[Çözüldü] Ati HD7350

Başlatan Mr. Montana, 22 Ekim 2012 - 19:31:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mr. Montana

Merhaba arkadaşlar,
Ubuntu 12.10/ Bu sürümü şuan indirip masaüstü bilgisayarıma kurmayı düşünüyorum. Ati HD7350 ekran kartında herhangi bir sorun var mıdır? Yoksa rahat bir şekilde sorunsuzca Ubuntu' yu kullana bilirmiyim? Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevirim. Eğer Ubuntuyu kullanamazsam, başka hangi dağıtımı deneyebilirim. Şimdiden teşekkürlerimi sunarım..

guopx

Ben hd 7470 ile sorunsuz kullanıyorum. Yalnız fglrx sürücüsü (ubuntuyu kurduktan sonra ek sürücülerden kuracağın sürücü) bende pek performans vermedi o yüzden mesa sürücülerini tavsiye ederim ki zaten otomatik olarak mesa gallium kurulu gelir ve senin sürücü kurulumu yapmana gerek yoktur. Ama dediğim gibi fglrx sürücüsünü kurup deneyebilirsin bende olmadı belki sende güzel çalışır :)
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

if

@Mr.Montana, sorun yaşanmaz diyemem. Ubuntu'dan kaynaklı bir sorun çıkmasa da kullanıcı kaynaklı sorun çıkabilir. Ekran kartı modeline göre bir arama yapabilirsiniz forumda. fglrx sürücüsünü kullanabilirsiniz. Bilgisayarınız için buradan[1] araştırma yapabilirsiniz.

İstediğiniz herhangi bir dağıtımı deneyebilirsiniz. Sizin için hangisini uygun olduğuna sizin karar vermeniz daha doğrudur. İşletim sistemini araç olarak gördüğümüz için hangisinde rahat ediyorsanız onu kullanmanızı öneririm. Bu camiaya yeni biri olduğunuz için Ubuntu dışındaki size uygun diğer dağıtımları sıralayabilirim: Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Mageia, Fedora, OpenSuse, Zorin, Linux Mint.

[1] https://wiki.ubuntu.com/HardwareSupport

Ek: @guopx'e göre fglrx çalışmıyormuş.

Mr. Montana

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Şuan kurdum, tek sorun diyebileceğim ekran kartının görünmemesi onuda şimdi kurucam. Saydığınız dağıtımlardan; Fedora, OpenSuse ve Zorin hariç diğerlerini denedim. Linux Mint' i severim şahsen Ubuntuyu daha yakın buluyorum, son kullanıcıya hitap etmesinden dolayı. Şu ekran kartını yüklediğim zaman hiç bir sıkıntı kalmicak. Sanırsam fglrx dediğiniz şeyi kurucam.

guopx

Sistemin o an hangi sürücüyü kullandığını
lspci | grep VGA
glxinfo | grep render ile öğrenebilirsiniz ayrıca sistem ayarları > ayrıntılar'a da bakabilirsin

Mr. Montana

Az önce ekran kartını atinin sitesinden inrip yükledim. Ama şifremi girip oturum açdığımda masaüstü resmi hariç hiç bişey gelmiyor. Ayrıca bir tuşa basıp sistem ayarlarını açtım ve ayrıntılarda ekran kartı görünmüyorum, bilinmeyen diyor. Şuan win7' den yazıyorum. Bu konuda yardım edebilirseniz sevinirim.

if

Giriş ekranına gelince ctrl+alt+f1 tuşlarına basın; siyah ekranda kullanıcı adı ve şifresini girin; sudo service lightdm stop
sudo rm /etc/X11/xorg.conf*
sudo service lightdm start
komutlarını verin; tekrar giriş yapmaya çalışın.

