[Çözüldü]php betiği okutamıyorum

Başlatan XemreG, 21 Eylül 2008 - 23:55:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XemreG

Selam arkadaşlar,

Aynen bu bolumde bir başlık daha var fakat ordakilerden ziyade benim sorunum biraz daha değişik. Sorun şu;

http://localhost yazdığımda its works! geliyor. Tamam, burası guzel.
info.php yapıp <?php phpinfo(); ?> yazdığımdaysa sayfayı kaydet falan diyor.
phpmyadmin kurdum. Shared klasorunde var. www içinde değil. Onuda çağırıyorum, oda gelmiyor. Gerçi php çalışmıyor pek de gelmesini beklemiyorum ama bana bir oneriniz var mı?

Kurulumu surdaki adrese gore yaptım.

http://wiki.linux-sevenler.org/index.php/Ubuntu_altinda_Apache_MySQL_PHP_kurulumu_ve_ayarlari

XemreG

Hallettim şöyle halletim bi başkasına yardımı dokunur diye yazıyorum..

/etc/apache2/sites-available

bu alanda izinverilen sitelerin bilgileri yer alıyor "default" adında bi dosya bunu duzenlememiz gerekiyor burda varsayılan olarak /var/www olarak gorunuyor buda sudo yani root olmanızı istiyor bazı kutupanelere ulaşamıyor anladığım kadarıyla bunuda şöyle hallediyoruz..

cd /etc/apache2/sites-available
Yazdıkatan sonra duzenlemeye geçiyoruz işaretlediğim yerleri kendinize gore ayarlıyosunuz..

sudo nano default
yazıp dosyamızı duzenlemeye başlıyoruz..

NameVirtualHost localhost       =========> Bu bolumdeki * "localhost" olarak yazıyoruz
<VirtualHost localhost>                     =========> Bu bolumde * bu tamamına yani hepsi için demek bunlara "localhost yazıyoruz"
        ServerAdmin webmaster@localhost

DocumentRoot /home/xemreg/www/ =======> Bu bolumde /var/www olarak kayıtlı bu bolume sudo olmadan dosya vs ekleyemiyoruz..
        <Directory />
                Options FollowSymLinks
                AllowOverride None
        </Directory>
        <Directory /home/xemreg/www/> ========> Bu bolumude kendimize gore ayarlıyoruz
                Options Indexes FollowSymLinks MultiViews
                AllowOverride None
                Order allow,deny
                allow from all
        </Directory>

ScriptAlias /cgi-bin/ /usr/lib/cgi-bin/
        <Directory "/usr/lib/cgi-bin">
                AllowOverride None
                Options +ExecCGI -MultiViews +SymLinksIfOwnerMatch
                Order allow,deny
                Allow from all
        </Directory>

ErrorLog /var/log/apache2/error.log

# Possible values include: debug, info, notice, warn, error, crit,
        # alert, emerg.
        LogLevel warn

CustomLog /var/log/apache2/access.log combined
        ServerSignature On

Alias /doc/ "/usr/share/doc/"
    <Directory "/usr/share/doc/">
        Options Indexes MultiViews FollowSymLinks

Bu arada sakın bu kodları kopyalayıp yapıstırmayın kodlaın sadece gerekli olan kısmınakadar kopyaladım o nedenle hataverebilir siz kendi ayarlarınız uzerinde oynayın..

Butun işlemler bittikten sonra ilgili dizine nereye ayarladıysanız www klasorunu oraya gidip dosya olusturmalısınız ve içine <?php echo"Selam"; ?> yazıp deneyin ben böyle düzelttim umarım yararı dokunmustur. Kolaygelsin..

ihtiyar said

Kendi sorununu kendi çözmüş bir üye olarak bir ilke imza attığınızı belirtmek istiyorum -bildiğim kadarıyla :)-. Bu yüzden tebrik ediyorum. Konuyu etiketleyip, kapatıyorum.