[Çözüldü] Compiz Fusion'da pencere kenarlıkları kayboluyor.

Başlatan alisimus, 05 Ekim 2012 - 17:08:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alisimus

Compiz Fusion'ı kolaylıkla açabiliyorum. Fakat iletişim kutularının pencere kenarlıkları gelmiyor. Yani iletişim kutuları çerçevesiz olarak görüntüleniyor. Fusion ikonu veya Alt+F2 tuş kombinasyonu ile açmak farketmiyor. Her ikisinde de aynı sonuç oluyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

heartsmagic

Ubuntu sürümün 11.10 mu? Hangi masaüstünü kullanıyorsun? Zira Unity kullanıyorsan zaten Compiz'in etkin olması lazım, senin bir şey yapmana gerek yok yani.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

alisimus

Ubuntu sürümüm 11.10, Gnome ve Unity kullanıyorum. Dediğiniz gibi Unity'de Compiz'im etkin ama Gnome'da Compiz'i açınca pencere kenarlıkları kayboluyor yani dediğim gibi iletişim kutuları çerçevesiz olarak gözüküyor.

heartsmagic

Eğer Gnome dediğin Gnome Shell ise, kendisiyle Compiz kullanılamıyor zaten. Eğer tercihin Gnome Shell yönünde olacaksa Compiz olmadan devam etmelisin. Fakat yanlış hatırlamıyorsam Gnome Fallback ile kullanılabiliyordu Compiz.

alisimus

Evet Gnome Fallback kullanıyorum . Yardımlarınızı Bekliyorum .

heartsmagic

"Fusion icon" uygulamasında pencere kenarlıklarıın çizen Metacity aktif durumda mı ya da tekrar seçtiğinde etkisi oluyor mu? Uçbirimden:
metacity --replace komutu da iş görebilir. Gerçi "Fallback" hâlâ Metacity kullanıyor mu tam emin değilim.

speakerXXL

Öncelikle yüklü değilse aşağıdaki kodu uçbirimde çalıştırarak compizconfig-settings-manager paketini yükleyiniz.

sudo apt-get install compizconfig-settings-manager

ALT+F2 ile Uygulama Çalıştırı açıp aşaşğıdki kodu çalıştırarak CompizConfig Ayar Yöneticisini açınız.

ccsm

Açılan CompizConfig Ayar Yöneticisinin Efektler (Effects) kısmında Pencere Dekorasyonu (Window Decoration) eklentisini bulup işaretleyiniz. Muhtemelen pencere taşıma sorunu da yaşayabilirsiniz, bunun için  Pencere Yönetimi bölümünde Pencereyi Taşı seçeneğini işaretleyiniz.

elviskilli

@speakerXXL ,  dediğini yaptım, pencere ilk açılışta üst panele yapışık açılıyor. O zaman yine pencere kenarları kayıp. Ancak "taşı" seçeneği ile pencereyi masaüstü ortasına getirirsem kenarları görünür hale geliyor. Buraya kadar güzel fakat , compiz öncesi pencere ayarlarım kayıp. Yani pencerenin sol üst köşesine aldığım kapatma-küçültme tuşları , pencerenin sağına gelmiş vaziyette. Buna bir çözüm var mı?

heartsmagic

O ayarlar tekrar yapılabilir sanırım. Gerçi Gnome olduğu için ayarların korunması gerekiyor normal şartlar altında. Pencere kenarlarını şu an metacity mi çiziyor?

elviskilli

@heartsmagic ,  compizde iken Xfce Ayarlar/pencere yöneticisi'ne tıklıyorum açılıyormuş gibi yapıp(dönen daire) açılmıyor. Ve o şekilde kalıyor. Neyse çok da büyük bir kayıp değil. İlginiz için teşekkür ederim.

heartsmagic

XFCE mi? Gnome Fallback değil miydi masaüstü?

elviskilli

Yok o ben değilim, Alisimus arkadaşın verdiği cevapdı.

heartsmagic

elviskilli