd grafikleri açıkken kullandığı ram 1,5 gb.Boşta ise 700-800 mb'tır.

http://i.hizliresim.com/orDjLQ.png
Not:Kelimelerimizi düzgün seçersek sevinirim.

seron

Alıntı yapılan: md_92 - 12 Şubat 2016 - 20:51:58

Bilgisayarımda 2 sistem kullanıyorum.(Windows 10 ve Manjaro Linux).Övmek veya yermek için yazmıyorum.Sadece yanlış bir bilgiyi düzeltmek için yazıyorum.Windows 10'un ram kullanımı hakkında;4 chrome da sekme açık,ekran alıntı aracı,bitdefender,advanced system care,qbittorrent,intel hd grafikleri açıkken kullandığı ram 1,5 gb.Boşta ise 700-800 mb'tır.
Sanırım ben test sürüm kullandığım için yüksek çıkmış. Korsan kullanmayı sevmediğim için güncel sürümü kullanma şansım olmadı. Olmayacak da >:( Kullanacağım en yüksek sürüm 7 olabilir anca. O da mecburiyetten. Mint benim için cuk oturan sistem.

eronis

@seron bildiğim kadarıyla artık windows 10 korsan kullanıcılara da bedava oldu.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

seron

Alıntı yapılan: eronis - 13 Şubat 2016 - 19:08:50
@seron bildiğim kadarıyla artık windows 10 korsan kullanıcılara da bedava oldu.
@eronis, muhalif olduğum için yazmıyorum ama yanılıyorsun :) Microsoft başta olmak üzere hiçbir yazılım firması beleşe veya korsana müsaade etmez. Hele hele bil geyyyts asla...

Bak bakalım "beleşe veriyoruz" diyorlar mı:
https://www.microsoft.com/tr-tr/windows/windows-10-upgrade
Sayfadaki siyah yazılara dikkat et. Ya daha önceden almış olduğun 8 olacak, ya da yeni bir bilgisayar alacaksın, içine çaktırmadan ekleycekler fiyatı.
Beleş birşey yoktur...

betseg

Adamlar istese bütün korsanların IP'lerini bulup tek tek diskleri silebilir, birkaç yıl önce korsan Windows'ların ekranlarının saatte bir birkaç saniye kapandığı gibi bir haber çıkmıştı. Ama en başta söylediğim gibi şeyleri yapmazlar, çünkü yaparlarsa insanlar Windows'u bırakır. :)

seron

Alıntı yapılan: betseg - 13 Şubat 2016 - 19:16:24
Adamlar istese bütün korsanların IP'lerini bulup tek tek diskleri silebilir, birkaç yıl önce korsan Windows'ların ekranlarının saatte bir birkaç saniye kapandığı gibi bir haber çıkmıştı. Ama en başta söylediğim gibi şeyleri yapmazlar, çünkü yaparlarsa insanlar Windows'u bırakır. :)
;D Keşke  ;D
Windows'u özel bazı durumlar için kullanıyorum. Değilse Linux'dan memnunum.
Ben ve benim gibi olan birçok kullanıcı ilk başlarda linux'dan kaçıyor. Bunları engellemenin yollarını biliyorum ama bunlar hep "muhabbete gidecek" konular.
Konuya dönecek olursak, her kullanıcıya saygı duymak lazım; herkesin hoşuna giden bir masaüstü düzeni ve tema var. Bu, bizim tarafta bir artıdır.

illedelinux

Linux Korkusu

Söz konusu dev bir akarı kaybetmekse linux'dan korkulur.
Trilyon dolar geliri koruma adına linux korkusu yaşayanların başında windows geliyor. Linux geliştiricilerinin rekabet gibi bir sorunu olmasa da windows'un risk taşımamak adına bir çok engelleme girişimlerinde bulunması kaçınılmazdır. Üstelik linux geliştiricilerinin engelleme girişimlerini ciddiye almadıgı halde linux'un olası bir gelişmesi karşısında windows çaresiz kalabilir.

