Özgür Web Teknolojileri Günleri 2012

Başlatan zeusmaster, 15 Ekim 2012 - 22:38:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zeusmaster

Özgür Web Teknolojileri Günleri bu senede Yeditepe Üniversitesinde 19-20 Ekim Tarihinde düzenlenecektir. Gerekli bilgilere;

http://www.ozgurwebgunleri.org.tr/2012/ adresinden ulaşabilirsiniz :) Herkesi bekliyoruz.

ETKİNLİK TAKVİMİ

19 Ekim Cuma

Salon 1
10:00-10:45 Yazılım Mühendisliği ve Günümüz PHP Programcılığı / Anıl Özselgin
11:00-11:45 PHP'de Ölçeklenebilirlik / Mustafa İleri
12:00-13:00 Opera Dragonfly ile Hata Yakalama / Patrick H. Lauke (**)
14:00-14:45 MongoDB ve Web Uygulamaları / Emrah Özçelebi
            Graylog ile Web Uygulama Hata Kayıtlarının İzlenmesi / Doruk Fişek
15:00-15:45 Güvenli Yazılım Geliştirme Tecrübeleri / Bünyamin Demir
16:00-16:45 Web Servislerine Yönelik DDoS Saldırıları ve Performans Testleri / Barkın Kılıç
17:00-17:45 Javascript Injections / Emre Evren Yalçın

Salon 2
10:00-10:45 Özgür Yazılım Felsefesi
11:00-11:45 Arquillian Java Test Platformu / Hakan Uygun
12:00-13:00 Java 7'nin Getirdiği Yenilikler / Irmak Çakmak
14:00-14:45 Açık Bağlı Veri / Özlem Özgöbek
            Tart: Kullandığınız Teknoloji Kadar Özgür müsünüz? / Özay Civelek (*)
15:00-15:45 Hazelcast ile Uygulamaların Kümelenmesi / Talip Öztürk
16:00-16:45 Bulutlara Yerleşmek: Heroku ve Web Uygulamaları / Roy Büyüksimkeşyan
17:00-17:45 Kendi Tüpünü Kendin Yap / Kerem Erciyes

Salon 3
10:00-10:45 Magento ile E-Ticaret Uygulamaları / Zafer Düzen, Tugay Özgirgin
11:00-11:45 JQuery ile Mobil Web Uygulamaları / Tugay Özgirgin, Roy Büyüksimkeşyan
12:00-13:00 JQuery, Phonegap ve TurboGears ile Mobil Uygulama Geliştirme / Timuçin Kızılay
14:00-14:45 CSS Sprite Tekniği Nedir? Nasıl Kullanılır? / Mehmet Karabulut
            W3C Web Eğitimi Topluluğu ve Doğru Web Eğitimi / Çağlar Yeşilyurt
15:00-15:45 API ve UI kodunuzu Spyne ile Birleştirin / Burak Arslan
16:00-16:45 CoffeeScript JavaScript'e Derlenen Bir Programlama Dili / Fehmi Can Sağlam
17:00-17:45 Backbone.js ile Uygulama Geliştirme / Fatih Kadır Akın

20 Ekim Cumartesi

Salon 1
10:00-10:45 Python ve Django'da "Test ile Yürüyen Geliştirme" / Uğur Özyılmazel
11:00-11:45 Tornado Web Çatısı ile Gerçek Zamanlı Uygulamalar Geliştirme / Burak Dede
12:00-13:00 Avrupa Django Topluluğu'nun Gelişimi / Jonas Obrist (**)
14:00-14:45 Countly Mobil Analiz Platformu / Onur Alp Soner
            Firepush ve Mobil Uygulamalarda Uzaktan Uyarı Servisleri / Ozan Uysal
15:00-15:45 Çerezler, Faydadan Çok Zarar Mı? / Cengiz Can & Dinçer Salih Kurnaz
16:00-16:45 Panel: Phorm, DPI ve Mahremiyet - I / Ali Rıza Keleş, Melih Kırlıdoğ, Şebnem Ahi
17:00-17:45 Panel: Phorm, DPI ve Mahremiyet - II / Ali Rıza Keleş, Melih Kırlıdoğ, Şebnem Ahi

Salon 2
10:00-10:45 Ruby/Rails ile Önyüz Teknolojilerin Kullanımı / Tayfun Öziş Erikan
11:00-11:45 Ruby/Rails'de Exception Kullanımı / Erek Göktürk
12:00-13:00 Ruby/Rails ile REST API Kullanımı / Muhammet Dilek
14:00-14:45 Kelebek ile Web Uygulamaları İçin İnce İstemci / Alperen Elhan
            RVM ile Ruby'de Sürüm Yönetimi / Samed Beyribey
15:00-15:45 Ruby/Rails ile Çok Kiracılı Servisler / Onur Özgür Özkan
16:00-16:45 Redmine için Eklenti Geliştirme / Onur Küçük
17:00-17:45 Spreecommerce ile E-Ticaret Sitesi / Umuthan Uyan

Salon 3
10:00-10:45 PHP/Codeigniter ile MVC Web Programlama / Recep Kırmızı
11:00-11:45 Google Closure ile Büyük Ölçekli Web Uygulamaları Geliştirmek / Fatih Acet
12:00-13:00 Liquibase ile Veritabanı Değişiklik Yönetimi / A. Deniz Korkmaz
14:00-14:45 PusulaGIS ile Coğrafi Verinin Düzenlenmesi / Volkan Kepoğlu
            Kartaca Sponsor Oturumu (*)
15:00-15:45 Fatih Projesi'nde PHP/Java Uygulamalarının Ölçeklenebilir Sunulması / Halid Altuner
            Markafoni: Özgür Yazılımlarla İşinizi Nasıl Ayağa Kaldırır, Koşturur ve Yarışı Kazanırsınız? / Kıvılcım Hindistan (*)
16:00-16:45 Selenium ile Web Uygulaması Testlerini Otomatikleştirmek / Osman Yüksel
17:00-17:45 PostgreSQL 9.2 / Devrim Gündüz

(*) Sponsor oturumu
(**) Konuşmacı İngilizce sunum yapacak, Türkçe simültane çeviri yapılacaktır.

