samsung NP350U2B ısınma ve fan sorunu

Başlatan istanbul, 03 Ekim 2012 - 21:52:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burk

@istanbul sorun sırasında yüklü olan işletim sistemi ile şu an farklı bir işletim sistemi var ise forum kuralları gereği başlığı kapatıyoruz, eğer kilitli başlığın açılmasını isterseniz; http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2751.0

istanbul

Ben bu kilitleme işini anlamıyorum.

Şuan forumda benim açtığım ve çözülmüş ama eksik kalan konular var. Kilitlendiği için hiç birine ek yapamıyorum.

Başka dağıtım çözüm değilki. Ubuntuda çözüldüğünde çözülmüş demektir.

Aynı sorunu yaşayan biri gelecek bu konuya bakacak çözülmüş diyecek.

Çözüm ney "ubuntu kullanma"

Böyle çözüm olmaz

burk

Kilit açtırma başlğını görmediniz sayıyorum, o yüzden o sızlanmalara cevap vermeyeceğim.

Kilitleme konusunda ise bu genel forumda da kullanılan bir şey, yaşadığı sorunlarla ilgili forumda veya internette çözüm arama zahmetine girmeyen veya bu türde beceri/tecrübe sahibi olmayan birçok üye veya başlığa çözüm arayan bizler için arama sırasında hızlıca seçim yapmamızı sağlıyor. Aynı soruna çözüldü etiketi eklenen başlıklara öncelik veriyoruz, bu da bizim zamanımızı olabildiğince verimli kullanmamızı sağlıyor. Çözüldü olmayan ama kilitli başlıkları ise son çare okuyoruz.

Alıntı YapÇözüm ney "ubuntu kullanma"
Yeni sistem yüklemelerindeki uygulama için taze taze yazdığım bir cevabı gönderiyorum; http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=36085.msg434201#msg434201

Yani başlığınıza çözüldü etiketi eklemeyecektim.

istanbul

Son 3 iletiyi hatta bununla beraber 4 iletiyi silmek gibi birsey varmı?

Bu benim konum ve ben bunu bir şekilde çözüp herkese net faydalı olmasını istiyorum. Genelde varsa bir sorun perfonmansı etkileyen birseyse çözümü herkes icin iyi olur.

Kilit kaldırma biraz ilgi istyen birseymis ama baska bir konu icin hemen gidip bir tane yazayim.

Ninoslayer

Bencede çözüldü ibaresi koymak doğru birşey ancak kitlemenin amacını anlıyamadım daha. Belliki bir işe yarıyor heralde.

heartsmagic

Çözüldü, kilitlendi meselesi için:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=7448.5

Başlığı sonuna kadar okur, son iletide verilen bağlantılara da göz gezdirirsiniz.

@istanbul, eğer başlık sahibi çözüldü demiyorsa veya biz başlığın çözdüldüğüne kanaat getirmiyorsak zaten ne başlığı etiketleriz ne de kapatırız. Senin itiraz ettiğin nokta hakkında bizim farklı bir yerde durduğumuzu neden düşünüyorsun?

Başka bir dağıtım kullanılarak sorun çözüldüyse biz etiket vurmuyoruz ki! "Çözüm ney "ubuntu kullanma" önerisini nerede gördün şimdiye kadar?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

istanbul

Konu nedir?
Isınma problemi ve bas bas bağıran bir fan.

Burası nerenin forumudur?
Ağırlıklı ubuntu dağıtımına ait.

Benim sorunum nedir?
Bilgisayarımdaki kurulu ubuntudan dolayı ısınma problemi.

Çözüldümü?
Hayır bilgisayarım hala ubuntuda ısınıyor ve bağırıyor.

Ben bilgisayarımda ubuntu kullanarak ısınma problemini gidermediğim sürece bu konunun çözüldü olarak etiketlenip hatta kilitlenmek istenmesi bana göre doğru değil.

Zaten konuyu bıraktık bunla uğraşıyoruz.

Konunun aslına dönmesi için bu konu dışı yazılan tüm cevapların silinmesini rica ediyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Ekim 2012 - 23:01:41

http://www.voria.org/forum/viewtopic.php?t=391 adresindeki kurulumları 12.10 - 64 bit sürüme yaptım. Dash a samsung tools geldi ama çalıştırınca hata veriyor

Ne yapabilirim.

