Shred klasorun icindekileri siler mi

Başlatan abbasc, 12 Ekim 2012 - 03:36:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abbasc

Selam.
Bir dosya silerken shared i calistirip dosya adini veriyoruz ve o da dosyanin ustune yaziyor. Bu isi sadece dosyalar icin mi yapar. Yani dosya ismi yerine bur klasor ismi yazsak ve klasor icinde 30 dosya olsa, 30 dosyayi da siler mi. Sadece klasoru mu siler.
Tesekkurler.

hitokiri

Alıntı Yapshared
Tam olarak burda kasıt ne dosya paylaşımı ile ilgili bir şeyler mi?
Nerde dosya silerken kullanıyorsun/kullanıyoruz bunu?
Benim bildiğim dosya silmek için,
gvfs-rm

ve
rm
komutları var, "rm -rf" seçeneği ile dizin içindeki ,altdizinler dahil silebiliyor ??

abbasc

Hdd den sildigimiz herhangi bisey daha sonra geri getirilebiliyor. Geri donusumden silsek bile. Geri getirilmesin diye dosyanin ustune silindikten sonra baska veri yasilmasi gerekiyormus. Biz dosyanin hdd nin neresinden silindigini bilemedigimizden o kisma dosya yazamiyoruz. Shared bu isi bizim icin yapiyor. Silinen dosyayi geri gelmeyecek sekilde uzerine defalarca kez bilgi yaziyor. Forumda okudugum kadariyla boyle. Ben ilk defa kullanacagim.

hitokiri

Belgelendirme dosyasında bakmak lazım veya kopyalamış bir dizin üzerinde deneme yanılma da yapılabilir XD
http://linux.die.net/man/1/shred
Daha öncede forumda bahsi geçen bir konuydu , arama sanırım benden daha fazla yardımcı olabilir.. XD

abbasc

Evet deneme gerek. Boyle yapayim en iyisi. Tesekkur ediyorum :)

heartsmagic

Eğer dizin içinde dizin yoksa:
shred * işini görecektir. Fakat dizin içinde dizin varsa şu şekilde yapacaksın:
find silinecek_dizin -type f -exec shred {} \;

Ancak lütfen bunu kullanırken çok dikkatli ol. Dizini yanlış verirsen ne olacağını iyi biliyorsun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

abbasc

Tesekku ediyorum. Bu is gorur sanirim :)
Ama bir problem daha olustu bugun.

Dosyalari silecegim yer 100 gb. Boyutunda.
Ben eski usul yapmaya kalktim ve tum hdd yi doldurdum. Disyalarimi silip uzerlerine yeni dosya koydum. Ama 100 gb yi su an bosaltmadim hala dolu. Uzerine yeni yazdigim dosyalar sayesinde, silmek istedigim dosyalarin uzerine sadece biir kez yazma isslemi yapmis oldum. Simdiyse yeni koymus oldugum dosyalari  share ile silsem, altta kalan dosyada silinmis oluyor degil mi

heartsmagic

Hayır, silinmiş olmaz. Zira artık shred uygulayacağın dosyalar eski dosyalar olmaz. Dosyaları silerek, bölümü doldurmak güvenli silme işlemi sağlamaz. Disklerin kapasitesinin ne kadar olduğu cidden insanı şaşırtacak cinstendir.

Senin şu an yapacağın en makul şey shred ile o bölümü tümden tekrarlı silme işlemine tabi tutman. Madem içini doldurabiliyorsun demek ki o bölümle şimdilik işin yok, tamamen silme işlemi de yapabilirsin bu durumda.

abbasc

abbasc

Arkadaslar shred de
shred -n 50 /dev/sda4
Komutu verdim. Sonra ucbirimde kod giremrz oldum. Sanirsam islem yapmaya basladi.
ama yuzde kac oldu ne kadar kaldi gibi bilgiler yazmiyor mu yoksa ben yanlis mi yaptim. Bittigi
ni nasil anliyoruz

heartsmagic

Henüz konuyu kapatmamışken buradan devam edelim lütfen. Yazdırma işlemi olarak -n 50 kullanmışsın ki bu 50 kere yapılacak anlamına gelir, haliyle uzun, çok uzun sürmesi normaldir. Uçbirimde elbette işlem yapamazsın. İşin varsa yeni bir uçbirim açarak devam edebilirsin.

abbasc

1. Peki bittigini nasil anliyorum. Yuzdeli bir sey cikmiyor mu.
2. Bir seyin yanlis gittigini dusunerek uc birimi kapattim. Simdi parcaya ulasamiyorum. Gparted ve disk yoneticisi de etki edemiyor. Bilinmeyen yaxiyor ve oyle kaldi. Ve mount edemiyorum. Sadece disk programlariyla goruluyor parca. Onu nasil geri alabilecegiz.

heartsmagic

@abbasc, yüzde falan yoktu yanlış hatırlamıyorsam bitince bitiyordu. Kısacası shred işlemi sonlanıyor ve uçbirimde iş görebiliyor duruma geçiyordun. Yanlış gittiğini düşünerek kapatman iyi olmamış, emin olmadan bir şeyler yapmamaya çalışmayı alışkanlık haline getirmelisin.

