[Çözüldü] Gedit, dosyanın yeni kopyasını kaydederken eskisinin yedeğini alamadı. Hatası

Başlatan Yunus Demirpolat, 24 Eylül 2012 - 22:10:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yunus Demirpolat

Merhaba arkadaşlar, Ubuntu 12.04'de Asus laptopumun subwoofer'ını çalıştırmak için bir gedit dosyasını değiştirmem gerek ilk önce gerekli izinler yok diyordu onu hallettim yönetici olarak çalıştırdım. Fakat bu sefer'de kaydet deyince bu hatayı veriyor "gedit, dosyanın yeni kopyasını kaydederken eskisinin yedeğini alamadı. Gene de bu uyarıyı yok sayıp dosyayı kaydedebilirsiniz, ancak eğer kayıt esnasında bir hata olursa, dosyanın eski kopyasını kaybedebilirsiniz. Yine de kaydedilsin mi?" Diye bir hata çıkıyor ben yinede kaydedilsin butonuna tıklıyorum fakat kaydetmiyor yine aynı yer'de kalıyor. Google'de arama yaptım. Forum'da arama yaptım fakat bir sonuç bulamayınca konu açmak zorun'da kaldım. Eğer'ki forum'da bu hata'ya değinilmişse ben görmemişsem kusura bakmayın. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
Open Source.

if

@Yunus Demirpolat, bu dosyanın yolu nedir? Gedit üzerindeki kaydet tuşuna mı basıyorsunuz yoksa ctrl+s ile mi kaydediyorsunuz? Yönetici olarak nasıl açıyorsunuz? Yeni bir belge oluşturup kaydedebiliyor musunuz?

Yunus Demirpolat

Dosyanın yolu : /sys/class/sound/hwC0D0/user_pin_configs
Kaydet tuşuna basıyorum.
Yönetici olarak : 1. sudo gedit /sys/class/sound/hwC0D0/user_pin_configs 2.Tweak üzerinden yönetici olarak çalıştırdım. Bu iki yol ile denedim.
Evet yeni bir belge oluşturup kaydedebiliyorum.
Open Source.

if

@Yunus Demirpolat, Düzen>Tercihler>Düzenleyici>Dosyaları kaydetmeden önce yedekleme kopyası oluştur seçeneğini kaldırıp deneyin.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gedit/+bug/882281

Yunus Demirpolat

Evet o şekilde denedim. Fakat bu sefer de bu hatayı verdi "/sys/class/sound/hwC0D0/user_pin_configs dosyası kaydedilemedi. Beklenmeyen hata: Dosyaya yazılırken hata: Geçersiz bağımsız değişken" Daha sonra yanında ki iptal seçeneğine tıklayınca o gidiyor "Dosya /sys/class/sound/hwC0D0/user_pin_configs disk üzerinde değişmiş.Değişikliklerinizden vazgeçip dosyayı tekrar yüklemek ister misiniz?" Diyor yeniden yükle diyorum bu seferde dosya eski haline dönüyor.
Open Source.

if

@Yunus Demirpolat, oraya ne yazıyorsanız yazmanız gereken kurallara uymuyorsunuz demektir. Ne yapmak istiyorsunuz?

Yunus Demirpolat

Yapmak istediğim şey subwoofer 'ın çalışması bunun içinde link vermem'de sakınca var mı bilmiyorum ama şurada ki : http://doc.ubuntu-fr.org/asus_n76vm#son  yerdeki yazılanları yapmaya çalışıyorum. Gedit'e yazdığım şey ise bu " echo 0x16 0x99130112 >" Kaynak fransızça translate'den çeviri ile yapmaya çalışıyorum yani belki yanlış yazıyor olabilirim.
Open Source.

heartsmagic

Orada gördüğünü o dosyaya aynen geçirmeyeceksin. echo bir komuttur ve sonrasında yazılan şeyi istediğin yere aktarma işini de görür. Kendi işi başkadır ancak şimdilik bu kadarını bilmen yeterli. Kısacası orada gördüğün şey bir komut.
sudo -i
ile root olup o komutları yürüteceksin.
echo 0x16 0x99130112 > /sys/class/sound/hwC0D0/user_pin_configs
echo 1 > /sys/class/sound/hwC0D0/reconfig
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Yunus Demirpolat

Anladım. Yanlış yapıyormuşuz yani ubuntu ve fransızcayı bilmeyince böyle oluyor. :) Dediğinizi uyguladım fakat şöyle bir hata aldım. "-bash: echo: yazma hatası: Aygıt ya da özkaynak meşgul"
Open Source.

if

Bir şekilde o dosyayı kullanan bir şey var ki yazışmalara binaen gedit diyebiliriz. Eğer değişiklik yapmak istediğiniz dosyayı gedit ile açık tutuyorsanız kapatıp deneyin.

