mavi ekran sorunu

Başlatan candanozturk, 22 Eylül 2012 - 21:09:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

candanozturk

Merhaba bir süre önce yaşadığım mavi ekran sorunu tekrarlıyor. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35073.0

linkteki gibi çözmüştük ama aynı hata yineleyip duruyor. Nasıl çözebilirim? Ayrıca flash güncellemesini halledemedim sorun bundan mı kaynaklanıyor?

heartsmagic

O başlığa pek bakmamıştım ancak acaba VLC sorunu da mı libvdapu'dan kaynaklanıyor Flash gibi? VDPAU mu kullanıyorsun videolar için?
Flash'la ilgili iletim şurada:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35897.msg432123#msg432123

İlgili PPA şurada:
https://launchpad.net/~tikhonov/+archive/misc
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

candanozturk

Merhaba Heartsmagic yanıtın için teşekkür ederim ama detaylarda acemiyim . libvdapu ve VDPAU hakkında maalesef bilgim yok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Eylül 2012 - 13:48:53

Verdiğin linkteki ppa linkine gittim. precise dosyalarını mı indirmem gerekiyor oradan?

heartsmagic

İndirmene gerek yok, PPA'yı sisteme ekleyebilirsin:

sudo add-apt-repository ppa:tikhonov/misc
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Eğer libvdapu1 paketi güncellenmezse yine de:
sudo apt-get install libvdpau

candanozturk

Sorun çözüldü ancak bu mesele bende bayağı sabıkalı olduğu için tekrarlayabiliyor. Teşekkür ederim.

if

candanozturk

Sanırım bu sorunla artık özdeşleştim gibi bir şey oldu. Sizlerin çeşitli önerileri durumu hep kurtardı ama sorun hep ortaya çıkıyor. Kesin bir çözümü bulamadım. Şu an çözüldü olarak işaretlenmiş başlığa yazamadığım için yeni konu açtım. Vlc ya da benzeri oynatıcılarda video açıldığında böyle görüntü çıkıyor. http://e1210.hizliresim.com/12/1/dkpur.png

heartsmagic'in önerdiği gibi http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35899.0   uçbirimden yüklemeler yaptığımda çözülmüştü ama şimdi tekrar bozuldu.
Başka ne yapılabilir?

burk

Konunun kilidini açıp birleştirdim, buradan devam edelim.

heartsmagic

apt-cache policy libvdpau ne diyor şu anda?

candanozturk

N: Ignoring file 'atareao-lenses-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'ikarosdev-unity-revamped-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'tikhonov-misc-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'google-chrome.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'google-earth.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'diesch-testing-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'upubuntu-com-chat-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'eugenesan-ppa-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'myunity-ppa-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'alanbell-unity-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'tualatrix-ppa-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'precise-partner.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'atareao-lenses-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'ikarosdev-unity-revamped-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'tikhonov-misc-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'google-chrome.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'google-earth.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'diesch-testing-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'upubuntu-com-chat-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'eugenesan-ppa-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'myunity-ppa-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'alanbell-unity-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'tualatrix-ppa-precise.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'precise-partner.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: libvdpau paketi konumlandırılamıyor

burk

sudo rm *.save etc/apt/sources.list.d/ ile depo hatasından da kurtulalım.

candanozturk

rm: `*.save' silinemedi: Böyle bir dosya ya da dizin yok
rm: `etc/apt/sources.list.d/' silinemedi: Böyle bir dosya ya da dizin yok

Böyle dedi ama...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Ekim 2012 - 19:44:40

Bu işlemler çözümün finali miydi? Çünkü videolar tekrar normale döndü. Tekrarlar mı aynı sorun?

burk

Şöyle yapalım;
sudo rm -rf  /etc/apt/sources.list.d/*.save 

candanozturk

Yaptım ancak bir çıktı vermedi.

heartsmagic

apt-cache policy libvdpau1
ne diyor?

@burk'un yaptırdıkları çözüm adına işlemler değil aslında, eğer sorun çözüldüyse bile kendiliğinden çözülmüştür.

burk

Evet ben hazır depo sorununu görmüşken aradan çıkartalım diye o komutları verdim.

candanozturk

libvdpau1:
  Kurulu: 0.4.1-3ubuntu1.1
  Aday:   0.4.1-3ubuntu1.1
  Sürüm tablosu:
*** 0.4.1-3ubuntu1.1 0
        500 http://ppa.launchpad.net/eugenesan/ppa/ubuntu/ precise/main i386 Packages
        100 /var/lib/dpkg/status
     0.4.1-3ubuntu1+fixbluefaces~precise 0
        500 http://ppa.launchpad.net/tikhonov/misc/ubuntu/ precise/main i386 Packages
     0.4.1-3ubuntu1 0
        500 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ precise/main i386 Packages
candan@candan-Lenovo-IdeaPad-Y530:~$

heartsmagic

eugenesan ppa'sını hangi paket için kullanıyorsun?

candanozturk

Açıkçası eugenesan ın ne olduğunu bilmiyorum.Belki görevini biliyorum,isim yabancıdır diye araştırdım. Onu da bulamadım.

heartsmagic

O PPA'yı sistemden kaldırıp, depoları güncelleyip libvdpau1 paketini tekrar kurmayı veya güncellemeyi dener misin.

candanozturk

et/apt/sources list ten silmeye çalıştım ama silinmesi engellenmiş. başka bir yöntemi var mı?

heartsmagic

Oradan yapmana gerek yok. Yazılım Merkezi'ni açıp üstteki seçkeden Yazılım Kaynakları bölümünden yapabilirsin. Düzen sekmesinin altındaydı yanlış hatırlamıyorsam.