Ben orada olacağım. Gelenler isterlerse buradan haberleşip oradada buluşabiliriz :)
Up and Running...

heartsmagic

Güzel bir etkinlik olacağa benziyor. Fırsat bulup da gidecekler faydalı  bilgilerle ayrılacaklardır.

Destekçiler arasında iki isim garibime gitmişti en başta: Opera ve Markafoni :) Malum Opera açık kaynak değil, özgür de değil kısacası :) Tabi buna saygım var (bilen bilir :) ) ancak özgür web günleri denince neden kendisi de var acaba diye merak ettim. Şöyleymiş:

Alıntı YapPatrick H. Lauke: Opera Dragonfly
Opera'da geliştirici ilişkileri ekibinde yer alan Lauke, aynı zamanda Dragonfly'ın ürün yöneticiliğini üstleniyor, web teknolojilerinde erişilebilirlik ve standartların uzun yıllardır savunuculuğunu yapıyor. Ürün yöneticisi olduğu Opera Dragonfly, birçok özelliği olan bir geliştirici araç setidir. Konuşma sırasında, Dragonfly ve hata ayıklanması (debugging) temel kavramlarını anlatılıyor. Opera Mobile'da uzaktan hata ayıklanmasına ile Opera Mobile Emulator gibi araçlara da yer veriliyor.
Opera Dragonfly da şu an Apache Lisansı ile dağıtılıyormuş. Gerçi cidden Opera Software destekçi oldu mu bilmek isterdim.

Diğer destekçiye döndüğümüzdeyse kendi adıma şaşırdım:
Alıntı YapÖzgür Yazılımın ticari yanının önemini konferansa sponsorluk verenlerin isimlerinden anlaşılabilir. Markafoni şirketinin teknolojik altyapısının neredeyse tamamı Özgür Yazılımlarla Bilgisayar Bilimleri Bölümü öğrencileri mezunları ve personeli tarafından tasarlanıp gerçekleştirildi.
http://www.bilgi.edu.tr/tr/haberler-ve-etkinlikler/haber/1032/ozgur-yazlm-ve-linux-gunleri-2012/

Kısacası Markafoni görülebileceği gibi uzak değilmiş bu gibi etkinliklere. Özgür yazılım sistemleri kullanması nedeniyle doğal bile karşılanabilir, güzel bir de örneğidir bence bu piyasada. Ayrıca Markafoni adına bu konularda iş yapan kişiyi görünce de pek şaşırmadım doğrusu :)
Alıntı YapKıvılcım Hindistan (Markafoni): Özgür Yazılımlarla İşinizi Nasıl Ayağa Kaldırır, Koşturur ve Yarışı Kazanırsınız?
Gün geçtikçe egzotik bir seçimden, haklı ve makul bir seçenek statüsüne geçen özgür yazılımları kullanarak dünya çapında bir IT yapısını nasıl oluşturabilirsiniz? Nerelerde zorlanırsınız, milyar dolarlık şirketlerin halledemediği neleri bir günde yapabilirsiniz?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

KemalALKIN

Ah be keşke her unix içerikli şeylere katılabilsem ama hiç birine gidemedim :). Ankara izmir ankara gerisi avrupa amerika :D. Gidemiyorum içime oturdu hehe :). Üniversite öğrencisi olsaydım ve nakitim ve gidebilme şansım olsaydı bir önceki Linux kampına çok gitmek istemiştim :D. İnşallah ilerde ABD üzerinden hehehe :)...
www.tckemal.ist

Aaron

O tarihlerde yurt dışında olacağımdan dolayı katılamıyorum ve katılamadığım için çok üzgünüm. Umarım bir dahaki sene gidebilirim.

Felâsife

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Ekim 2012 - 10:29:18
Malum Opera açık kaynak değil, özgür de değil kısacası :) Tabi buna saygım var (bilen bilir :) ) ancak özgür web günleri denince neden kendisi de var acaba diye merak ettim. Şöyleymiş:
...
Opera Dragonfly da şu an Apache Lisansı ile dağıtılıyormuş. Gerçi cidden Opera Software destekçi oldu mu bilmek isterdim.

Ana sponsorlardan biri olduğuna göre olmuş gibi :)
Gerçi Opera'yı sadece bu etkinliğe veya sadece lisansına göre de değerlendirmiyorum baştan beridir açık kaynağa ciddi önem veriyor, eş zamanlı güncellemelerinden veya çalışmalarından da belli oluyor, hatta bir ara linkleri vardı ♥Unix love♥  diye, bugünde mesela (yanlış anlamadıysam) sırf Ubuntu'ya özel bir sürümde duyurdular
Opera'nın lisans olayı birazda sanırım geçmişten gelen varolma savaşıyla alakalı, malum kendisi ne Win tarafında nede Linux tarafında hoş karşılanmıyor, mahallenin dışlanmış çocuğu gibi adeta  :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

heartsmagic

Dediğim gibi kendisini özgür ve açık olarak görmek istesem bile eleştirel bir yanım yok. Zira dileyen dilediği gibi dağıtmalı yazdığı şeyi. Aksi takdirde "özgürlük" diye baskı kuranların söz söylemeye hakkı olmaz :) Elbette bu benim düşüncem, RMS duysa ne der bilemiyorum orası ayrı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.