apt-get install -f hakkında soru ?

Başlatan istiklal, 19 Ekim 2012 - 13:41:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

istiklal

selamlar,
sabah sabah bir problemle karşılaştım ki bilgisayar bir daha açılmaz oldu. Bilgisayarımda (Asus Eee 1215 N) sadece xubuntu yüklüydü iki gündür yeni güncellemeler var diye bildirim geliyordu ve yükle dediğimde bazı paketler yüklenemedi sudo apt-get install -f komutunu deneyin diye hata verip tamamlanmadan kapanıyordu. bugün denemek istedim ve denemez olaydım bütün programlar kalktığı gibi bilgisayar hiç açılmaz oldu bilgisayarı başlattığımda memtest86 diye  bir ekran geliyor :/ yaklaşık 2 saat kadar bekledim burada Pass ve Test değerleri dolsun diye ama bir sonuç çıkmadı :/ belgelerimin kaybolmasından korkuyorum, kaybolmadan yardım edebilir misiniz ?

cagriemer

Hangi guncellemelerin geldigini hatirliyor musunuz? Ornegin cekirdek ya da grub ile ilgili bir guncelleme aldiniz mi bu soylediginiz hatayla karsilastiginiz zaman araliginda? Belgelerinize ulasmak icin bir linux cd'si ile sistemi baslatip o sistemin dosya yoneticisini kullanmayi deneyebilirsiniz.

istiklal

Alıntı yapılan: cagriemer - 19 Ekim 2012 - 13:50:53
Hangi guncellemelerin geldigini hatirliyor musunuz? Ornegin cekirdek ya da grub ile ilgili bir guncelleme aldiniz mi bu soylediginiz hatayla karsilastiginiz zaman araliginda? Belgelerinize ulasmak icin bir linux cd'si ile sistemi baslatip o sistemin dosya yoneticisini kullanmayi deneyebilirsiniz.

hayır hatırlamıyorum malesef :( son bir kaç gündür içsel bir sorun yüzünden çöktü diye bildirim geliyordu sadece :/ dün ve bugün de güncellenemeyen paket hatası alınca benden istediğini yaptım ve sonuç hüsran :/

cagriemer

Korlemesine bir cozum onerisi olacak ama http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13415.0 basligini takip ederek GRUB'i yeniden kurmayi denemeniz mumkun mu?

istiklal

deneyeyim bi, bilgisayarımda cd sürücüsü olmadığı için o da problem :D birde yeniden kursam depo diye ayırdığım 300 gb lık yerdeki verilerim silinir mi ? bir kaç kez böyle büyük veriler kaybettiğim için en korktuğum şey bu o yüzden bayağı bi hassaslaştım bu konuda :)

cagriemer

Kurulum sirasinda disk bicimlendirmeyi nasil yapacaginiza bagli. Eger o kisima dokunmazsaniz silinmez. Fakat ne yaptiginizdan tam olarak emin degilseniz once varolan sistemi kurtarmayi denemek en kolayi.

istiklal

Anladım, var olanı kurtarabilsem yetecek sanırım en son çare sıfırdan yeni bir sistem kurmak olacak. önce kurtarmayı öğrenmeliyim :/

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ekim 2012 - 18:00:51

Arkadaşlar sorunla ilgili bir çözüm bulamadım, çalışan cd den dosyalarımı almak için açıyorum belgelerim görünüyor ama bazıları kopyalanmıyor "permission denied" diyor. Ve dikkat ettiğim bir şey de eski sistemin yüklü olduğu dizinin ismi fb3e9ac2-f2ea-4eba... gibi uzunca bir isim olmuş... sanırım bu düzelirse geri gelebilir bir fikri olan var mı acaba ?

if

@istiklal, sizin bir de dahili belleğin bir bölümünü yanlışlıkla formatladığınız konu var[1]. O bölümdeki dosyaları almaya mı çalışıyorsunuz? Öyleyse, cevabı veri kurtarma ya da TestDisk aramalarıyla elde edeceniz cevaplar olacak. TestDisk uygulaması ile eski bölümleme tablosunu geri getirebilirsiniz.

Kopyalayamamanızın sebebi koyalamak için gerekli izinlere sahip olamamanız.

