Fuduntu Türkiye Topluluk Sitesi Açıldı!

Başlatan Fuduntu, 10 Ekim 2012 - 02:02:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Fuduntu

Fuduntu Türkiye Topluluk Sitesi Açıldı!

Merhaba.

Fuduntu; hafif, kararlı ve sürekli güncel paket mantığıyla ilerleyen (rolling) bir GNU/Linux dağıtımıdır.

2010 yılında Andrew Wyatt önderliğinde, Fedora 14 tabanlı bir dağıtım olarak yola çıkan Fuduntu; 2011 yılının sonlarına doğru Fedora çatallaması olarak yoluna devam etme kararı almıştır. Fuduntu, şu an kendi olgunlaşmış depolarını kullanmaktadır.

Depolarında güncel ve kapsamlı programlar barındıran Fuduntu, netbook ve laptop sahiplerine düşük kaynak tüketimi ve enerji tasarrufu sağlayarak, konforlu bir kullanım deneyimi sunmaktadır. Hafiflikten ödün vermeyen yapısı ve Jupiter gibi kendine özgü araçlarıyla, diğer GNU/Linux dağıtımlarına oranla %30 daha uzun batarya ömrü sunan Fuduntu'da standart olarak GNOME 2.32 masaüstü kullanılmaktadır.

Fuduntu, üç ayda bir yeni sürümle yoluna devam etmektedir. Bu durum, -dağıtımın rolling yapısı sayesinde- kullanıcılar için sorun olmamaktadır. Kullanıcılar, haftada bir küçük miktarda yapacakları güncellemeyle sistemlerini güncel olarak kullanabilmektedirler. Bu sayede, kullanıcıların yeni sürümler için yeni kurulumlar yapmalarına da gerek kalmamaktadır.

Türkiye'de Fuduntu Linux desteği vermek üzere yola çıktık. Sizde katkı vermek isterseniz foruma üye olup ekibe katılabilirsiniz.

Fuduntu Türkiye ekibi adına @fuduntu

Fuduntu Türkiye : http://www.fuduntutr.com
Fuduntu Türkiye Forum : http://forum.fuduntutr.com
Fuduntu Türkiye Wiki : http://wiki.fuduntutr.com

eribol

Fuduntu ismi ilk okunduğunda gerçek bir dağıtım ismi izlenimi vermiyor. Bu nedenle diyorum ki bu başlığa ayrıca Fuduntu hakkında bir bilgi girdisi eklenirse daha iyi olacaktır zira gerçekten ben şaka sandım bir çok kişiye de bu izlenimi vermiş olabilir.

qolt45

@eribol dedigin gibi bende oyle zannettim ama kendi sitesine girince gordugum yazı biraz ilginc geldi;

" Punny Name, Serious Distro! "

özgürubuntu

Tebrikler! Diskimin bir kısmında Fuduntu kurulu, umarım kısa ömürlü olmaz

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Ekim 2012 - 11:56:25

Alıntı yapılan: eribol - 10 Ekim 2012 - 04:50:03
Fuduntu ismi ilk okunduğunda gerçek bir dağıtım ismi izlenimi vermiyor. Bu nedenle diyorum ki bu başlığa ayrıca Fuduntu hakkında bir bilgi girdisi eklenirse daha iyi olacaktır zira gerçekten ben şaka sandım bir çok kişiye de bu izlenimi vermiş olabilir.

http://www.fuduntu.org/

Fuduntu, Fedora ile Ubuntu'nun Gnome 2.3 sürümü çatallaması, gayet güzel. Paketleme mantığı fedora yalnız oraya alışmak lazım. Ben kullanıyorum

Barış Can

Keşke alan adı uzantısı .tk olmasaydı fakat, olmuş bir kez. Başarılar dilerim.
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

altintasi

Fuduntu bir süredir takip ettiğim bir dağıtım. Fedora aşkımdan mıdır nedir, sempati besliyorum..  :)
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

xrhymer

Dostlarım, dost yoktur. Kendi gücünle ayakta durmalı, iradenle yaşamalı, duygunla sevmeli, düşüncenle ayırt etmelisin. Dünyanın tamamı güvenilmez olsa da kimse senin kılına bile dokunamaz kardeşim.

Fuduntu

OnurK

Merhaba.

Fuduntu; hafif, kararlı ve sürekli güncel paket mantığıyla ilerleyen (rolling) bir GNU/Linux dağıtımıdır.

2010 yılında Andrew Wyatt önderliğinde, Fedora 14 tabanlı bir dağıtım olarak yola çıkan Fuduntu; 2011 yılının sonlarına doğru Fedora çatallaması olarak yoluna devam etme kararı almıştır. Fuduntu, şu an kendi olgunlaşmış depolarını kullanmaktadır.

Depolarında güncel ve kapsamlı programlar barındıran Fuduntu, netbook ve *dizüstü bilgisayar sahiplerine düşük kaynak tüketimi ve enerji tasarrufu sağlayarak, konforlu bir kullanım deneyimi sunmaktadır. Hafiflikten ödün vermeyen yapısı ve Jupiter gibi kendine özgü araçlarıyla, diğer GNU/Linux dağıtımlarına oranla %30 daha uzun batarya ömrü sunan Fuduntu'da standart olarak GNOME 2.32 masaüstü kullanılmaktadır.

