Hangi masaüstü yöneticisini/kabuğunu kullanıyorsunuz?

Başlatan if, 06 Kasım 2012 - 01:56:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi masaüstü yöneticisini/kabuğunu kullanıyorsunuz?

Unity
KDE
Gnome-Shell
Gnome Klasik
XFCE
LXDE
MATE
Cinnamon
Diğer

eronis

Alıntı yapılan: Quapukulu - 11 Aralık 2015 - 13:15:32
Şu anda Unity kullanıyorum.Açıkçası bazen diğer masaüstlerinin ekran görüntülerini görüp heyecanlanıyorum.Hemen masaüstü bilgisayara kurup birkaç gün hevesimi alıyorum  :D Ama kişisel bilgisayarımda daima Ubuntu Unity var.

Açıkçası arayüz olarak unity'i ben de çok seviyorum ama bazen unity-tweak-tools'da bazı ayarlar unity çok kararsız hale getirebiliyor ve unity ayarlarını sıfırlamadan kurtulamıyorsun. Ayrıca şu spread windows özelliği gibi bazı özelliklerinde unity'nin yavaşlığının pek çok kez mağduru oldum. Arayüz olarak çok güzel bir arayüz ama gnome shell benim donanımımda daha hızlı ve sorunsuz çalışıyor. Arayüz, görseller, özellikler olarak gnome shell'in eklentilere ihtiyacı olduğu halde unity bunları tek başına yapabilse de, oldukça akıcı ve profesyonel his veren bir kullanımı olsa da, multi tasking'de gnome'a yetişemiyor malesef. Bu da kullanılabilirliğini büyük ölçüde sınırlıyor...

Açıkçası Unity8 nasıl olacak merak ediyorum, şu zamanlar gözüm unity8 tarafında ama o da kaç yıla çıkar kim bilir ? Ama umarım unity7'de yaptıkları hatalardan ders almışlardır ve çok daha hızlı ve sorunsuz bir arayüzle geri dönerler :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Quapukulu

Alıntı yapılan: eronis - 12 Aralık 2015 - 12:12:09
Alıntı yapılan: Quapukulu - 11 Aralık 2015 - 13:15:32
Şu anda Unity kullanıyorum.Açıkçası bazen diğer masaüstlerinin ekran görüntülerini görüp heyecanlanıyorum.Hemen masaüstü bilgisayara kurup birkaç gün hevesimi alıyorum  :D Ama kişisel bilgisayarımda daima Ubuntu Unity var.

Açıkçası arayüz olarak unity'i ben de çok seviyorum ama bazen unity-tweak-tools'da bazı ayarlar unity çok kararsız hale getirebiliyor ve unity ayarlarını sıfırlamadan kurtulamıyorsun. Ayrıca şu spread windows özelliği gibi bazı özelliklerinde unity'nin yavaşlığının pek çok kez mağduru oldum. Arayüz olarak çok güzel bir arayüz ama gnome shell benim donanımımda daha hızlı ve sorunsuz çalışıyor. Arayüz, görseller, özellikler olarak gnome shell'in eklentilere ihtiyacı olduğu halde unity bunları tek başına yapabilse de, oldukça akıcı ve profesyonel his veren bir kullanımı olsa da, multi tasking'de gnome'a yetişemiyor malesef. Bu da kullanılabilirliğini büyük ölçüde sınırlıyor...

Açıkçası Unity8 nasıl olacak merak ediyorum, şu zamanlar gözüm unity8 tarafında ama o da kaç yıla çıkar kim bilir ? Ama umarım unity7'de yaptıkları hatalardan ders almışlardır ve çok daha hızlı ve sorunsuz bir arayüzle geri dönerler :)

Unity 8 için çok beklemek gerekmiyor artık sanırım.Ubuntu 16.04'de Unity 8 tercih edilebilir olacak.(Omg Ubuntu Haberi)Tabi ertelenme durumu her zaman söz konusu olabiliyor.
Unity 7 tarafında bazı ayarlamalar ile uygulama ekranı daha hızlı kullanılabiliyor.Ama evet,Unity Tweak kullanırken dikkatli olmak gerekiyor.Bende bir kere sistemimi kurtaramamıştım bu yüzden.
Masaüstü bilgisayarımda Manjaro Xfce kullanıyorum.İlk kez Xfce deneyimleme şansım oldu.Aslında baya beğendim.Ama asıl beğendiğim şey Manjaro tarafında ''Aur'' oldu tabiki:)

heartsmagic

Alıntı yapılan: eronis

Açıkçası Unity8 nasıl olacak merak ediyorum, şu zamanlar gözüm unity8 tarafında ama o da kaç yıla çıkar kim bilir ? Ama umarım unity7'de yaptıkları hatalardan ders almışlardır ve çok daha hızlı ve sorunsuz bir arayüzle geri dönerler

