ubuntu ile C sürücüsündeki dosyalarımı nasıl kurtarabilirim?

Başlatan ahmet88, 23 Ekim 2012 - 21:26:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmet88

Merhaba, öncelikle sorunumu detaylı olarak anlatayım.
Bilgisayarımla sadece facebookta dolaşırken firefox internet tarayıcım takılır, biraz beklerim geçer, sonra tekrar takılır ve bilgisayarım kendini yeniden başlatır. Başlatamaz daha doğrusu "No bootable device -- insert boot disk and press any key" yazar.
Güvenli mod ve diğer seçeneklerde açmaya çalıştıysamda açılmaz.
Ubuntu kullanıcısı bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine Ubuntu boot USB oluşturdum başka bir bilgisayarda ve kendi bilgisayarıma taktım. Ubuntu kurulum yapmadan kendiliğinden açıldı. Fakat Ubuntu açıkken Computer klasörüne girdiğimde Yerel Disklerim görünmüyor.
Biraz sıkıcı gelmiş olabilir ama yaptıklarımı kısaca anlatmaya çalıştım.

Sonuç olarak, arkadaşım ubuntuyu kurmadan bile dosyalarıma ulaşıp başka bir harici diske kopyalayabilmemin mümkün olduğunu söyledi, fakat bilgisinin kısıtlı olması sebebiyle bu foruma yönlendirdi beni. Bir kaç konu başlık okudum fakat tam olarak benimle aynı sorun olmadıkları için yeni konu açtım.

Yardımcı olabilrseniz çok sevinirim. Ubuntu dışında da sorunuma bir çözüm var mı bilemiyorum açıkcası, bilgisi olan varsa paylaşmasını rica ederim.
Teşekkür ederim  :)

grayloop

Sabit diskiniz silindiği için mi dosyaları kurtaracaksınız, yoksa sabit diskte dosyalar var ve siz mi ulaşamıyorsunuz?

Sabit diskten silindi ise "veri kurtarma" şeklinde arattığınızda forumda var.

Sabit disk silinmediyse Canlı USB ile açtıktan sonra diskleri bağlamanız lazım. Diskler göründüğünde üzerine tıklayın.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

ekremsenturk

Testdisk ile disk bölümlerizi kurtarmaya çalışın, mümkün olmuyorsa, Photorec ile dosyalrınızı kurtarmayı deneyin. Yazılım merkezinden kurabilirsiniz Testdisk adı altında , ikisini birlikte kurabilirsiniz ve "sudo testdisk" veya "sudo photorec" komutları ile çalıştırabilirsiniz.

ahmet88

Silindiği sanmıyorum yani umarım silinmemiştir :/
Ubuntu kurulu değil yine de kurtarma programları belirttiğiniz şekilde çalışır mı?

Windows 7 kullanıyordum normalde, ubuntu olmadan kurtarma programı kullansam yine testdisk mi tavsiye edersiniz?
Birde bu programlarda genelde format atıldıktan sonra veri kurtarma deniyor, benim durumumu kapsar mı bu program?
:)

grayloop

@ahmet88
Diske ulaşmaya çalışın önce. Ulaşabilirseniz dosyalarınızı zaten başka yere aktarırsınız. Silindiyse testdisk ile format vs. sonrası kurtarma başlatabilirsiniz. Canlı USB ile testdisk i kurup kullanabilirsiniz. Testdisk kullanımı için forumda arama yapabilirsiniz.
                                 H. Yavuz

ahmet88

@gridongu
Öncelikli tercihim diske ulaşıp verileri kopyalamak ama açıkcası bunu tam olarak nasıl yapacağımı bilemedim :/
güvenli mod ile vb açmayı başaramadım
Testdisk kullanımını okudum biraz ama dediğiniz gibi format sonrası olması sebebiyle öncelikli bir tercih olarak gelmedi bana.
Daha önce hiç kullanmamış olmanın verdiği bir tedirginlikten sanırım.
:)

grayloop

@ahmet88
Ubuntu Canlı USB ile bilgisayarı açın, Ubuntu Dene sekmesini seçin. Ubuntu açıldıktan sonra diskleri bağlayın. Tedirgin olmaya gerek yok. Diskler bağlandıktan sonrası kolay.
                                 H. Yavuz

ahmet88

@gridongu
Canlı USB oluşturdum ve takıp bilgisayarı açtığımda Ubuntu kendiliğinden açılıyor.
Zahmet olmazsa bundan sonrasında yapmamı tavsiye ettiklerinizi sırayla yazarsanız uygulamaya çalışacağım, umarım başarılı olabilirim :)

heartsmagic

Sol tarafta panel görünümdeki bölümde dosya yöneticisi olacak, turuncu renkli. Onu açıp görünüyorsa yine sol tarafta disklerine ait bölümler ulaşmaya çalış. Fakat ilk iletinden anladığım kadarıyla diskte fiziksel bir sorun olmuş durumda. Eğer böyleyse bölümler bağlanmayabilir.

ctrl+alt+t ile uçbirim aç ve şu komutu aynen kopyala yapıştır:

sudo fdisk -l

Ardından çıktısını buraya kod etiket içerisinde aktar lütfen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ahmet88

@heartsmagic
Şu an nasıl oldu bilmiyorum ama olağan şekilde başlat dedim ve çok yavaşta olsa açıldı bilgisayar :)
Kopyalama yapıyor, umarım yarıda kalmaz, bu şekilde halledemezsem söylediklerinizi yapıp paylaşacağım.
Çok teşekkür ederim.
Sonucu da bildiririm yine :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ekim 2012 - 12:17:47

Merhaba,
Dün akşam uzun zaman alsa da istediğim klasörleri kopyalayabildim. Fakat daha sonrasında yine kapandı ve açılmadı bilgisayarım.
Önemli olan belgerimi kurtarmak olduğu için çokta sorun yok, format şart oldu :)

İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim,  foruma tavsiye üzerine katıldım ve memnun kaldığımı belirtmek isterim. Diğer konularda gerçekten samimi ve doyurucu bilgiler içeriyor. Elinize sağlık.
İyi çalışmalar, formattan sonra bir ubuntu kullanıcısı olarak tekrar görüşmek üzere :)
Ahmet

bytan

Verilerine ulaşabildiğini görmek sevindirici.

Ubuntu kullanıcısı olarak görme temennisiyle başlığımızı kapatalım. 
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST