FreeBSD ve PCBSD 9.1 RC2 çıktı

Başlatan Felâsife, 14 Ekim 2012 - 03:01:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Felâsife

Hem FreeBSD 9.1 RC2 hemde PCBSD 9.1 RC2 sürümü eş zamanlı olarak çıktı.
Finale doğru az kalmışken PCBSD tarafında kurulum aşamaları, Nvidia Optimus, ZFS desteği gibi önemli değişiklikler göze çarpıyor.

FreeBSD tarafında ne gibi değişiklikler oldu bilemiyorum (denemedim) ama PCBSD'yi ATI HD5145 ekran kartlı dizüstüne kuramadım,  :D sanırım sorun var, fakat Nvidia kartı diğer dizüstüne ZFS olarak kurdum kurulum uzun sürüyor ama masaüstüne gelince dizüstü resmen %50 hızlanmış durumda çok şaşırdım gerçekten.
RC1 ve RC2 arasında bariz hız farkı olmuş.
Finalde de diğer sorunları yok olursa-ki yok olacağına inanıyorum zira adamlar çalışıyorlar gerçekten-güzel bir sürüm olacağına inanıyorum 9.1 sürümününde.

PCBSD kurulum hem çok kolay (basitlendirilmiş adımları içeriyor) hemde çok teferruatlı olabiliyor (gelişmiş ayar yapılabiliyor)

Örneğin ilk gelen grafik ekranda aslında klavye, ekran kartı, ağ ayarları, ses yapılandırılmış oluyor, System Selection Screen kısmıda ayrı bir konfor tabii, ne istersen kur zorlama yok  ;D
Alıntı Yap
System Selection Screen
* Desktops:
includes the following supported desktops: GNOME2, KDE4, LXDE, and XFCE4. If you expand the + next to a desktop, you can select which components to install with that desktop. You can select as many desktops and components as you wish to install.

* Development:
software utilities suited for developers. These include the valgrind debugging tool, QT development tools, CMake, GNU make, Subversion, and git.

* Hardware-Drivers:
if you expand the + you can select which drivers to install: HPLIP (for HP printers), Handheld (for syncing with WinCE devices), and NVIDIA video drivers. If you have a newer NVIDIA card, select "NVIDIA". If you have an older NVIDIA card on a 32-bit system, select the series that supports your model.

* Misc:
if you expand the + you can select from the following: Compiz, the MythTV DVR, VMwareGuest[1], VirtualBox Guest additions, and the XBMC media center.

* Unsupported-Desktops:
additional light-weight desktops for expert users. If you expand the + you can select from Awesome, Enlightenment, EvilWM, FVWM, i3, IceWM, Openbox, Ratpoison, Spectrwm, WindowLab, or Window Maker.

PCBSD indir >>>
FreeBSD indir >>>
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?