Unity Tweak Tool mu yoksa Ubuntu Tweak mi? Unity Tweak Tool ile şimdiye kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım. Ayrıca tekrar belirteyim ki bahsettiğin Unity sorunları bende mevcut değil :) Adı geçen özelliklerin hemen hepsini sık sık kullanırım, zaten bu nedenle Unity'yi tercih ediyorum biraz da. Akıcılık, hız gibi konularda sıkıntı yaşamadım. Hep söylediğim gibi farklı etkenler, farklı deneyimler bunlar. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eronis

@heartsmagic hocam spread windows özelliği sistemi çok karıştırıyor. Misal benim açtığım 14 tane e-kitap var, hepsi ayrı ünite. Sınava giriyorum  ;D Sınav 30dk. Şimdi bu 30dk içinde nadiren de olsa cevabını bilmediğim soru oluyor  ;D Şimdi kitapların içinde sorunun cevabını ararken (14 kitabın içinden) bilgisayar kasarsa nolur hocam  ;D
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

heartsmagic

Ben olayı anlayamadım. Kitapların içinden sorular nasıl aranıyor ki, pencereleri dağıtma ile ilgisi olsun :) Nedir ayrıca bu ekitapların türü? 14 PDF mi örneğin? Kasma nasıl oluyor, tıklıyorsun ama pencere öne mi gelmiyor?

eronis

Biz açık öğretim fakültesinde ilk sınavları online oluyoruz, tabii başımızda duran da yok haliyle ;D Şimdi çalışmadan girsen kopya çeksen de para etmiyor, yani çalışmak kopya çekmek için bile şart. Ama bazen bilmediğin sorular oluyor. Açıköğretim fakültesi bize kitapları online dağıtıyor, istediğimiz zaman indirip okuyoruz. Tabii sınavda kitap okumak yasak değil ki hocam ;D

Böyle bir senaryoda pdf'lerin arasında geçiş yaparken spread windows makineyi çok kasıyor. Yavaş olduğu için hadi çabuk ol, süre gidiyor diye panik yapıyorsun. Hadi zaten 10 soruyu 4-5 dakikada maksimum bitiryorsun, ama şu bilgisayarın böyle bir anda kasması seni paniğe sokar ve bildiğin soruya yanlış cevap vermene neden olur ;D

Şu an günah çıkarıyor yada suçumu itiraf ediyor gibi hissettim ;D

ata1

desen sen kopya çekince fakülte kaybediyor.  ;D onlar bu bilgileri bilmediklerinden ileride lazım olduğun da da internete bakacaklar  ;D

heartsmagic

Ben işin sınav boyutunda değilim :) Zaten insanlar biliyordur durumu, internet üzerinden sınav yapılıyorsa biçimin de bu şekilde olması normal.
Sorumu tekrarlayayım, 14-15 pdf açıkken kasma mı oluyor?

eronis

4. pdf'den sonra spread windows'ta kasma hissediliyor, donanım i3 2100 + 4GB DDR3 1333 + ATİ HD 5670.
Windows 10 dual boot'ta metro last light oynuyorum :)

Uzun lafın kısası unity'nin yapısından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Unity tweak tool dan kalite ayarlarından good ayarını fast'a aldım, yine aynı.

seron

eronis merhaba.
daha önce windows 10'un test sürümünü Vboxda kurmayı denedim, "en az 4GB RAM isterim" dedi. Win 10 gıcıktır, hızlıdır ama kararlı değildir. yüksek donanım ister. bana da o kadar yüksek donanım sunsalar ben de hızlı çalışırım. marifet, mevcut donanımla hızlı çalışmak. XP nin gözünü seveyim...

şimdi donanımına gelince, yazdığın işlemcinin tam özelliklerini bulamadım ama "mobil işlemci" olarak geçiyor ve iki çekirdek 2.1ghz hızında. Bu, Linux için aslen yeterli, ama modern windowslar için değil. esasen, tablet bilgisayarlar için üretilmiş, tabiri caizse "kıytırık" işlemciler. firmalar sonradan donanımları bozdular. bir zamanların LGA 775 soket dual core, quad gibi işlemcileri şimdiki "i" model işlemcilere taş çıkartır; ikinci elcilerde arıyorum, bulamıyorum çünkü hurdaya çıkmıyorlar düşün. bugün firmalar ise daha fazla kar amacıyla böyle kötü işlemcileri "modern" adı altında yüksek fiyattan kullanıcıya satıyorlar.