Fuduntu, üç ayda bir yeni sürümle yoluna devam etmektedir. Bu durum, -dağıtımın rolling yapısı sayesinde- kullanıcılar için sorun olmamaktadır. Kullanıcılar, haftada bir küçük miktarda yapacakları güncellemeyle sistemlerini güncel olarak kullanabilmektedirler. Bu sayede, kullanıcıların yeni sürümler için yeni kurulumlar yapmalarına da gerek kalmamaktadır.

Türkiye'de Fuduntu Linux desteği vermek üzere yola çıktık. Siz de katkı vermek isterseniz, aramıza katılabilirsiniz.

Fuduntu Türkiye ekibi adına @onurxserver (@OnurK)

Fuduntu Türkiye : http://www.fuduntutr.com
Fuduntu Türkiye Forum : http://forum.fuduntutr.com
Fuduntu Türkiye Wiki : http://wiki.fuduntutr.com
We are silenced by the night.

apocuk

Hayırlı olsun başarılarınızın devamını dilerim.
:)
Mecburiyet Esaretin Diğer Adıdır.....
http://abdurrahmanakturk.wordpress.com/

Barış Can

Hayırlı olsun, toplulukların artmaya başlaması sevindirici, umarım kalıcı da olabilirsiniz. :)
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

heartsmagic

Konular birleştirildi. Konu açmadan önce ufak bir forum araması herkes için yararlı olacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

OnurK

@apocuk , @Ryuzaki

İyi dilekleriniz için teşekkür ederiz. :)

@heartsmagic

Konuyu birleştirdiğiniz için teşekkür ederim. Site tanıtım bölümünde konuya rastlamadığımdan dolayı,  bir konu açma ihtiyacı hissettim.
Sanırım konuyu site tanıtım bölümüne taşımak daha uygun olacak.

heartsmagic

Forum araması oldukça yeterli oluyor bu gibi durumlarda. Bu site tanıtımından daha çok bir dağıtım/topluluk haberi sayılabilir, orada durmasının da çok zararı yok. Forumda zaten son iletiler ve başlıklar aynı yerden takip edilebiliyor.

OnurK

Manjaro TR, Arch TR ya da Fedora TR gibi topluluklar site tanıtım bölümünde yer alabiliyorken, bizim neden yer alamıyor olduğumuzu merak etmedim değil doğrusu.

heartsmagic

Site Tanıtım bölümümüzün bu kadar matah olduğunu bilmezdim. Diğer sitelerin nerede olduğuna dikkat etsem muhtemelen onlara da orayı önerirdim. Bir başlığın nerede bulunduğu neden bu kadar önemlidir ve neden bu kadar irdelenir bilemiyorum. Şu soruyla dahi bizi itham altında bırakıyorsun: Diğer sitelere kıyak geçiliyor bize neden yok?

Taşıyorum başlığı ilgili bölüme fakat hâlâ o bölümün ayrıcalığını anlayabilmiş değilim.

OnurK

Güncelleme:

Resmi alan adımıza geçmiş bulunuyoruz:  www.fuduntu.org.tr

agritux

Sunucu bulunamadı

OnurK

Daha TTNET ve TURKSAT, kök DNS'lerini değiştirmediler. Yarın itibariyle herkesin sorunsuz bir şekilde siteye erişmesini bekliyoruz.

Şimdi erişmek isteyen arkadaşlarımız /etc/hosts dosyasına;

95.173.169.166 fuduntu.org.tr
95.173.169.166 www.fuduntu.org.tr
95.173.169.166 forum.fuduntu.org.tr
95.173.169.166 wiki.fuduntu.org.tr

Eklerlerse erişim sorunu ortadan kalkacaktır.

cagriemer

lin9.ozkula.com ve lin10.ozkula.com'dan DNS sorgusu yapamiyorum. Eger bu DNS sunucu adresleri dogruysa sorun ozkula'da, yok degilse nic-tr'de.

OnurK

@cagriemer

Geri dönüş için teşekkürler, bahsettiğiniz gibi sorun nic-tr ile alakalı.
Alan adı üzerine olan arkadaşımız nic-tr ile iletişime geçecek, 13 KÖK DNS'i güncelletmeleri gerekiyor.
Turksat ve Tübitak DNS'leri şu an yönlenmiş durumda. Yakında herkesin sorunsuz bir şekilde erişilebilmesini umuyoruz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Kasım 2012 - 13:40:48

Güncelleme:

Sorun giderilmiştir. Topluluğa sorunsuz bir şekilde erişebilirsiniz.

burak öztürk

fuduntu foruma bundan 15-20gün önce kayıt oldum lakin mail adresime aktivasyon kodu gönderilemediği için foruma giriş yapamıyorum. "Aktivasyon kodu mu gerekiyor" linkine tıklayarak elle yolluyorum ama maile gelmiyor bir türlü
Bu sorun hakkında bilgisi olan var mı?

alquirel

Bu sorun ile ilgili iletisim@fuduntu.org.tr adresiyle yazışmanız daha mantıklı duruyor.
Konuyu ilgili forumun duyuru başlığına taşıyorum.

siberoloji

Alt kısımda verdiğim adreste ve ana web adresinde Fuduntu projesinin 28 Nisan 2013 tarihi itibariyle sonlandırıldığı belirtiliyor.

http://forum.fuduntu.org.tr/index.php?topic=395.msg1605#msg1605

Hiç tanışmamış olmama rağmen üzüldüm. Emeği geçenlere teşekkürler...

meda

Mint Tr konuşulmuş bir konuydu.Projenin sonlanacağından Eylül 2013 tarihinden bahsedliyordu.Sanırım biraz erken sonlandırıldı.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"