ERROR:dbus.proxies:Introspect error on :1.189:/Options: dbus.exceptions.DBusException: org.freedesktop.DBus.Error.NoReply: Message did not receive a reply (timeout by message bus)
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/samsung-tools-preferences", line 1035, in <module>
    Main()
  File "/usr/bin/samsung-tools-preferences", line 411, in __init__
    hotkey = session.GetBacklightHotkey()
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/dbus/proxies.py", line 70, in __call__
    return self._proxy_method(*args, **keywords)
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/dbus/proxies.py", line 145, in __call__
    **keywords)
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/dbus/connection.py", line 651, in call_blocking
    message, timeout)
dbus.exceptions.DBusException: org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name :1.189 was not provided by any .service files
Error in sys.excepthook:
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/apport_python_hook.py", line 96, in apport_excepthook
    dbus_service_unknown_analysis(exc_obj, pr)
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/apport_python_hook.py", line 170, in dbus_service_unknown_analysis
    cp = ConfigParser(interpolation=None)
TypeError: __init__() got an unexpected keyword argument 'interpolation'

Original exception was:
  File "/usr/bin/samsung-tools-preferences", line 1035, in <module>
    Main()
    **keywords)
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/dbus/connection.py", line 651, in call_blocking
    message, timeout)
dbus.exceptions.DBusException: org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name :1.189 was not provided by any .service files

heartsmagic

Alıntı yapılan: istanbul - 09 Ekim 2012 - 03:51:37
Konu nedir?
Isınma problemi ve bas bas bağıran bir fan.

Burası nerenin forumudur?
Ağırlıklı ubuntu dağıtımına ait.

Benim sorunum nedir?
Bilgisayarımdaki kurulu ubuntudan dolayı ısınma problemi.

Çözüldümü?
Hayır bilgisayarım hala ubuntuda ısınıyor ve bağırıyor.

Ben bilgisayarımda ubuntu kullanarak ısınma problemini gidermediğim sürece bu konunun çözüldü olarak etiketlenip hatta kilitlenmek istenmesi bana göre doğru değil.

Zaten konuyu bıraktık bunla uğraşıyoruz.

Konunun aslına dönmesi için bu konu dışı yazılan tüm cevapların silinmesini rica ediyorum.

Ya biz seni dinlemiyoruz ya da sen bizi:

Alıntı Yap@istanbul, eğer başlık sahibi çözüldü demiyorsa veya biz başlığın çözdüldüğüne kanaat getirmiyorsak zaten ne başlığı etiketleriz ne de kapatırız. Senin itiraz ettiğin nokta hakkında bizim farklı bir yerde durduğumuzu neden düşünüyorsun?

Eğer sorun çözülmediyse başlığı ne etiketleriz, ne de kapatırız. Eğer sorun dağıtım değiştirerek veya yeniden sistem kurularak çözüldüyse başlığı etiketlemeyiz fakat kapatırız. Bunu tartışmayalım zira gerekli bağlantıları verdim zaten.

Şimdi sen Ubuntu ile devam ediyor musun etmiyor musun bunu öğrenelim lütfen önce. @burk bundan bahsetmiş ilk durumda. Eğer Ubuntu kurulu, devam etmek istiyorum diyorsan durduk yere neden başlığı kapatalım?

Konu aslına döner rahatlıkla, illa iletileri silmemize gerek yok.

istanbul

Şu 2. sayfadaki tüm iletileri silin ben ubuntuda kalıp çözüm aramak istiyorum. Konu dışı iletiler kirlilik yapıyor.

burk

Alıntı yapılan: istanbul - 10 Ekim 2012 - 18:56:07
Şu 2. sayfadaki tüm iletileri silin ben ubuntuda kalıp çözüm aramak istiyorum. Konu dışı iletiler kirlilik yapıyor.

Genel kurallar madde 12; http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=32631.0

Alıntı YapGenel Kurallar

12- Forumda gerçekleştirilecek herhangi bir iletişim sürecinde ortaya çıkacak olan bilgilerin; mesajlar, iletiler, IP numaraları vb. kayıt altına alınabileceği ve bu bilgilerin kullanıcı isteğiyle temizlenemeyeceği bilinmelidir.

