Ubuntu 12.10 (Quantal Quetzal) Final Hazır !

Başlatan decent, 18 Ekim 2012 - 18:08:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Alıntı yapılan: decent - 19 Ekim 2012 - 19:38:40
Konu Ubuntu 12.10 sürüm haberidir;
Lütfen Windows </> Linux konusuna çevirmeyiniz.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.

diyelim tekrar. Umarız şu başlıkta Linux/Windows sidik yarışını tekrar görmeye başlamayız diye de bağlayalım.

Ayrıca yok paralı olacak, yok bilmem ne olacak diyen insandan da ben şahsen kaynak beklerim. Yok, kaynak gösteremeyecekse de bir zahmet bu forumda ileti yazma zahmetine girmemesini isterim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

BrainPaid

Lubuntu 12.10 indireceğim ama ortalığın yatışmasını bekliyorum :D çok yükleniliyordur şu aralar.

odyssey

Windows ile Linux karşılaştırması zaten imkansız keza windows işletim sistemi ancak Linux sadece bir çekirdektir
Karşılaştırma yapılacaksa bu win-ubuntu yada win-kubuntu gibi olabilir ancak

Bu arada hala kimse Kubuntu denememiş anlaşılan
İnceleme yazısı yazma yeteneğim olsa hemen bir başlık açardım ama maalesef yapamıyorum
Sadece tavsiye edebiliyorum  ::)

Luna

Merhabalar,

İndirmeyi beklemek istemedim, daha önce indirip beklettiğim DVD versiyonu olan 12.04 ü kurup, hemen ardından yükseltme yaptım. Genelde LTS sürümlerden sonrakiler pek *kararlı olmuyor ilk çıktıklarında. Fakat şunu söylemeliyim ki gayet hoş olmuş. Unity deki o aratma penceresine Sagopa yazınca Romantizma albümü alma seçeneği çıkıyor. Unity i direkt store ile birleştirmişler.

Arayüz 12.04 ten daha sıcak geldi. Biraz güncellemeleri aldı mı cuk diye oturacaktır. Ancak bana kalırsa 6 aylık süreç Cano. için pek yeterli gelmiyor. Artık aldıkları sorumluluklar daha fazla olmaya başladı. Unity ile birlikte projelerde yeralmaya başladıktan sonra işleri biraz yoğun olsa gerek. Bana kalırsa artık Servis Paketi mantığında toplu güncelleme yapmaları daha rahatlatıcı olur. Keza son birkaç sürüm arasında dağlar kadar farklar yok, bunları güncellemelerle olabileceğinin kanaatindeyim. Hem Ubuntu daha kararlı ve yenilikçi olur, hem de kullanıcılar için LTS dışında uzun süreli kullanma derdini ortadan kaldırır. İlerleyen zamanlarda bunu yapacağını tahmin ediyorum.6 ay sorumluluklarını artan, genişleyen, piyasa yapan bir şirket için gerçekten çok kısa bir süre.
İşlemci : İntel i5 750 2.66Ghz LGA 1156
Ekran kartı : GIGABYTE GTX 470 Super Overclock 1280 MB GDDR5 320 Bit
Ana Kart    : BIOSTAR H55 HD LGA1156 DDR3-1600
HDD : WESTERN DIGITAL Caviar Blue (WD3200AAJS) 3.5inç 320GB
RAM : G.SKILL Ripjaws 2 GB DDR3 1333Hz CL9 + 4 GB Team Elite 1333 Mhz
Kasa : Aerocool X Strike Mid Tower
PSU    : XILENCE Eco Series 550W

xwes

Alıntı yapılan: odyssey - 19 Ekim 2012 - 11:55:11
Şu an Kubuntu 12.10 kullanıyorum ve ilginç bir şekilde feh kullanmadan conky kullanıyor ve ntfs bölümünden windowsdan bile hızlı dosya kopyalama yapıyorum
Galiba Kubuntu bir hayli hızlanış ve güzelleşmiş
Artık KDE 4.9 dan mıdır yoksa Kubuntu dan mıdır bilemiyorum ama her halukarda süper bir sürüm olmuş herkese tavsiye ederim
Giriş yöneticisi olarak ise KDM değil LightDM kullanıyor  ???

