[Çözüldü] Ubuntu da compiz çalışmıyor.

Başlatan MeBuNtU, 02 Mart 2008 - 12:07:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MeBuNtU

Öncelikle ilk mesajımı yazdığım için çok mutluyum.Pardus forumunda cevap bulamayacağımı sanıyorum buraya sorayım dedim.Compiz ve invidia sürücüleri yüklü.Konsolda açarken şu hatayı veriyor:

Alıntı YapChecking for Xgl: not present.
Detected PCI ID for VGA: 01:00.0 0300: 10de:0326 (rev a1) (prog-if 00 [VGA])
Checking for texture_from_pixmap: present.
Checking for non power of two support: present.
Checking for Composite extension: present.
Comparing resolution (1280x1024) to maximum 3D texture size (4096): Passed.
Checking for nVidia: present.
Checking for FBConfig: present.
Checking for Xgl: not present.
Starting gtk-window-decorator
/usr/bin/compiz.real (video) - Warn: No 8 bit GLX pixmap format, disabling YV12 image format

drlinux

Envy'i denediniz mi? Ben Ati kartımla bile hiç bir şey yapamdan compiz çalıştırmayı başardım. aşağıdaki adresten envy'i indirip kurun xorg.conf dahil herşeyi kendisi otomatik olarak yapılandırıyor... Kurduktan sonra Menülerden Envy'i seçin ve Automatic NVidia driver install diyin... Ayrıca Otomatik olarak xorg.conf'u yapılandırmasını da söyleyin ondan sonra bakalım ortalık şenlenecek mi?
http://albertomilone.com/nvidia_scripts1.html

MeBuNtU

Nvidia ile sorunum yok zaten.Ama yinede denedim olmadı.

heartsmagic

Ne yazık ki yukarıda hata yok, sadece en alt satırda ufak bir uyarı var. Nvidia'nın olduğuna emin misin? Gerçi yukarıdaki mesajda nvidia için tamam deniyor ama biz yine de

glxinfo | grep render

çıktısını bir görebilir miyiz?

Bir başka sorum, compizi çalıştırdığında hiçbir şey olmuyor mu yoksa küp görmediğin için mi çalışmadığını düşünüyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

MeBuNtU

nvidia 256 mb 128 bit bir ekran kartımın olduğuna adımın metin olduğu kadar eminim.Nitekim kendim 80 kağıt sayıp kendi elimle taktım.İnanmıyorsanız işte
Alıntı Yapdirect rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce FX 5500/AGP/SSE2

MeBuNtU

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Mart 2008 - 21:44:18
Bir başka sorum, compizi çalıştırdığında hiçbir şey olmuyor mu yoksa küp görmediğin için mi çalışmadığını düşünüyorsun?

Çalıtırınca ekran gidip geliyor yani pençelre üsleri falan.Ama küpte yok değişiklikte yok.Nasıl çözecem bu sorunu bilmiyorum.

heartsmagic

Tamam senin compiz aslında tıkır tıkır çalışıyor. Yapman gereken sadece compiz-manager'ı kurup biraz kurcalamak, küpü aktif hale getirmen gerekiyor sadece.

Bir de, senden çıktı isterken inanmadığımızdan değil meseleleri temel bazda en alt kademeden başlayarak çözmeye çalıştığımızdandır. Misal bir daha sorduğunda, biraz tecrübeli kullanıcı olarak bu çıktıyı verirsen, bu kademeyi geçmiş oluruz.

ceddiguzel

Selam

Nvidia sürücülerini manual olarak mı kurdun

Çünkü özellikle türkçe destekli kurduğun zaman Envy çoğu zaman sorun çıkarıyor

Bu nedenle gerek nvidia gerek ati driverler el ile kuruluyor

Buda xorg.conf dosyasında sorun çıkarıyor

Sonuç olarak "glxinfo | grep render" komutunun yanıtı yes bile olsa ilgili dosyada notasyon doğru olmuyor ve çalışmıyor

Bu nedenle özellikle Envy  üzerinden kurulması için sistem dilini ingilizce yaparak yeniden başlamak gerekiyor

MeBuNtU

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Mart 2008 - 15:39:20
Tamam senin compiz aslında tıkır tıkır çalışıyor. Yapman gereken sadece compiz-manager'ı kurup biraz kurcalamak, küpü aktif hale getirmen gerekiyor sadece.

Bir de, senden çıktı isterken inanmadığımızdan değil meseleleri temel bazda en alt kademeden başlayarak çözmeye çalıştığımızdandır. Misal bir daha sorduğunda, biraz tecrübeli kullanıcı olarak bu çıktıyı verirsen, bu kademeyi geçmiş oluruz.

compiz manager i bi kurabilsem keşke.Çıktı konusunda yalnış anlaşıldım galiba.Arkadaş yalnış anlamamıştır inşallah.Sadece ekran kartımın invidia olduğundan eminim demek istemiştim.Zaten bir sorun olduğunda konsol çıktısını önce kendim inceler olmazsa foruma gönderip çözüm isterim.Hepiniz yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

heartsmagic

Yanlış anlaşılmazsın üzülme, ben sadece durumu detaylandırdım.
Ekle/Kaldır programını aç:

compizconfig-settings-manager

paketini arat ve kur. Daha sonra compiz'in özelliklerini istediğin gibi değiştirirsin.

MeBuNtU

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Mart 2008 - 18:01:10
Yanlış anlaşılmazsın üzülme, ben sadece durumu detaylandırdım.
Ekle/Kaldır programını aç:

compizconfig-settings-manager

paketini arat ve kur. Daha sonra compiz'in özelliklerini istediğin gibi değiştirirsin.

