Intel GMA3150 Ekran Kartı sürücü yükleme hakkında

Başlatan stopcu, 13 Ekim 2012 - 01:29:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stopcu

Yeni bir ubuntu kullanıcısyım windows kullanırken daha yüksek çözünürlükte bilgisayarımı kullanabiliyordum, ekran kartımı Intel NM10 Yonga Seti olarak görüyorum ancak benim ekran kartım Intel GMA3150 Entegre Grafik İşlemcisi budur, nasıl yükleyeceğimi anlatacak olursanız sevinirim, herkese teşekkürler iyi forumlar..

Düzenleme:
Başlıkta yer alan [NASIL]  etiketi kaldırıldı, başlık düzenlendi, konu INTEL bölümüne taşındı

decent

stopcu

Ne yazıkkı halledemedim linux bilgim pek fazla değil birisinin adım adım ne yapmam gerektiğini söylemesini bekliyorum aslında, biraz zahmetli bişey istiyormuş gibi geliyor ama ben bilgisayar müh. 1. sınıf öğrencisiyim biraz böyle şeyleri hevesim var, öğrenmek istiyorum..
Eğer yardımca olacak biri varsa şimdiden teşekkürler..

By_Thl33

lspci | grep VGA
glxinfo | grep render
xrandr
/usr/lib/nux/unity_support_test -p
/usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz
jockey-text --list

Çıktılarını [ code ]...[ /code ] etiketi içerisinde paylaşırmısın ?

stopcu

-lspci | grep VGA

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation N10 Family Integrated Graphics Controller (rev 02)

-glxinfo | grep render

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) IGD

-xrandr

Screen 0: minimum 320 x 200, current 1024 x 600, maximum 4096 x 4096
LVDS1 connected 1024x600+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 223mm x 125mm
   1024x600       60.0*+
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

-/usr/lib/nux/unity_support_test -p

OpenGL vendor string:   Tungsten Graphics, Inc
OpenGL version string:  1.4 Mesa 8.0.2

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

-/usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz

OpenGL vendor string:   Tungsten Graphics, Inc
OpenGL version string:  1.4 Mesa 8.0.2

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes

Compiz supported:         yes

-jockey-text --list

kmod:wl - Broadcom STA kablosuz ağ sürücüsü (Sahipli, Etkinleştirildi, Kullanımda) [auto-install]

janparey

Merhabalar,
İntel grafik birimleri genellikle linux tarafında en sorunsuz ve aldığın gibi çalışan donanımlardan birisi.Görüyorum ki grafik kartınız unity testinden bütün kriterlerden geçer not almış .bu; kartınızın ubuntu altında sorunsuz çalıştığını gösterir.Modelini düzgün görememe konusunda; şu kodu terminalde çalıştırıp testi tekrar yapabilir misiniz?
sudo apt-get install mesa-utils

By_Thl33

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates ; sudo apt-get update
Denermisin ? sanırım yeterli olucaktır

if

stopcu

Dediklerinizi yaptım, zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim ancak benim hocam internetten bir kod bulup yazıp görmüştük ekran kartını farklı görmesini ben o kodu bilmiyorum biraz araştırma yaptım fakat bulamadım bu yüzden ekran kartının modeli doğru şuan göremiyorum ancak çözünürlüğüm hala 1024 x 768 windowstayken 1152 x 864 olarak kullanıyordum, ubuntuda hala bu çözünürlük gözükmüyor..
Bilgisayar Markası: Samsun
Model:NP-NC110

stopcu

Benim ekran kartım 1280 x 1024 ekran çözünürlüğünü desteklemiyor ne yazık ki..

heartsmagic

@stopcu, o anlatımdaki çözünürlük sadece bir örnek. Kendi çözünürlüğün için yapacaksın sen işlemleri.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

stopcu

Çözünürlük eklemeyi denedim ancak bu komutta --xrandr --addmode LVDS "yeni"-- ben bunu --xrandr --addmode LVDS1 "yeni"-- bağlı olduğum bu galiba, şöyle bir hata aldım
X Error of failed request:  BadMatch (invalid parameter attributes)
  Major opcode of failed request:  149 (RANDR)
  Minor opcode of failed request:  18 (RRAddOutputMode)
  Serial number of failed request:  25
  Current serial number in output stream:  26

if

@stopcu, bu aletin ekran çözünürlüğü 1024x600 müş öntanımlı olarak ve desteklediği diğer çözünürlükler içinde sizin istediğiniz yok. Bu yüzden aşağıdaki komutu deneyelim: xrandr --output LVDS1 --scale 1.125x1.44

stopcu

bu komutla ekran beter oldu  :) ubuntu ekranı pencere gibi küçüldü diğer kalan boş yerler siyah oldu...

if

daawd

merhaba wine üzerinden cmr2 oynuyorum. Masaüstü bilgisayarımda hd5670 bulunuyor ve oyun sorunsuz çalışıyor. Netbookta denediğimde ise oyun açılıyor, menülerde vs de gezinebiliyorum fakat oyuna girdiğimde yanlızca araç görüntüsü geliyor, diğer kısımlarda sorun var. Ekran kartı sürücü varsa sorunun düzelir herhalde.
intelin sitesine baktım ama pek bişey anlamadım. gma 3150 sürücüsü var mıdır, 12.04 kullanıyorum, nasıl yükleyebilirim?

heartsmagic

Intel için yapılacak pek bir şey yok. Zaten sürücüler sistemle beraber geliyor. Hani belki Xorg Edgers deposu kullanılabilir mi dedim ama oradaki sürücüler de çok güncel değil. Depolardaki 2:2.99.904-0ubuntu2, oradaki 2:2.99.907+git20140109.a2fc9e5f-0ubuntu0ricotz. Kısacası pek bir fark yok.

Sendeki sorun muhtemelen Wine'dır bence.

daawd

heartsmagic

Bir başka arkadaşa Intel'in grafik kartı sürücüsü kurulum uygulamasını önerdim. Belki ona bakılabilir. Gerçi hiç bilmiyorum Intel oradan güncel sürücüleri dağıtıyor mu dağıtmıyor mu.