[Çözüldü] Yetkili Kullanıcıyı silmek...!

Başlatan akgngr, 25 Eylül 2012 - 13:54:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

akgngr

Merhaba arkadaşlar dün bilgisayarımda yüklü olan Ubuntu 12.10 işletim sistemimde yanlışlıkla Yetkili kullanıcı adımı sildim silerkende engelde olmadı ubuntu. Ben şimdi eski yetkili kullanıcımı nasıl geri getirebilirim yada yeni bir tane yetkili kullanıcı adı nasıl oluşturabilirim??

Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinir teşekkür ederim şimdiden ilginiz için..

bytan

Nasıl ve hangi oturumda sildin? Yeni bir kullanıcı oluşturur ve buna yönetici yetkisi verirsen istediğin gerçekleşmiş olur.

https://help.ubuntu.com/community/AddUsersHowto#Command-line
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

akgngr

Yetkili kullanıcı oturumunda yetkili kullanıcıyı sildim ve yenisini ekleyeyim dedim ama ekleyemedim çünkü yeni kullanıcı eklemek için root şifresini istiyor root şifreside silindiği için kullanıcı ekleyemiyorum. Sadece Misafir kullnıcı olarak oturum açabiliyorum...... :(

bytan

Yetkili kullanıcı dediğin açık seçik root hesabı mı yoksa başka bir hesap mıydı? Kurtarma kipiyle sistemini açarak işlem yapabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

akgngr

Ever arkadaşım açık seçik root şifresi nasıl oldu bende anlamadım ama malesef o :( yeni bir kullanıcı oluşturduydum ve kullanıcıyı silmem gerekiyordu sildim baktım daha orada duruyordu tekrardan sildim sildikten sonra baktım hem o oluşturduğum kullanıcı adım hemde root hesabım silinmiş benim anlamadığım root hesabını silmeme nasıl müsade etti ubuntu?

Kurtarma kipiyle açtım ama ne yapacağımı bulamadım nasıl yapacağımı anlatan bir makale falan varmı acaba yada siz anlatabilirmisiniz?

heartsmagic

root hesabın silinmemiştir. Kurtarma kipi ile açtıysan zaten yapabilirsin istediğin şeyi, @bytan zaten bağlantıyı geçmiş. Sadece o işlemi yapmadan önce şu komutu uygula sistemde:
mount -o rw,remount /
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

akgngr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Eylül 2012 - 17:49:15
root hesabın silinmemiştir. Kurtarma kipi ile açtıysan zaten yapabilirsin istediğin şeyi, @bytan zaten bağlantıyı geçmiş. Sadece o işlemi yapmadan önce şu komutu uygula sistemde:
mount -o rw,remount /

Şimdi ben senin dediğin şeyi kurtarma kipinde yapacam yoksa normal konuk oturumunamı yapacam ve bu dediğin şeyi yaptıktan sonra ne yapmam gerekli diğer arkadaşın dediğini konuk oturumunda yapmaya çalıştım olmadı.. root şifresi istiyor.

if

@akgngr, kurtarma kipinde yapacaksınız.

akgngr

Alıntı yapılan: if - 26 Eylül 2012 - 19:28:49
@akgngr, kurtarma kipinde yapacaksınız.

@if kardeşim bu kodu yazdıktan sonra konsolden kullanıcı ekler gibimi yeni bir kullanıcı ekleyeceğim?

if

@akgngr, evet eni kullanıcı ekleyeceksiniz. sudo useradd username -m -s /bin/bash
sudo passwd username

akgngr

Alıntı yapılan: if - 26 Eylül 2012 - 21:11:51
@akgngr, evet eni kullanıcı ekleyeceksiniz. sudo useradd username -m -s /bin/bash
sudo passwd username

Teşekkürederim. Yarın deneyeceğim bilgisayar iş yerimde.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Eylül 2012 - 09:07:42

Bu dediklerinizi yaptım işe yaradı ve eski kullanıcıyıda geri getirdi. Şimdi şöyle bir sıkıntım daha var kullanıcıyı geri getirdi ama standart kullanıcı olarak getirdi. Ben kullanıcıyı tekrarda nasıl yetkili kullanıcı olarak atayabilirim? Bir de eski dosyalarımı geri getirme gibi bir şansım var mı?

heartsmagic

Yine sistemi kurtarma kipinde açıp şunu uygula:
mount -o rw,remount /
sudo adduser kullanıcı_adın_her_neyse sudo

Eğer kullanıcıyı silerken ev dizinini silmemişse sistem /home dizini altında diğer kullanıcıya ait dizini görebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

akgngr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Eylül 2012 - 10:58:34
Yine sistemi kurtarma kipinde açıp şunu uygula:
mount -o rw,remount /
sudo adduser kullanıcı_adın_her_neyse sudo

Eğer kullanıcıyı silerken ev dizinini silmemişse sistem /home dizini altında diğer kullanıcıya ait dizini görebilirsin.

Dediğinizi yaptım ama hata veriyor.

travego0403

Verdiği hatayı da buraya yazsanız daha rahat yardım alırsınız.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

akgngr

İkinci denememden sonra işe yaradı.. Teşekkür ederim ilginiz için.