Ses kaydı esnasında fonda oluşan tıslama

Başlatan Sitem, 31 Ekim 2012 - 14:05:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sitem

Merhaba;
Sorunun donanımsal mı yazılımsal mı olduğuna karar veremedim. Sorunum şu: vakit buldukça şiir okuyup daha sonra arkasına çeşitli müzikler ekliyorum. Yaptığım  bu işlemler esnasında eklediğim müziklerde sesin netliğinde herhangi bir sorun bulunmazken ses kaydı yaptığım alanın fonunda tıslama ses geliyor. Kayıt esnasında veya daha sonra bu sesden nasıl kurutulabilirim?

Teşekkürler

if

@Sitem, kayıt için hangi uygulamayı kullanıyorsunuz?

Bir de söyle deneyin: alsamixer komutunu verin. Uçbirimde ses kanallarını gösteren bir ekran açılacaktır. F5'e basın, tüm kanallar sıralanacaktır. Altında "takala" yazan kanalın seviyesini düşürüp deneyin kaydetmeyi.

lspci | grep Audio
aplay -L
cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec
çıktılarını da alayım.

heartsmagic

Kayıt için hangi mikrofonu kullanıyorsun? Eğer dizüstü sahibiysen makinenin sesi karışıyor olabilir mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

monthy_python

Eklediğiniz müzikler stüdyoda kaydedilmiş müzikler büyük olasılıkla..
Mikrofonla kayıt aldığınızda -20dB civarı dip ses olması normaldir (kaydı yalıtılmış bir odada almıyorsanız eğer). ortamdaki hava akımı "ssssss" diye duyulan white noise (beyaz gürültü) üretir.
ortamı yalıtma şansınız yoksa, kayıttan sonra bu sesi kesmek için 8 - 10 kHz civarını eq ile filtreleyin. 500 - 1000 Hz altını kesmek de insan sesinin anlaşılırlığı arttırır.
kabaca eq'nuz şöyle olmalı:

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sitem

Uygulama olarak Audacity kullanıyorum, bu uygulama üzerinde eq verdim zaman pek işe yaramıyor.  Sorunu çözmek için hangi uygulamyı önerirsiniz?

monthy_python

İşe yaraması lazım :)
effect / equalization => uygulama burada. hiçbir etkisi mi olmuyor uygulamanın, istediğiniz sonucu mu alamıyorsunuz? alt solda preview (önizleme) ile ayara karar verdikten sonra sağ altta "ok" e basacaksınız.

Eğer bu eq eklentisi düzgün çalışmıyorsa: effects bölümünün en altında "plugins 1 to 10" diye bir bölümde "low pass filter" var, buradaki "Cutoff frequency [Hz]" ayarını 8000 civarına getirip deneyin bir de. bunun da 8 Khz üzerini kesmesi gerekir.

Yine de eq'nun çalışmaması pek mantıklı gelmedi bana. Çok abartılı bir ayar yapıp da bir dener misiniz, eq bozuksa yeniden yüklersiniz programı.

@heartsmagic onore oldum  :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Kasım 2012 - 21:53:32

Sanırım anladım neden etkilemediğini, efekt vereceginiz sesi fareyle seçmeniz lazım, galiba bunu yapmıyorsunuz  ;)

the.cyborgonur

;) Ben de ise şu şekilde oluyordu KAZAM ile screencast yapıyordum seste cızırtı tıslama oluyordu ;
1- Sistem Ayarları >
                     2- Ses >
                                3- Giriş
' e geliyoruz ve mikrofonun sesini birazcık azaltıyoruz bende %100 olduğu için cızırtı ve tıslama oluyordu sende de bu sorun olabilir  ;)

salvadorhasan