Bütün bu kaygılar windows'u korkuya ve ardından ilginç yöntemlere sevketmiştir.
Bu yöntemlerin en başında havuz planı geliyor. Havuz planı, balıgı kendi havuzunda tutmak için onu bedavadan yemlemek zorunda. Başka deyişle kendi malının bir miktar çalınmasına göz yumuyor. Eger bunu yapmazsa hepsini kaybetme riski söz konusu. Daha açık ifadeyle bedava windows kullanıcıları linux'a bir transfer olursa daha onu tutmanın zor oldugunu biliyor.

Aslında windows'un göz yumma politikasının işlemesi biraz da linux geliştiricilerinin elinde. Geliştiricilerin pay kapma sorunu olmamasını windows kendine artı olarak degerlendiriyor.

Ancak bütün bu politikaya ragmen windows havuzu kaybedebilir, çünkü bedava windows kullanıcılarının neredeyse yüzde doksanı linux'dan habersiz. Programlarıyla birlikte bedava bir işletim sistemi çoguna cazip gelecektir. Belki oyun konusunda yön degiştiren olabilir ama bukadarı dahi windows'un saltanatını bitirebilir.

Yüzlerce şirketin windows'tan geçindigini göz önüne aldıgımızda başta antivirüs şirketleri ve windows'a bağlı diğer şirketler de kapısına kilit vurabilir. İşte bu noktada insanın aklına bilinçli bir denge yaratılıyor gibi bir durum geliyor. Pardus'un ve daha bir çok linux dagıtımının yok edilmesi acaba böyle bir balans ayarının parçasımıydı?..
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

freeman

Uzun süre KDE kullandıktan sonra Unity 'ye döndüm. Dünya varmış resmen. :)  KDE boğuyordu beni.

Ubuntu çokgzel.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

şenol

selam arkadaşlar ben açıkcası 25 senelik oyuncuyum benim hobim eğlencem bilgisayar oyunu .  ben sistemi oyun için kuruyorum eskiden biz linuxla oyun oynayamıyorduk win vardı şimdi olay değişti çoğu windowws oyunlarını linux da oynuyoruz wine le olsun başka programla olsun zaten bu saaten sonra windowsa geçmenin bir anlamı kalmıyor virüsler le uğraşıyorsun yok dosya parçalanmasıyla uğraşıyorsun . windowsun çok eksi yönleri var linux a nazaran . bakın wolfensteın 2009 yada doom 3 yada doom 2 hepsi open gl hexen ler heretic ler yanlış anlamayın wine le oynamıyorsunuz bu oyunları direk açıyor linux . neyse uzatmayım burada linux un yapacağı tek şey ilk önce oyun çıkarmak değil ! ilk yapılacak iş VULKAN api si ! bu khronos şirketi ne zaman çıkaracak bilmiyorum elini çabuk tutsa iyi olur söylenenlere göre direct x 11 den 10 kat daha güçlüymüş . ne kadar doğru bilemem . ama vulkan çok iş yapacak gibime geliyor :) saygılar

eronis

Valla hocam ben de google babanın yalancısıyım :D

http://www.computerworld.com/article/2898803/microsoft-takes-extraordinary-step-will-give-pirates-free-windows-10-upgrade.html

http://www.computerworld.com/article/2899480/pirates-will-stay-pirates-even-after-windows-10-upgrade.html

http://venturebeat.com/2015/07/29/pirates-are-successfully-upgrading-to-windows-10-for-free/

Hatta windows 10 korsan yazılımlara izin vermiyor diye facebook'ta chip online(dı sanırım) paylaşım yapmış. Altında "Lan ben windows 10 u korsan kullanıyorum ???" gibi yorumlar vardı. Kısaca kullanında nasıl kullanırsanız kullanın diyorlar.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

heartsmagic

Yıl 1965, mevsim kış, hamsi Kavak'ta görülmüş ... :)

Bizim hafiftir, ağırdır meselesi de muhabbet gibi görünebilir bu başlıkta ancak en azından bizi ilgilendiren bir bilgi. Windows'tur, politikasıdır falan hiç ilgilendirmiyor burayı.