Başlat çubuğu kaybolmuyor

Başlatan onuratak, 04 Kasım 2012 - 22:28:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

onuratak

Merhabalar. Ubuntuyu yeni kullanmaya başladım. Bu arada başlık için baya bir araştırma yaptım ama çare bulamadım.
Unity masaüstünün bilgisayarımda fazla kastığını düşünerek gnome'a geçtim. Ama onunla alakalı bir durum değilmiş.Ama gnome'u beğendim ve kullanmaya devam edicem. Şimdi soruna gelince.

Gnome kurulu ilen uç birimden
metacity --replace
komutunu kullandım. Bilgisayarım performansı çok çok fazla arttı.Bu arada 32 mb tümleşik ekran kartımn var.

Sorun şu ki başlat çubuğumun içerisinde ki menüler zamanın kayboluyor ama çubuk bölümü siyah bir biçimde hiç kaybolmuyor. Cario-dock yapılandırma ayarlarından alt dock görünürlüğünü mouse üzerine gelince yaptım fakat olmuyor.

Birde bu komutu her bilgisayarı açtığımda uygulamak zorundamıyım. Her seferinde eski haline geri dönüyor. Birde uç birimden bu komutu yazınca işlem hiç bitmiyor. Bilgisayarım hızlanıyor ama uç birimi kapatırken işlem hala devam ediyor iptal etmek istermisiniz diye uyarı veriyor.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla..

krwlng

Öncelikle "metacity --replace" komutunu başlangıç uygulamalarına ekleyerek her açılışta başlamasını sağlayabilirsiniz; başlangıç uygulamalarını "Sistem > Tercihler" altında bulabilirsiniz. Cairo-dock ile ilgili sorununuz ekran kartınız ile ilgili görünüyor, masaüstü yöneticinizin compsiting özelliğinin açık olması gerekiyor, metacity kullanırken bunu etkinleştirebilir misiniz tam olarak bilemiyorum, cairo-dock farklı masaüstlerinde çok farklı sonuçlar ve sorunlar üreten bir uygulama, forumda cairo-dock şeklinde ararsanız birebir sizin sorununuz olmasa bile size yardımcı olabilecek konularla karşılaşırsınız.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

heartsmagic

Gnome Shell pencere yöneticisi olarak Mutter kullanıyor, Metacity'ye zorlamak bazı sorunlara sebep olabilir. Yavaşlık sorununa yoğunlaşsan daha isabetli olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

onuratak

Çok fazla bir bilgim yok bu konuda. Metacity yapınca bilgisayar çok fazla hızlanıyor cario-dock menüsünden çıkış yapıyorum sadece üstteki çubuğu kullanıyorum. Uygulamalar kısmından her yere ulaşabiliyorum.

Anladığım kadarıyla cario-dock bu gnome masaüstü ile uyumlu değil.

Peki benim kullanabileceğim bir menü programı tavsiye edebilirmisiniz. Cario gibi gnome ile uyumlu bilgisayarımda rahat çalışabilecek. Ekran kartım 32 mb.

Saygılarımla.. Teşekkür ederim..

heartsmagic

32MB mı? Eğer böyleyse zaten modern hiçbir sistemi senin verimli kullanman pek mümkün değil. Daha hafif masaüstlerine yönelmeyi düşünmez misin?

onuratak

Düşünürüm ama bu işe yeni giriştim hiç bir şey bilmiyorum. Araştırarak ta işin içinden çıkamıyorum. Hangi masaüstünü önerirsiniz ? Şuan gnome kullanıyorum sadece üstte bir çubuk var oradan hallediyorum işimi. Cario dock kurulu pc açılınca ondan çıkış yapıp kullanıyorum. Ve metacity aktif. Bu şekilde çok hızlı.

Şimdiden teşekkür ediyorum.

heartsmagic

Lubuntu gibi bir dağıtım deneyebilirsin. Hafif bir masaüstü ile gelir kendisi. Açıkçası ben 32MB olan bir makineye güncel Ubuntu kurulmasına bile şaşırdım :)

onuratak

Yokluktan oldu :) Aslında kurduğum güncel ubuntu ihtiyacımı karşılıyor. Ekran kartım yaptığım ayarlar ile sorun çıkarmıyor ama ayarları sabitleyemedim. Her seferinde tekrar tekrar yapıyorum :) Çok teşekkür ediyorum. Sağ olun var olun.

heartsmagic

Beğendiğin için kullandığından Gnome Shell'i terk et diyemem, ancak düşünürsen Gnome Klasiği düşünebilirsin. metacity konusunda @krwlng'nin önerisini denedin mi? Başlangıç uygulamalarına ekledin mi yani?