[Çözüldü]11.10 kullanıcı yönetimi

Başlatan istanbul, 14 Ekim 2011 - 01:43:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

istanbul

ubuntu 11.10 da kullanıcı gruplarının yönetimini bulabilen varmı. Yönetici ve standart disinda birsey yaptirmiyor.

nereden yönetecez bu grupları.

heartsmagic

Senin bulduğun yerde standart ve yönetici görünmesi normal zaten. İki türlü kullanıcı var haliyle şu durumda, yönetici olan ve yönetici olmayan.
Sen hangi grupları yönetmek istiyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

istanbul

Genel anlamda gruplari yönetmek görmek istiyorum.

Örnegin bir kullanıcıyı bu durumda nasil vboxuser grubuna ekleyebilecegim.

if

sudo usermod -G vboxuser kullanıcı_adı

heartsmagic

Grupların değil de, kullanıcıların yönetimini soruyorsun sen. Eskiden sanırım yönetim alanında daha detaylı görülüyordu, fakat 11.04 ile o da değişikliğe gitti gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aan-han

kullanıcı ayarlarından bahsediyor galiba.ayrı bir kullanıcı adı altında hesap oluşturmaktan.11.04 de sol üstte açılan pencerede kullanıcı yazılırsa çıkan şeyi sormak istemiş galiba.11.10 da ben daha denemedim.

istanbul

Bu resimdeki yeri ariyorum.

Konunun disinda olacak ma  asagi resimdeki yeride bulamadim. Nerde bunlaryaa.

eribol

Sağ üst köşeden Sistem Ayarları->Kullanıcı Hesapları. Resimler aşağıda sanırım açıklayıcıdır. Tabii pek gelişmiş bir araç değil henüz.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

if

@istanbul, ikinci sorunu için http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29701.msg357060#msg357060

sudo usermod -G vboxuser kullanıcı_adı komutunu vererek istediğinize ulaşabilirsiniz.

alquirel

Alıntı yapılan: istanbul - 14 Ekim 2011 - 19:38:44
Konunun disinda olacak ma  asagi resimdeki yeride bulamadim. Nerde bunlaryaa.
http://www.techotopia.com/images/b/b2/Ubuntu_11_unity_startup_applications.jpg

"Başlangıç Uygulamaları" penceresi var, acaba o mu aradığınız?

istanbul

Alıntı yapılan: if - 14 Ekim 2011 - 19:55:50
@istanbul, ikinci sorunu için http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29701.msg357060#msg357060

sudo usermod -G vboxuser kullanıcı_adı komutunu vererek istediğinize ulaşabilirsiniz.
Tesekkür ederim.

o sayfadakileri yapınca başlangıç uygulamaları göründü buna sevindim. Başlangıçta gereksiz olanlar var bosu bosuna basliyor simdi onlari kapatabilirim.

Ve evet komut ile vboxusers grubuna dahil oldum bu sayede virtualboxda usb destegide gelmis oldu. Ama önceki sürümlerdeki gibi bu is icin bir arayüz olsa daha iyi olacak.

if

istanbul

sudo usermod -G vboxuser kullanıcı_adı komutu eksik ve hatalı.

Neden?
Çünkü vboxuser  değil vboxusers olacak bu bir. İkincisi sadece -G ile yapınca sizi vboxusers gurubuna alıyor ama mevcut olduğunuz gurupları iptal ediyor. Bu şu demek; eğer sistemde başka yönetici yetkili kullanıcı yoksa ve root şifresinide değiştirmediğiniz için bilmiyorsanız işiniz uzadı demektir çünkü artık sudo yetkiniz olmuyor. Bunu önlemek içinde -a gerekliymiş, -a ekleyince mevcut dahil olduğunuz grupları ellemden sadece yenisine de dahil olmanızı sağlıyor.

Yani kullanıcı adınızı ali vaysayarsak Komut tam olarak söyle
sudo usermod -a -G vboxusers ali

burk

Geribildirim için teşekkürler @istanbul.