Yunus Demirpolat

Hiç bir şey açık değil. Hatta belki açıktır diye kapattım tekrar açtım sistemi fakat yine aynı hata. Neden bu kadar çok hata oluyor anlamış değilim.
Open Source.

heartsmagic

lsof /sys/class/sound/hwC0D0/user_pin_configs ne diyor? sys altındaki her dosyayı doğrudan değiştiremiyoruz diye hatırlıyorum.

Yunus Demirpolat

Verdiğiniz kodu girince aşağıdaki hata çıkıyor.

lsof: WARNING: can't stat() fuse.gvfs-fuse-daemon file system /root/.gvfs
      Output information may be incomplete.
Open Source.

heartsmagic

Yunus Demirpolat

İlk önce normal bir şekilde uyguladım bu hata çıktı. Daha sonra belki root yaparak uygulamam gerekir diye düşündüm root yaparak uyguladım ama nafile ikisinde'de aynı hatayı verdi.
Open Source.

heartsmagic

Peki ikisi de /root/.gvfs olarak mı hata veriyor yoksa normal kullanıcı dizinini de görüyor musun?

Şu an bir fikrim yok ne yazık ki, dosya belki doğrudan yazılacak durumda değildir. Gerçi senin kaynak olarak verdiğin yerde işlemi anlatmışlar güzel güzel.

Yunus Demirpolat

Yok root olarak yaptığım'da bu şekilde hata veriyor.

lsof: WARNING: can't stat() fuse.gvfs-fuse-daemon file system /home/yunus/.gvfs

Open Source.

heartsmagic

sys altındaki dosyalarda iş görmüyor mu acaba lsof?
fuser /sys/class/sound/hwC0D0/user_pin_configs bir şeyler döndürüyor mu?

Yunus Demirpolat

Verdiğiniz kodu girince hiç birşey olmuyor. Yani ne birşey dönüyor ne yazılar çıkıyor.
Open Source.

heartsmagic

O zaman dosyayı kullanan bir şeyin olmaması gerekiyor sanki. echo ile başlayan komutları tekrar dener misin.

Yunus Demirpolat

Echo ile başlıyan komutları yazdığım zaman yine aynı hatayı veriyor.

"- bash: echo: yazma hatası: Aygıt ya da özkaynak meşgul "
Open Source.

heartsmagic

Tam olarak komutu verdiğin şekli de görebilir miyiz? Yani hem verdiğin şeklini hem de sonucunu aynen buraya kopyala lütfen.

Yunus Demirpolat

yunus@yunus-N56VZ:~$ sudo -i
[sudo] password for yunus:
root@yunus-N56VZ:~# echo 0x16 0x99130112 > /sys/class/sound/hwC0D0/user_pin_configs
root@yunus-N56VZ:~# echo 1 > /sys/class/sound/hwC0D0/reconfig
-bash: echo: yazma hatası: Aygıt ya da özkaynak meşgul
root@yunus-N56VZ:~#
Open Source.

heartsmagic

Ama bunu ilk dosya için demiyormuş ki. Yanlış dosyaya bakıyormuşuz, ilk komut işini yapıyor ikinci dosyada bir durum söz konusu.

lsof /sys/class/sound/hwC0D0/reconfig
fuser /sys/class/sound/hwC0D0/reconfig
ne diyor şimdi?

Yunus Demirpolat

Hocam, dediğiniz kodu şimdi denedim ama yine hata veriyor.

yunus@yunus-N56VZ:~$ sudo -i
[sudo] password for yunus:
root@yunus-N56VZ:~# lsof /sys/class/sound/hwC0D0/reconfig
lsof: WARNING: can't stat() fuse.gvfs-fuse-daemon file system /home/yunus/.gvfs
root@yunus-N56VZ:~# fuser /sys/class/sound/hwC0D0/reconfig
root@yunus-N56VZ:~#
Open Source.