Başlatıcı ve Seçke kavramları

Başlatan fsandlinux, 30 Eylül 2012 - 10:47:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hatas

Ubuntu'ya Untiy arayüzü geldikten sonra uzun süre ayırt etmekte zorlandığım, ayırt etmeye başladıktan sonra da bir türlü alışamadığım iki kavram var; Başlatıcı ve Seçke

Biliyorsunuz masaüstünün sol kenarını kaplayan panele "başlatıcı" deniliyor.  Ancak pek çoğumuz gibi uzun yıllar Windows kullandıktan sonra Linux'a, Ubuntu'ya geçmiş bir kullanıcı olarak "Başlat" kelimesinin geçtiği yerde aklıma Windows'ta bulunan ve üzerinde "Başlat" yazan düğme geliyor. Windows 7 ve sonrasında bu düğmedeki "Başlat" kelimesi çıkartıldı ve yerine sadece bir Windows logosu yerleştirildi ancak bu düğme halen daha Başlat düğmesi, Başlat menüsü olarak tanımlanıyor (1).

Bu yüzden Ubuntu'da da uzun bir süredir  "başlatıcı" denilen yerin Ubuntu düğmesi olduğunu zannediyordum... Ubuntu düğmesine ise "Seçke" deniliyor.

Bence Ubuntu'da "Başlatıcı" denilen yer, bir başka kelime ile tanımlanmalıydı, KDE ile uyumlu olması da düşünülerek "Panel" kelimesi kullanılabilirdi örneğin. Seçke denilen yer ise "Başlatıcı" olmalıydı. Düğme: Başlat düğmesi; Seçke Ana sayfası ise "Başlatıcı Ana sayfası" gibi...

Bilmiyorum sizler nasıl düşünüyorsunuz ? Eğer bener şekilde düşünüyorsak bu değişiklikleri yapmak için geç değildir bence. Zaten bu kavramları açık bir şekilde anlatan hiç bir Türkçe kaynak da bulamadım, UbuntuWiki'de (2) sayfası içinde bu konuları açıklamaya çalıştım, elimizdeki Türkçe kaynak bundan ibaret yani..

(1) http://windows.microsoft.com/tr-TR/windows-vista/The-Start-menu-overview
(2) http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Windows%27tan_Ubuntu%27ya_ge%C3%A7i%C5%9F

umutubuntu

Şahsi görüşüm standartları Microsoft'un belirlemediği ve Ubuntu'nun da Mac OS gibi farklı bir işletim sistemi olduğudur.
Forum ahalisi veya çevirideki arkadaşlar farklı düşünüyor olabilirler de. Açıkçası çevirinin doğru olduğunu düşünüyorum.
İnsanları mahkum eden şeyin alışkanlıkları olduğunu unutmamak lazım derim.

hatas

Haklısınız bence de standartları Microsoft belirlememeli.
Ancak Windows'ta "Başlat" adında bir düğme varken Ubuntu'da yine aynı kelimenin masaüstünde bir başka yer için kullanılması ("Başlatıcı") Windows'tan geçen kullanıcılarda kafa karışıklığına yol açacaktır. Yani Windows'taki bu kelime Ubuntu'da hiç kullanılmayıp başka bir kelime kullanılabilirdi mesela Panel gibi.

Benim gördüğüm asıl sorun "başlat" kelimesinde, "seçke" nin değiştirilip değiştirilmemesi bunun kadar önemli değil. Seçke, yeni bir karvam ve dolayısıyla Başlat kelimesi gibi bir karışıklığa yol açmıyor.

umutubuntu

Belirtmek isterim ki Başlat ve Başlatıcı arasında hem kelime hem de anlam farkı olduğu da aşikardır.

hasanyılmaz

@fsandlinux

Benimseyemediğiniz kavramların kendisiyle işlevi örtüşmekte. Başlatıcı üzerindeki simgelerle çeşitli uygulamalar başlatılıyor. Ana seçkeden de çeşitli mercekler yardımıyla istenen doğrultuda dosya/uygulama/görüntü/video/şarkı seçimi yapılıyor.

Forumda "seçke" araması yaptınız mı acaba? Yorumlarınızdan böyle bir arama yapmadığınız izlenimi çıkıyor.

heartsmagic

@fsandlinux'un foruma sonradan katılmasından ötürü "seçke" seçiminden haberi yoktur, gerçi evet aramalarda çıkar. @fsandlinux, seçke çevirisini çok tartıştık forumda, nihai karar olarak kabul gördü bizlerin arasında. Elbette istemeyenler, çevrilmesine karşı çıkanlar da oldu. Fakat çoğunluk (en azından tartışmaya katılanların çoğunluğu) burada karar kıldı.

@hasanyılmaz'ın bu konudaki açıklaması da özetliyor aslında çevirileri. Ben de bu çevirileri kişisel olarak beğenenler arasındayım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hatas

Forumda "seçke" konusunda bir arama yapmadım doğrudur, bir kavramın ne olduğunu anlamaya çalışırken genellikle viki sayfaları gibi kalıcı belge merkezlerinde araştırırım... Yine de kusurabakmayın.

@hasanyılmaz
Bir önceki mesajımda belirttiğim gibi "Sekçe" kelimesinden çok "Başlatıcı" kavamının yarattığı karışıklığı vurgulamaya çalışıyorum. Seçke ile ilgili vaktiyle yapılmış tartışmaları yeni okudum ve bu konuda artık bir değişiklik önerim yok.

@umutubuntu
"Başlatıcı" ve "Başlat" kavramlarının kelime ve anlam farklılığı aşikardır demişsiniz. Bu kelimelerin sözlük anlamlarının farklı olması Windows'tan geçen kullanıcıların birbirine yakın bu kelimeleri karıştırmayacağı anlamına gelmiyor. Bir başka kelime kullanılsaydı ya da "başlatıcı çubuk" denilerek kastedilen şeyin bir bir düğme değil bir çubuk-şerit olduğu belirtilmiş olsaydı bu karışıklık önlenebilirdi. Her neyse Ubuntu topluluğu "başlatıcı" kelimesini benimsemiş anlaşılan, kalsın böyle.