Ram normal, gayet de iyi.

işlemcin şöyle 4 çekirdekli 3Ghz üstü olaydı, pdf leri açarken çok fazla sorun yaşamazdın. bir de anadolu üniversitesinin ders kitaplarını "kitap" olarak dağıtıldığı bir zamana denk geldim ben(kamu yönetimi mezunuyum), o kitabın pdf hali doğal olarak çok kasacaktır; bir de birkaç kitabı birden açmaktan bahsediyorsun, unity'nin de windows'un da günahı yok bence...

bu arada konuyu dağıtmamak için söliyeyim, en çok cinnamon, xfce ve kde kullanırım.

eronis

http://ark.intel.com/tr/products/53422/Intel-Core-i3-2100-Processor-3M-Cache-3_10-GHz

Mobil değil, masaüstü bilgisayar bu.

Bu işlemci ile Black Ops 2, Metro Last Light, Counter Strike Global Offensive, Dota, Warface, Warframe, Black Light, NeverWinter, EverQuest, Tribes oynuyorum, hiçbiri düşük sistem oyunu değil. Ayrıca bu benim oyun bilgisayarım. Son çıkan oyunları açmaz, tamam. Donanımı biraz yenilemem gerek onun için. Ama dediğin kadar vasat bir donanım da değil. İlk linux kurduğumda arkadaşım bilgisayarıma SSD taktığımı zannetti. O kadar hızlıydı ki. Normalde sistem içi hiç kasmaz. Windows 10'da bir gram kasma yok. "Hele Linux'ta ?" Bu kasma olayı unity'e özel, gnome shell'de 20 tane pencere, pdf, ne istersen açılsın bir kaç takılma olur, 7. üniteden sonra unity'de baya "donma" oluyor, bir süre bekliyorum. Bazen unity çöküyor vs...

Kısaca hala unity'nin alması gereken çok yol olduğunu düşünüyorum. Fikir olarak, estetik olarak iyi, güzel de, yapısal sorunları var bu masaüstünün. Umarım Unity 8 beklentilerimi karşılar. Unity, benim ubuntu'yu kullanma nedenim.

heartsmagic

Hâlâ aynı şeylerden bahsediyor ve başa dönüyoruz. Farkındaysan senle bu konuları ne zaman konuşsak hep aynı şeyleri söylüyorum, sen de ısrarla aradan vakit geçtikten sonra benzer görüşleri aktarıyorsun :) Bir uygulamanın sende sorunlu olarak çalışması genel anlamda sorunlu olduğu anlamına gelmez. Bir uygulamanın bende sorunsuz olarak çalışması da, genel anlamda sorunsuz olduğu anlamına gelmez. Şimdi sen kendi sisteminde tarif ettiğin şekilde sorun yaşıyorsun, ben sana bende sorun yaşamadığımı ispat etsem "Unity mükemmel, hiç sorunu yok" diyebilir miyim?

Bu tutumunu dağıtımlar için de sürdürüyordun hatırlıyorsan :) Önce Opensuse mükemmel, sonra berbat olmuştu ya da tam tersi. Hangisinin önce veya sonra olduğu önemli değil, mesele senin yaklaşımın. Dersin ki "Unity ile şöyle bir sorun yaşıyorum. Uğraştım çözemedim, sistem bileşenlerimi (grafik kartı sürücüleri vs.) de denetledim. Gittim hatta hata kaydı açtım ama çözülmedi. Bende Unity'nin bu özelliği sorunlu." Anlarım seni, hak veririm hatta gider hata kaydına da destek olurum belki. Fakat tutup da "Genel anlamda yapısal sorunları var, yol alması lazım" falan dersen senden bu büyük iddia için neler yaptığını göstermeni isterim. Dersen ki bana "E ben sorun yaşıyorum ya  yetmez mi" o zaman senle tartışmayı bırakırım. Zira "yapısal anlamda sorunları var" tezinin ispatı bu cevap olamaz.

Ha bak aynı yorumu Yazılım Merkezi için yapsan belki anlarım zira genel topluluk bu konuda şikayetçi. Hantal, çok kullanışlı değil, ara ara garip sorunlar yaşatıyor falan. Ancak Unity ne yazık ki herkeste sendeki gibi davranmıyor olabilir. Anlattığın olayı denedim mi? Denemedim, bir ara dener durumu bildiririm gerekiyorsa.