Kubuntu 12.10 gerçekten çok hoş olmuş. KDE+Ubuntu ustelik de hizli. Tam istedigim gibi.

if

Alıntı yapılan: Luna - 21 Ekim 2012 - 16:55:14
Ancak bana kalırsa 6 aylık süreç Cano. için pek yeterli gelmiyor. Artık aldıkları sorumluluklar daha fazla olmaya başladı. Unity ile birlikte projelerde yeralmaya başladıktan sonra işleri biraz yoğun olsa gerek. Bana kalırsa artık Servis Paketi mantığında toplu güncelleme yapmaları daha rahatlatıcı olur. Keza son birkaç sürüm arasında dağlar kadar farklar yok, bunları güncellemelerle olabileceğinin kanaatindeyim. Hem Ubuntu daha kararlı ve yenilikçi olur, hem de kullanıcılar için LTS dışında uzun süreli kullanma derdini ortadan kaldırır. İlerleyen zamanlarda bunu yapacağını tahmin ediyorum.6 ay sorumluluklarını artan, genişleyen, piyasa yapan bir şirket için gerçekten çok kısa bir süre.

"Servis Paketi" olarak güncelleme sunmanın dağıtımı kararlı kılaccağını hiç sanmıyorum. Kapatılan her açık, çözülen her hata vs. en kısa zamanda kullanıcıya ulaştırılırki o açıktan etkilenmesin, o hatadan dolayı sistemine zarar gelmesin. Bununla beraber kullanıcılar kullandıkları uygulamaların en güncel sürümlerini kullanmayı istediklerinden güncellemelerin daha çabuk kendilerine ulaşmasını ister.

"Servis Paketi" olarak güncelleme almanın rahatlatıcı olacağını söylemişsiniz. Kim için ve nasıl rahatlatıcı olacak?

BrainPaid

Alıntı yapılan: if - 21 Ekim 2012 - 19:37:05

"Servis Paketi" olarak güncelleme almanın rahatlatıcı olacağını söylemişsiniz. Kim için ve nasıl rahatlatıcı olacak?

arkadaş windows'ta kalmış gibi. Service Pack Ubuntuda yok

Luna

Alıntı yapılan: if - 21 Ekim 2012 - 19:37:05
Ancak bana kalırsa 6 aylık süreç Cano. için pek yeterli gelmiyor. Artık aldıkları sorumluluklar daha fazla olmaya başladı. Unity ile birlikte projelerde yeralmaya başladıktan sonra işleri biraz yoğun olsa gerek. Bana kalırsa artık Servis Paketi mantığında toplu güncelleme yapmaları daha rahatlatıcı olur. Keza son birkaç sürüm arasında dağlar kadar farklar yok, bunları güncellemelerle olabileceğinin kanaatindeyim. Hem Ubuntu daha kararlı ve yenilikçi olur, hem de kullanıcılar için LTS dışında uzun süreli kullanma derdini ortadan kaldırır. İlerleyen zamanlarda bunu yapacağını tahmin ediyorum.6 ay sorumluluklarını artan, genişleyen, piyasa yapan bir şirket için gerçekten çok kısa bir süre.

"Servis Paketi" olarak güncelleme sunmanın dağıtımı kararlı kılaccağını hiç sanmıyorum. Kapatılan her açık, çözülen her hata vs. en kısa zamanda kullanıcıya ulaştırılırki o açıktan etkilenmesin, o hatadan dolayı sistemine zarar gelmesin. Bununla beraber kullanıcılar kullandıkları uygulamaların en güncel sürümlerini kullanmayı istediklerinden güncellemelerin daha çabuk kendilerine ulaşmasını ister.

Ben servis paketi dediğim şeyin sürüm değiştirme ve canonical açısından yeni bir sürüm oluşturma geleneğinin eskisi kadar şart olmadığını belirtmek maksatlı söyledim. Güncelleme almasın demedim. Üsteki yazdığım şeyi bana neden tekrar sordunuz anlamadım.

@Brain Ubuntu lütfen fanboyluğuu gözümün içine sokmadan konuş, senle window ubuntu kapışması içerisine girecek değilim.

if

@Brain Ubuntu, @Luna önerisi çerçevesinde sürüm politikası izlenmesinin uygun olduğunu düşünüyor sadece.

