[Çözüldü] Pic programlama

Başlatan neoberg, 16 Ekim 2012 - 21:25:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

neoberg

Merhaba arkadaşlar,
Windows üzerinde pic programlıyorum fakat bir türlü Linux(Ubuntu 12.04) üzerinde yapamadım. Aslında yapamadığım şey pic programlamaktan da ziyade pic programlayıcı arayüz yazılımını derleyemedim. Araştırdığım kadarıyla usburn yazılımı kaynak koddan derlenerek kullanılabiliyor, fakat derleme esnasında libusb.so'yu konumlandırmayı bir türlü yapamadım.
$ locate libusb.so hiç bir çıktı vermiyor.

Yardım edebilirseniz sevinirim. Usburn'u derlemek konusunda da olabilir, alternatif var ise o da olur.(zorunlu değil ama gui'si olan bir yazılım daha iyi olur)
Teşekkürler

if

@neoberg, derlemelerde genelde bir kütüphanenin geliştirme kütüphanelerinin de kurulması gerekir ki bu durumda sizin kurmanız gereken kütüphane libusb-dev.

Forumda olacaktı bir kaç konumuz pic programlamaya yönelik. O konulardan istediğiniz gibi bir uygulama çıkabilir.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1934633
http://www.expertcore.org/viewtopic.php?f=18&t=2987
http://usbpicprog.org/

neoberg

Yanıt için teşekkür ederim @if,
Forumdaki konuların (kaçırdığım yok ise) hepsini okudum fakat pek bir sonuca bağlanamamış. Hele ki birinde maalesef windows/linux yarışına dönmüş...

Önceki mesajımda belirtmeyi unutmuşum. Programlama donanımım brenner8/9. libusb-dev paketini de şu anda kurdum fakat sonuç yine aynı.

$ locate libusb.so
hiçbir sonuç döndürmüyor.

$ locate libusb
yaptığımda ise şöyle bir sonuç dönüyor. Buradan bir şeyler çıkartabilir miyiz acaba?

/lib/i386-linux-gnu/libusb-0.1.so.4
/lib/i386-linux-gnu/libusb-0.1.so.4.4.4
/lib/i386-linux-gnu/libusb-1.0.so.0
/lib/i386-linux-gnu/libusb-1.0.so.0.1.0
/usr/lib/libusbmuxd.so.1
/usr/lib/libusbmuxd.so.1.0.7
/usr/lib/i386-linux-gnu/libusb-1.0.so.0
/usr/share/doc/libusb-0.1-4
/usr/share/doc/libusb-1.0-0
/usr/share/doc/libusbmuxd1
/usr/share/doc/libusb-0.1-4/README.Debian
/usr/share/doc/libusb-0.1-4/changelog.Debian.gz
/usr/share/doc/libusb-0.1-4/copyright
/usr/share/doc/libusb-1.0-0/README
/usr/share/doc/libusb-1.0-0/changelog.Debian.gz
/usr/share/doc/libusb-1.0-0/copyright
/usr/share/doc/libusbmuxd1/changelog.Debian.gz
/usr/share/doc/libusbmuxd1/copyright
/usr/share/vala-0.12/vapi/libusb-1.0.deps
/usr/share/vala-0.12/vapi/libusb-1.0.vapi
/usr/share/vala-0.12/vapi/libusb.vapi
/var/lib/dpkg/info/libusb-0.1-4:i386.list
/var/lib/dpkg/info/libusb-0.1-4:i386.md5sums
/var/lib/dpkg/info/libusb-0.1-4:i386.postinst
/var/lib/dpkg/info/libusb-0.1-4:i386.postrm
/var/lib/dpkg/info/libusb-0.1-4:i386.shlibs
/var/lib/dpkg/info/libusb-0.1-4:i386.symbols
/var/lib/dpkg/info/libusb-1.0-0:i386.list
/var/lib/dpkg/info/libusb-1.0-0:i386.md5sums
/var/lib/dpkg/info/libusb-1.0-0:i386.postinst
/var/lib/dpkg/info/libusb-1.0-0:i386.postrm
/var/lib/dpkg/info/libusb-1.0-0:i386.shlibs
/var/lib/dpkg/info/libusbmuxd1.list
/var/lib/dpkg/info/libusbmuxd1.md5sums
/var/lib/dpkg/info/libusbmuxd1.postinst
/var/lib/dpkg/info/libusbmuxd1.postrm
/var/lib/dpkg/info/libusbmuxd1.shlibs
/var/lib/dpkg/info/libusbmuxd1.symbols

Yapmak istediğim şey şu makefile dosyasını yazılımı derleyebileceğim hale getirmek:

# Quick and dirty makefile

BINNAME=usburn

all:
g++ usburn.c programmer_usb.c database.c hexfile.c calibration.c firmware.c test.c -m32 -I/usr/local/include -L. -lnsl -lm -lc -L/usr/local/lib -lusb $(OSFLAG) -o $(BINNAME)
# g++ usburn.c programmer_usb.c database.c hexfile.c -lusb

clean:
rm -f $(BINNAME)
rm -f *.gch

Tekrar teşekkürler

if

Rica ederim @neoberg.

Şöyle deneyelim: export LD_LIBRARY_PATH=/lib/i386-linux-gnu/:/usr/lib/i386-linux-gnu/:$LD_LIBRARY_PATH
./configure

Standart derleme komutlarını kullandığınızı düşünerekten configure yazdım. Derlemek için başka bir komut kullanıyorsanız onu yazmanız gerek.

neoberg

@if derleme konusunda çok deneyimli değilim, şuradaki dökümanı takip ederek yapmaya çalışıyordum:
http://oghazal.blogspot.com/2012/04/installing-usburn-on-linux-for-brenner8.html

ve açıkçası verdiğiniz çözüm tavsiyesine aşinalık seviyesinden ileride değilim şu anda :)

if

Anladım:) Benim verdiğim şekilde de olabilir ama biz anlatılan yöntem üzerinden gidelim. makefile'ı açıp -L/usr/local/lib kısmını -L/lib/i386-linux-gnu/ olarak değiştirmeniz yeterli görünüyor. Sonra diğer adımdan devem edebilirsiniz.

neoberg

Çok teşekkür ederim @if kurdum ve terminalden çalıştırdım :) Şimdi gui'yi de halledebilrsem yaparım, yapamazsam böyle de işimi görür artık :)

hckr

Programlama konusunda eksikleriniz var ise linux üzerinde Pardus E-dergi 1'de bir yazı yazmıştım SDCC ile Pic programlama başlığı altında.

if

Rica ederim @neoberg. Arayüzü olan bir uygulama bulursanız buraya geçebilirsiniz. Şimdilik konuyu kapatalım.

cozuldukonusu