[Çözüldü] MyUnity 2D mod sorunu

Başlatan mechulkalan, 25 Eylül 2012 - 23:48:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mechulkalan

Merhaba arkadaşlar. MyUnity programını çalıştırdığımda

Your Ubuntu 12.04 is running in 2D mode.
Many features will not be available.

diye bir uyarı veriyor. Nasıl 3D çalıştırabilirim ?

if

@mechulkalan, sağ üst köşedeki dişli simgesine tıklayıp oturumu kapat deyiniz, giriş ekranına düşeceksiniz. Şifrenizi yazdığınız kutucuğun sağ üstündeki dişliye tıklayıp Ubuntu masaüstü ortamını (Unity 3D) seçiniz. Böylece MyUnity ile istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

mechulkalan

@if ubuntuyu seçtiğim halde aynı hatayı veriyor.

if

/usr/lib/nux/unity_support_test -p ne diyor?

mechulkalan

@if optimuslu laptopta kullanıyorum. Entegre kartım HD 3000. diğer ekran kartıma ihtiyacım olmadığı için bumblebee kullanmıyorum.
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0".
Error: GLX is not available on the system

if

O zaman İntel ekran kartını kullanıyorsunuz demektir ki 3B desteği yok görünüyor. Bumblebee kurulumu ile gerekli nvidia sürücüsü kurulacaktır ve Unity3D ortamını açabilirsiniz. Yalnız HD 3000 gibi bir seri genelde ATI'lerde vardır. Bakalım kart neymiş lspci | grep VGA

mechulkalan

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108 [GeForce GT 555M] (rev a1)

if

Nvidia imiş kart. Bumblebee'den önce sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri kurulumunu deneyelim. Kurulumdan sonra oturumu kapatıp Unity3D'yi tekrar denersiniz.

mechulkalan

Entegre kartım intel hd3000 olarak geçiyor. Onu belirtmiştim :) İşe yaramadı. Bu komuttan sonra yeniden başlatmam gerekiyor mu ?

if

mechulkalan

Başlatmadan da denedim başlatıpta yine hüsran yine hüsran :D

if

Bumblebee kurmanız gerek şu durumda eğer Unity3D kullanmak istiyorsanız.

mechulkalan

@if teşekkürler. O zaman çözüldü olarak işaretliyorum :S

if

@mechulkalan, Ubuntu oturumunu açıp echo $DESKTOP_SESSION komutunu yürütüp çıktısını buraya geçer misiniz?

mechulkalan

if

Hâlâ Ubunt2D masaüstünü kulanıyorsunuz. Ubuntu'yu seçince girmiyor sanırım. Nvidia sürücüsü kurma önerim şimdi doğrulandı.

mechulkalan

şu an http://askubuntu.com/questions/79403/ubuntu-11-10-is-falling-back-to-unity-2d-how-to-get-back-to-unity-3d adresindeki öneriyi deniyorum. Yine çalışmazsa nvidia sürücüsünü kurcağım.

sudo apt-get install libgl1-mesa-swrast

komutundan sonra sorun çözüldü. @if yardımların için teşekkürler.

edit : bu seferde ses gitti :D 3D de ses yok 2D'ye geçince seste sorun olmuyor :D

heartsmagic

Ses sorununun Unity ile alakalı olması çok garip. Yürüttüğün ortamlar sorun yapmıyor ancak ses mi çıkmıyor? Unity3B'ye girdiğinde alsamixer ile kanalları denetledin mi hiç? Gerçi ses sorunu farklı da olabilir, ancak Unity3B meselesi ile ilişkili gibi göründüğünden buradan devam etmek istedim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mechulkalan

@heartsmagic çok ilginç şeyler oluyor. O kadar yeniden başlattım düzelmedi fakat windowsa geçip ubuntuya dönünce ses geri geldi :)

if

@mechulkalan, olabiliyor o tür şeyler:)

mechulkalan

Zaten taraftar modemde sorun çıkarıyor her yeniden başlattığımda internete girip giremeyeceğim tamamen şansa kalıyor. Artık vazgeçmiştim 2D kullanırım diyordum düzeldi kendi kendine :D