[1] http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=36259.0

istiklal

Alıntı yapılan: if - 19 Ekim 2012 - 20:09:17
@istiklal, sizin bir de dahili belleğin bir bölümünü yanlışlıkla formatladığınız konu var[1]. O bölümdeki dosyaları almaya mı çalışıyorsunuz? Öyleyse, cevabı veri kurtarma ya da TestDisk aramalarıyla elde edeceniz cevaplar olacak. TestDisk uygulaması ile eski bölümleme tablosunu geri getirebilirsiniz.

Kopyalayamamanızın sebebi koyalamak için gerekli izinlere sahip olamamanız.

[1] http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=36259.0

Evet bu sorunun devamında format atmaya çalıştım kopyalayamadığım için format sonunda diğer soruda sorduğum şekilde oldu araştırmadan biraz acele ettim ve verilerden oldum :( Yani buradaki sorunu çözemediğim için format atmak istediğim ve burada[1] verdiğiniz problem çıktı bu defa... bir iki yıldır ubuntu kullanıyorum ama bu veri kayıplarından dolayı bilgisayardan soğudum yemin ederim elimi bile sürmeyeceğim artık

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

istiklal

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ekim 2012 - 23:33:59
Son durum nedir şimdi?

pdf leri kurtarmayı deniyorum testdisk ve PhotoRec ile geri gelenler var ama 350 GB eğitim setleri videolar filmler Resimlerim tez dökümanlarım nasıl gelecek bir fikrim yok :D birde üzerindeki veriler daha çok zarar görmesin diye o 350 Gb lık bölüm gpated de atanmamış olarak görünüyor yani hiç biçimlendirme filan yapmadım bu şekilde anlatımda pek bulamadım hep millet sürücüyü biçimlendir deyip içinden bir iki dosya getirme şeklinde anlatmış bende biçimlendir deyip öyle mi yapsam kararsız kaldım işim daha da mı zorlaşır ki :/

heartsmagic

Testdisk üzerinde bölüm kurtarmaya yönelik şeyler de vardı yanlış hatırlamıyorsam. Sadece dosya değil yani, silinen bölümü aynen geri getirebiliyordu. Fakat sen bölümü biçimlendirip takas alanı yaptıysan durum değişebilir. Bu durumda ne yazık ki dosya kurtarma yapman gerekmekte.

istiklal

malesef takas alanı yapmıştım. Başka çare yok. Gerekirse bu bölümü hiç kullanmayacağım,  bir şekilde o verilere ulaşmam lazım.  :-\

heartsmagic

Umarım kurtarırsın verilerini, zira tez meseleleri can alıcı şeylerdir.

istiklal

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Ekim 2012 - 00:32:19
Umarım kurtarırsın verilerini, zira tez meseleleri can alıcı şeylerdir.
umarım. Çok sinir bozucu özellikle ben çok yaşıyorum bu durumu veri kaybı konusunda uzman olacağım artık :D yardımlarınız için teşekkürler bu arada.

Just4KiLL

@istiklal

USB üzerinden bir canlı linux dağıtımı ile girip dosyalarını kurtarabilirsin. Grub veya çekirdek sorunu olsa bile netbookunuz usbden boot olacak şekilde açabilirsiniz.  Çoğu kurulumu dağıtımın masaüstünden yapabiliyoruz.

Sorun yaşamamak için tavsiyem Linux Mint Debian Edition (LMDE) İndirmek için http://ftp.linux.org.tr/linuxmint/iso/debian/linuxmint-201204-mate-cinnamon-dvd-32bit.iso

heartsmagic

@aRiSe, @istiklal'in yaşadığı sorun veri kaybı. Veri kurtarma uygulamaları haricinde başka bir şeyle geri getiremez bilgilerini. Hem Mint vs. değil, herhangi bir Linux CD'si ile de dosyalara erişebilir veri kaybı olmasa elbette.

Just4KiLL

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Ekim 2012 - 00:59:14
@aRiSe, @istiklal'in yaşadığı sorun veri kaybı. Veri kurtarma uygulamaları haricinde başka bir şeyle geri getiremez bilgilerini. Hem Mint vs. değil, herhangi bir Linux CD'si ile de dosyalara erişebilir veri kaybı olmasa elbette.

