[Çözüldü] windows 8 & ubuntu

Başlatan sabanfe, 01 Kasım 2012 - 10:42:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sabanfe

Merhaba sevgili forumdaşlar. Ben ubuntu ailesine yeni katıldım. Sony vaio laptobuma windows 8 ve ubuntu 12.10 kurdum fakat ubuntuyu kurduktan sonra windows 8 'in açılmasına izin vermiyor. Recovery yaptım windows8 'e şimdi de ubuntu açılmıyor. Farklı sürücülere kurulum yapmama rağmen neden böyle bir sorunla karşılaştım? Her iki işletim sistemini de kullanma gibi bir olanağım yok mu? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum...

heartsmagic

"Açılmasına izin vermiyor" derken neyi kastediyorsun? Aldığın hata neydi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ekremsenturk

Tahmin edeyim:
Windows 8, büyük bir ihtimal yeni bir MBR sürümü ile geliyor ve henüz 12.10 bu sürümü tanımıyor. Tahminim doğru çıkarsa, 13.04'ü beklemen gerekecek. Yine de hata raporunu görelim lütfen. ( Bir kâğıda yaz, sonra buraya yazarsın )

if

sabanfe

kusura bakmayın. ben win8 i recovery yaptım. bu yüzden hata mesajını yazamıyorum. şu anda  tekrar ubuntuyu kuruyorum hata mesajını size gösternek için..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Kasım 2012 - 01:21:33

can't find commend drivemap
invalid EFI file path

çıkan hata yazıları bunlar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Kasım 2012 - 01:28:54

@if ' in gönderdiği link ile aynı sorun. Ama ben uefinin nasıl çalıştırıldığını bilmiyorum. İlk defa linux kuruyorum ve kullanmaya çalışıyorum. Çok karmaşık bir yapısı var sanırım alışmam biraz zaman alıcak..

if

@sabanfe, Ubuntu'yu canlı cd/usb kullanarak başlatın. İnternete bağlandıktan sonra ctrl+alt+t tuşlarına basarak bir uçbirim açın. Sırasıyla sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair && sudo apt-get update ve sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair komutunu yürütün. Yüklemem bittikten sonra Boot-Repair'i başlatın. Gelişmiş seçeneklere tıklayın, GRUB yerleşimi (location) kısmında "Separate /boot/efi partition" yazısı yoksa EFI bölümünün olmadığı anlamına gelir. Bu durumda EFI bölümü oluşturulmalı. Varsa Onayla (Apply) tuşuna basın. Bu şekilde GRUB'un onarılmış olması gerek.

https://help.ubuntu.com/community/UEFI

sabanfe

çok teşekkür ederim.....

if

Rica ederim @sabanfe. Çözüldüyse cozuldukonusu

heartsmagic

Etiketi elle yazmana gerek yok @sabanfe. @if'in verdiği bağlantıya göz gezdirirsen nasıl yapacağını göreceksin. Etiketi düzelterek başlığımızı kapatıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.