[Çözüldü] Yedek Programları

Başlatan metars, 05 Kasım 2012 - 17:09:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

metars

Arkadaşlar forum da yaptığım aramalar sonucunda Back In Time, Deja Dup gibi yedek programlarına denk geldim, fakat bunların hepsi grafik arayüzde çalışıyor.
Elimdeki sistem sunucu olduğu için masaüstü programı yüklemek istemiyorum. (zaten uç birime alıştım sayılır   ;D)
Uç birim ile kullanılabilecek bir yedek programı var mı? Ya da yukarıda bahsettiğim programlar uç birim ile yönetilebilir mi? Yönetilebilirse nasıl yapıldığı hakkında bilgisi olan bir arkadaş var mı?

burk

heartsmagic

Sunucu için ne yedeği aldırmak istiyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

metars

Aslında @heartsmagic (Mysql Mssql Beraber Kullanmak) konuyu biliyorsun güncelleme ile ilgili sunucuda paket güncellemesi yaptığım zaman,eğer güncellemeden sonra işler yolunda gitmezse güncellemeden önceki tarihe dönebilmek için.  Komple sistem yedeğide olabilir veya hali hazırda kurulu paketlerin bir yedeğide olabilir.

zeusmaster

Up and Running...

burk

Ve sorun çözülürse; cozuldukonusu

heartsmagic

Güncelleme yapayım, eğer işler yolunda gitmezse belirli bir yere dönerim meselesi aslında basit bir yedekle olacak iş değil. Belirli bir tarihe dönme olayı ne yazık ki bizde mümkün değil. Genelde yükseltmelerde, güncellemelerde sorun olsa bile çözülemeyecek işler olmuyor. Diğer konuya şu an bakamadım, istisnalar olabilir elbette.

Böyle sürüm yükseltmeler eğer "production" ortamı denen yerde yapılacaksa elbette bir B planın olmalı. Zira sürüm yükseltmeleri geçelim, bazı bileşen yükseltmeleri bile bazen işlerin aksamasına neden olabilir. En nihayetinde bunlar birer yazılım. Haliyle mutlaka hizmet vermeyi sürdürmek için başka yolların olmalı.

İlk paragrafta olmaz dediğim şey şu: Sistem bunu kendisi yapmaz. @burk'un önerisindeki gibi tüm bir disk yedeği alman mümkün elbette. Bunun haricinde sadece veritabanları ve ve projelerin yedeği alınabilir. Ola ki işler yolunda gitmezse -bence- eski sürüme dönmek yerine yeni ve temiz bir kurulum yapılarak projeler ve hizmetler buraya aktarılabilir. İşte, tam bu esnada senin kullandığın sunucunun hizmet verememe tolerans süresi önem arz ediyor. Eğer hiç tahammülün yoksa hizmet verememeye mutlaka B planın olmalı ki burada da ikinci bir sunucu çok rahatlatır seni. Zira yeni sürüm yeni yapılandırmalar gerektirebilir. Ufak tefek, arada kalmış değişiklikler yüzünden saatlerce sunucuyu ayağa kaldıramayacaksın belki?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

metars

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

burk

Alıntı yapılan: metars - 07 Kasım 2012 - 18:01:24
Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
Son durum nedir?

metars

Şu an için beklemedeyim, denemeyi 10 Kasım'da yapacağım,uygulama boşta olacak,@bahdemin verdiği bağlantından programı indirdim,önce yedek alacağım,güncellemeleri yükleyeceğim eğer uygulmada sıkıntı çıkarsa yedek ile geri döneceğim,durumu size bildiririm.

Tekrar teşekkürler.