Öyle olacağını biliyorum da internet bağlantım yok.Deb paketi elimde inşallah çalışır.Yardımlarınız için sağ olun.

heartsmagic

Eğer şu sayfadaki bağımlılıklar elindeyse sorun olmadan kurabilmen lazım.
http://packages.ubuntu.com/gutsy/compizconfig-settings-manager
Gördüğün gibi 4 tane bağımlılığı var.

SoulSmasher

ilk önce restricted olan ekran akrtı sürücüsü silinecek, sonra yukarda drlinuxun verdiği envy adlı programı indirip en güncel ati/nvidia sürümünü kurun, ondan sonra konsolda şu komutu çalıştırın

sudo apt-get install compizconfig-settings-manager compiz compiz-core compiz-fusion-plugins-main compiz-fusion-plugins-extra compiz-gnome compiz-plugins libcompizconfig-backend-gconf libcompizconfig0

bundan sonra görsel arayüz ayarlarında compizfusion aktif olacaktır ;)

bunu yaptıktan sonra eğer ctrl+alt+backspace kombinasyonu artık çalışmaz hale geliyorsa (ki kendisi bir ati bugı idi 8.01 sürümünde) konsolda şu komutu çalıştırın:
sudo /usr/sbin/update-rc.d -f atieventsd remove

denendi kusursuz çalışıyor ati ile. sadece oyun ve video açarken metacity arayüzüne dönüyorum. bu da genel bi sorun linux driverında. detayını burada kendi bloğumuzda anlatmıştım

garafatma

yanlış bilmiyorsam ve yapmıyorsam synaptic paket yöneticisinden compiz diye arattığında ve compizi kurmak için seçtiğinde otomatik olarak compizin kullanacağı gerekli tüm paketleri kuruyor. ben öyle yaptım. sürümüm 7.10 ve sorunsuz çalışıyor. mousun orta tuna basılı tuttuğum zaman fıldır fıldır döndürebiliyorum küpü  :)
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

Ubuntu 7.10'da zaten compiz kuruludur , kurulu olmayan yöneticisi. Anladığım kadarıyla compiz soruyu sorun arkadaşta zaten sorun değil, yöneticiden küpü aktif hale getirirse sorun kalmayacaktır. Ancak eğer compiz cidden çalışmıyorsa Nvidia'ya tekrar el atmak gerekir.

SoulSmasher

arkadaşlar karışmasın:

compiz + beryl = compizfusion :) yukarda yazdığpım paketler compizi compizfusion yapar. orta mouser tuşu ile kübün (tabi 4 masaüstü ayarlanınca küp, 3 olursa üçgen prizma vs) fıldır fıldır dönmesi compizfusionun özelliği ;)

heartsmagic

Yok compiz + beryl = compizfusion değil, bunu karıştırmayalım. Compiz hala devam eden bir projedir ve compizfusion tamamen farklıdır. Ubuntuda compizfusion, eklentiler vs. kurulu gelir, dediğim gibi kurulması gereken şey yöneticidir.

SoulSmasher

tamam işte beryl bitti. compiz standart arayüzü üzerine eklenti olarak geliyor ama.
paket isimlerinden de anlarsınız (eğer bunlar standart kurulu geliyorsa affola hiç dikkat etmedim ama gelmemeleri gerek bildiğim kadarı ile)
compiz-fusion-plugins-main compiz-fusion-plugins-extra

heartsmagic

Main eklentiler kurulu geliyor olsa gerek, onlarsız olmaz sanırım. Ancak ekstra olanları bilmiyorum.

Tuf@n

arkadaşlar ben ilk defa linux kurdum ve çok sevdim ama bazı sorunlar var : ((
ubuntu 7.10 kurdum comfiz fusion u kullanmak istiyorum ama ne yaptıysam nafile olmadı
ati kullanıyorum envy indirdim kurdum yine degişen bişey yok bende compizconfig manager var ama tıklıyorum hiç bişey olmuyor yardımcı olur musunuz lütfen?

SoulSmasher

Alıntı yapılan: Tuf@n - 23 Mart 2008 - 15:39:09
ubuntu 7.10 kurdum comfiz fusion u kullanmak istiyorum ama ne yaptıysam nafile olmadı
ati kullanıyorum envy indirdim kurdum yine degişen bişey yok bende compizconfig manager var ama tıklıyorum hiç bişey olmuyor yardımcı olur musunuz lütfen?

ilk sayfada verdiğim paketleri kurun bir konsol komutu ile kurulacak paketlerin listesini vermiştim..
tabi gutsy için o

Tuf@n

Alıntı yapılan: SoulSmasher - 23 Mart 2008 - 15:47:19
Alıntı yapılan: Tuf@n - 23 Mart 2008 - 15:39:09

ilk sayfada verdiğim paketleri kurun bir konsol komutu ile kurulacak paketlerin listesini vermiştim..
tabi gutsy için o
onlarıda yaptım aynı degişen bişey yok ubuntu 7.10 gutsy kullanıyorum

Tuf@n

ayrıca araştırdıgım kadarıyla emaerald yüklü olması gerekiyormuş
sudo apt-get install emerald dediğimde şu hatayı veriyor
Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
  emerald: Depends: libemeraldengine0 ama kurulmayacak
           Depends: libwnck18 (>= 2.15.90) ama kurulabilir değil
E: Bozuk paketler

heartsmagic

Bir apt-get update'ten sonra denesen.

Tuf@n

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Mart 2008 - 19:50:45
Bir apt-get update'ten sonra denesen.
synaptic te üçüncü baglatılar vardı galiba ordaki adresi kaldırdım o sorun çözüldü ama hala ben compiz fusionu kullanamıyorum : (((