@heartsmagic

Konuyu tam görememişim pardon.. Sanırım USB'ye bir sistem kurup, gerekli bileşenleri yükleyip sistem kurtarılabilir.

istiklal

Hala verilerimi getirebilmiş değilim :D hala o alan tanımlanmamış olarak kullanılmayan şekilde duruyor :D

heartsmagic

Neleri denediğin önemli. Farklı farklı uygulamalar farklı farklı işlevler görebiliyor böyle durumlarda.

istiklal

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Aralık 2012 - 15:58:49
Neleri denediğin önemli. Farklı farklı uygulamalar farklı farklı işlevler görebiliyor böyle durumlarda.
Photorec ve testdisk programlarını denedim sanırım ikisi de aynı paketin programları. getirmesine getiriyor ama dosya hiyerarşisi bozuluyor o yüzden artık denemeyi bıraktım yani örneğin farklı klasörler içinde 500 tane görsel eğitim videolarım var hangisinin ne olduğunu bilemeyeceğim şekilde bütün videolara kendisi tekrar isim vererek getiriyor ve klasör sınıflandırması yapmıyor. yapmam gereken ayarlar filan var mı bilmiyorum nette anlatıldığı kadar uygulayabildim sadece...

ct

Alıntı yapılan: istiklal - 08 Aralık 2012 - 16:34:10
Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Aralık 2012 - 15:58:49
Photorec ve testdisk programlarını denedim sanırım ikisi de aynı paketin programları. getirmesine getiriyor ama dosya hiyerarşisi bozuluyor o yüzden artık denemeyi bıraktım yani örneğin farklı klasörler içinde 500 tane görsel eğitim videolarım var hangisinin ne olduğunu bilemeyeceğim şekilde bütün videolara kendisi tekrar isim vererek getiriyor ve klasör sınıflandırması yapmıyor. yapmam gereken ayarlar filan var mı bilmiyorum nette anlatıldığı kadar uygulayabildim sadece...

Evet o isimlerin rastgele değişmiş olarak geri gelmesi çok kötü. Aynı resimlerden birden fazla oluşturduğu da oluyordu yanlış hatırlamıyorsam. Şu anki probleminiz için zaten arkadaşlar çözüm önerilerini sunmuşlar. Bundan sonrası için bir harici disk alıp gerekli şeyleri yedekleyebilirsiniz. Söz konusu tez olunca paranoyakça her yere yedekliyordum. Kendime makaleleri elektronik kitapları ve her gün yazdığım kadarını email ile gönderiyordum. Bir arkadaşımın doktora tezi yanmıştı bu şekilde. Yeniden oturup yazdı ne yazık ki. Umarım verilerinizi kurtarırsınız.

heartsmagic

skyyldz

Veri kurtarma ile fotoğraf, döküman kurtarabilirsiniz. Kimi zaman aynı dosyadan birden fazla ve ya farklı isimlerde kurtarma yapabiliyor  ama sonuçta kurtarıyor büyük çoğunluğunu. Ama videolar, özellikle de büyük videolarda kurtarma işlemlerinde büyük sıkıntı oluyor. Çoğunlukla kopuk bir şekilde kurtardığından çalışmaz duruma geliyor videolar. Umarım en az kayıpla bu işin altından kalkarsın.

istiklal

Alıntı yapılan: skyyldz - 08 Aralık 2012 - 17:32:54
Veri kurtarma ile fotoğraf, döküman kurtarabilirsiniz. Kimi zaman aynı dosyadan birden fazla ve ya farklı isimlerde kurtarma yapabiliyor  ama sonuçta kurtarıyor büyük çoğunluğunu. Ama videolar, özellikle de büyük videolarda kurtarma işlemlerinde büyük sıkıntı oluyor. Çoğunlukla kopuk bir şekilde kurtardığından çalışmaz duruma geliyor videolar. Umarım en az kayıpla bu işin altından kalkarsın.

Teşekkürler bir kaç kez geldi bu başıma o yüzden pek umudum kalmadı ama geleceğini düşündüğümden bekliyorum şimdilik :)