-DıLgEş-

Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

eronis

Hocam dediğinizi anladım ama sayfanın başına bakarmısınız zahmet olmazsa ?

Alıntı Yap
Ayrıca şu spread windows özelliği gibi bazı özelliklerinde unity'nin yavaşlığının pek çok kez mağduru oldum. Arayüz olarak çok güzel bir arayüz ama gnome shell "benim donanımımda" daha hızlı ve sorunsuz çalışıyor.

Aslında bu forumda genelde çıkan tartışmalar kendimi iyi ifade edemediğim, derdimi anlatamadığım için oluyor. Şimdi bilgisayarda bir sorun yaşıyorum, bunu kelimelerle anlatamadığım için yaptığım yorum kısır yoruma dönüyor. Unity'den kaynaklı olmadığını, donanımım yetmediğini söylemiş, ona cevaben sadece unity'e özel bir sorun olarak görüldüğünü, başka masaüstünde görmediğimi, unity8'de bu sorunu görmemeyi umduğumu söylemeye çalıştım. Çünkü gnome yada kde'de (KDE'yi pek uzun soluklu kullanmamış olsam da) sorun yaşamadım. Tabii artık 2. bir şüphem var. "Belki" cataclyst yapmış olabilir. Açık kaynak sürücüleri değil cataclyst'i kullanıyordum bu sorun zamanında.

heartsmagic

Bakmıştım zaten bu yazdığına, bakmadığım ileti yok gibidir forumda :) Aynı şeyden bahsediyorsun yine, o cümleden anladığım Unity'den mağdur olup, Gnome Shell'den memnun olmam. Tamam bunu anlarım da, sonrasındaki yorumlar genel ifadeler içeriyor. Bir uygulamanın yapısal sorunları olduğunu iddia etmen gibi.

Söylediğin şeyi de kendi makinemde denedim, öyle aman aman bir takılma görmedim. Elbette çok ama çok az bir yavaşlık hissediliyor. 14 tane PDF dosyası yükledim, kaldı ki bunlardan çoğu kitaptı. Kısacası yüzlerce safya içermekte birçoğu. Söylediğim gibi öyle tıkladığım zaman takılma, gelmeme gibi bir olay yaşamadım. Makinem iyidir ama, sendeki donanımı bilmem mümkün değil.

Burada şu önemli, eğer aynı özelliği Gnome Shell ile kullanıyor ve sorun yaşamıyorsan bu demektir ki Gnome Shell senin makinen için daha idealdir. Şunu da söyleyebilirsin, Unity daha fazla donanım istiyor. Buna bile sesim çıkmaz ancak yorum olarak "yapısal sorunları var" dersen orada itiraz etmem gerekiyor kendi adıma.

Neyse, fazlaca uzatmayayım konuyu zira aynı şeyleri konuşmaya başladık. Söylemek istediğimi anlatabildiğimi düşünüyorum.

Felâsife

5-6 yıl KDE kullandıktan sonra artık makine isyan edipte, beni emekli et diye sinyaller verince, Xfce4 e geçtim, 1-2 yıl güzel güzel kullandım, sonrada Mate'ye geçtim, son iki yıldır da Mate'deyim, şimdilik aramızda gayet iyi, Mate'den doğan bir sorunum yok, bazen FF kastırabiliyor onuda anlamadım gitti, flashla ilgili sanırsam.
Bundan sonra sırada Lumina var, masaüstünün kararlı olmasını bekliyorum, zira oldukça hafif bir masaüstü, kullanırsam onu kullanırım. Bu haliyle bile fazla sorunu yok ama kararlı da değil tabi, diskin diğer tarafında kurulu zaten, ara ara güncelleyip bakıyorum neler yeni filan diye.