@Luna, iletinizde kimi cümleler anlaşılmıyor maalesef. 6 ayda bir sürüm çıkarmanın altında daha başka bir sürü sebeb var.

Luna

Alıntı yapılan: if - 21 Ekim 2012 - 23:12:11
@Brain Ubuntu, @Luna önerisi çerçevesinde sürüm politikası izlenmesinin uygun olduğunu düşünüyor sadece.

@Luna, iletinizde kimi cümleler anlaşılmıyor maalesef. 6 ayda bir sürüm çıkarmanın altında daha başka bir sürü sebeb var.

Merak ettim, nedir o sebepler?

if

Alıntı yapılan: libre-x - 18 Ekim 2012 - 23:48:32
Adım Adım ücretli olma yolunda ilerliyor yakında para vermeden ubuntu internet sayfasına da giremeyiz forumdan destekte alamayız !!!

Öyle ortaya konuşup çekilmek olmaz. Ubuntu'nın "adım adım ücretli" olma yolunu nasıl döşediğini, sitesine neden giremeyeceğinizi ve neden forumdan destek alamayacağınızı kanıtlarıyla anlatmanız gerek. Aksi takdirde müfteri, "troll" sıfatlarını sonuna kadar hakediyor olursunuz.

odyssey

Sanırım arkadaş Ubuntu sitesinin indirme sıralamasında karşımıza çıkan şu sayfayı kastediyor olmalı

altintasi

Her fırsatta gerek Canonical, gerekse Mark bunu dile getirmişlerdir. "Ubuntu ücretsizdir ve ücretsiz olmaya devam edeceğinin sözünü veriyoruz.

Şimdi gelelim "donate" kısmına. Ben bir yazılımın ücretsiz olması durumunda eğer gerçekten beğendiysem bağışta bulunuyorum. Kaldı ki önümüzdeki aybaşı belki destekte de bulunabilirim. Bu Ubuntu'nun ücretsiz olmasını değiştirmez.

Bu sayfalarda Canonical'la çok daha iyi ilişkileri olan kişiler mevcut. Konuyu daha detaylandırıp dillendirmenin alemi yok diye düşünüyorum.

odyssey arkadaşımızın paylaştığı sayfa da zaten konuyu özetleyip sonsuza kadar kapatacak her açıklamaya sahip.

Velhasıl kelam, Ubuntu ücretsiz ve özgür kalacak. Parasal destek ya da bağış istemek bunu değiştirmez.
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

if

@odyssey, evet büyük ihtimal o sayfaya binaen konuşuyor. @altintasi anlattığı için tekrara düşmemek adına bir şey demeyeceğim. Burada Canonical'ın tek yanlışı algılama yönetimini yapamamış olması. İndirme tuşuyla bağış isteme işini bereber kullanmamlıydı. Bağış için o sayfada ayrı bir bileşen olarak başka bir tuş kullanmalıydı bence. Yoksa bağış isteme açık kaynak yazılımlarda olmayan bir iş değil. gnome-look'ta bile görebilirsiniz.

odyssey

Ubuntu releases will always be free.
Mark Shuttleworth abimiz böyle diyor

Ayrıca oldukça da şakacı biri (Yes, Ubuntu is a fork. No, it isn't. Yes it is! Oh, whatever.)

SrdrKcmz

Alıntı yapılan: xwes - 21 Ekim 2012 - 17:24:19
Şu an Kubuntu 12.10 kullanıyorum ve ilginç bir şekilde feh kullanmadan conky kullanıyor ve ntfs bölümünden windowsdan bile hızlı dosya kopyalama yapıyorum
Artık KDE 4.9 dan mıdır yoksa Kubuntu dan mıdır bilemiyorum ama her halukarda süper bir sürüm olmuş herkese tavsiye ederim

Kubuntu 12.10 gerçekten çok hoş olmuş. KDE+Ubuntu ustelik de hizli. Tam istedigim gibi.

Masaüstü sana mı ait. Yoksa kurulduğunda ön tanımlı böyle mi geliyor.

heartsmagic

Öncelikle, @Brain Ubuntu isimli kullanıcımız daha önceki uyarılarımıza kulak asmadığı ve tutumunu bu başlıkta da sürdürdüğü için bir süre forumda ileti gönderemeyecek. Tekrar ileti göndermeye başladığında bu tutumu sürdürürse durumu tekrar değerlendiririz.