Forum kurallarına uyduğunuz sürece biz de sizin çözüm arayışınızda yardımcı olmayı isteriz. Konuyla ilgili olarak synaptikten python2.7 araması sonucu çıkatn 2.7 sürüme sahip paketleri yüklemeyi deneyin.

istanbul

Kural güzelde bu sorun ile karşılaşan birde bunları boş yere okuyacak. Kirlilik olmasın evi temiz tutmak gerek.

Kalktım 12.04 kurdum. Depoları ekleyip bu sefer samsung tools u depodan kurdum. Bu seferde yine aşağıdaki hata çıktı. Bütün bağımlılıklar var. Elle kurulumda bir dosyada bağımlılıklar yazıyordu birtek pygtk depoda yok.

ERROR:dbus.proxies:Introspect error on :1.167:/Options: dbus.exceptions.DBusException: org.freedesktop.DBus.Error.NoReply: Message did not receive a reply (timeout by message bus)
  File "/usr/bin/samsung-tools-preferences", line 1092, in <module>
    Main()
    **keywords)
    message, timeout)
dbus.exceptions.DBusException: org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name :1.167 was not provided by any .service files

heartsmagic

LC_ALL=C samsung-tools-preferences ile açılıyor mu?

istanbul

ubuntu 12.10
xubuntu 12.10
kubuntu. 12.10

hepsini tek tek kurdum denedim hepsinde aynı şeyi yapıyor. Çekirdektenmidir dedim 3.6 çekirdek kurdum yinede yapıyor.

Şuan kurulu KDE masaüstü olan linux mint ise yapmıyor. Linuxmint in hic bir sürümü yapmıyor. Ne kadar zorlarsam zorlim 58C den yukarı pek çıkmıyor normal kullanımda 44 ile 54 arasında işliyor.

Ama ubuntuda normal kullanım 60C civarı zorladığımda 89C ye kdar çıkıyor.

Linuxmint ubuntudan almıyormu? İkisinin arasındaki fark nedir bilen varmı?

O fark her ne ise bu sorunu yapanda o.

Örneğin linuxmint de küp yapınca ne fan bağırıyor nede ısı değişiyor ama kubuntuda küp yapınca ısı hemen 64C ve üzerine çıkıyor ve fan bağırıyor.

istanbul

Bu sorunu hala çözemedim. Linuxmint kullanıyorum.

işin tuhafı linuxmint ubuntudan alıyor.

Linuxmint ubuntudan farklı ne yapıyor onu bir bilsem sorunda çözülecek. Ubuntunun önemsemeyip çıkardığı Ek paketlerimi var acaba. Linuxmint eksiltip yada ekleyip her ne yapıyorsa sorun yok.

heartsmagic

Mint'ye kullanılan çekirdek serisi Ubuntu ile paralel mi? Her şeyi birebir almıyordur Mint, belki çekirdek yapılandırması belki ek paketler, belki ek yapılandırmalar illa ki bir değişikliğe neden oluyordur. Sen hiç Ubuntu üzerinde KDE denemiş miydin? Eğer bu başlıkta bahsettiysen kusura bakma zira iletileri geriye doğru süzemiyorum vakit sıkıntısından dolayı.

istanbul

ubuntuda kde gnome xfce hepsini denedim yapıyor. ubuntu 11.04 denemistim onda yapmıyor. Ama üst sürüm ubuntuda masa üstü ne olursa olsun yapıyor.

linuxmint 13, ubuntu 12.04 türevi degilmi? Suan linux mint 13 kde kullanıyorum bilgisayar 36C ile açılıyor normal kullanımda 44C ile 55C arasında izliyor. Gürültü patırtı yok.

omerrr

ekran kartı benim de intel hd 3000 bir sorun yok dediklerinin hiçbiri bende yok. demekki ekran kartından değil durun senin

heartsmagic

Mint'in hangi sürümünün hangi temeli kullandığını bilmiyorum. Fakat hangi temeli kullanırsa kullansın kendi özellştirmeleri vardır muhakkak.

istanbul

Ben olduğu gibi alıp az sayıda değişimle LinuxMint ortaya çıkıyor sanıyordum.