Aslında masaüstümün Kde, Gnome, Mate, Xfce vs. filan olmasınında bir anlamı yok(muş onu anladım), nasıl olsa hepsinden bir şeyler kuruyorum, adeta ortaya karışık bir durum oluyor, biraz ondan biraz bundan  ;)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

kartal

Mate, Xfce gibi hafif sade ve şık artı daha kabiliyetli

şenol

selam arkadaşlar iyi geceller . 15.10 ubuntu + cinnamon masaüstü ...... akar gider arkadaşlar :) sistem deyince şöyle bir ram lere köklenmesi lazım . işlemciye şöyle bir asılması lazım işlemci şöyle bir dört nala şahlanması lazım :) daha güçlü linux bulsam onu yükleyecem ama yok herhalde 15.10 dan başka . tabi bu söylediklerimin hepsi bir latifedir samimiyetinize sığınaraktan yazdım :) yalnız 15.10 çok stabil canavar gibi olmuş harbiden cinnamonla 10 numara . 
cpu / amd ryzen 7 / 1700 / 3.90 ghz o.c
anakart / msi b 350 tomahawk . gpu / amd rx 580 8 gb  
24 gb / ddr 4 ram / 3066 mhz de çalışıyorlar
250 gb / samsung 850 evo ssd

md_92

Bilgisayarım yeterli geldiği sürece Gnome kullanırım.Ama bu aralar bir sıkıntı var.Gnome dan mı bilgisayardan mi anlayamadım. ;)
Sakın boş sözler konuşma. Boş sözler içindeki ayıpları açığa çıkarır ve yatan düşmanını uyandırır. Hz. Ali

illedelinux

Bütün Masaüstlerini ve grafik kurulumlu bütün dağıtımları denemiş biri olarak ben Cinnamon diyorum.
Cinnamon'un en büyük farkı, düşük sistem kullanım oranına göre yüksek performans göstermesi.
Cinnamon'un ilginç bir özelligi de diğer masaüstlerinin sistem kullanımı farklı dağıtımlarda farklı sonuçlar gösterirken, Cinnamon sabit bir kullanım oranına sahip olması. Örnegin sistem boştayken ram kullanımı 275 ile 300 megabayt arasında kalması gibi.
Bir başka ilginç nokta da en hafif masaüstlerinden Lxde veya Xfce'den daha performanslı çalışması.
Bu sonuçları ayrıca zayıf-güçlü farklı bilgisayarlarda denedikten sonra elde ettigimi de belirteyim.
Ancak bu benim genel tespitim, yine de daha başka bilgisayarlarda aynı sonuçları vermeyebilir, bu yüzden bilgisayarına en uyumlu masaüstü hangisi ise en iyisi odur diyorum.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

şenol

300 mb iyimiş . ben 300 mb rüyalarda bile göremem :) sistem 850 lerde açılıyor sistem 2 veya 3 saniyede de kendine geliyor anında masaüstü geliyor . sistem boşta en az 880 mb  ortalama 905 mb te çalışıyor . ben daha yeniyim tabi öğrencez zamanla sistemi . ancak en güzel yanı cpu kullanımı %1 hadi bilemedin %2 :) ben daha % 100 kullanamadım işlemciyi   oyunlarda %70 lere kadar çıktı . birde cinnamon mint tin masaüstüsü . ama cinnamon gnome altyapısını kullandığı için ubuntuda çok iyi %100 stabil çalışıyor .... 15.10 ubuntu stabil güçlü + cinnamon hız ve görselik = mükkemel bir sistem :) saygılar

seron

Alıntı yapılan: şenol - 11 Şubat 2016 - 18:04:35
300 mb iyimiş . ben 300 mb rüyalarda bile göremem :) sistem 850 lerde açılıyor sistem 2 veya 3 saniyede de kendine geliyor anında masaüstü geliyor . sistem boşta en az 880 mb  ortalama 905 mb te çalışıyor . ben daha yeniyim tabi öğrencez zamanla sistemi . ancak en güzel yanı cpu kullanımı %1 hadi bilemedin %2 :) ben daha % 100 kullanamadım işlemciyi   oyunlarda %70 lere kadar çıktı . birde cinnamon mint tin masaüstüsü . ama cinnamon gnome altyapısını kullandığı için ubuntuda çok iyi %100 *kararlı çalışıyor .... 15.10 ubuntu *kararlı güçlü + cinnamon hız ve görselik = mükkemel bir sistem :) saygılar
Sistem kaynaklarının fazla kullanımı değil, az kullanımı iyidir. Kullanılan yazılımlar ve arkaplanda çalışan uygulamalar kullanılan sistem miktarını belirler. Bu durum sabit değildir, değişir. Ağır yazılım ve/veya işlerde tabi ki artacaktır.

Verdiğiniz değerler (boşta iken) normalden yüksek. Donanım sürücülerinin doğru kurulduğundan emin olun. Eklediğim resim sistemim boştayken çekildi.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

şenol

şu an boşta

şenol

şu an boşta

şenol

şuan sistem gayet stabil bir sorun yok . ve gereksiz uygulamalar varmı arkadaşlar ? yardımlarınız için sağolun