Muhtemelen bölüm yapısı vs. bozulmuştur. Disk uygulamalarıyla bölümü silip yeni bir bölüm oluşturabilirsin disk üzerinde. Fakat bu seni amaçladığın şeyden uzaklaştıracaktır. Zira yeni oluşturulacak bölüm eski bölüm olmayacaktır. Kısacası oraya shred yapman da sanırım fayda vermez. Kısacası olduğu gibi bırakacaksın muhtemelen bu işi.

raspacı

nereye gidersen git kendini de götürürsün.

abbasc

Malesef gparted ve disk araci hicbir seilde birsey yapamiyor. Gparted in etkili olamadigi bir disk olayi ilk kez goruyorum cok sasirtici

if

@abbasc, biçimlendirilmemiş olarak görünen bölümleri gparted ile biçimlendirebilmeniz gerek. Eğer bölüm bağlı ile bağını kaldırın.

abbasc

İf, herseyi denedim. Bicimlendir, sil, orda baska ne varsa surekli hata veriyordu. Gparted su an tum hdd yi ayrilmamis ve tek parca goruyor. Ama sistemde dosya sistemi, d, kayboln parca hepsi ayri. Disk yoneticisi hepsini ayri goruyor. Bu is iyice karisti. Love disk yapsam duzeltebilirmiyim kayip bolumu.

if

@abbasc, bence disk üzerinde daha fazla işlem yapmadan TestDisk ile eski bölümleme tablosunu geri getirmeyi deneyin.

sudo fdisk -l çıktısına bakayım bir.

abbasc

Alıntı yapılan: if - 15 Ekim 2012 - 00:47:25
@abbasc, bence disk üzerinde daha fazla işlem yapmadan TestDisk ile eski bölümleme tablosunu geri getirmeyi deneyin.

sudo fdisk -l çıktısına bakayım bir.

c@c-N150-N210-N220:~$ sudo fdisk -1
fdisk: geçersiz seçenek -- 1
Usage:
fdisk [options] <disk>    change partition table
fdisk [options] -l <disk> list partition table(s)
fdisk -s <partition>      give partition size(s) in blocks

Options:
-b <size>             sector size (512, 1024, 2048 or 4096)
-c[=<mode>]           compatible mode: 'dos' or 'nondos' (default)
-h                    print this help text
-u[=<unit>]           display units: 'cylinders' or 'sectors' (default)
-v                    print program version
-C <number>           specify the number of cylinders
-H <number>           specify the number of heads
-S <number>           specify the number of sectors per track

if

Komutun sonundaki 1(rakamla bir) değil, l (harf olarak küçük l)dir.

abbasc

c@c-N150-N210-N220:~$ sudo fdisk -l
[sudo] password for c:
Uyarı: geçersiz bayrak 0x0000 5. disk bölümleme tablosunda w(yaz) ile düzeltilmiş olacak

Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders, toplam 312581808 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x0008e127

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1            2048    87969791    43983872   83  Linux
/dev/sda2        87969792    90900479     1465344   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda3        90911835   286214039    97651102+  83  Linux
/dev/sda4       286214144   312580095    13182976    5  Ek

if

@abbasc, /dev/sda4 ek bölüm olarak görünüyor. Sanki bölüm biçimlendirilmiş bir şekilde fakat bölümleme tablosuna yazdırılmamış gibi. O yüzden uyarı alıyorsunuz. Bölümleme tablosuna yazdırmayı deneyebiliriz ama ben ilk önerimi yeniliyorum. TestDisk ile şansımızı deneyelim.

abbasc

Alıntı yapılan: if - 15 Ekim 2012 - 01:54:48
@abbasc, /dev/sda4 ek bölüm olarak görünüyor. Sanki bölüm biçimlendirilmiş bir şekilde fakat bölümleme tablosuna yazdırılmamış gibi. O yüzden uyarı alıyorsunuz. Bölümleme tablosuna yazdırmayı deneyebiliriz ama ben ilk önerimi yeniliyorum. TestDisk ile şansımızı deneyelim.

iki turlu de nasıl yapılacagını bılmıyorum. nasıl bır yol ızleyecegım acaba tesydısk ıle

if

TestDisk kullanımı için: http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Step_By_Step

Oradaki örnekte bizim yapmak istediğimiz anlatılıyor. Forumda da olacak örnek uygulama.

abbasc

Alıntı yapılan: if - 15 Ekim 2012 - 02:04:39
TestDisk kullanımı için: http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Step_By_Step

Oradaki örnekte bizim yapmak istediğimiz anlatılıyor. Forumda da olacak örnek uygulama.

tamam arayıp yapmaya calısacagım. durumdan haberdar ederim