O zaman her ne yapıyorlarsa iyi yapıyorlar. Keşke farklılıkları gösteren bir tablo vs. olsaydı.

agritux

@istanbul

debian testing kurdum bilgisayar uçacak gibi
ubuntu kurdum kullanılmayacak düzeyde değil ama fan sesi mevcut
sabayonda  windowsdaki gibi çıt yok

:)

istanbul

@agritux bende bunun sebebini arıyorum.

istanbul

Birşey farkettim ekrana yansıyan bir hareketlilik yoksa bilgisayar sakinlesiyor gayet sakin oluyor.

Mesela bir firefox flashda video oynayan sayfada video ekranın görünüründe ise bas bas bağıran bir fan varken video calismaya devam ederken sayfayı sadece asağı çektiğimde video görünür olmayınca bağırma kesiliyor. Video yukarda oynarken sadece ben görmüyorsam bağırmıyor.

Bende kalktım rasgele sayfalarda test ettim herhangi bir web sayfasında sayfayı süreki aşağı yukarı götürüncede başlıyor bağırmaya ama  sayfada sabit kalınca hemen kesiliyor.

Sanki ekrana yansıyan ne kadar çok hareketlilik varsa o denli bağırma artıyor gibi.

Saçma mı?

ct

Alıntı yapılan: istanbul - 13 Aralık 2012 - 05:44:28
* bir şey farkettim ekrana yansıyan bir hareketlilik yoksa bilgisayar sakinlesiyor gayet sakin oluyor.

Mesela bir firefox flashda video oynayan sayfada video ekranın görünüründe ise bas bas bağıran bir fan varken video calismaya devam ederken sayfayı sadece asağı çektiğimde video görünür olmayınca bağırma kesiliyor. Video yukarda oynarken sadece ben görmüyorsam bağırmıyor.

Bende kalktım rasgele sayfalarda test ettim herhangi bir web sayfasında sayfayı süreki aşağı yukarı götürüncede başlıyor bağırmaya ama  sayfada sabit kalınca hemen kesiliyor.

Sanki ekrana yansıyan ne kadar çok hareketlilik varsa o denli bağırma artıyor gibi.

Saçma mı?

Cpulimit programıyla firefox'un işlemci kullanımını 30'la sınırlayıp deneyebilir misiniz? Burada kısaca anlatmıştım:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35029.0

Milyonlarca satır kodun olduğu sistemlerde sürekli yenilikler yapılırken sistemin her zaman kararlı olmasını bekleyemeyiz. Ubuntunun eski sürümlerinde uzunca süre Ubuntu'yla beraber denenmiş, kullanılmış yazılımlar vardı. Zannediyorum ki 11.04'de Unity değişikliği ile bir çok bileşen değiştirildi. Mobil ve yeni kullanım teknolojilerinin gerisinde kalınmamak için yapıldı bu. Sürekli yeni özellikleri de 12.04 ve 12.10 sürümlerinde görüyoruz. Zamanla taşlar yerine oturacaktır (XP Vista Windows7 gibi dalgalı olabiliyor kullanıcıya yansıması Vista olmasaydı W7'de olmazdı). Mesela elimde 8 yıllık bir dizüstü var Ubuntu deneyeceğim ancak randıman alamazsam Mint dağıtımı uygun gibi duruyor. Önümüzdeki sürümlerde daha az performans sorunları kalacağından tekrar Ubuntu kurabilirim o eski bilgisayarıma. Neyseki GNU/Linux kullanıyorum ve bu bana böyle bir seçme hakkı veriyor.

agritux

Alıntı yapılan: istanbul - 13 Aralık 2012 - 05:44:28
* bir şey farkettim ekrana yansıyan bir hareketlilik yoksa bilgisayar sakinlesiyor gayet sakin oluyor.

Saçma mı?

anlattığınız şeylerin aynısını yaşıyorum

istanbul

@ct sadece firefozde değil sorun

@agritux da aynısını yaşıyormuş demekki durum saçmada değilmiş.

ekranan yansayan hareketli durumlarda sistem bağırıyor bunu farkettik yani peş pere bir iki program açınca başlata tıklar kapat vs durumlarda hareketlilik olduğu için sistem bağırmaya başlıyormuş bunu anladım. Çalışan bir videoyu çalışmaya devam etmesine rağmen sadece kücültmekle ortalık sakinleşiyor.

Artık ekran kartındanmıdır compiz uyumsuzluğumudur nedir bilmiyorum.

@ct bende ubuntunun 2014 e odaklandığını düşünüyorum.