@Luna, alt aylık sürümlerin çıkma meselesi aslında Gnome'un hayat döngüsüdür. Canonical, Ubuntu ile yola çıktığında Gnome'a göbekten bağlı bir dağıtımdı. Gerçi hâlâ öyle ancak politikaları biraz değişti. Kısacası Gnome yeni sürüm verdiğinde ve diğer uygulamalar da alt aylık süreçlerin sonunda güncellendiğinde Ubuntu'da da yenilik gerekiyordu. Ben de uzunca bir süre bu politikayı yadırgamadım ancak son zamanlarda senelik olarak çıksa ne olur diye düşünmekteyim.

Bunu artıları ve eksileriyle iyi değerlendirmek gerekiyor. Çünkü asıl olarak bu sürüm politikasını beğenmeyenlerin yapması gereken bir şey yok, 12.10'a veya bir üst sürüme yükselmezler olur biter. Kısacası aslında Canonical bize bu imkânı veriyor, zira 12.04 gibi LTS bir sürüm var elimizin altında. 12.10 gibi ara sürümleri denemek isteyenler içinse imkân doğuyor. Ayrıca bu sürümlerle beraber Canonical LTS sürümleri için tabir-i caizse bir pazar oluşturuyor. Geziyor, sağı solu kurcalıyor ve geri bildirim yapıyor kullanıcılar. Görmek istediklerini dile getiriyor, eksikleri bildiriyorlar. Böylece LTS sürümlerde çok daha oturmuş, çok daha güzel bir dağıtım çıkıyor ortaya. Belki bu işleyişten mahrum kalmak istemiyordur Canonical.

odyssey

Alıntı yapılan: SrdrKcmz - 22 Ekim 2012 - 11:05:23

Hayır bu şekilde gelmiyor
Ancak bu hale getirmek zor değil
Masaüstü görünümü olarak "ara ve çalıştır" seçeneğini seçersen bu şekil olur
Düzenlemeside kolaydır

xwes

Alıntı yapılan: SrdrKcmz - 22 Ekim 2012 - 11:05:23

masaustunde gordugunuz menulerdir yani tikladiginizda programlara ulaşiyorsunuz. Ustteki ikonlar ise favori uygulamalarinizdir. Kubuntu kurduktan sonra masaustune sag tiklayip masaustu ayarlarina girdiginizde layout yazan yerde bir kaç seçenek var. Bunlardan biri bildiginiz masaustu (eski ubuntu gibi) bir digeri plasma masaustu (her seyin widget gibi oldugu bir ortam) bir digeri ise Search and Launch isimli masaustunde menu yerleştirilmiş ozellikle netbook'lar için geliştirilmiş olan masaustusur. Resimde gordugunuz bu sonuncusudur.

agritux

Luna

Arkadaşlar 12.10 1 küsür gb olan dvd sürümünü nerden indirebilirim?

if

Heisenberg

Beyler dalga geçtiğim felan düşünülmesin uzun zamandır foruma girmedim ve ubuntu tarafını işlerim gereği epeydir açmadım lakin zaten en son kullandığımız 12.0 değil miydi bu yeni mi çıktı?
ALLES WAR DIE SEKTE !

decent

heartsmagic

Alıntı yapılan: Heisenberg - 04 Kasım 2012 - 02:51:34
Beyler dalga geçtiğim felan düşünülmesin uzun zamandır foruma girmedim ve ubuntu tarafını işlerim gereği epeydir açmadım lakin zaten en son kullandığımız 12.0 değil miydi bu yeni mi çıktı?

Ayrıca tekrar aynı sıkıntıyı yaşamaman için:

12.04
12 = 2012
04 = 4. ay

12.10
12 = 2012
10 = 10. ay

13.04
13 = 2013
04 = 4. ay

....

12.04.1 gibi sürümler de göreceksin, onlar da güncellemelerin toplanarak ISO yapılarak dağıtıldığı sürümler. Haliyle 12.04.1 sürümü 12.04'e ait oluyor burada.