Mr. Montana

Alıntı yapılan: if - 22 Ekim 2012 - 21:45:41
Giriş ekranına gelince ctrl+alt+f1 tuşlarına basın; siyah ekranda kullanıcı adı ve şifresini girin; sudo service lightdm stop
sudo rm /etc/X11/xorg.conf*
sudo service lightdm start
komutlarını verin; tekrar giriş yapmaya çalışın.

O sorunu şuan çözdüm. Kaldırıp tekrar kurdum, zaten hemen kuruluyor :)

Şimdi ekran kartı olarak siteden indirmicem onu anladım. Şu fglrx' imi kurucam tam olarak orada bir bilgi verebilirmisiniz acaba?

if

@guopx fglrx'i çalıştıramadığını söylemişti. Sitesinden kurduğunuz sürücü fglrx. Bir de Ubuntu'nun sağladığı sürücü var ki onu da ek donanımlardan yükleyebilirsiniz.

Mr. Montana

Alıntı yapılan: if - 22 Ekim 2012 - 22:03:06
@guopx fglrx'i çalıştıramadığını söylemişti. Sitesinden kurduğunuz sürücü fglrx. Bir de Ubuntu'nun sağladığı sürücü var ki onu da ek donanımlardan yükleyebilirsiniz.

Unity masaüstü ile geldi Ubuntu ek yazılımlar veya ek sürücüleri bir türlü bulamadım. Tam olarak nerde acaba?

Şimdi buldum 1 tane açık kaynak kodlu 2 tane sahipli var hangisini yüklicem acaba?

guopx

12.10 sürümünde kaldırıldı ek sürücüler. şu an 12.04 te olduğum için bilmiyorum ama galiba güncelleştirme yöneticisini kullanacağız bundan sonra

Mr. Montana

Alıntı yapılan: guopx - 22 Ekim 2012 - 22:07:14
12.10 sürümünde kaldırıldı ek sürücüler. şu an 12.04 te olduğum için bilmiyorum ama galiba güncelleştirme yöneticisini kullanacağız bundan sonra

Yok dostum şimdi buldum ek sürücüleri yalnız 3  tane var 2 sahipli 1 açık kaynak kodlu.

Tamam bunuda çözdüm açık kaynak kodlu olanmış. Diğerleri zaten fglrx :)

guopx

Sahipliler fglrx. Sürüm sonrası güncelleştirmeler yazıyor mu birinin yanında? eğer yazıyorsa onu kurmaya çalış ama ben kuramamıştım. Kuramazsan normalini kur. Olmazsa dediğim gibi performans sorunları yaşarsan açık kaynaklıyı kurmalısın

Mr. Montana

Alıntı yapılan: guopx - 22 Ekim 2012 - 22:12:43
Sahipliler fglrx. Sürüm sonrası güncelleştirmeler yazıyor mu birinin yanında? eğer yazıyorsa onu kurmaya çalış ama ben kuramamıştım. Kuramazsan normalini kur. Olmazsa ediğim gibi performans sorunları yaşarsan açık kaynaklıyı kurmalısın

Şimdi söylediğini deniyorum :) Sonucu yazıcam.

Şuan onu kurdum. Sorun çıkmadı daha :)

guopx

Performansın iyiyse sorun yok. Fglrx'in 12.10 da çalıştığına sevindim bir ara ben de deneyeceğim. Çünkü fglrx daha az fan gürültüsü ve daha uzun pil ömrü veriyordu önceki bilgisayarımda :)

if

O zaman: cozuldukonusu

Mr. Montana

Alıntı yapılan: guopx - 22 Ekim 2012 - 22:36:25
Performansın iyiyse sorun yok. Fglrx'in 12.10 da çalıştığına sevindim bir ara ben de deneyeceğim. Çünkü fglrx daha az fan gürültüsü ve daha uzun pil ömrü veriyordu önceki bilgisayarımda :)

Şuan sıkıntısız sorunsuz bir şekilde gayet rahat kullanabiliyorum. :) Teşekkür ederim herkese :)